REKLAMA

Kukiz chce kontroli obywateli nad państwem i jego finansami

2015-09-26 14:21
publikacja
2015-09-26 14:21

Kontrolę obywateli nad państwem i finansami publicznymi oraz przywrócenie bezpieczeństwa państwa - postulował Paweł Kukiz podczas konwencji wyborczej w sobotę w Zakopanem. Domagał się też nowej konstytucji, która "rozwali partiokratyczno-urzędniczą arystokrację".

/ fot. Tomasz Rytych / EastNews

Ruch Kukiza będzie robił wszystko, aby Sejm stał się konstytuantą, aby pracował nad nową proobywatelską konstytucją, która rozwali partiokratyczno-urzędniczą arystokrację. Dopóki nie napiszemy nowej konstytucji i nowego prawa, będziemy szli w przepaść, będziemy się wyludniać, a nasz naród stanie się jedynie tanią siłą roboczą. Jesteśmy jednym z najwspanialszych narodów świata, pracowitym, sumiennym i sprytnym - mówił Kukiz.

Jego zdaniem nowa konstytucja powinna dać większe uprawnienia prezydentowi, aby głowa państwa mogła wydawać dekrety z mocą ustawy. Musimy wprowadzić system prezydencki i zmienić ordynację wyborczą na jednomandatowe okręgi wyborcze. Obecnie to wodzowie partii wskazują, kto zasiądzie w Sejmie - stwierdził.

Kukiz zapowiedział, że jego ruch będzie żądał zniesienia progu referendalnego. Mówił też o potrzebie gruntownej reformy wymiaru sprawiedliwości.

Obecnie mamy do czynienia z wymiarem niesprawiedliwości. Sędziowie powinni być wybierani przez obywateli, spośród osób z dziesięcioletnim doświadczeniem w zawodzie prawniczym. Sprawy sądowe ciągną się latami, doprowadzają ludzi do utraty zdrowia, a nawet życia - mówił Kukiz. Jego zdaniem w Polsce powinien być wprowadzony taki system, w którym rozprawy sądowe muszą się odbywać dzień po dniu.

Zwrócił uwagę, że urzędy państwowe powinny być zdecentralizowane. W - Polsce wszystko dzieje się w Warszawie - tam są siedziby wszystkich urzędów czy korporacji - wskazał.

Kukiz zaproponował też jednoprocentowy podatek przychodowy od każdego podmiotu. Taki podatek miałby być płacony pod warunkiem, że 40 proc. zarobionych pieniędzy podatnik byłby zobowiązany zainwestować, w przeciwnym razie musiałby zapłacić 40-proc. podatek dochodowy.

Przy naszej kreatywności i pracowitości w takim systemie podatkowym jesteśmy w stanie odbudować Polskę w ciągu kilku, kilkunastu lat. Obecne przepisy i ustawy podatkowe powodują, że przedsiębiorca nie jest w stanie normalnie funkcjonować. Na tym chaosie podatkowym zyskują największe korporacje, które stać na zatrudnienie najlepszych prawników znajdujących takie obejścia w przepisach, by można było wyprowadzić pieniądze z Polski - mówił Kukiz.

Zauważył, że w ciągu 5 lat w latach 20082012 obce korporacje wyprowadziły z Polski około 50 mld dolarów. Jesteśmy czesani przez wszystkich. Władza działa na zlecenie obcych korporacji - zarzucił Kukiz.

Ocenił ponadto, że pomysł 500 zł na dziecko to mamienie wyborców obietnicą jałmużny. Zostawcie moje pieniądze do mojej dyspozycji. Jak macie czelność mówić, że wy mi coś dajecie, skoro zabieracie 70 proc. moich pieniędzy i rzucacie mi ochłap - krytykował.

Dodał, że służby mundurowe powinny być absolutnie niezależne od polityków. Komendanci policji zmieniają się wraz z władzą państwową. Jakim prawem wojewoda czy starosta ma zatwierdzać komendanta policji? pytał retorycznie na zakończenie i powołał się na przykład USA, gdzie szeryf wybierany jest przez ludzi. (PAP)

szb/ son/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (16)

dodaj komentarz
~Fran
I teraz wyobraźmy sobie, że mamy wybierać komendanta okolicznej komendy jak nawet tych policjantów nie znamy i nie oczy nie widzieliśmy. Wielu z nich przyjeżdża spoza danego regionu albo zostają tu przydzieleni... Świetny pomysł, naprawdę gratuluję logiki, czapki z głów.
~endi
Wybierzmy Kukiza , zawsze ktoś nowy jest lepszy od starego " ładu " PO - PSL - PIS , jak się okaże ubeckim agentem dostanie kopa w d. i będą przedterminowe wybory jak w Egipcie
~zerro
"Kukiz chce kontroli obywateli nad państwem i jego finansami" Coś POdobnego, czego mu się zachciewa!? Skandal; w demokracji a'la jude kontrola państwa przez obywateli niedopuszczalna! ;)
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~kc
dobrze mówi , ale co z tego jak przy sobie nie potrafił zebrać ludzi którzy by zorganizowali w terenie ekipy do działania [brak zainteresowania tymi którzy by działali w terenie mimo ich zgłoszenia } on sam to za mało . Jego sukces nie został prawidłowo zagospodarowany , po wyborach będzie mu jeszcze trudniej wprowadzić dobrze mówi , ale co z tego jak przy sobie nie potrafił zebrać ludzi którzy by zorganizowali w terenie ekipy do działania [brak zainteresowania tymi którzy by działali w terenie mimo ich zgłoszenia } on sam to za mało . Jego sukces nie został prawidłowo zagospodarowany , po wyborach będzie mu jeszcze trudniej wprowadzić swoje hasła.
~Obywatel
Ludzie, których przyjął to chyba sami agenci, którzy zastosowali starą sprawdzona metodę rozwalania wszystkiego: "dziel i zwyciężaj". W przypadku "partii" Kukiza widać to jak na dłoni... Zresztą sam się przyznał oficjalnie że ma znajomego ubeka po to żeby wiedzieć kto jest kim. Tylko jaką ma gwarancję Ludzie, których przyjął to chyba sami agenci, którzy zastosowali starą sprawdzona metodę rozwalania wszystkiego: "dziel i zwyciężaj". W przypadku "partii" Kukiza widać to jak na dłoni... Zresztą sam się przyznał oficjalnie że ma znajomego ubeka po to żeby wiedzieć kto jest kim. Tylko jaką ma gwarancję że ubek mówi mu prawdę? A może gra na Kukizie jak na skrzypcach? Jedyny sposób żeby wygrać z kłamstwem to prawda a nie więcej kłamstwa...
~lel odpowiada ~Obywatel
znajomy ubek świadczy tym bardziej o tym jak K. się wkopał. Tu chęci czy deklaracje K. nie mają znaczenia.
~x-y-z
Odsłuchałem i w pełni się zgadzam. Właśnie tego Polska potrzebuje - powrotu do normalności, , a tego żaden z obecnych polityków nie chce. Więc jak chcemy żeby zmieniło się na lepsze, to trzeba tych dotychczasowych władców odsunąć od władzy i rozliczyć za ich dokonania.
~x-y-z
https://www.youtube.com/watch?v=ZKWJ1_YAKIU

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki