Fed podniósł stopy procentowe. Trzy podwyżki planowane na 2017

główny analityk Bankier.pl

[Aktualizacja 15.12.2016 r.] Federalny Komitet Otwartego Rynku (FOMC) zdecydował się podnieść przedział stopy funduszy federalnych o 25 punktów bazowych, do 0,50-0,75%. Taka decyzja była powszechnie oczekiwana na rynkach finansowych. W 2017 roku Fed planuje podnieść stopy o 75 punktów bazowych.

Była to dopiero druga podwyżka stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych od ponad 10 lat.

Poprzednia podwyżka miała miejsce niemal równo rok temu – Rezerwa Federalna po 7 latach zerwała wówczas z polityką zerowych stóp procentowych.

(Rezerwa Federalna)

Rok temu członkowie FOMC zakładali trzy lub cztery podwyżki stóp (po 25 pb. każda) w 2016 roku. Jednak przez cały rok kluczyli i znajdowali preteksty do odsunięcia w czasie normalizacji polityki pieniężnej. W efekcie po niemal dekadzie od wybuchu kryzysu finansowego stopa funduszy federalnych nadal nie przekracza nawet 1%.

Z grudniowego komunikatu FOMC wypadła jakakolwiek wzmianka sugerująca termin kolejnej podwyżki. Jednak członkowie Komitetu zmienili swoje nastawienie na nieco bardziej „jastrzębie”: na 2017 rok planują trzy podwyżki (po 25 pb. każda), a nie dwie jak wynikało to z projekcji wrześniowej.

Rozkład oczekiwań członków FOMC względem pożądanego poziomu stopy funduszy federalnych na koniec roku. Stan z grudnia 2016 r.
Rozkład oczekiwań członków FOMC względem pożądanego poziomu stopy funduszy federalnych na koniec roku. Stan z grudnia 2016 r. (Rezerwa Federalna)

Z tzw. fedokropek wynika, że większość (12 z 17) członków FOMC na koniec 2017 roku chciałoby widzieć środek przedziały stopy funduszy federalnych na poziomie przynajmniej 1,375%. To o 75 pb. wyżej niż obecnie oraz o 25 pb. wyżej niż we wrześniu.  Minimalnie w górę drgnęła też mediana pożądanej wysokości stóp procentowych w tzw. długim terminie (czyli po roku 2019). Obecnie większość członków FOMC preferowałaby stopy na poziomie 3% wobec 2,75-3,00% we wrześniu.

Mimo całej opieszałości Rezerwa Federalna jest jedynym z głównych banków centralnych świata, który podnosi stopy procentowe. W Europie i Japonii koszt kredytu jest zerowy lub wręcz ujemny, a EBC, Bank Japonii i Bank Anglii prowadzą programy zmasowanego skupu aktywów (QE), zwanego potocznie „drukowaniem pieniędzy”.

Rynek zareagował na tą „jastrzębią podwyżkę” w sposób podręcznikowy. Dolar umocnił się względem pozostałych głównych walut. Kurs EUR/USD spadł z ok. 1,0647 poniżej 1,05 w czwartek rano polskiego czasu. Złoto potaniało o ok. 20 dolarów na uncji, do 1.140 USD/oz. W dół poszły ceny akcji: indeks S&P500 stracił podczas środowej sesji 0,81% po tym, jak dzień wcześniej ustanowił nowy rekord wszech czasów.

Jak co kwartał członkowie FOMC przedstawili nowe projekcje makroekonomiczne. Prawie nie różnią się one od tych z września. Wzrost PKB Stanów Zjednoczonych ma w 2017 roku przyspieszyć do 1,9-2,3% wobec 1,8-1,9% spodziewanych w tym roku. Stopa bezrobocia ma w przyszłym roku wynieść 4,5-4,6%, a inflacja PCE przyspieszyć do 1,7-2,0% z 1,5% oczekiwanych w tym roku.

Krzysztof Kolany

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
2 1 ~żart

Kiedy "piwowarzy" (browary) wezmą przykład z FED-u i zaczną podnosić % w
(w siki św,Weroniki), nie wspominająć o ekstrakcie z brzeczki (nie ekstrementach).! Odpowiedz
0 5 ~dok

Ci ktorzy kupuja $ nie zdaja sobie sprawy z tego o robia. USA oszukuje caly swiat- drukokujac $ ,ktore musi kupowac caly swiat. Fajnie co? Kazdy by tak chcial. nie stety tylko oni moga a ten kto nie chce tego g...na kupowac bedzie mial na karku cia. Nie bedzie zadnych podwyzek bo usa zwyczajnie na to nie stac przy takim zadluzeniu. Drukowane $ juz wkrotce zleca sie z powwrotem (19bln $) do usa wywolujac hiperinflacje i to bedzie ten powod dla ktorego oszukanczy fed podniesie stopy. C/Z na akcjach to przecietnie 150, ratingi 70 proc spolek z gieldy ma rating smieciowy. Powodzenia posiadaczom $.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 2 ~edw

Takie prognozy słyszę od co najmniej 2008r.

! Odpowiedz
1 2 ~roro

Wszystko pomieszałeś, drukowanie już dawno się skończyło, FED uznał że po okresie pompowania kasy po kryzysie 2008 gospodarka już wróciła na ścieżkę stabilnego wzrostu, i w związku z tym nie ma już żadnych powodów do dalszego pompowania kasy, i w związku z tym stopy będą dalej szły w górę by zapobiec eksplozjii inflacji , co z kolei powoduje to że pieniądze które trafiały na rynek dzięki FED właśnie zaczynają do niego wracać zmniejszając automatycznie zadłużenie. Pieniądz robi się drogi, więc ci którzy go pożyczyli, a nie są go w stanie dalej efektywnie inwestować najzwyczajniej w świecie go zwracają. To coś jak szpilka która przebija balon zadłużenia, spuszcza powietrze z baniek inwestycyjnych itd ;)

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 0 ~JODA

BLACHA LECI W OTCHŁAŃ. POMOC TRZEBA JEJ ! MISTRZ KRZYCHU NOWY ARTYKUŁ NAPISAĆ MUSI.

! Odpowiedz
2 2 ~Michal_

Czy zaliczy DJ 20 tys do końca roku ???

! Odpowiedz
4 24 ~Le

Czyli kryzys na obligacjach i długach coraz bliżej... Nawet USA nie stać na spłacenie 20 bilionów $ długów ,przy stałym deficycie handlowym ponad 0,5 biliona $ rocznie ,a teraz odsetki podnosi prywatny FED... Na obligacjach ponad 500 bilionów $ długów i na świecie nikogo nie stać na jego spłatę .. Trzeba było troszkę podnieść bo zabierają resztę kasy z banków wietrząc krach na długach i upadek banków ,ale to tylko na chwilę pomoże bo długi dużo szybciej zaczną rosnąć, a i bez odsetek rosły i rosły.. Złoto i srebro to ostatnia deska ratunku dla kapitału ,ale oczywiście nie dla wszystkich wystarczy po dodrukowaniu 12 razy tyle papierowego śmiecia zwanego pieniądzem.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 1 ~poco

Problem leży w tym, że ktoś te pieniądze zaczął gromadzić i przestał nimi obracać.
Na skalę światową efekt ten jest uśpiony bo zniknięcie miliona czy miliarda dolarów na nikim nie robi wrażenia ale jak zaczyna w budżecie brakować sum z 9 zerami to skala zaczyna robić swoje.
Oczywiście to jest ekstremalnie wielkie uproszczenie ale dosyć dobrze odzwierciedla sytuację. Jak Amerykanie zaczęli wydawać to reszta świata analogicznie zaczęła zyskiwać i w pewnym momencie ktoś stwierdził, że teraz zacznie chomikować miliardy w skarpecie.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~LemingradCity

No cóż ta opowieść tylko potwierdza ekonomiczny 'geniusz' kremlowskiej ekipy ukryty głęboko w morzu naiwności.

! Odpowiedz
8 20 ~as

Spokojnie dolar dojdzie do 4,30 i nastąpi odwrót początek roku to dolar ok 4 a zloto 1300 tak sadze

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
USD/PLN -0,04% 3,9341
2019-09-17 04:47:00
EUR/PLN 0,06% 4,3322
2019-09-17 04:47:00
EUR/USD 0,12% 1,1012
2019-09-17 04:47:00
CHF/PLN 0,17% 3,9678
2019-09-17 04:47:00
Porównywarka kantorów internetowych

Kupuj walutę taniej >>

Chcę
Kupić
Sprzedać
Płacę

Wymień walutę taniej

Znajdź profil