REKLAMA

Dość dobre wieści z polskiego rynku pracy

2017-10-17 14:00
publikacja
2017-10-17 14:00
Dość dobre wieści z polskiego rynku pracy
Dość dobre wieści z polskiego rynku pracy
fot. polaro / / YAY Foto

Liczba zatrudnionych w sektorze dużych przedsiębiorstw wyznaczyła kolejny nominalny rekord, a nominalny wzrost płac drugi miesiąc z rzędu wyniósł przynajmniej 6 proc. - wynika z najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego.

Według danych GUS we wrześniu w przedsiębiorstwach niefinansowych zatrudniających ponad 9 osób pracowało 6.030,8 tys. osób. To o 5,2 tys. więcej niż w sierpniu oraz o 4,5 proc. więcej niż przed rokiem. To także kolejny rekord w sięgającej roku 2005 historii tych statystyk.

Od początku 2017 roku w sektorze dużych przedsiębiorstw utworzono 231,9 tys. nowych miejsc pracy. Już teraz jest to najlepszy wynik od 10 lat, a do końca roku pozostały jeszcze trzy miesiące. Istnieją więc dobre szanse, że uda się pobić wynoszący 246 tys. rekord z roku 2007.

Przeciętne wynagrodzenie brutto w dużych firmach wyniosło 4.473,06 zł i było o 6,0 proc. wyższe niż rok wcześniej. Nominalnie oznacza to podwyżkę o 255,10 złbrutto  miesięcznie. 

Dla porządku przypomnijmy, że GUS podaje kwotę brutto, od której trzeba jeszcze odliczyć przymusowe „składki” na ZUS i zaliczkę na podatek PIT. Zatem po potrąceniu podatków przeciętna płaca netto w dużych firmach wyniosła we wrześniu 3.183,42 zł. Około 2/3 pracowników otrzymuje wynagrodzenie niższe od średniej.

Dane minimalnie rozczarowały. Ekonomiści spodziewali się zwiększenia zatrudnienia o 4,6 proc. rdr i wzrostu przeciętnego wynagrodzenia o 6,2 proc. rdr. W sierpniu płace poszły w górę o 6,6 proc., co było największym wzrostem od ponad 5 lat.

Dane zaprezentowane dziś przez GUS dotyczą przedsiębiorstw, w których liczba pracujących przekracza 9 osób. Nie obejmują zatem ani najmniejszych firm, ani sektora publicznego. Bazując na danych dotyczących aktywności zawodowej, można szacować, że opublikowane dziś dane dotyczą ok. 37 proc. pracujących.

Lepiej opisujący realia polskiego rynku pracy raport o medianie wynagrodzeń GUS publikuje tylko co 2 lata. Ostatnie wydanie, dotyczące stanu na październik 2014 r., ukazało się pod koniec 2015 r. Według opracowania "Struktura wynagrodzeń według zawodów w październiku 2014 r.", połowa pracowników otrzymywała wynagrodzenie mniejsze niż 3291 zł brutto, czyli 2359 zł netto.

Krzysztof Kolany

Źródło:
Tematy
Sprawdź jak zyskać nawet 420 zł z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź jak zyskać nawet 420 zł z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Komentarze (9)

dodaj komentarz
do_niczego
W Polsce bardziej opłaca się być prostytutkom niż pracować w jakiejś firmie czy markecie na etacie.
antypropaganda
Niedługo wyjdzie na to że jedyni bezrobotni u nas w Polsce to będą Petru i Schetino.
pluto85md
Ciekawe jaki wplyw na dane przynieaie nizszy wiek emerytalny. Z jednej strony czesc pracownikow odejdzie, z drugiej otrzymaja odprawy.
niewierzacyateusz
w dużych firmach jest głód pracowników, jeśli ludzie odchodzą na emerytury to tylko po to by zatrudnić się gdzie indziej za większą kasę, tam gdzie pracuję to dochodzi już do tego ,że spółki z grupy kapitałowej próbują podkupować sobie takich emerytów , znaczy się idzie gość na emeryturę a inna spółka w dużych firmach jest głód pracowników, jeśli ludzie odchodzą na emerytury to tylko po to by zatrudnić się gdzie indziej za większą kasę, tam gdzie pracuję to dochodzi już do tego ,że spółki z grupy kapitałowej próbują podkupować sobie takich emerytów , znaczy się idzie gość na emeryturę a inna spółka z grupy go zatrudnia :) za większą kasę niż miał
open_mind
To temat z cyklu tematu pracy licencjackiej Roberta Lewandowskiego "Droga do sławy" Po prostu Lewy przegiął razem z tymi co ten licencjat podpisali. Masakra – masakryczna. Proponuję pozostałym ze „świecznika” Np. Maryla Rodowicz „Małgośka kit czy hit” Ps. Sam tytuł "Droga do sławy" kojarzy To temat z cyklu tematu pracy licencjackiej Roberta Lewandowskiego "Droga do sławy" Po prostu Lewy przegiął razem z tymi co ten licencjat podpisali. Masakra – masakryczna. Proponuję pozostałym ze „świecznika” Np. Maryla Rodowicz „Małgośka kit czy hit” Ps. Sam tytuł "Droga do sławy" kojarzy się z „Droga do władzy” gościa z figlarnym wąsikiem.
niewierzacyateusz
kurde chłopie czego się czepiasz niczym pijany płota ? oglądanie sportu kompletnie mnie nie interesuje i nie oglądam :) ale chcąc nie chcąc wiem kim jest Lewy i co osiągnął , i uważam ,że Lewy powinien dostać mgr a nawet mgr inż :) honoris causa :)) może muzy nie słuchasz ,ale to tak jakbyś miał pretensje że kurde chłopie czego się czepiasz niczym pijany płota ? oglądanie sportu kompletnie mnie nie interesuje i nie oglądam :) ale chcąc nie chcąc wiem kim jest Lewy i co osiągnął , i uważam ,że Lewy powinien dostać mgr a nawet mgr inż :) honoris causa :)) może muzy nie słuchasz ,ale to tak jakbyś miał pretensje że Zimerman dostał doktorat honoris causa :) mam nadzieję ,że wiesz kto to Krystian Zimerman :))) ,a twoje zestawienie Lewego z marylką jest kompletnie nietrafiane
open_mind odpowiada niewierzacyateusz
Napisałem to aby sprawdzić ile oszołomów wyskoczy, i jest ! Bij pokłony przed Zimermanem twoja sprawa, i on na szczęście licencjatu nie robił na temat "Droga do sławy" bo zaliczyli by ma jak amen w pacierzu, mam nadzieję że wiesz co to jest pacierz.
niewierzacyateusz odpowiada open_mind
nie biję i nie będę bił ,zwyczajnie lubię czasami posłuchać jak gra tak inni lubią pooglądać jak lewy kopie i po prostu uważam ,że się czepiasz , bo co to w końcu jest ten licencjat :) to chyba ciut mniej niż 30 lat temu technik po zrobieniu pracy dyplomowej w technikum :) np, gastronomicznym :))
niewierzacyateusz odpowiada open_mind
sprawdziłem w wikipedii ten pacierz :) no i z tym pacierzem to jest jak z piwem , ani jednego ani drugiego nie odmawiam :))

no wiem wiem stary dowcip , ale młodzież mnie czasami zaskakuje nieznajomością starych dowcipów , więc dla młodzieży napisałem :)) niech się pośmieje jak jeszcze nie słyszała

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki