REKLAMA
ZAPISZ SIĘ

Kryzys gospodarczy w Egipcie. Władze zalecają potrawy z kurzych łapek

2023-03-19 20:39
publikacja
2023-03-19 20:39

Egipt stoi w obliczu pogłębiającego się kryzysu gospodarczego, sytuacja jest tak poważna, że jego mieszkańcy mają problemy z wyżywieniem swoich rodzin. Aby sprostać trudom codziennego życia i zapewnić dietę bogatą w białko, władze proponują obywatelom spożywanie resztek, które do tej pory były zarezerwowane dla czworonożnych pupili - kurzych łapek.

Kryzys gospodarczy w Egipcie. Władze zalecają potrawy z kurzych łapek
Kryzys gospodarczy w Egipcie. Władze zalecają potrawy z kurzych łapek
fot. leshiy985 / / Shutterstock

"Boże, nie pozwól nam dojść do sytuacji, w której będziemy musieli jeść kurze łapki" - powtarza mężczyzna żebrzący obok sprzedawców drobiu na targu w Gizie, którego cytuje brytyjska BBC.

Dla wielu ludzi artykuły, które wcześniej były podstawowymi produktami, jak olej do gotowania czy ser, stały się niedostępnym luksusem. Niektóre produkty podwoiły lub potroiły swoją cenę w ciągu kilku miesięcy.

Inflacja w Egipcie w marcu wyniosła 30 proc., a waluta kraju, egipski funt, stracił w ciągu ostatniego roku połowę swojej wartości.

BBC wyjaśnia, że jednym z powodów, dla których Egipt boryka się z problemami, jest fakt, że aby wyżywić swoją ogromną, ponad 100-milionową populację, w dużej mierze polega na importowanej żywności, a nie na krajowym rolnictwie.

Mimo że prezydent Abdel Fattah as-Sisi obwinia Arabską wiosnę, skutki pandemii koronawirusa i wzrost liczby ludności za obecne trudności, to analitycy cytowani przez BBC sugerują, że to jednak błędne posunięcia rządu pogorszyły sytuację. W czasie rządów Sisiego wzrosła władza i wpływy prezydenta, wojska oraz aparatu bezpieczeństwa, a podmioty państwowe, na przykład wojsko otrzymały kontrakty na ogromne projekty infrastrukturalne.

W rezultacie zaangażowanie sektora prywatnego dramatycznie się zmniejszyło, a firmy niepowiązane z państwem nie są w stanie konkurować, dodatkowo sprawę pogarsza fakt, że wielu zagranicznych inwestorów opuściło Egipt.

Inwazja Rosji na Ukrainę dodatkowo przyczyniła się do wzrostu cen, a mniejsze wpływu z turystyki, wynikające z nieobecności do tej pory często odwiedzających Egipt rosyjskich i ukraińskich turystów pogarszają sprawę w kraju, gdzie zagraniczni goście byli odpowiedzialni za około 5 proc. PKB.

Sześćdziesięcioletnia Wedad, która sama jeszcze rok temu z pensją 5 tys. funtów określała siebie jako przedstawicielkę klasy średniej, dziś walczy o przetrwanie i nie stać jej nawet na zakup fileta z kurczaka, którego kilogram kosztuje nawet 200 funtów.

"Kilogram nóg z kurczaka to 90 funtów, ale nawet kości kurczaka są teraz sprzedawane - a kurze łapki kosztują zaledwie 20" - dodaje, śmiejąc się gorzko.

Jej myśli krążą wokół świętego miesiąca Ramadan, którego elementem jest post od świtu do zmierzchu, ale kończy się on obfitą ucztą.

"Co zrobię w tym roku?", zadaje sobie sama pytanie i kręcąc głową dodaje: "ledwo stać mnie na zupę z soczewicy".

mma/ tebe/

Źródło:PAP
Tematy
Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Advertisement

Komentarze (22)

dodaj komentarz
q-tas
A co złego jest w jedzeniu kurzych łapek?
U nas się je. W Egipcie tym bardziej mogą
zoomek
"Jej myśli krążą wokół świętego miesiąca Ramadan, którego elementem jest post od świtu do zmierzchu, ale kończy się on obfitą ucztą."
Uzupełnię bo ludzie mogą mieć błędny obraz - nie na koniec postu ramadan tylko uczta JEST CODZIENNIE WIECZOREM!
Codziennie.
Ok?
No.
zoomek
No. Bardzo dobry pomysł władz i niech zaczynają od siebie - prawda? A Gates na rower i niech pływa rowerem wodnym przez ocean.
prawda_
Najwyrazniej kryzys taki sam jak w Polsce. Porada idealnie idaca w parze z zaleceniem naszego rzadu do zbierania chrustu i palenia czym sie da.
jenak
Wyleciał mój pościk z wczoraj (ledwie 3 krótkie zdania, całe szczęście), że kurze łapki są niezgodne z teorią o śladzie węglowym....czy jakoś tak.

I tak zaraz wyleci....
jenak
Zobaczą te kurze łapki, jak im je S purek namaluje. Liczne funkcje za rządów Tuska, by the way....Jak do tego mogło dojść?
secundus
co to za dziwna seria seria artykułów, ostatnio Indiami straszyliście, teraz Egipt...

S.
jenak
Tam jest naprawdę problem. Eksplozja populacji, chyba niczym nieograniczona. A tu mają np. zwijać wydajne holenderskie rolnictwo, które jak jedno z niewielu może dostarczyć dużo mądrych pomysłów.

Będzie się działo. Również i ten tytuł o tym świadczy.
zoomek
Nie jestem przekonany czy te "mądre" pomysły to na pewno ludziom na zdrowie wychodzą.
wizytator
Egipt największy producent ropy w Afryce!
Tyle w temacie biedy.

Powiązane: O tym mówią ludzie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki