NBP prognozuje sielankowy scenariusz makro dla Polski

Ignacy Morawski2020-03-05 07:29założyciel SpotData.pl
publikacja
2020-03-05 07:29
fot. MOZCO Mateusz Szymanski / Shutterstock

Wzrost gospodarczy pozostanie stabilny i relatywnie wysoki, a inflacja będzie się stopniowo obniżała. Taki scenariusz dla polskiej gospodarki rysują analitycy Narodowego Banku Polskiego w najnowszej projekcji inflacji.

Projekcja to dość ważny dokument, uważnie analizowany przez rynek. Jak na razie władze banku centralnego nie specjalnie się też przejmują wpływem koronawirusa na polską gospodarkę, choć dostrzegają ryzyko i zapowiadają, że bank w razie czego jest gotowy do reakcji.

NBP przedstawił po środowym posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej wstępne wyniki swoich projekcji – dokładne pojawią się w przyszłym tygodniu. Najważniejsze wnioski pokazałem na wykresie poniżej. Wzrost gospodarczy ma być niższy od wcześniejszych oczekiwań, a inflacja wyższa. Ale jednocześnie zmiany nie są duże.

/ SpotData

NBP prognozuje, że wciąż możliwe jest utrzymanie wzrostu PKB w Polsce powyżej 3 proc. w tym roku i w okolicach 3 proc. w przyszłym. Inflacja będzie wysoka w tym roku – wyższa niż górna granica celu NBP – ale jej trajektoria będzie spadkowa. W ciągu dwóch lat ma bez zmian stóp procentowych znaleźć się już poniżej celu NBP. Jest to obraz dość sielankowy – spokojny stabilny wzrost, bez dużych napięć inflacyjnych.

Ze słów prezesa banku Adama Glapińskiego wynika, że na razie stopy procentowe pozostaną bez zmian. Ale dostrzega on, że istnieje ryzyko gorszego scenariusza makroekonomicznego, czyli niższego wzrostu gospodarczego. I wtedy bank będzie reagował. Glapiński nie mówił tego wprost, ale obniżki stóp są jak najbardziej możliwe w razie głębszego hamowania gospodarki.

Chcesz codziennie takie informacje na swoją skrzynkę? Zapisz się na newsletter SpotData.

Chcesz samodzielnie analizować dane ekonomiczne? Platforma SpotData to darmowy dostęp do ponad 40 tysięcy danych z polskiej i światowej gospodarki, które można analizować, przetwarzać i pobierać w formie wykresów i tabel do Excela. Sprawdź na: https://spotdata.pl/ogolna.

Źródło:
Ignacy Morawski
Ignacy Morawski
założyciel SpotData.pl

Ignacy Morawski jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych ekonomistów rynkowych. Przez wiele lat pracował w sektorze bankowym (WestLB, Polski Bank Przedsiębiorczości), gdzie pełnił rolę głównego ekonomisty odpowiedzialnego za analizy makroekonomiczne. W latach 2012-16 zdobył wiele wyróżnień w licznych rankingach prognostycznych, zajmując m.in. dwukrotnie miejsce na podium konkursu na najlepszego analityka makroekonomicznego organizowanego przez Narodowy Bank Polski i „Rzeczpospolitą”. Był również członkiem zespołu przygotowującego prognozy makroekonomiczne w Polskiej Akademii Nauk, pracował także w think tanku WiseEuropa. Karierę rozpoczynał jako reporter ekonomiczny „Rzeczpospolitej”. Jest absolwentem ekonomii na Uniwersytecie Bocconi w Mediolanie i nauk politycznych na Uniwersytecie Warszawskim.

Tematy
Tanie konto osobiste z kontem oszczędnościowym. W którym banku najlepsza oferta?

Tanie konto osobiste z kontem oszczędnościowym. W którym banku najlepsza oferta?

Advertisement

Komentarze (23)

dodaj komentarz
marxs
jakbym miał kilka razy dziennie robionym łaskę przez dwie blond dziewice za kaskę zdychającego polskiego podatnika to też miałbym sielankowy scenariusz
and00
No wreszcie zacząłem rozumieć twoje problemy i frustracje
Braki z kobietami...
samsonn
Nazwa Projekcja to w rozumieniu Glapcia cos jak Promocja albo nawet Prokreacja z KACZYMI USTAMI
samsonn
Te teksty to dla ogladaczy Wiadomosci. Biedne bezmozgie istoty wszystko lykaja
kaszankanamaxa
Brakuje jedynie projekcji PKB na lata 2025-30 na tle świata, gdzie wykres szybuje w niebo i plasuje Polskę między Niemcami, które prześcignęliśmy a Japonią, której depczemy po piętach*. (* dane przy założeniu dalszych rządów PiS)
and00
Ale wesołe, normalnie kawał roku, śmieszne na maksa, do wyborczej to daj
1as
Wygląda niestety na to, że zaadaptowaliśmy z największych banków centralnych model absurdalnie niskich stóp procentowych, drukowania i życia na kredyt. Hulaj dusza, piekła nie ma.
To się może skończyć tylko źle albo bardzo źle.
Niestety, ucierpią wszyscy, a najbardziej ci rozsądni.
zbyszek_
W PiS'ie oni mysla, że złotowka to reserve curency jak USD , CHF....
I dlatego ta inflacja.

macrogregory
Obstawiam PKB dużo mocniej spadnie, inflacja dużo mocniej wzrośnie. Złotówka dużo mocniej straci do franka, dolara i euro.
fakty
Zafarbuj się na blond, ubierz żabot i myślę, że nadajesz się do NBP bardziej niż Pixie i Dixie, bo to co piszesz to oczywistości dla ucznia I klasy technikum ekonomicznego, ale nie dla panien z NBP za 60000 PLN/mc.

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki