REKLAMA

Cyberatak na rurociąg z paliwem. Wstrzymanie dostaw paliw na wschodnie wybrzeże USA

2021-05-08 22:16
publikacja
2021-05-08 22:16
Cyberatak na rurociąg z paliwem. Wstrzymanie dostaw paliw na wschodnie wybrzeże USA
Cyberatak na rurociąg z paliwem. Wstrzymanie dostaw paliw na wschodnie wybrzeże USA
/ Materiały dla mediów

Największy w USA operator rurociągów z paliwami Colonial Pipeline, który dostarcza do wschodniej części kraju 45 proc. potrzebnego tam paliwa wstrzymał w piątek wszelkie operacje po ataku hakerskim. Firma poinformowała w sobotę, że stała się celem ataku typu ransomware.

Ransomware to rodzaj złośliwego oprogramowania, którego celem jest blokowanie systemów komputerowych poprzez szyfrowanie danych. Od zaatakowanych w ten sposób instytucji grupy cyberprzestępców żądają następnie wysokiego okupu w zamian za odzyskanie dostępu do firmowych danych.

Colonial Pipeline nie poinformował o szczegółach dotyczących ataku, jak i o tym, czy od firmy zażądano pieniędzy w zamian za odblokowanie systemów. Przekazał tylko, że o sprawie powiadomiono organy ścigania i amerykańskie agencje federalne, a spółka zatrudniła specjalistyczną firmę, która ma pomóc w opanowaniu sytuacji.

Nie podano również, do kiedy będą zamknięte rurociągi Colonial Pipeline, którymi znad Zatoki Meksykańskiej do wschodniej i południowej części USA codziennie przesyłanych jest 2,5 mln baryłek benzyny, oleju napędowego, paliwa lotniczego i oleju opałowego. Firma podkreśliła, że pracuje nad wznowieniem normalnej działalności.

Według ekspertów dłuższa niż kilkudniowa przerwa w dostawach tych produktów może doprowadzić do zakłóceń w działalności ważnych portów lotniczych, np. w Atlancie w Georgii i w Charlotte w Północnej Karolinie. Niedobór paliw i wzrost cen z czasem mogliby odczuć także konsumenci na całym wschodnim wybrzeżu USA, od Alabamy po stołeczny Waszyngton.

W ocenie komentatorów w ostatnich latach liczba przeprowadzanych przez zorganizowane grupy przestępcze cyberataków gwałtownie wzrosła, zwiększył się też stopień technicznego wyrafinowania i złożoności tych operacji. Eksperci ostrzegają również przed możliwością częstszych ataków wymierzonych w twardą infrastrukturę, taką jak systemy przesyłu prądu, wody czy paliw.

Takie ataki będą się powtarzały, a my nie jesteśmy na nie odpowiednio przygotowani - ostrzegł zasiadający w komisji ds. wywiadu senator Ben Sasse.(PAP)

adj/ mal/

Źródło:PAP
Tematy
Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Advertisement

Komentarze (11)

dodaj komentarz
demeryt_69
Podobno ten senator Ben Sasse to Aszkenazi :)
zenonn
Znowu amerykańskie ż zniszczyło jakiś amerykański obiekt by napaść na jakiś kraj?
Zamach w Oklahoma City 1995, 11 września 2001

harrytracz
A ja z zeszłym tygodniu pozamykałem pozycje na ropie :( a tutaj miałbym taką miłą niespodziankę na otwarciu :-P
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
the_mind_renewed
Jak znam życie to znajdą dowody, że to Iran, albo Rosja. Inflacja musi wywalić w kosmos.
Zobaczmy ale jak na razie wszystko zgodnie przebiega ze spiskowymi teoriami.
Tymczasem Australia twierdzi, że wojna z Chinami jest nieunikniona. Trumpa koteria nie zdołała przymusić do 3 wojny światowej ale z Bidenem pójdzie
Jak znam życie to znajdą dowody, że to Iran, albo Rosja. Inflacja musi wywalić w kosmos.
Zobaczmy ale jak na razie wszystko zgodnie przebiega ze spiskowymi teoriami.
Tymczasem Australia twierdzi, że wojna z Chinami jest nieunikniona. Trumpa koteria nie zdołała przymusić do 3 wojny światowej ale z Bidenem pójdzie im gładko.

A w internecie wrze: Bo Obamie zdechł pies. Natomiast kot Kaczyńskiego jeszcze żyje. I gdzie tu sprawiedliwość?
the_mind_renewed
Hiper Inflacja ! Oby się to bankom udało jak najszybciej. I krezusi kredytowi odstawieni od cycka. Wiem że niewielu to zrozumie ale: Hiper Inflacja musi jak najszybciej wywalić w kosmos. I ja jestem za tym. Olej powinien kosztować 300 dolców za baryłkę tak samo wszystkie produkty o ten sam przedział. Kto nie straci ? Ci Hiper Inflacja ! Oby się to bankom udało jak najszybciej. I krezusi kredytowi odstawieni od cycka. Wiem że niewielu to zrozumie ale: Hiper Inflacja musi jak najszybciej wywalić w kosmos. I ja jestem za tym. Olej powinien kosztować 300 dolców za baryłkę tak samo wszystkie produkty o ten sam przedział. Kto nie straci ? Ci co zabezpieczyli się przeciwko inflacji reszta będzie biedować tak z dekadę, i zniknie arogancja finansowa. Inaczej być nie może.
the_mind_renewed odpowiada the_mind_renewed
Przypominam Jezus został sprzedany za srebrniki i tylko one swą wartość nominalną przeniosły do dnia dzisiejszego. Pozdrowienia.
the_mind_renewed odpowiada demeryt_69
„demeryt_69” To nie twoje prywatne forum ! Nie rób z siebie frajera, nie wcinaj się wszędzie. Rozumiem że chcesz się dowartościować, ale poszukaj sobie innej formy. „69” to twoja prywatna sprawa, nie musisz tego rozgłaszać.,

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki