REKLAMA

Inflacja producencka w Polsce wzrosła do blisko 12 procent

Michał Żuławiński2021-11-22 10:05analityk Bankier.pl
publikacja
2021-11-22 10:05
Inflacja producencka w Polsce wzrosła do blisko 12 procent
Inflacja producencka w Polsce wzrosła do blisko 12 procent
fot. Darren Staples / / Reuters

Inflacja w Polsce trzyma się mocno nie tylko w wariancie konsumenckim, ale i producenckim. W październiku dynamika cen u producentów utrzymała się powyżej 10 procent i zaskoczyła ekonomistów.

Jak poinformował dziś GUS, w październiku 2021 r. dynamika cen produkcji sprzedanej w przemyśle (tzw. inflacja PPI, w odróżnieniu od konsumenckiej inflacji CPI) wyniosła 11,8 proc. wobec 10,2 proc. we wrześniu. Ogłoszony dziś rezultat jest wyraźnie wyższy od oczekiwań analityków (10,8 proc.).

W ujęciu miesięcznym inflacja producencka wyniosła w październiku 1,8 proc. wobec 0,7 proc. miesiąc wcześniej.

- Ceny były wyższe niż przed rokiem we wszystkich sekcjach przemysłu. Największy wzrost cen odnotowano w sekcji górnictwo i wydobywanie - o 23,2%, w tym w górnictwie rud metali - o 36,7%, a w wydobywaniu węgla kamiennego i węgla brunatnego (lignitu) - o 15,4%. Ceny w sekcji przetwórstwo przemysłowe wzrosły o 11,9%, przy różnokierunkowych ruchach cen w poszczególnych działach. Najbardziej podniesiono ceny produkcji koksu i produktów rafinacji ropy naftowej (o 86,3%) – wylicza GUS.

Jak dodano, wyższe niż przed rokiem były również ceny produkcji, m.in.: metali (o 40,9 proc.), wyrobów z drewna, korka, słomy i wikliny (o 18,9 proc.), chemikaliów i wyrobów chemicznych (o 17,4 proc.), papieru i wyrobów z papieru (o 11,8 proc.), wyrobów z metali (o 10,7 proc.), wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych (o 9,6 proc.), artykułów spożywczych (o 7,6 proc.), mebli (o 6,2 proc.), komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych (o 5,4 proc.), wyrobów z pozostałych mineralnych surowców niemetalicznych (o 5,2%), urządzeń elektrycznych (o 3,6 proc.), wyrobów tekstylnych (o 2,9 proc.), napojów (o 2,7 proc.), pozostałego sprzętu transportowego (o 2,6 proc.), skór i wyrobów skórzanych (o 2,2 proc.), wyrobów farmaceutycznych (o 1,0 proc.), pojazdów samochodowych, przyczep i naczep (o 0,3 proc.).

Kategorii, w których odnotowano obniżki cen, było jak na lekarstwo. Mowa o cenach produkcji maszyn i urządzeń (o 0,1 proc.), wyrobów tytoniowych (o 1,9 proc.), odzieży (o 2,2 proc.) oraz poligrafii i reprodukcji zapisanych nośników informacji (o 2,5 proc.).

Na kolejną porcję danych o inflacji (w wariancie CPI) poczekać będziemy musieli do 30 listopada, kiedy GUS przedstawi wstępny szacunek tempa wzrostu cen w mijającym miesiącu. Przypomnijmy, że finalny odczyt inflacji konsumenckiej za październik pokazał 6,8 proc.

Wysoka inflacja producencka to nie tylko domena Polski. W piątek w Niemczech pojawiły się dane mówiące o rocznej dynamice PPI na poziomie 18,4 proc. wobec oczekiwanych 16,2 proc. To najwyższy wynik od 1951 r. Z kolei w Czechach inflacja producencka w październiku wyniosła 11,6 proc., zaś w Wielkiej Brytanii 8 proc.

Inflacyjne sygnały z przemysłu zapewne pojawią się także w jutrzejszych wstępnych odczytach indeksów PMI dla głównych gospodarek świata.

Źródło:
Tematy
Kredyt gotówkowy bez porównania opłacalny.

Kredyt gotówkowy bez porównania opłacalny.

Teraz z kodem PROSTY masz 0% prowizji za udzielenie kredytu gotówkowego (RRSO 12,68%).

Komentarze (17)

dodaj komentarz
jas2
W Niemczech inflacja PPI na poziomie 18,4 proc.
W Polsce inflacja PPI na poziomie 11,8 proc.

Glapiński musi odejść.
anty12
I do tego w PL bilion ddatkowego dlugu w DE nadwyzki. Wstalismy w kolan.
jas2 odpowiada anty12
Polska ma mniejszy dług zarówno nominalnie jak i procentowo do PKB.
obiektywny_komentator
Obywatele prezesa NBP źle rozumieją, a wyraża się przecież jasno. Jak mówi, że inflacja jest przejściowa to myśli o niej w postępie geometrycznym. W jednym roku 2 %, potem 4 % , potem 8%, potem "przechodzi" w 16% r/r itd. Dlatego inflacja jest przejściowa. Czego nie rozumiecie?
anty12
Glapa moze jakis komentarz zapoda ? :D Wina Tuska i takie tam.
jas2
"W piątek w Niemczech pojawiły się dane mówiące o rocznej dynamice PPI na poziomie 18,4 proc. wobec oczekiwanych 16,2 proc. To najwyższy wynik od 1951 r. Z kolei w Czechach inflacja producencka w październiku wyniosła 11,6 proc., zaś w Wielkiej Brytanii 8 proc.

Inflacyjne sygnały z przemysłu zapewne pojawią się także
"W piątek w Niemczech pojawiły się dane mówiące o rocznej dynamice PPI na poziomie 18,4 proc. wobec oczekiwanych 16,2 proc. To najwyższy wynik od 1951 r. Z kolei w Czechach inflacja producencka w październiku wyniosła 11,6 proc., zaś w Wielkiej Brytanii 8 proc.

Inflacyjne sygnały z przemysłu zapewne pojawią się także w jutrzejszych wstępnych odczytach indeksów PMI dla głównych gospodarek świata."
anty12
A sasin jeszcze mamrocze ze firmy powinny brac bobmelka w sposoring :D Dom wariatow :D
antek10
W tefałpe napiszą że to wina Tuska i po kłopocie.
gronostaj
A suweren uwierzy i dalej będzie głosował na PiS. Nic się nie zmieni.
jenak
Reset in statu nascendi. Czyli dzieje się. I ma się dziać.

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki