REKLAMA
KONFLIKT ROSJA-UKRAINA

Inflacja producencka zrywa czapki z głów

2021-12-02 12:50
publikacja
2021-12-02 12:50
Inflacja producencka zrywa czapki z głów
Inflacja producencka zrywa czapki z głów
fot. Chris Berry / / FORUM

Doświadczany w tym roku inflacyjny powiew jest czymś, czego jeszcze nie widziano w historii strefy euro. Ceny producentów rosną w zawrotnym tempie 20% rocznie i z miesiąca na miesiąc szokują ekonomistów.

W październiku 2021 roku ceny producentów – czyli tzw. inflacja PPI (producer price index) – w strefie euro były o 5,4% wyższe niż we wrześniu oraz aż o 21,9% wyższe niż rok temu – poinformował Eurostat. Licząc dla wszystkich państw Unii Europejskiej, wskaźnik ten osiągnął dynamikę 5,0% mdm i 21,7% rdr.

To kolejny odnotowany w tym roku rekord i najszybszy wzrost cen producentów odnotowany w strefie euro po 2000 roku. Tak wysoka inflacja PPI zaskoczyła większość ekonomistów, którzy spodziewali się wzrostu cen o 3,2% w ujęciu miesięcznym oraz 19,1% w skali roku.

Gwałtowne przyspieszenie rocznej dynamiki PPI w eurolandzie obserwujemy od wiosny. Jeszcze w lutym ceny producentów rosły w umiarkowanym tempie 1,5% rocznie. W marcu przyspieszyły do 4,4%, w kwietniu do 7,6%, a już od maja galopowały w tempie ok. 10% rocznie.

Za znaczną część tak wysokie dynamiki PPI odpowiadała energia, która była aż o 62,5% droższa niż przed rokiem. Październik był miesiącem szalonych wzrostów cen węgla i gazu ziemnego. Notowania obu surowców jak również ropy naftowej w listopadzie znacząco się jednak obniżyły, co jednak w danych Eurostatu zobaczymy ze sporym opóźnieniem.

Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że z miesiąca na miesiąc przyspiesza także wzrost cen w pozostałych kategoriach. Dobra pośrednie w październiku drożały w tempie 16,8% rdr wobec 15,2% miesiąc wcześniej. Dobra kapitałowe o 3,9% rdr (wobec 3,6% miesiąc wcześniej), trwałe dobra konsumpcyjne o 4,2% (wobec 3,6%), a nietrwałe o 3,4% (wobec 3,0%). Ogółem po wyłączeniu cen energii inflacja PPI w strefie euro wyniosła 8,9%  wobec  8,1% miesiąc wcześniej. Widać już jasno, że presja inflacyjna rozlewa się szeroko poza sektor energetyczny.

Galopujące ceny w fabrykach nie są tylko europejską specyfiką. W Stanach Zjednoczonych październikowa  inflacja PPI wyniosła 8,6% rdr. W Polsce GUS oszacował dynamikę tego wskaźnika na rekordowe 11,8% rdr,. Natomiast w Niemczech odnotowano najwyższy wynik (18,4%) od 70 lat!

Efekty wyższych cen w fabrykach są już regularnie przerzucane na konsumentów. Ilustrujący ceny płacone przez gospodarstwa domowe wskaźnik CPI w listopadzie wzrósł aż o 7,7% i był to najwyższy wynik w XXI wieku. Na tym jednak nie koniec – ekonomiści prognozują, że w grudniu i styczniu inflacja cenowa przekroczy 8%. Wysoka inflacja w Polsce ma się utrzymać przynajmniej do końca 2023 roku.

Wszystkie istotne informacje o inflacji w Polsce i na świecie znajdziesz tutaj.

KK

Źródło:
Tematy
Najlepsze konta dla płacących kartą lub telefonem - styczeń 2022 r.

Najlepsze konta dla płacących kartą lub telefonem - styczeń 2022 r.

Komentarze (30)

dodaj komentarz
jas2
W październiku 2021 roku ceny producentów – czyli tzw. inflacja PPI (producer price index) – w strefie euro były o 21,9% wyższe niż rok temu – poinformował Eurostat.

Glapiński znowu przesadził.
pstrzezek
Uparcie brniesz w przekaz dnia. No ale taka robota
marok odpowiada pstrzezek
To Wasza stała śpiewka,, czyli wszystkimeu złemu winny PIS , Glapiński i Kaczyński.
wtomek
autorowi tego tytułu urwało czapkę razem z głową.
loool
Cena ropy obecnie 60-70$ - to średnia cena z wielu ostatnich lat, gaz 4,2$ , nieco wyżej niż średnia ale taka cena była w 2011 i 2014r . Więc skąd ten lament że inflację nakręcają ceny surowców ?? To nie surowce a nieopamiętany dodruk i polityka monetarna świata. Ale chłopiec do bicia się zawsze znajdzie.
tommy8
PPI i dodruk? To raczej zalew droższych komponentów z Chin.
wtomek
średnio zarabiasz i średnio piszesz, średnie ceny z wielu lat nic nie dają w takich porównaniach.
Mamy presję płacową, której niby nie ma wg. mądrych głów. Sami sobie dali podwyżki bo przecież nie ma presji,... kłamstw za kłamstwem ....kłamstwem pogania. Mnie to wszystko przypomina czasy solidarności i tamte
średnio zarabiasz i średnio piszesz, średnie ceny z wielu lat nic nie dają w takich porównaniach.
Mamy presję płacową, której niby nie ma wg. mądrych głów. Sami sobie dali podwyżki bo przecież nie ma presji,... kłamstw za kłamstwem ....kłamstwem pogania. Mnie to wszystko przypomina czasy solidarności i tamte naciski płacowe i gonitwę cen. Wodzowie tego burdelu w tamtych czasach też walczyli....
anty12
Sasisn wyjdzie i powie z to wina UE.
jas2
Bez przesady, przecież każdy wie, że inflacja PPI 21,9% w strefie euro to wina Sasina.
pstrzezek odpowiada jas2
Zaimportowali do nas innflacje z UE?! Skandal. Są nawet zdjęcia Tuska który pomagał w tym procederze ;)))

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki