REKLAMA

Inwestycje w nieruchomości nie słabną. Sprawdzamy, jakie mieszkania kupują inwestorzy, a jakie „Iksińscy”

2021-07-11 06:00
publikacja
2021-07-11 06:00
Inwestycje w nieruchomości nie słabną. Sprawdzamy, jakie mieszkania kupują inwestorzy, a jakie „Iksińscy”
Inwestycje w nieruchomości nie słabną. Sprawdzamy, jakie mieszkania kupują inwestorzy, a jakie „Iksińscy”
fot. konradkerker / / Shutterstock

Najczęściej małe mieszkania, do 40 metrów kwadratowych, chętniej z rynku pierwotnego, w dużych miastach bądź kurortach wypoczynkowych - takie nieruchomości z reguły kupują inwestorzy. Szacuje się, że około 25 proc. zakupów na rynku mieszkaniowym ma charakter inwestycyjny.

Zakupy w celu przyszłej sprzedaży z zyskiem lub wynajmu nie straciły istotnie na popularności mimo pandemii COVID-19. Teoretycznie tak powinno właśnie się stać, choćby ze względu na fakt, że rynek najmu - zarówno długoterminowy, jak i noclegowy - szybko stracił ogromną część klientów. Do dziś, mimo “odmrożenia” życia gospodarczego i społecznego, sytuacja nacechowana jest dużą niepewnością, choćby ze względu na sygnały o możliwej czwartej fali pandemii.

Według ekspertów banku PKO BP popyt na mieszkania inwestycyjne w okresie pandemicznym zmniejszył się nieznacznie. Twórcy raportu “Puls nieruchomości: jak wygląda popyt inwestycyjny na rynku nieruchomości mieszkaniowych?” powołują się na ankietę Narodowego Banku Polskiego. Wynika z niej, że zakupy z przeznaczeniem tylko na wynajem zmniejszyły się zaledwie o 1 pkt proc.

Głównym impulsem zakupowym polskich klientów rynku mieszkaniowego są własne cele mieszkaniowe. Dotyczą one około 70 proc. transakcji. Co ciekawe - w miesiącach “pandemicznych” wyraźnie wzrósł odsetek zakupów przeprowadzonych po to, by poprawić warunki bytowe, co należy czytać jako chęć kupna nieruchomości bardziej dostosowanej do rygoru lockdownu, czyli np. z tarasem, ogródkiem bądź domu wolnostojącego.

fot. / / gethome.pl

Małe i nowe

Analitycy PKO BP próbując ustalić, jakie mieszkania są najczęściej kupowane w celach inwestycyjnych, przeanalizowali wnioski kredytowe klientów, którzy już mają dwa czynne kredyty hipoteczne. Założono, że osoby kupujące kolejne mieszkania robią to właśnie w celach inwestycyjnych.

Z tych analiz wynika przede wszystkim, że główną grupą odbiorców najmniejszych mieszkań, zwłaszcza kawalerek, są właśnie klienci inwestycyjni. Jak napisano w podsumowaniu badania: kupujący z myślą o wynajmie bądź późniejszej odsprzedaży ponad dwukrotnie częściej wybierają kawalerki, a o 1/3 rzadziej decydują się na zakup mieszkania 3-pokojowego.

Wybór małych mieszkań z pewnością podyktowany jest niskim progiem wejścia w inwestycję, czyli niską cena całości (nie w przeliczeniu na stawkę za 1 mkw., bowiem najmniejsze mieszkania mają ją najczęściej podwyższoną). Tzw. garsoniery wynajmowane na noclegi pozwalają uzyskać zbliżone przychody do mieszkań większych, tym samym - dzięki niższej cenie zakupu - rentowność inwestycji jest większa.

Kupujący pod wynajem częściej niż ci, którzy kupują na własny użytek, decydują się na rynek pierwotny. Wynika to z kalkulacji, zgodnie z którą nowe mieszkanie po pierwszym okresie korekt i napraw usterek budowlanych ze strony dewelopera przez co najmniej kilka lat nie będzie wymagało wkładu finansowego.

O ile w przypadku popytu konsumpcyjnego zdecydowaną przewagę ma rynek wtórny (63 proc. transakcji wobec  37 proc.), o tyle wśród klientów inwestycyjnych jest to nieomal pół na pół (48 proc. rynek pierwotny, 52 proc. rynek wtórny).

Strzeż się „gwarantowanych 7%” z nieruchomości

Jak grzyby po deszczu wyrastają oferty typu: „kup apartament i zarabiaj 7% rocznie”. Niektórzy sprzedawcy piszą nawet o „gwarantowanym zysku”. Przy takich reklamach doświadczonemu inwestorowi powinien zapalić się cały pulpit lampek ostrzegawczych.

Duże miasta i kurorty

Jeśli chodzi o lokalizacje nieruchomości, popyt inwestycyjny jest silnie ukierunkowany na konkretne ośrodki. Chodzi głownie o najpopularniejsze duże miasta w kraju, a więc Warszawę, Kraków, Wrocław, Trójmiasto, Poznań oraz o lokalizacje stricte turystyczne.

- W przypadku dużych miast popyt inwestycyjny w ostatnich latach jest szczególnie intensywny w Trójmieście, Wrocławiu i Szczecinie oraz nieco słabszy w Warszawie, Krakowie, Poznaniu i Katowicach. Relatywnie małą popularnością zakupów inwestycyjnych spośród grupy dużych miast cieszyła się Łódź (z relatywnie słabszym rynkiem pracy i konkurencyjną ofertą Warszawy). Warto jednak dodać, że Łódź okazała się relatywnie odporna na spadki stawek najmu w trakcie pandemii, co może przyciągnąć uwagę inwestorów w przyszłości - napisano w podsumowaniu raportu.

Wśród popularnych lokalizacji turystycznych dominuje bałtyckie wybrzeże. Autorzy badania zwracają uwagę przede wszystkim na województwo zachodniopomorskie i takie powiaty jak kołobrzeski, kamieński oraz na największe miasto tej części wybrzeża, czyli Świnoujście. Z kolei na wybrzeżu gdańskim popularne są lokalizacje w powiatach sztumskim, nowodworskim i puckim.

Na południu kraju wśród atrakcyjnych lokalizacji pod inwestycje mieszkaniowe wymienia się powiaty górskie - nowosądecki, tatrzański, ale także bardziej na zachód w Karkonoszach, m.in. powiat jeleniogórski, a w Bieszczadach leski.

fot. / / gethome.pl

Inwestycja u siebie

Co ciekawe - z badania PKO BP wynika, że inwestujący najczęściej kupują kolejne mieszkania w swoim miejscu zamieszkania. Tylko 18 proc. inwestorów decyduje się na inne lokalizacje. Wśród tych, którzy częściej wybierają ośrodki poza swoim miejscem zamieszkania, są kupujący z małych miast. Można się domyślać, że decyduje tu chęć znalezienia lokalizacji gwarantującej biznesowy sukces. Z kolei, jak napisano w raporcie: wśród inwestorów wielkomiejskich szukających inwestycji poza miejscem zamieszkania dominują mieszkańcy Łodzi i Katowic. Ci pierwsi relatywnie często wybierają inwestycje w sąsiadującym województwie mazowieckim, a ci drudzy szukają inwestycji w Opolskiem i Małopolskiem.

Marcin Moneta

Źródło:
Tematy
10% zwrotu za paliwo! Sprawdź iKonto Biznes z kartą z Plusem!

10% zwrotu za paliwo! Sprawdź iKonto Biznes z kartą z Plusem!

Komentarze (62)

dodaj komentarz
miki789
Ja jestem obecnie po współpracy z firmą http://nik-inwestycje.pl/i powiem szczerze, że ta ich oferta jeśli chodzi o obsługę nieruchomości wypada faktycznie świetnie. Udało mi się kupić w ramach ich osad dwie działki, które obecnie już mocno zyskały na wartości po tym jak oni zajęli się terenem, wprowadzili rozwiązania pod kątem wspólnej Ja jestem obecnie po współpracy z firmą http://nik-inwestycje.pl/i powiem szczerze, że ta ich oferta jeśli chodzi o obsługę nieruchomości wypada faktycznie świetnie. Udało mi się kupić w ramach ich osad dwie działki, które obecnie już mocno zyskały na wartości po tym jak oni zajęli się terenem, wprowadzili rozwiązania pod kątem wspólnej rozrywki, drogi dojazdowe.
bartycki
Kupiliśmy mieszkanie w tym roku w Krakowie, na nowym osiedlu które buduje nexity. Jest w super lokalizacji. Wszystko w zasięgu ręki. Znajomi w Warszawie też mają od nich mieszkanie dlatego nie mieliśmy do nich wątpliwości.
dagnaa
Pieniądz traci na wartości, inwestycje w nieruchomości wydają się być jedną z niewielu opcji ochrony kapitału, to i bańka rośnie.

https://podkluczyk.pl/czy-to-juz-banka-na-rynku-nieruchomosci-raport-cen-w-czerwcu-2021/?b=1
jpelerj
Te "dopłaty" nakręcające ceny, czym się tak podniecają naganicze na zakupy na górce, jest w tym artkule: https://www.bankier.pl/wiadomosc/Gowin-o-projektach-mieszkaniowych-Najpozniej-w-sierpniu-trafia-pod-obrady-Sejmu-8151483.html. Pod artykułem info, dlaczego nie zmieni to rynku.
exio
Już po raz setny od 4 lat piszesz na tym forum że cos nie spowoduje wzrostu cen a jak jest to każdy widzi. Twoje wypociny nie są warte funta kłaków.
jpelerj odpowiada exio
Skąd wziąłeś te 4 lata? Z tego samego źródła, z którego bierzesz slogany do naganiania? Ja założyłem konto na tym forum znacznie później, niż 4 lata temu LOL. Stosujesz dosyć tanie chwyty psychologiczne, łatwe do wyłapania. Poproś szefa o prawdziwy kurs marketingu deweloperskiego. Przyda się w cv.
exio odpowiada jpelerj
Które konto założyłeś później? jsunday? Czy jakieś inne. Proszę Cię chłopie nie kompromituj się bo mnie już brzuch od śmiania boli.
bmwm6jp odpowiada exio
trafipny i zatopiony!:o)
jpelerj odpowiada exio
Biedaku, to mania prześladowcza. Ale czasem sie leczy. Ale mnie cieszy, bo widzę, że tobie i innym naganiaczom psuję naganianie leszczy.
czeslaw2020
Dziwne, że Bankier jeszcze nie donosi:
https://www.rp.pl/Mieszkaniowe/307119953-Polski-Lad-przyspieszy-wzrost-cen-mieszkan.html

Powiązane: Mieszkanie na kredyt

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki