Naukowcy znaleźli sposób na odbudowę szkliwa zębów

Przełomowe okrycie chińskich naukowców już za kilka lat może pozwolić na kompleksową naprawę szkliwa nazębnego. Znaleźli oni sposób na to, by szkliwo... odrastało.

Przełomowe odkrycie w walce z próchnicą!
Przełomowe odkrycie w walce z próchnicą! (YAY Foto)

Naukowcy z chińskiego Zhejiang University odkryli sposób na naprawę szkliwa zębów, informuje „The Guardian". Badacze zmieszali jony wapnia i fosforanu z chemiczną trimetylaminą w roztworze alkoholowym. Uzyskali roztwór, który powoduje odrastanie szkliwa nazębnego. Jest to najtwardsza tkanka w organizmie człowieka, ochrania zęby przed niekorzystnym działaniem niektórych pokarmów. Nie jest w stanie sama się odbudować. 

Nadbudowane szkliwo 

Po 48 godzinach od nałożenia przez naukowców stworzonego preparatu zauważyli oni, że szkliwo odbudowało się na grubość 2,7 mikrometra. „Naprawione” szkliwo miało podobną wrażliwość i odporność na różne czynniki jak naturalne i nieuszkodzone. 

Przed naukowcami najważniejsze wydarzenie - testy preparatu w naturalnym środowisku szkliwa, czyli jamie ustnej człowieka. Dr Sherif Elsharkawy, ekspert w dziedzinie protetyki w King's College London, powiedział, że badania są ekscytujące. Zauważył, że metoda jest prosta, ale może minąć kilka lat, zanim zostanie wprowadzona na rynek.

Obecne metody nie są idealne

Obecnie do leczenie szkliwa używa się żywicy, stopów metali czy ceramiki, którymi wypełnia się ubytki. Jak zauważa Liu, jeden z badaczy, materiał na bazie żywicy nie przylega dobrze do szkliwa i przeważnie luzuje się po około pięciu latach. 

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez Ministerstwo Zdrowia, próchnica dotyka 99,90% Polaków w wieku 35-44 lata. Polacy nie dbają o zęby - wynika z badań WHO. Tylko 37% dzieci w wieku 3 lat myje zęby 2 razy dziennie. Dodatkowo Ministerstwo alarmuje, że 50% dzieci codziennie spożywa słodycze. 

DF

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
9 9 talmud

chinscy naukowcy......co na to nasi "sojusznicy" ? mozna np wymyslic ze chca w szkliwie chowac chipy szpiegujace.....

! Odpowiedz
7 15 grzegorzkubik

Zęby psują się z kilku powodów. Cukier rafinowany to pierwszy powód plus niezdrowe jedzenie. Odstaw cukier i zacznij jeść sporo warzyw i owoców. Wyżyć z diety chleb i większość produktów zbożowych a jedz zdrowe tłuszcze. Zęby będą twarde jak stal. Co ważne. Zdrowa dieta regeneruje ubytki.

! Odpowiedz
8 7 33karol33

To nie lecz zębów, będą zdrowsze, idąc Twoim tokiem rozumowania. Pozdrawiam, dentysta

! Odpowiedz
0 0 gajowy1

Jestem po 40-ce. Nie licząc szkoły u dentysty byłem 2 razy: w 1997 i 2013 i jak na razie jest dobrze, więc sel poniekąd ma rację, chociaż nie do końca, bo nikt nie mówi o tym, że w ponad połowie przypadków próchnica jest spowodowana pastą do zębów.

! Odpowiedz
14 49 sel

Przecież 99% Polaków ma zniszczone zęby głównie przez dentystów, a na koniec leczenia i tak noszą protezy bez jednego choćby swojego zęba..

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Porównaj oferty

Sprawdź, które banki pożyczą pieniądze na najlepszych warunkach, i ile wyniesie miesięczna rata kredytu.

Znajdź najbardziej zyskowną lokatę bankową. Określ najważniejsze cechy, a wyszukiwarka wybierze najlepsze oferty.