REKLAMA

Paliwa znowu podrożały. Tak na stacjach jak i w rafineriach

2020-11-27 11:17
publikacja
2020-11-27 11:17
Bankier.pl

Końcówka listopada przyniosła istotne podwyżki cen paliw. Cenniki rewidowali w górę zarówno właściciele stacji jak i rafinerie. I trudno się temu dziwić, skoro notowania ropy naftowej osiągnęły najwyższy poziom od marca.

Za nami drugi z rzędu tydzień wzrostu średnich detalicznych cen paliw w Polsce. W rezultacie przeciętna cena benzyny Pb95 wyniosła 4,49 zł/l i była o 5 gr/l wyższa niż tydzień wcześniej – wynika z danych BM Reflex. Olej napędowy podrożał także o 5 gr/l, osiągając przeciętną cenę 4,40 zł/l. Relatywnie najmocniej w górę (choć również o 5 gr/l) poszły ceny autogazu, którego tankowano średnio po 2,17 zł/l.

/ Bankier.pl na podstawie danych BM Reflex.

Po ostatnich podwyżkach ceny benzyny i oleju napędowego w Polsce powróciły do poziomów z sierpnia i września. O ile w przypadku benzyny za taki stan rzeczy w znacznej mierze odpowiadają podwyższone marże detaliczne, o tyle w przypadku ON decydującą rolę odgrywa sytuacja na rynku hurtowym.

27 listopada PKN Orlen oferował olej napędowy po 3 464 zł/m3, co po doliczeniu VAT-u (akcyza zawarta jest już w cenie hurtowej) daje nieco ponad 4,26 zł/l. To aż o 12 gr/l więcej niż tydzień temu i już ok. 30 gr/l więcej niż miesiąc temu. Zatem to rosnące ceny w hurcie odpowiadają za wyższe stawki przy dystrybutorach, co może oznaczać dalsze podwyżki w nadchodzącym tygodniu.

Z punktu widzenia konsumenta nieco lepiej wygląda sytuacja na rynku benzyny. W piątek płocka rafineria oferowała benzynę Eurosuper95 po 3 402 zł/m3, co brutto daje ok. 4,18 zł/l. To o 10 gr/l drożej niż tydzień temu, lecz zarazem wciąż o 31 gr/l poniżej przeciętnej ceny detalicznej.

/ Bankier.pl

Sytuacji na polskim rynku paliw nie można nie odnieść do tego, co dzieje się na rynku ropy naftowej. „Czarne złoto” od początku listopada bardzo mocno drożeje. Cena ropy Brent od początku meisiąća wzrosła z niespełna 38 USD do przeszło 48 USD za baryłkę. Nawet jeśli weźmiemy poprawkę na umocnienie złotego do dolara, to surowiec kosztuje o blisko 20% więcej niż pod koniec października.

KK

Źródło:
Tematy
Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1100 zł premii!

Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1100 zł premii!

Advertisement

Komentarze (3)

dodaj komentarz
sel
Ropa i tak jest 3 razy tańsza niż za PO , zobaczymy po ile będzie paliwo jak ropa będzie po 150 -200 $ bo mi się wydaje że będzie 2-3 razy droższe przy dojnej zmianie niż za PO
antek10
zapłacimy 2,17 gr wiecej za pełny bak dżizas - cena powala
wyrwin666
Ciebie podwyżka cen paliw nie obowiązuje bo tankujesz zawsze za 50 PLN ...

Powiązane: Paliwa

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki