REKLAMA

Polska z dużą nadwyżką eksportu nad importem. "Pozytywna niespodzianka"

2021-06-14 14:18, akt.2021-06-14 18:05
publikacja
2021-06-14 14:18
aktualizacja
2021-06-14 18:05
Polska z dużą nadwyżką eksportu nad importem. "Pozytywna niespodzianka"
Polska z dużą nadwyżką eksportu nad importem. "Pozytywna niespodzianka"
fot. Virrage Images / / Shutterstock

Saldo rachunku bieżącego w kwietniu było dodatnie i wyniosło 8,0 mld zł. W analogicznym miesiącu 2020 r. saldo rachunku bieżącego wyniosło 3,3 mld zł – wynika z wstępnych danych bilansu płatniczego Polski za kwiecień, opublikowanych w poniedziałek przez NBP

„Z opublikowanych 14 czerwca 2021 r. wstępnych danych bilansu płatniczego Polski za kwiecień 2021 r. wynika, że saldo rachunku bieżącego było dodatnie i wyniosło 8,0 mld zł. W analogicznym miesiącu 2020 r. saldo rachunku bieżącego było również dodatnie i wyniosło 3,3 mld zł” – czytamy w komunikacie NBP.

Jak poinformował NBP, eksport towarów wyniósł 106,8 mld zł i był wyższy o 44,0 mld zł (tj. o 70,0 proc.) niż w analogicznym miesiącu 2020 r. Jest to wynik niskiego poziomu odniesienia z kwietnia 2020 r., kiedy wartość obrotów handlowych wyraźnie zmniejszyła się pod wpływem obowiązujących wówczas ograniczeń mających na celu zahamowanie rozprzestrzeniania się pandemii COVID-19. Import towarów zwiększył się o 38,0 mld zł (tj. o 60,5 proc.) i osiągnął wartość 100,9 mld zł. Saldo obrotów towarowych było dodatnie i wyniosło 5,9 mld zł.

Z danych NBP wynika, że przychody z tytułu eksportu usług wyniosły 22,0 mld zł i w porównaniu z kwietniem 2020 r. wzrosły o 3,8 mld zł (tj. o 20,9 proc.). Wartość rozchodów wyniosła 12,4 mld zł i wzrosła o 1,7 mld zł (tj. o 15,8 proc.) w porównaniu z kwietniem 2020 r.

„Saldo dochodów pierwotnych było ujemne i wyniosło 7,4 mld zł. O wysokości ujemnego salda zadecydowały przede wszystkim dochody zagranicznych inwestorów bezpośrednich z tytułu ich zaangażowania kapitałowego w polskich podmiotach, które wyniosły 7,9 mld zł. Na wysokość salda dochodów oddziaływały również wypłaty dochodów z tytułu inwestycji portfelowych (0,7 mld zł) oraz pozostałych inwestycji (0,4 mld zł)” – napisano w komunikacie NBP. (PAP)

Analizy Pekao: Pozytywna niespodzianka w kwietniowych danych o polskim bilansie płatniczym

Bujak: Poprawa salda rachunku handlowego to argument za podwyżką stóp procentowych

"Poprawa salda handlowego i całego rachunku obrotów bieżących to z jednej strony argument za podwyżkami stóp (eksport poradzi sobie z mocniejszym złotym), a z drugiej strony, przeciw podwyżkom (z takim saldem CA można śmielej eksperymentować z „podgrzewaniem” gospodarki" - napisał ekonomista.

Zaznaczył również, że eksport mocniejszy od oczekiwań i wyraźnie mocniejszy niż import to efekt niskiej bazy w obu przypadkach. "Nadwyżka handlowa i na całym rachunku obrotów bieżących puchnie" - wskazał.

"Wzrost sprzedaży za granicę pozostanie przez resztę roku dwucyfrowy"

Analitycy PKO BP zwrócili uwagę, że bilans płatniczy za kwiecień pokazał 20. z rzędu nadwyżkę na rachunku obrotów bieżących (1740 mln euro). "12-miesięczna nadwyżka śrubuje rekordy, po kwietniu wyniosła 3,9 proc. PKB, wobec 3,8 proc. po marcu" - zaznaczyli. Dodali, że eksport towarów "wystrzelił" w kwietniu, a jego dynamika "osiągnęła zawrotne 69,2 proc. rdr (w zł równe 70,0 proc. rdr)" wobec 27,7 proc. w ujęciu rocznym miesiąc wcześniej.

Zaznaczyli, że eksport był w kwietniu o 19,1 proc. wyższy niż w analogicznym okresie 2019 r., w marcu było to 19,3 proc. Wyróżniały się takie towary, jak baterie samochodowe, odbiorniki TV, katalizatory, odzież i meble. "Trend wzrostowy eksportu jest bardziej niż solidny" - ocenili analitycy. Zastrzegli, że takie ekstremalne wyniki jak kwietniowy "nie zostaną z nami na długo", dodali, że maj to wyraźnie wyższy punkt odniesienia. "Wzrost sprzedaży za granicę pozostanie przez resztę roku (średnio) dwucyfrowy" - ocenili.

Bank podkreślił, że import wzrósł w kwietniu o 59,8 proc. rdr wobec 24,6 proc. rdr miesiąc wcześniej; wskazano na dużą rolę wyrobów walcowanych z żeliwa i stali, odzieży, części odbiorników telewizyjnych oraz komputerów i procesorów. Zdaniem banku taka struktura produktowa może m.in. wskazywać na niską wartość dodaną części polskiego eksportu (montowanie importowanych komponentów i eksport wyrobów gotowych). Z drugiej strony, "silny wzrost importu stali sugeruje - obok wzrostu ich cen - rosnący popyt inwestycyjny". "Wraz z coraz silniejszym popytem krajowym w kolejnych miesiącach import będzie się umacniał, a wciąż wysoka nadwyżka w obrotach towarowych będzie się kurczyła" - oceniono.

Analitycy odnieśli się też do danych NBP dot. eksportu usług, z których wynika, że wzrósł on o 20,4 proc. rdr. W ich opinii to dobry wynik, przy dalszym głębokim spadku przychodów z podróży zagranicznych: -10,9 proc. rdr w wartości złotowej (mimo niskiej bazy). Zwrócili uwagę, że pomimo odradzania się podróży zagranicznych saldo usług "umocniło się w ujęciu 12-miesięcznym do 4,6 proc. PKB". "Kolejne miesiące powinny przynieść pod tym względem dalsze wzrosty tym bardziej, że w wakacje znowu przyjadą do nas turyści" - zaznaczyli.

Podkreślili, że saldo bezpośrednich inwestycji zagranicznych pozostało stabilne (1,1 proc.). "Rosnące, reinwestowane, zyski firm z kapitałem zagranicznym będą podstawą jego wzrostu w kolejnych miesiącach" - ocenili. Zauważyli, że nadwyżka na rachunku kapitałowym pozostała stabilna - 2,4 proc. PKB. (PAP)

autorka: Ewa Wesołowska, Magdalena Jarco

ewes/ drag/ ms/ maja/ skr

Źródło:PAP
Tematy
Temperatura skacze, nagroda wzrasta! Otwórz konto i odbierz nawet 350 zł!

Temperatura skacze, nagroda wzrasta! Otwórz konto i odbierz nawet 350 zł!

Advertisement

Komentarze (32)

dodaj komentarz
danglan
Powinno się robić wszystko by kasę ściągać do nas ,a nie na odwrót.... I tak sporo wypływa np. Biedronką itp..
jpelerj
Jaka niespodzianka? W Niemczech się ruszyło, to montownie idą pełną parą od jakichś dwóch miesięcy. A konsumpcja jeszcze nie odbiła. Parę artykułów o tym nawet na Bankierze było. Ale pan z państwowego banku musi czytać tylko info z Nowogrodzkiej.
jas2
Jak zwykle zmartwiony, że Polska się rozwija.
300_pala odpowiada jas2
Jak zwykle skleroza ze za Tuska rozwijała się lepiej
itso_argumentum_ad_ignorantiam
ah ten wskaźnik zaczyna cieszyć moje oko coraz bardziej
itso_argumentum_ad_ignorantiam
''Bujak: Poprawa salda rachunku handlowego to argument za podwyżką stóp procentowych'' - jak można dojść do takiego wniosku to nie mam pojęcia
koperytko odpowiada itso_argumentum_ad_ignorantiam
bo nadwyzka w obrotach jest czyms nienaturalnym dla Polski.
men24a odpowiada koperytko
Rozumiem, że jak nie inwestujesz i trzymasz kasę na koncie która Ci przyrasta to dla gospodarki jest lepiej ? A inwestycje sięgnęły dna, są na poziomie 17 % więc z czego się cieszysz, że firmy nie inwestują tych pieniędzy tu ? Przecież to nie jest zysk NBP
koperytko odpowiada men24a
że co ?? rozumiesz o czym piszesz ??? Naprawdę kilku osobom nalezy sie jakas EDUKACJA i to nie bzdetów balcerowicza - w stylu "jak jest deficyt tzn ze przedsiebiorstwa inwestuja i kupuja technologie z zagranicy"
men24a odpowiada koperytko
Bilans płatniczy musi być w równowadze, więc nadwyżka na rachunku obrotów bieżących rzeczywiście oznacza odpływ – eksport – kapitału. To faktycznie sytuacja dość dziwna, biorąc pod uwagę poziom rozwoju gospodarki. Oczywiście Polska jest członkiem OECD, czyli grupy krajów rozwiniętych, ale jest wciąż na znacznie Bilans płatniczy musi być w równowadze, więc nadwyżka na rachunku obrotów bieżących rzeczywiście oznacza odpływ – eksport – kapitału. To faktycznie sytuacja dość dziwna, biorąc pod uwagę poziom rozwoju gospodarki. Oczywiście Polska jest członkiem OECD, czyli grupy krajów rozwiniętych, ale jest wciąż na znacznie niższym poziomie rozwoju niż większość państw z tej grupy. Nie chodzi tylko o PKB per capita, ale też o wyposażenie w kapitał w przeliczeniu na zatrudnionego. Nawet inne kraje w regionie, jak Czechy, Estonia i Węgry, mają 1,5–2 razy większe wyposażenie w kapitał. Na obecnym poziomie rozwoju powinniśmy więc nadal przyciągać kapitał zza granicy. Niestety, zainteresowanie inwestorów zagranicznych Polską w ostatnich latach zmalało, a niektórzy swoją działalność u nas zakończyli. W tym świetle nadwyżka Polski na rachunku obrotów bieżących nie jest powodem do radości, tylko do zmartwienia

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki