REKLAMA

Kiepski rok złotego. Analitycy (znów) liczą na poprawę

2017-01-02 10:43
publikacja
2017-01-02 10:43

Polska waluta nie może zaliczyć 2016 roku do udanych. W grudniu dolar był najdroższy od 14 lat, a cena euro sięgnęła 4,50 zł. Lecz tak samo jak przed rokiem analitycy liczą, że słaby złoty się umocni.

Kiepski rok złotego. Analitycy (znów) liczą na poprawę
Kiepski rok złotego. Analitycy (znów) liczą na poprawę
fot. Andrzej Bogacz / / FORUM

Na koniec 2016 roku za dolara trzeba było zapłacić prawie 4,18 zł, a za euro ponad 4,42 zł. To odpowiednio o 22 i 15 groszy więcej niż rok temu. Złą wiadomością dla przeszło pół miliona Polaków zadłużonych w szwajcarskiej walucie był wzrost kursu franka z 3,94 zł do niemal 4,12 zł.

Potaniał jedynie funt brytyjski, który został przeceniony z 5,82 do 5,15 zł. Lecz to z kolei zmartwiło naszych rodaków zarabiających w Wielkiej Brytanii i transferujących dochody do Polski.

Złoty wypadał słabo i był to drugi rok słabości polskiej waluty. Nie sprawdziły się prognozy większości analityków – 12 miesięcy temu rynkowy konsensus zakładał spadek ceny euro do 4,15 zł, a za dolara mieliśmy zapłacić 3,99 zł. Na koniec 2016 roku frank miał kosztować 3,77 zł, a funt 6,03 zł. Żadna z tych przepowiedni się nie sprawdziła.

Reklama

Złoty chłopcem do bicia

W naszym regionie gorszą walutą była jedynie lira turecka, która do euro straciła ponad 14%. Ale nad Bosforem mieli prawdziwy pucz i potężną falę realnych represji skutkujących załamaniem wzrostu gospodarczego. Zarówno węgierski forint, jak i rumuński lei, chorwacka kuna oraz czeska korona zakończyły rok bez większych zmian wobec euro; a polski złoty stracił 3,3%.

Przez cały 2016 rok kurs EUR/PLN ani razu nie spadł poniżej 4,20 zł, a w najgorętszych momentach przekraczał 4,50 zł. Amerykański dolar kosztował w porywach 4,27 zł i był najdroższy od lutego 2002 roku. Wieloletnich minimów na „koszyku walutowym złotego” (czyli wskaźniku stanowiącym średnią arytmetyczną notowań EUR, USD, CHF i GBP) nie zobaczyliśmy tylko dzięki zapaści brytyjskiej waluty, jaka nastąpiła po czerwcowym referendum.

W relacji do dolara złoty stracił 6,4%. Był to trzeci najgorszy wynik wśród najważniejszych walut krajów rozwijających się – gorzej wypadły meksykańskie peso i turecka lira (nie liczymy zdewaluowanych walut Egiptu czy Nigerii). Nawet filipińskie peso, pod rządami szalonego prezydenta Rodrigo Duterte, straciło do dolara mniej – bo nieco ponad  5%.  

Zatem przyczyn słabości polskiej waluty należy szukać nie tylko w podwyżce stóp procentowych w Rezerwie Federalnej, która zadziałała jak wielki wsysacz kapitału do Ameryki. Z pewnością złotemu nie pomogła pierwsza w dziejach Polski obniżka ratingu, jak również niepewność związana ze sferą polityki (nowe podatki i regulacje) oraz konfliktem pomiędzy większością parlamentarną i rządem a Trybunałem Konstytucyjnym. Negatywnym czynnikiem było też osłabienie wzrostu gospodarczego.

Wsparcia złotemu nie udzielił ani NBP, ani Rada Polityki Pieniężnej. Prezes NBP i zarazem przewodniczący Rady Adam Glapiński wprost powiedział, że nie zamierza podnosić stóp procentowych w 2017 roku. Tymczasem banki centralne niektórych krajów rozwijających jeszcze w 2016 roku zdecydowały się podnieść cenę pieniądza.

Za rok waluty mają być tańsze

Tymczasem bankowi analitycy drugi rok z rzędu zakładają, że złoty będzie się umacniał wobec euro. Jest to zatem zakład przeciwko obowiązującym trendom – zarówno w długim terminie (od lata 2008), jak i w krótszym (od kwietnia 2015) na złotym obowiązuje trend spadkowy.

Prognozy na koniec 2017

EUR

USD

GBP

CHF

Stan na 30.12.2016

4,42

4,18

5,15

4,12

Najniższa

4,18

3,75

-

-

Najwyższa

4,60

4,22

-

-

Mediana

4,31

4,12

5,15*

3,92*

Źródło: Bloomberg.

*obliczenia własne na podstawie prognoz dla par GBP/USD i EUR/CHF.

Według prognoz ekspertów, za rok euro ma być tańsze o blisko 10 groszy, a dolar o sześć groszy. Najmocniej – bo o 20 groszy – ma spaść kurs franka szwajcarskiego. Bez zmian miałaby się utrzymać cena funta szterlinga, który w październiku 2016 r. osiągnął 5-letnie minimum (4,64 zł).

Krzysztof Kolany

Źródło:
Tematy
Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Komentarze (147)

dodaj komentarz
~Dk
Do reporter,
zamieszki spowodowane kilkunastoproc wzrostem cen paliwa
~20gr
hej lemingi, nie róbcie paniki! Nie świrujcie!! Za chwilę przyjdzie belka i zrobi franka po 20 groszy!! Musi tylko dopić koniak w knajpie
"sowa i przyjaciele". Taka to ona jest ta belka!Banki będą wam płacić raty, a nie wy im!
~ff
wszedzie tak trabia wiec mozna teraz zrobic tylko jedno: kupowac dolara, 4,13 to w tym momencie jest okazja, byc moze ostatnia w tym roku.
~Reporter
A tymczasem w Meksyku po serii niepokoi społecznych z powodu upadku wartości waluty mamy dzisiaj zamieszki żywnościowe w Mexico City. Mieszkańcy mają na to taką odpowiedz: Kradnij wszystko co jest możliwe! Tak Meksyk jest na krawędzi upadku społeczno gospodarczego. No dalej prześmiewcy klikajcie mi na czerwoną łapkę, że to nie prawda!A tymczasem w Meksyku po serii niepokoi społecznych z powodu upadku wartości waluty mamy dzisiaj zamieszki żywnościowe w Mexico City. Mieszkańcy mają na to taką odpowiedz: Kradnij wszystko co jest możliwe! Tak Meksyk jest na krawędzi upadku społeczno gospodarczego. No dalej prześmiewcy klikajcie mi na czerwoną łapkę, że to nie prawda! Jak jak piszę że wkrótce ustanie kredyt i nas w Europie czeka to samo. Tak a my zachwycamy się US Army W Polsce.
~Reporter
Jeden z licznych lineczków z tej "uroczystośći" https://www.youtube.com/watch?v=cC1Eu_wyzDI
~Reporter
Pamiętacie jak żeście mnie zasypali gradem czerwonych łapek jak sugerowałem że z dużą pewnością na pięć dni przed zaprzysiężeniem Trumpa zostanie ogłoszony NWO. Macie jeden z licznych lików. Tak głowę w piasek i podziwiajcie US army w Polsce!
https://www.youtube.com/watch?v=pHWacCYJUhU
~Gość1957
A ja tam czekam na przepowiednię Ryśka P. Bo on wie, a jak jeszcze potwierdzi to Mateusz K. To już będę usatysfakcjonowany
~DoradcaFinansowy
W związku z tym, że rząd chce likwidacji naszej branży, proszę złóż podpis pod petycją. Poniżej teść petycji i link do petycji.
Proszę przekaż link jak największej liczbie osób.

https://secure.avaaz.org/pl/petition/Mateusz_Morawiecki_Wicepremier_Minister_Finansow_i_Rozwoju_Nie_likwidujmy_branzy_posrednictwa_finansowego_w_Polsce/?
W związku z tym, że rząd chce likwidacji naszej branży, proszę złóż podpis pod petycją. Poniżej teść petycji i link do petycji.
Proszę przekaż link jak największej liczbie osób.

https://secure.avaaz.org/pl/petition/Mateusz_Morawiecki_Wicepremier_Minister_Finansow_i_Rozwoju_Nie_likwidujmy_branzy_posrednictwa_finansowego_w_Polsce/?twjFwlb


Mateusz Morawiecki - Wicepremier, Minister Finansów i Rozwoju: Nie likwidujmy branży pośrednictwa finansowego w Polsce

Szanowny Panie Premierze,

apelujemy do Pana o wstrzymanie zapisów legislacyjnych, których efektem będzie zniszczenie branży pośrednictwa finansowego, poprzez którą udzielany jest co drugi kredyt hipoteczny w Polsce.
W projekcie ustawy o kredycie hipotecznym pojawił się zapis zabraniający wypłaty przez banki wynagrodzenia pośrednikom i wprowadzający konieczność oczekiwania zapłaty od klientów.
Propozycja oznacza negatywne skutki dla konsumentów, którzy utracą możliwość bezpłatnego, profesjonalnego wsparcia przy porównaniu ofert kredytowych w jednym miejscu, bankructwo branży pośrednictwa finansowego, a tym samym likwidację kilkudziesięciu tysięcy miejsc pracy oraz pogorszenie warunków prowadzenia działalności bankowej.
Branża pośrednictwa finansowego to około 20 tys. miejsc pracy, często w małych miejscowościach. W wyniku proponowanych zmian legislacyjnych wiele z nich bezpowrotnie zniknie.
Przyjęcie zmian w proponowanym kształcie będzie oznaczało również znaczne pogorszenie pozycji rynkowej konsumentów, poprzez ograniczenie dostępu do finansowania ich istotnych potrzeb życiowych kredytem hipotecznych. Pośrednictwo kredytowe to bowiem bardzo ważny kanał dystrybucji kredytów mieszkaniowych dla ludności. W 2016 r. Polacy zaciągnęli za pośrednictwem brokerów około 50 proc. kredytów hipotecznych. Pośrednik często jest „punktem pierwszego kontaktu” dla osoby zainteresowanej zaciągnięciem kredytu mieszkaniowego. Pomaga jej rozeznać się w ofertach banków, sprawdza zdolność kredytową oraz informuje jakie dokumenty wymagane są przez bank i monitoruje postęp w procesowaniu wniosku klienta. Usługi pośrednictwa są bezpłatne dla wszystkich klientów – również dla tych, którzy ostatecznie nie zdecydowali się na zaciągnięcie kredytu, dla tych, których wniosek został odrzucony jak i dla tych, którzy zwrócili się do nas jedynie celem zasięgnięcia informacji.
Zapisy proponowane w ustawie uderzą szczególnie w mieszkańców mniejszych miejscowości, w których sieć placówek bankowych jest ograniczona, odbierając im możliwość bezpłatnego porównania ofert konkurencyjnych banków, zwiększając ryzyko wyboru niekorzystnego produktu i przede wszystkim zmniejszając szansę na sfinansowanie potrzeb mieszkaniowych.
Od lat współpracujemy przy różnych projektach regulacyjnych, których celem jest zwiększenie zaufania do środowiska pośredników finansowych. I tym razem z otwartością zaangażowaliśmy się merytorycznie w prace nad ustawą o kredycie hipotecznym, która będąc konsekwencją dyrektywy europejskiej, miała za zadanie dalsze uporządkowanie rynku. Jednak propozycja zapisu zabraniającego wypłaty przez banki wynagrodzenia pośrednikom i przerzucenie tego kosztu na klientów, choć motywowana społecznie, nie zrealizuje zakładanych celów.
Podobnie jak w Polsce, pośrednicy finansowi tworzą bardzo istotny sektor na innych rynkach europejskich. Na wprowadzenie wspomnianego zakazu nie zdecydowały się rozwinięte kraje takie jak: Niemcy, Francja, Wielka Brytania, Hiszpania, Norwegia czy Finlandia. Spośród krajów Europy, zakaz wypłaty wynagrodzeń pośrednikom przez kredytodawców wprowadziła jedynie Holandia.
Jesteśmy gotowi do przeprowadzenia potrzebnych zmian. Przygotowaliśmy konkretne rozwiązania, które zwiększą bezpieczeństwo i zadowolenie konsumentów, ale by je zrealizować, musimy istnieć.
Wiemy, że działamy w branży trudnej, która musi zwalczyć wiele
problemów związanych z odpowiedzialnością i prawidłowym pojęciem służby. Zdecydowana większość z nas traktuje swój zawód z pasją, wierząc, że pomaganie ludziom w sprawach
finansowych jest ważną rolą społeczną i może być powodem do satysfakcji, mierzonej dziś setkami tysięcy zadowolonych klientów, którzy za naszym pośrednictwem pozyskali finansowanie swoich marzeń i podstawowych potrzeb ‐ mieszkania.
Od lat doskonalimy zasady panujące na rynku, który rozwija się w sposób zrównoważony. Angażujemy się w ważne sprawy społeczne. Dlatego apelujemy, by przez niewłaściwą legislację, przy braku poprawnego zbadania jej skutków, nie zabraniać dobrej i potrzebnej klientom pracy!
Apelujemy o taką korektę planów prawnych, dzięki której uda się wyeliminować niedoskonałości, ale nie kosztem równoczesnego niszczenia tysięcy miejsc pracy.

W imieniu całego środowiska pośredników
finansowych i ich interesariuszy,
~Kasia
do przechowywania umacniającego się złotego najlepsze konto jest w Getin Banku. Wiem bo mam.

Powiązane: Podsumowania 2016, prognozy 2017

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki