REKLAMA

Galopująca polska inflacja, widmo zamorskiej recesji i rosyjskie manipulacje rublem [Wykresy tygodnia]

2022-04-02 06:00
publikacja
2022-04-02 06:00
Galopująca polska inflacja, widmo zamorskiej recesji i rosyjskie manipulacje rublem [Wykresy tygodnia]
Galopująca polska inflacja, widmo zamorskiej recesji i rosyjskie manipulacje rublem [Wykresy tygodnia]
fot. xalien / / Shutterstock

Kończąc ten trudny tydzień, przygotowaliśmy dla Państwa kilka najciekawszych wykresów z ostatnich dni.

1. Polska inflacja zaczęła galopować. Przekroczyliśmy 10%

Po raz pierwszy w XXI wieku inflacja CPI w Polsce przekroczyła 10% - wynika ze wstępnych szacunków Głównego Urzędu Statystycznego. W marcu inflację cenową napędziły drakońskie podwyżki na stacjach paliw.

2. Jak Rosja manipuluje kursem rubla

Jak to możliwe, że rubel się umacnia, skoro Zachód nałożył na Rosję sankcje za inwazję na Ukrainę? To proste: trudno, żeby było inaczej, skoro władze ograniczyły opcję transferu kapitału za granicę, nakazały eksporterom sprzedaż dewiz, a mieszkańcom uniemożliwiły wymianę rubli na twardą walutę.

Bloomberg

3. Niemiec płakał, gdy kupował. Wzrost cen najszybszy od przeszło 40 lat

Marcowe statystyki inflacji konsumenckiej w Niemczech zszokowały ekonomistów. Wzrost cen był najszybszy od 1981 roku i budzi grozę w społeczeństwie przyzwyczajonym do mocnego pieniądza.

Bankier.pl na podstawie danych Destatis

4. Ameryka na krawędzi recesyjnego sygnału

Ministerstwo Finansów przedstawiło założenia zmian w systemie podatkowym. Mają polegać one m.in. na obniżeniu podatku PIT, likwidacji ulgi dla klasy średniej oraz zmianach w opłacaniu składki zdrowotnej przez przedsiębiorców. Co i kiedy się zmieni? Czy do portfeli Polaków trafi więcej pieniędzy? Wyjaśniamy. 

5. Czesi już mniej śmiało podnoszą stopy. Polacy pójdą w ich ślad czy wybiorą ścieżkę węgierską?

Kilka dni temu Węgrzy zaskoczyli rynek skalą podwyżki stóp procentowych, dziś Czesi trafili w oczekiwania analityków. Polska Rada Polityki Pieniężnej zbierze się w przyszłym tygodniu. Którą ścieżką podąży?

Bankier.pl na podstawie danych banków centralnych

6. Ceny paliw w górę. ON znów powyżej 7 zł/l

Zgodnie z oczekiwaniami ostatni tydzień marca przyniósł podwyżki przy dystrybutorach. Teraz ceny paliw zależą od tego, czy Amerykanom uda się zahamować wzrost notowań ropy naftowej.

7. Miliardowe zyski JSW na horyzoncie. Analitycy podnoszą wyceny

Nowa rekomendacja od DM BOŚ dla JSW mówi "kupuj" i przewiduje miliardy zysku spółki w 2022 r. Według analityków bieżący rok może być rekordowy pod każdym względem, a wszystko przez historycznie drogi węgiel.

Bankier.pl

8. Inflacja w strefie euro gwałtownie przyspieszyła i jest najwyższa w historii

W marcu inflacja w strefie euro przyspieszyła jeszcze mocniej, niż oczekiwali ekonomiści. Ceny rosły najszybciej w historii eurozony. W dwóch krajach tempo sięgało ok. 15 proc.

Bankier.pl na podstawie danych Eurostatu

9. Gigantyczna dywidenda od spółki z GPW

Pozytywny sentyment na światowych giełdach na początku tygodnia, w nieco mniejszym stopniu, ale był widoczny również na GPW. Większość indeksów wzrosła, ale nie zmienia to ogólnego obrazu, w którym rynek czeka na silniejsze impulsy, decydujące o średnioterminowym kierunku.

Bankier.pl

10. Bezrobocie w strefie euro najniższe w historii. Polska wiceliderem w UE

Stopa bezrobocia w strefie euro, a także w całej Unii Europejskiej spadła do rekordowo niskiego poziomu w przeszło 20-letniej historii tych statystyk. Polska odnotowała drugi najlepszy wynik w całej Wspólnocie.

Bankier.pl na podstawie Eurostatu

aw

Źródło:
Tematy
Przekonaj się, dlaczego warto wziąć kredyt gotówkowy w mBanku (RRSO 20,53%)

Przekonaj się, dlaczego warto wziąć kredyt gotówkowy w mBanku (RRSO 20,53%)

Komentarze (58)

dodaj komentarz
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
iluminata_3
Amerykanie nie manipulują $ ?!
emk6
ale oni to robia dla demokracji. A jak wiadomo dla demokracji mozna wszystko.
pogromca_kacapow
Przybywa na liście nicków RUSKICH ONUC: demeryt_69, to_znowu_ja, federacja, dzejms, talmud, najmadrzejszy, taki-ktos-jak-ja, boris-vodka, trollmaster, dididif, endes, obiektywny_komentator, znawca_wszystkiego, trolley, kalkstein, ptokbentoniczny, laleszek, faramir_z_gondoru, endes, proanty
Przypomne fakty. Rosja zaatakowala Ukraine
Przybywa na liście nicków RUSKICH ONUC: demeryt_69, to_znowu_ja, federacja, dzejms, talmud, najmadrzejszy, taki-ktos-jak-ja, boris-vodka, trollmaster, dididif, endes, obiektywny_komentator, znawca_wszystkiego, trolley, kalkstein, ptokbentoniczny, laleszek, faramir_z_gondoru, endes, proanty
Przypomne fakty. Rosja zaatakowala Ukraine - slabszego sasiada. Aneksja i odebranie suwerennosci. Armia Czerwona morduje, niszczy, pali - jak hitlerowska. Etatowi propagandzisci Putina - mnoza sie jak kroliki. Stosuja bolszewickie metody propagandowe. 'distraction' - odwracanie uwagi, napuszczanie na innych, pomowienia, wysmiewanie, Zaden troll nie napisze ze, to Putin nam to szambo zgotowal.
iluminata_3
Prawda kto wywołał wojnę:
https://wiernipolsce1.wordpress.com/2022/04/02/dziekujemy-prezydentowi-w-putinowi-ze-wyzwolil-nas-spod-covid-terroryzmu/
obiektywny_komentator
To, że zadałeś sobie tyle trudu, aby zliczyć powyższe nicki, demaskuje tylko, że działa tu o dziwo propaganda Ukrainy, bo nikomu normalnemu nie chciałoby się takimi pierdo...łami się zajmować. Tak przypuszczałem od pewnego czasu, bo ekonomicznej myśli w 90 % postów nie ma już żadnej. Nawet ostatnio zaczęło się plucie na red. Kol.To, że zadałeś sobie tyle trudu, aby zliczyć powyższe nicki, demaskuje tylko, że działa tu o dziwo propaganda Ukrainy, bo nikomu normalnemu nie chciałoby się takimi pierdo...łami się zajmować. Tak przypuszczałem od pewnego czasu, bo ekonomicznej myśli w 90 % postów nie ma już żadnej. Nawet ostatnio zaczęło się plucie na red. Kol...go, który analizuje m.in. wpływ wojny na inflację na świecie, w szczególności w Polsce - a to "niepolityczne i antyukraińskie" przecież. Będzie jeszcze ciekawiej, jak trzeba będzie podliczyć, ile Ukrainie należy "pożyczyć" (znaczy darować) na odbudowę kraju i kto to zrobi. Na razie mówią już o bilionie dolarów strat i zawczasu przygotowują świat na wydatki za "budiem wojowaty".
to_znowu_ja
Sobota kwiecień 2022 !
Gazprom wstrzymuje dostawy gazu do Europy krytycznym rurociągiem !!!!
Czy jakiś kraj i ludzie mają jeszcze zaufanie do fiat money, gdzie rządy w razie swego uznania używają je jako narzędziA formy nacisku? Toż to NWO Orwella sprawdza się całkowicie. Gdzie w efekcie będziesz głodował przed sklepem pełnym
Sobota kwiecień 2022 !
Gazprom wstrzymuje dostawy gazu do Europy krytycznym rurociągiem !!!!
Czy jakiś kraj i ludzie mają jeszcze zaufanie do fiat money, gdzie rządy w razie swego uznania używają je jako narzędziA formy nacisku? Toż to NWO Orwella sprawdza się całkowicie. Gdzie w efekcie będziesz głodował przed sklepem pełnym wiktuałów w razie odcięcia od systemu. Ktoś jeszcze dziwi się Rosji że żąda zapłaty w rublach ?

Jak dodamy jeszcze Galopującą inflacje to mamy pełen obraz że obecny system monetarny albo weźmie świat całkowicie za "twarz" albo padnie. Względnie nastąpi wielobiegunowość co było by najlepszym rozwiązaniem dopóki nie opanują go znowu malwersanci.
jacek-19
Niedlugo to sobie na banknotach sami bedziemy dopisywali ZERA (00000) bo pisowskie drukarnie w NBP nie nadaza z drukowaniem pieniedzy. Chyby ze przejda na nominaly 100 000, 200 000, 500 000, 1 000 000 i tak dalej. Pamietam czerwona "stowke" z Warynskim potem na ulicy jak lezal 1 000 zl banknot z Mieszkiem nikt po niego Niedlugo to sobie na banknotach sami bedziemy dopisywali ZERA (00000) bo pisowskie drukarnie w NBP nie nadaza z drukowaniem pieniedzy. Chyby ze przejda na nominaly 100 000, 200 000, 500 000, 1 000 000 i tak dalej. Pamietam czerwona "stowke" z Warynskim potem na ulicy jak lezal 1 000 zl banknot z Mieszkiem nikt po niego sie nie chcial schylic i wziazc. Ale to pisalem juz przy pierwszych 500+. Sprawdza sie. A tak na marginesie to pan Glapinski zarznal polowe kredytobiorcow zlotowkowych i trzeba bedzie im "dac", ale jak dostana oni zlotowkowicze to upomna sie potem frankowicze. Jest to jednak inna inkszosc.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)

Powiązane: Wykresy tygodnia

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki