REKLAMA

Kłopoty franka, rosnące czynsze i spore zakupy OFE [Wykresy tygodnia]

2017-10-21 06:00
publikacja
2017-10-21 06:00
fot. Michael Buholzer / FORUM

Zostawiając za sobą czterdziesty pierwszy tydzień 2017 r., warto zatrzymać się nad najciekawszymi wykresami ostatnich siedmiu dni.

Prezentujemy nowy cykl, w ramach którego będziemy przedstawiać najważniejsze wykresy minionego tygodnia. Chociaż podobno "jeden obraz wart jest więcej niż tysiąc słów", zachęcamy także do zapoznania się z artykułami, z których wykresy te pochodzą (linki pod każdym podpunktem).

1. Miedź w górę

Poniedziałek przyniósł wzrosty cen najważniejszych surowców, w tym miedzi. Hossa na czerwonym metalu przekłada się na notowania jednej z największych spółek z polskiej giełdy - KGHM-u. Warto dodać, że ostatnio takie ceny miedzi widzieliśmy blisko trzy lata temu.

Więcej na ten temat w artykule "Drożejąca miedź ciągnie KGHM w górę".

2. Polski rynek pracy w formie

Liczba zatrudnionych w sektorze dużych przedsiębiorstw wyznaczyła kolejny nominalny rekord - wynika z najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego. Przeciętne wynagrodzenie brutto w dużych firmach wyniosło 4 473,06 zł i było o 6,0 proc. wyższe niż rok wcześniej. Nominalnie oznacza to podwyżkę o 255,10 zł brutto miesięcznie. Należy jednak przypomnieć, że GUS podaje kwotę brutto, od której trzeba jeszcze odliczyć przymusowe „składki” na ZUS i zaliczkę na podatek PIT.

Więcej informacji można znaleźć tu. 

3. Ta hossa jest jakaś dziwna

Z czym kojarzy się giełdowa hossa? Ze wzrostami szerokiego rynku i biciem rekordów przez spółki, masą debiutów czy taksówkarzem polecającym nam spółkę, w którą właśnie zainwestował oszczędności całej rodziny. Choć w ostatnich dniach słowo "hossa" odmieniane jest przez wszystkie przypadki, nie obserwujemy żadnej z wymienionych powyżej cech charakterystycznych. Czy więc możemy w ogóle o niej mówić?

Odpowiedź na to pytanie można znaleźć w tym artykule.

4. Kłopoty franka

Kurs franka szwajcarskiego w środowe popołudnie zszedł poniżej 3,66 zł i tym samym znalazł się najniżej od stycznia 2015 roku, gdy Szwajcarski Bank Narodowy zdecydował się quasi-sztywny kurs franka do euro.

Więcej na ten temat w tekście "Frank najniżej od „czarnego czwartku".

5. Zagadka rosnących czynszów rozwiązana

Po wielu latach bardzo stabilnego wzrostu czynsze za wynajem mieszkań nagle przyspieszyły w tym roku. Nie jest to wzrost gwałtowny, ale zmiana trendu jest zastanawiająca. Wygląda na to, że właściciele mieszkań wyczuli poprawę sytuacji finansowej ludzi i skorzystali z większej mocy cenowej.

/ SpotData

Wyjaśnienie coraz większych cen za wynajem można znaleźć tu.

6. OFE na zakupach

Otwarte Fundusze Emerytalne znów kupują polskie akcje i to na potęgę. Wrzesień był pod tym względem jednym z najlepszych miesięcy w ostatnim czasie. Ostatnie tak duże zakupy można zaobserwować w lipcu 2016 r.

/ Trigon DM

Więcej informacji w artykule "OFE kupują akcje na potęgę".

7. Udawanie się opłaca?

Wartość przestępstw ubezpieczeniowych wzrosła o blisko 20 proc. rocznie - informuje Polska Izba Ubezpieczeń. Lawinowo przyrasta wartość szkód osobowych, a oszuści chętnie powracają do dobrze znanych z przeszłości sposobów pozorowania wypadków. Branża zauważa też wzrost wyłudzeń odszkodowań z udziałem cudzoziemców.

/ Polska Izba Ubezpieczeń

Więcej wiadomości na ten temat w artykule "Udawane depresje, polowania na rondach - rośnie wartość wyłudzanych odszkodowań".

DU

Źródło:
Tematy
Otwórz Konto w aplikacji mobilnej GOmobile.

Otwórz Konto w aplikacji mobilnej GOmobile.

Advertisement

Komentarze (1)

dodaj komentarz
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki