Czy można się bezkarnie ukrywać i unikać egzekucji komorniczej?

Czy ucieczka za granicę przed komornikiem może być skuteczna? Czy można się bezkarnie ukrywać i unikać egzekucji komorniczej?

(fot. istock / Thinkstock)

Do redakcji Bankier.pl zwrócił się o radę czytelnik, który nie jest w stanie spłacić 20 tys. kredytu, a bank oddal już sprawę jego zadłużenia do komornika. Pyta, czy ucieczka i ukrywanie się poza granicami Polski pozwoli uniknąć egzekucji komorniczej. Jak długo komornik będzie szukał dłużnika oraz czy może ściągać długi z rodziny np. z dzieci?

Odpowiedź eksperta:

Komornik działa zgodnie z prawem prowadząc postępowanie egzekucyjne. Już więc tylko z natury rzeczy ukrywanie się przed komornikiem, czy udaremnianie postępowania egzekucyjnego następuje wbrew prawu.

Ukrywanie się przed komornikiem nie wstrzymuje egzekucji

Gdyby ktoś był przekonany, że prosty sposób zmiany miejsca zamieszkania, choćby za granicę odmienni następstwa postępowania egzekucyjnego, należy ostrzec go, że jest w błędzie. Błędzie, który może sprowadzić więcej kłopotów, niż sama dolegliwość postępowania egzekucyjnego. Oczywiście pomijam sytuacje, kiedy zgodnie z obowiązującym prawem, dłużnikowi przysługują uprawnienia mające na celu chronić jego interes prawny, majątkowy w toku postępowania egzekucyjnego, np.: powództwa przeciwegzekucyjne. Należy więc pamiętać, że prosta zmiana miejsca zamieszkania i ukrywanie się przed komornikiem nie będą skuteczne. Na gruncie k.p.c. istnieje tzw. doręczenie zastępcze, z którego komornik może skorzystać właśnie w sytuacji, kiedy dłużnik nie odbiera kierowanej o niego korespondencji.

 Dłużnik działając w ten sposób działa głównie przeciwko sobie, albowiem nie jest w stanie reagować na przebieg postępowania egzekucyjnego, a jego skutki i tak formalnie zostaną uznane za osiągnięte, nawet jeśli dłużnik nie odbierze kierowanej do niego korespondencji. Nie warto również dokonywać jakichkolwiek czynności zmierzających do ukrywania majątku przed egzekucją, albowiem w takiej sytuacji wierzycielowi przysługuje uprawnienie z tytułu tzw. skargi pauliańskiej, na podstawie której może dochodzić roszczeń z majątku dłużnika, przeniesionego na rzecz rodziny, znajomych, w celu udaremnienia prowadzonej egzekucji.

Europejski tytuł egzekucyjny

Nic również nie da co najwyżej przeciągnie w czasie ukrywanie się za granicą. Pomijając własne koszty takiej decyzji, dzięki funkcjonującym w UE tzw. europejskim tytułom egzekucyjnym granice administracyjne pomiędzy państwami należącymi do UE nie są już przeszkodą w prowadzeniu postępowania egzekucyjnego. Niezależnie od powyższego intensywność działań podejmowanych w celu uniemożliwienia postępowania egzekucyjnego lub ukrywania majątku przed egzekucyjną może też być oceniona jako działanie w celu wybiórczego zaspokajania wierzycieli lub wręcz w celu uniemożliwienia ich zaspokojenia przez utrudnianie wykonania orzeczenia sądowego. Taka sytuacja z kolei może być już oceniana jako przestępstwo, w przypadku którego katalog sankcji obejmuje także karę pozbawienia wolności, więc raczej nie warto aż tyle ryzykować.

Jacek Stefański, adwokat, Michałowski Stefański Adwokaci

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
7 5 upadly_i_oddluzony

Niestety nie zawsze wszystko się układa tak, jakbyśmy chcieli. Ja w związku z ilością długów w końcu zdecydowałem się na ogłoszenie upadłości ponieważ w końcu komornik i tak zabrałby mi wszystko co miałem (to tylko kwestia czasu). Jestem już po ogłoszeniu upadłości, po całym przeprowadzonym postępowaniu upadłościowym i co najważniejsze jestem po całkowitym oddłużeniu :) Kiedy zacząłem już myśleć w ogóle o ogłoszeniu upadłości przeczytałem milion stron i artykułów dotyczących upadłości i nabrałem przekonania, że na pewno będę w stanie zrobić to sam bez pomocy prawnika. Jednak na wszelki wypadek zdecydowałem się na poradę u profesjonalisty i....wiadro zimnej wody na głowę. Jeżeli bazowałbym na wiedzy z internetu, porad znajomych i rodziny, gotowych wzorach itd. mój wniosek zostałby odrzucony, a ja zostałbym z długami. Niestety ludzie wypisują takie bzdury (bo coś gdzieś słyszeli/czytali i uważają się za specjalistów), że szkoda o tym pisać. Dzisiaj żyję "na nowo" bez jakichkolwiek długów i pomagam innym pozbyć się kłopotów finansowych. Jeżeli chcesz mieć 100% pewność, że rozpoczniesz nowe życie bez długów poczytaj mój facebook.com/upadlosckonsumenckawarszawa Wiem co znaczy upadłość z każdej strony ponieważ sam ją przeszedłem i wcale nie jest to takie straszne :) Generalnie uważam, że po serii niepowodzeń była to najlepsza decyzja jaką podjąłem. Jeżeli ktoś jest z Warszawy mogę się spotkać i opowiedzieć co i jak można zrobić (oczywiście bez żadnych opłat :))

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 2 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
5 6 ~Bolek

Też mam długi i mam na nie wybrane ha ha ha:D :D :D

! Odpowiedz
0 2 ~rex

A gdzie prawo upadlosciowe? To ktore obowiazuje to smiech na sali. Lobi firm windykacyjnych nie pozwala na to.

! Odpowiedz
2 4 ~Pik

Znam przypadek kiedy dluznik zaproponowal komornikowi pieniadze za umorzenie sprawy, ten sie zgodzil. Dluznik nagral ta sytuacje I zaszantazowany komornik idiota sam musial mu zaplacic z nie ujawnuenue nagrania

! Odpowiedz
1 13 ~Karol

Mam kolege,miał full długów w Polsce,komorników itd.Poznał rosjanke wyjechał do Rosji i się ożenił,ma obywatelstwo i ma wyj........e na długi w Polsce.I się teraz smieje.Może to troche chamska metoda zwinąć sie z kraju i nie płacić,no ale kazdego wybór.

! Odpowiedz
1 9 ~Koń_Ornik

Widzę ze odpowiedz na zapytanie sponsorowana przez komorników w tonie zastraszania i umoralniania. Różni sa dłużnicy. Nie można wszystkich wrzucać do jednego wora.

! Odpowiedz
3 5 ~propek123

Dobrym pomysłem jeśli o mnie chodzi było ogłoszenie bankructwa. Żeby to skutecznie zrobić i nie czekać latami na umorzenie długów to najlepiej skorzystać z upadłości w Anglii. Zajmują się tematem kompleksowo w kancelarii ECPU – www.ecpu.pl. Nie ukrywam, że dużo im zawdzięczam, wyciągnęli mnie z dużych problemów.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
5 5 ~kijafa

komornicy w brd tak nie lubia polakow ze w ogole nie pdejmuja takich spraw. Graja w h odsylaja do sadow mimo ze mam europejski nakaz . Centaralne mowia co sie u nas wyprawia

! Odpowiedz
0 15 ~SuckIt

Sprobujcie moje BITCOINY zajac.... POWODZENIA!!

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Porównaj oferty

Sprawdź, które banki pożyczą pieniądze na najlepszych warunkach, i ile wyniesie miesięczna rata kredytu.

Znajdź najbardziej zyskowną lokatę bankową. Określ najważniejsze cechy, a wyszukiwarka wybierze najlepsze oferty.