REKLAMA

Nie uciekniesz przed komornikiem, zmieniając pracodawcę

2015-02-05 14:06
publikacja
2015-02-05 14:06

Zmieniając miejsce zatrudnienia, pracownik nie uniknie zajęcia przez komornika wynagrodzenia u nowego pracodawcy. Przedsiębiorcy mają ustawowy obowiązek wpisania do świadectwa pracy faktu egzekucji komorniczej i poinformowania o wszelkich szczegółach nowego pracodawcę oraz właściwego komornika.

Nie uciekniesz przed komornikiem, zmieniając pracodawcę
Nie uciekniesz przed komornikiem, zmieniając pracodawcę
fot. iStock / Thinkstock / / Thinkstock
Nie uciekniesz przed komornikiem, zmieniając pracodawcę (fot. iStock / Thinkstock)

Kodeks postępowania cywilnego (dalej k.p.c.) w dziale „Egzekucja z wynagrodzenia za pracę” reguluje obowiązki pracodawcy względem komornika, gdy ten zajmuje wynagrodzenie jego pracownika.

Pracodawca, który otrzymał od komornika pismo informujące o zajęciu komorniczym:

  • nie może wypłacić pracownikowi tej części wynagrodzenia, która została zajęta,
  • w ciągu 7 dni od otrzymania wezwania od komornika, pracodawca musi odesłać mu pismo z informacją o:
    • wynagrodzeniu wypłaconym pracownikowi za okres 3 miesięcy poprzedzających zajęcie oraz jego dochodach z innych tytułów (z wyszczególnieniem na każdy miesiąc),
    • wysokości kwot i terminach, w których zajęte wynagrodzenie będzie przekazywane komornikowi,
    • istnieniu przeszkód dla dokonywania potrąceń z pensji.

O jakiejkolwiek zmianie powyższych okoliczności pracodawca musi niezwłocznie powiadomić komornika (art. 882 k.p.c.).

Zmiana pracy nie uratuje przed komornikiem

Gdy pracownik kończy pracę w danej firmie, pracodawca ma obowiązek zamieszczenia w świadectwie pracy informacji o tym, że wynagrodzenie podlegało zajęciu komorniczemu i wskazać wysokość potrąconych już kwot. Jeżeli pracodawca zna nowego pracodawcę swojego pracownika-dłużnika, to powinien przesłać nowemu pracodawcy zawiadomienie komornika i dokumenty dotyczące zajęcia wynagrodzenia.

Przesłanie tych dokumentów oznacza natychmiastowe zajęcie należności dłużnika u nowego pracodawcy. Zajęcie komornicze obowiązuje nadal, mimo nowego stosunku pracy lub zlecenia pracownika - dłużnika. Długi idą w ślad za pracownikiem.


Jeżeli nowy pracodawca, któremu pracownik nie okazał świadectwa pracy, dowie się, gdzie pracownik był przedtem zatrudniony, obowiązany jest zawiadomić wcześniejszego pracodawcę o zatrudnieniu tejże osoby. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy pracownik przedstawi zaświadczenie od poprzedniego pracodawcy stwierdzające, że jego należności nie były zajęte.

Kara dla pracodawcy za wypłatę zajętego wynagrodzenia

Kara grzywny dla pracodawcy, który nie przekaże wierzycielowi lub komornikowi zajętego wynagrodzenia i wypłaci je pracownikowi lub nie zawiadomi nowego pracodawcy o zajęciu wynagrodzenia pracownika - dłużnika, wynosi 2 tys. zł. Grzywna może być powtórzona, jeżeli pracodawca nadal uchyla się od wykonania tych czynności w dodatkowo wyznaczonym terminie.

Firmy zatrudniające pracowników z zajęciem komorniczym na pensji muszą współpracować ze sobą i z komornikiem w zakresie wymiany informacji. Pracownik nie uchroni więc swojego wynagrodzenia przed egzekucją długów, dopóki ich nie spłaci. 

Katarzyna Sudaj

Źródło:
Tematy
Ile kosztuje kredyt firmowy na 100 tys. zł?

Ile kosztuje kredyt firmowy na 100 tys. zł?

Komentarze (11)

dodaj komentarz
~pm
a prosze mi napisac. Mam swiadectwo pracy ze wzmianka o komorniku. Mam przyjac sie do nowej pracy, czy jesli zalatwie od komornika ze dogadalam sie z nim i spalce go w ratach mozna to usunac ze swiadectwa pracy?????Czy dopiero w nowej firmie podlozyc zaswiadczenie od komornika ze sie dogadalismy?
~duch
czlowieku nie pokazuj swiadectwa pracy nie musisz komornicy to zlodzieje
~dd
Ale śmieszne. Jeśli pracownik jest bardzo dobry to idzie się mu na rękę i zwalnia się go dwa dni przed otrzymaniem pisma od komornika. Komornik otrzymuje informację o tym że ob. już nie pracuje w danej firmie. Pracownik ma czyste papiery.
~ktos
Co zrobic zeby komornik nie uciekl .............
WP............... Mu porzadnie za stodola albo w piwnicy.
~szmaragd
co obchodzi mojego nowego pracodawce ,co ja ja mam zajete a co nie ...................
jakbym pokazywała wszystkim to nikt do tej cholernej roboty mnie nnie przyjmie!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
teraz rozumiem skad tyle ludzi pracuje na czarno........................
~Emigrant
wystarczy wyjechcać za granicę i nie chwalić się tym, taka Szwajcaria, czy inne kraje poza strefą EU. W EU też da się ale trzeba trochę bardziej być uważnym
~KGB
A co zrobić żeby komornik nie uciekł przed prawem?
~Szczypiorek
dopóki ich nie spłaci, znajdzie pracy w złotej strefie, albo ogłosi upadłości konsumenckiej, wyjedzie za granicę do pracy. Wtedy Pan komornik będzie mógł jedynie w d..pę cmoknąć.
~seth
"Przedsiębiorcy mają ustawowy obowiązek wpisania do świadectwa pracy faktu egzekucji komorniczej i poinformowania o wszelkich szczegółach nowego pracodawcę oraz właściwego komornika."

Ale pracownik nie ma obowiązku pokazywania świadectwa pracy nowemu pracodawcy, a poprzedni pracodawca nie będzie szukał nowego pracodawcy
"Przedsiębiorcy mają ustawowy obowiązek wpisania do świadectwa pracy faktu egzekucji komorniczej i poinformowania o wszelkich szczegółach nowego pracodawcę oraz właściwego komornika."

Ale pracownik nie ma obowiązku pokazywania świadectwa pracy nowemu pracodawcy, a poprzedni pracodawca nie będzie szukał nowego pracodawcy pracownika bo niby jak.
~fj
A gdyby uciec poza UE, to jak to jest?

Powiązane: Interwencja Bankier.pl

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki