REKLAMA
ZAGŁOSUJ

Największe bańki na nieruchomościach

2013-04-25 06:00
publikacja
2013-04-25 06:00

Polityka niskich stóp procentowych, prowadzona przez najważniejsze banki centralne na świecie, zmusiła inwestorów do poszukiwania lokat kapitału chroniących przed inflacją. Obok złota za najlepsze na tym polu są uważane nieruchomości. Silne zainteresowanie mieszkaniami, poparte nadwyżkami gotówki, zaowocowało spektakularnymi bańkami inwestycyjnymi niemalże we wszystkich zakątkach świata.

wieżowce
Źródło: Thinkstock

Hongkong

Bliskość Chin, które przez ostatnie dekady przeżywają cud gospodarczy, odpowiada za anomalie na hongkońskim rynku nieruchomości. Olbrzymie zyski biznesmenów z Państwa Środka, połączone z rekordowo tanim kredytem, przyniosły ogromny wzrost cen mieszkań – od 2009 roku przeciętna cena apartamentu uległa podwojeniu.

Indeks cen nieruchomości
Indeks cen nieruchomości. Źródło: Global Property Guide

W odpowiedzi na szalejące ceny mieszkań rząd podwoił opłaty skarbowe za zakup apartamentów droższych niż 2 mln dolarów hongkońskich (257 tys. dolarów amerykańskich). Jednocześnie władze monetarne podniosły wagę ryzyka dla kredytów mieszkaniowych, aby przygotować banki na ewentualne pęknięcie bańki.

Prognozy przedstawione przez Deutsche Bank zakładają spadek cen mieszkań w Hongkongu o 20 proc. Jeszcze dalej idzie grupa badawcza Sanford C. Bernstein, spodziewająca się przeceny nieruchomości aż o 25 proc.

Szwajcaria

Szwajcarski Bank Narodowy we wrześniu 2011 roku usztywnił kurs franka do euro, aby chronić gospodarkę przed nadmiernie silnym kursem helweckiej waluty. Chociaż na polu kursu walutowego SNB osiągnął sukces, to trudno powiedzieć, że zdołał ustabilizować sytuację gospodarki.

Indeks cen nieruchomości
Indeks cen nieruchomości. Źródło: Global Property Guide

Działania podjęte przez bank centralny na rynku walutowym napompowały sektor bankowy świeżym pieniądzem. Pieniądz błyskawicznie przepłynął na rynek nieruchomości, a w rezultacie ceny mieszkań osiągnęły niewidziane wcześniej poziomy.

Teraz nadzór bankowy musi się głowić, jak zatrzymać rosnące ceny mieszkań bez podnoszenia stóp procentowych. Ewentualny wzrost ceny pieniądza w Szwajcarii byłby bowiem szokiem nie tylko dla helweckiej gospodarki, lecz także dla całego europejskiego rynku.

Chiny

Cud gospodarczy przeżywany przez Chiny jest budowany w dużej mierze na niskich stopach procentowych, zapewnianych przez Ludowy Bank Chin. Takie rozwiązanie niesie ze sobą wysoką inflację, która znajduje ujście na rynku nieruchomości.

Indeks cen nieruchomości
Indeks cen nieruchomości. Źródło: Global Property Guide

Chiński rynek nieruchomości jest jednym z najbardziej przegrzanych rynków na świecie. Chiński bank centralny pompował pieniądze do gospodarki, aby pobudzić wzrost po wybuchu kryzysu najpierw w Stanach Zjednoczonych, a następnie w Unii Europejskiej. W dodatku LBC musi dostarczać pieniądze do gospodarki w celu osłabienia kursu juana, co jest jednym z fundamentów konkurencyjności cenowej chińskich produktów na rynkach światowych.

W rezultacie przegrzane ceny mieszkań są wskazywane jako największe zagrożenie dla Państwa Środka. Jeżeli pęknięcie bańki będzie przebiegało w sposób niekontrolowany, to deweloperzy i banki podzielą los, jaki spotkał chociażby Hiszpanię.

Skandynawia

Z polskiej perspektywy kraje skandynawskie wydają się ziemią obiecaną, która jest wolna od wszelkich trosk. Niewiele osób wie natomiast, że Północna Europa padła ofiarą europejskiego kryzysu podobnie jak Szwajcaria.

Indeks cen nieruchomości w Norwegii
Indeks cen nieruchomości w Norwegii. Źródło: Global Property Guide
Indeks cen nieruchomości w Szwecji
Indeks cen nieruchomości w Szwecji. Źródło: Global Property Guide

Ucieczka do bezpiecznych aktywów przez inwestorów dotyczyła obligacji i walut krajów skandynawskich, tak jak w przypadku Szwajcarii. Skala zjawiska miała mniejsze znaczenie, ale rezultaty były podobne. Pieniądz, który powędrował do tych krajów, znalazł ujście na rynek nieruchomości, wynosząc ceny mieszkań na rekordowe poziomy, a jednocześnie rodząc potencjalny kryzys pęknięcia bańki.

Brazylia

Brazylia jest wskazywana jako przyszłość światowej gospodarki ze względu na niezwykle udane lata. Cuda gospodarcze często jednak mają swoją ciemną stronę.

Indeks cen nieruchomośc
Indeks cen nieruchomości. Źródło: Global Property Guide

Brazylia, podobnie jak inne gospodarki rozwijające się, ma problem z nadmiernym wzrostem cen mieszkań. W Sao Paulo ceny od 2008 roku uległy podwojeniu, natomiast w Rio de Janeiro potrojeniu, co nie pozostawia wątpliwości, że rynek jest już rozgrzany. Według badań Capital Economics nieruchomości w Brazylii są przewartościowane o 50 proc.

Indie

Indie, podobnie jak pozostałe kraje BRICS (Brazylia, Rosja, Indie, Chiny, RPA), zmagają się z puchnącą bańką na rynku nieruchomości. Istota problemu jest identyczna jak w pozostałych krajach nominowanych przez media do miana przyszłych potęg gospodarczych.

Indeks cen nieruchomości
Indeks cen nieruchomości. Źródło: Global Property Guide

Indyjski bank centralny usilnie pompuje wzrost gospodarczy niskimi stopami procentowymi i zaniżaniem kursu walutowego. Takie rozwiązania niosą ze sobą bardzo wysoką inflację, która zubaża społeczeństwo oraz pompuje bańki inwestycyjne. Według komentatorów bańka na indyjskim rynku nieruchomości jest bliska pęknięcia, co będzie dotkliwym ciosem dla całej gospodarki, a zwłaszcza dla sektora bankowego.


Jak się mieszka w innych częściach świata? Tylko w Bankier.pl

"Tam mieszkam" - zobacz najnowsze odcinki z tej serii!


PL
Źródło:

Do pobrania

SwitzerlandjpgSwitzerlandjpgSwitzerlandjpgSwitzerlandjpgSwitzerlandjpgSwitzerlandjpgSwitzerlandjpg
Tematy
Inspirujące pomysły na urządzenie pomieszczeń dla firm

Inspirujące pomysły na urządzenie pomieszczeń dla firm

Komentarze (20)

dodaj komentarz
~polak
Kupił bym jeszcze dwa ale kto zapłaci czynsz ?rata kredytu =czynsz .czynsz płacić musisz ale mieszkać nie.Utrzymanie jest drogie...
~carb
W Hongkongu dolar amerykański kosztuje niemal 8 ich dolarów,a w naszej zaprogramowanej ruinie gospodarczej od lat kształtuje się pomiędzy 2,8 do 3,15,aby można było za bezcen je wydzierac i łupic Polaków.Rujnując również eksport.Wszystkie drogi prowadzą do niewolnictwa.
~dede
definicja kryzysu - bogaci sie bogaca, biedacy upadaja na ryja i wymowka jest kryzys, nie ma kryzysu, ktos, kiedys oglosil kryzys i nobla za to! teraz bedzie trwal 10 lat, zeby wyprac pieniadze bogatych. a biedni beda pracowac za zeta zeby 20 dni przed wyplata zaswitalo slonce. jesli skarbowka nie wywali na bruk i slonca nie zgasi.definicja kryzysu - bogaci sie bogaca, biedacy upadaja na ryja i wymowka jest kryzys, nie ma kryzysu, ktos, kiedys oglosil kryzys i nobla za to! teraz bedzie trwal 10 lat, zeby wyprac pieniadze bogatych. a biedni beda pracowac za zeta zeby 20 dni przed wyplata zaswitalo slonce. jesli skarbowka nie wywali na bruk i slonca nie zgasi.
Bogaty bogaci sie na biednych tak zawsze bylo. I mimo, ze jestem w pewien sposob bogaty wspolczuje biednym:( ale tez cholera "wezta" sie do roboty w koncu! Silne zwiazki zawodowe to podstawa, rozumienie i utozsamianie sie z wlasnymi prawami. Doba kryzysu a wskaznik nowych milionerow najwyzszy od dziesiatek lat!
~goldman fish
ale ta najwieksza banka z nad wisly, jeszcze czeka
~nieruchomoscizero
w polsce jest wieksza banka na rynku nieruchomosci niz w wymienionych krajach, wiec jak mozna nazwac artykul "Największe bańki na nieruchomościach"? przeciez to az smiech czytac takie zestawy kiedy u nas jest jeszcze "lepiej"
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~jakotakowidzi
Tylko lemingi (czyli prawie wszyscy) myślą, że rynki nie są ze sobą powiązane. Wręcz przeciwnie. Dobrze jest to pokazane w filmie Four Horseman (Czterej jeźdźcy apokalipsy)
\http://www.youtube.com/watch?v=TgaIuCcKHTQ&list=PLQR6WRkGgYNBDgSfYCvJkJtUH46QnhmI3&index=1
~seth
zyskali najwięcej i jeszcze im mało !!!
~Dorota W
A co ma wspólnego rynek nieruchomości w Chnach, Brazylii, Hong, itd, do polskich warunków przecież tych rynków nie da się porównać do nieruchomości w Polsce.
W Polsce ceny nieruchomości są kilkanaście razy niższe od cen w europie więc tak czy siak będą rosły jeszcze przez kilka lat.

Powiązane: Chiny

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki