REKLAMA

Panika i wzrost cen. Na Wschodnim Wybrzeżu USA zaczyna brakować benzyny

2021-05-11 19:29
publikacja
2021-05-11 19:29
Panika i wzrost cen. Na Wschodnim Wybrzeżu USA zaczyna brakować benzyny
Panika i wzrost cen. Na Wschodnim Wybrzeżu USA zaczyna brakować benzyny
fot. DRONE BASE / / FORUM/Reuters

Stacje benzynowe na Wschodnim Wybrzeżu zaczynają odczuwać brak paliwa w następstwie ataku cybernetycznego grupy DarkSide na sieć największego w USA operatora rurociągów paliwowych Colonial Pipeline. Spowodowało to panikę i wzrost cen.

Rurociąg został zamknięty w piątek. Kierownictwo Colonial Pipeline Co. poinformowało w poniedziałek, że ręcznie obsługuje segment biegnący od Karoliny Północnej do Maryland i spodziewa się wznowić w pełni pracę do weekendu.

W opinii ekspertów z powodu zakłóceń wschodnie Wybrzeże traci około 1,2 miliona baryłek benzyny dziennie.

Według agencji Bloomberg stacje benzynowe od Wirginii po Florydę i Alabamę narzekają na wyczerpaniu zapasów benzyny. Zwracają uwagę na panikę podczas zakupów.

Analityk Patrick DeHaan firmy technologicznej GasBuddy monitorującej ceny ponad 140 tys. stacji benzynowych w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Australii twierdził, że w poniedziałek w około 7 proc. stacji benzynowych w Wirginii zabrakło paliwa.

Niedobory benzyny uderzają również w przemysł lotniczy.

Surowcowa hossa między boomem a inflacją

Od roku trwa boom w sektorze surowcowym. Drożeje praktycznie wszystko: drewno, woda, powietrze, żywność, miedź czy ruda żelaza. Otwarte pozostaje pytanie, na ile jest to przejaw odrodzenia gospodarki po koronakryzysie, a na ile tylko emanacja monetarnej inflacji.

Tylko od początku 2021 roku notowania amerykańskich kontraktów na drewno budowlane wzrosły o 133%. Wprowadzone w grudniu na giełdzie Nasdaq kontrakty na wodę podrożały o blisko 90%. Półtusze wieprzowe notowane na nowojorskiej giełdzie poszły w górę o 60%. Pozwolenia na emisję dwutlenku węgla (czyli w praktyce prawo do korzystania z powietrza w Unii Europejskiej) zdrożały o 54%.

Jak podkreśla Bloomberg, dyrektor generalny Colonial Joe Blount zapewnił władze, w tym wiceministra ds. energii Davida Turka, że firma ma pełną kontrolę operacyjną nad rurociągiem. Nie wznowi dostaw, dopóki oprogramowanie ransomware nie zostanie zneutralizowane.

Powołując się na niezidentyfikowane źródło, agencja podała, że Blount mówił o współpracy Colonial z rafineriami, sprzedawcami i detalistami, aby zapobiec niedoborom. Z rurociągu korzysta 90 amerykańskich instalacji wojskowych i 26 rafinerii ropy naftowej.

Amerykańskie Stowarzyszenie Motoryzacyjne (AAA) oceniło, że średnia krajowa cena detaliczna benzyny za galon (3.78 litra) wzrosła do 2,96 dolarów w poniedziałek. Jest wyższa o 2,4 proc. w porównaniu z piątkiem. W rejonie Nowego Jorku cena w hurtowej sprzedaży zwiększyła się najbardziej od trzech miesięcy. Pojawiają się ostrzeżenia, że w zależności od czasu trwania zakłóceń, ceny detaliczne mogą wzrosnąć, co jeszcze bardziej nasili obawy o inflację.

„Podczas gdy prezydent Joe Biden nie chciał obwiniać Kremla za atak, powiedział, że +istnieją dowody+ na to, że hakerzy lub oprogramowanie, którego użyli, są +w Rosji+" – zauważył Bloomberg. Wskazał na uwagę zastępcy doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego ds. cyberprzestrzeni i nowych technologii Anne Neuberger, która przyznała, że administracja nie doradzała Colonialowi, czy powinien zapłacić okup.

W poniedziałek FBI potwierdziło, że odpowiedzialność za cyberatak spoczywa na grupie DarkSide. CNN określiła ją wcześniej jako rosyjską grupę przestępczą.

Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski (PAP)

ad/ tebe/

Źródło:PAP
Tematy
Zyskaj 360 zł i oszczędzaj na 6% w Banku Millennium

Zyskaj 360 zł i oszczędzaj na 6% w Banku Millennium

Komentarze (17)

dodaj komentarz
ajwaj_
Kal-boje podejrzewaja Demsów o sabotaz,
wczesniej Joe Bidet zamknal rurociag Keystone XL,
_____________
""Biden jest podejrzanym numer 1 w sprawie zamknięcia rurociągu Colonial
Rurociąg Keystone dostarczał ropę do Houston Tx, gdzie była rafinowana, a następnie wysyłana w górę Wschodniego Wybrzeża przez Rurociąg
Kal-boje podejrzewaja Demsów o sabotaz,
wczesniej Joe Bidet zamknal rurociag Keystone XL,
_____________
""Biden jest podejrzanym numer 1 w sprawie zamknięcia rurociągu Colonial
Rurociąg Keystone dostarczał ropę do Houston Tx, gdzie była rafinowana, a następnie wysyłana w górę Wschodniego Wybrzeża przez Rurociąg Colonial.

https://beforeitsnews.com/alternative/2021/05/biden-is-the-number-1-suspect-in-the-colonial-pipeline-shutdown-3750207.html
darius19
dziwne ze (odnosnie kom. tow. ajwaj_) nie ma emigracji z plugawej USA do Rosji - kolebki demokracji i dobrobytu
stachsgh
szkoda, że nie cukru...
https://www.youtube.com/watch?v=oVrdIXQ2g30
jko55
pod kolejnym artykułem bankiera jedno wielkie trolowisko - tym razem proputinowskie
myslałem że trole bankierowe sa propisowskie a tu takie odkrycie
Putin to wasz idol panowie ( i pewnie panie również)
Brawo
sel
Setki ofiar w Palestynie, Syrii, Libii,Iraku itd .
ajwaj_
Spróchniala infractruktura w tym rurociagi, energetyka za kolejnymi razem
da nieodwracalny black-out Jankesom na dlugo
ajwaj_
MSZ Rosji oferuje wczoraj naprawe
i service tysiecy waznych serwerów w USA energetyka, armia, woda itd.
mooooo
Czy ta rosyjska grupa przestępczą jest tak samo odpowiedzialna za historyczne szczyty I stabilne wzrosty na giełdzie
the_mind_renewed
Panie Putin – litości, prosimy odpuść im panie.
Panie Putin – odpuść im bo nie wiedzą, co czynią.
Przeto odpuść im w imię zapłaty, jaką ci teraz zapewne zaoferują,
Panie Putin – tam mieszkają nasi rodacy, o litość cię prosimy.

Powiązane: Paliwa

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki