REKLAMA
WEBINAR

Bezrobocie w strefie euro najniższe w historii. Polska wiceliderem w UE

Krzysztof Kolany2022-03-31 11:04główny analityk Bankier.pl
publikacja
2022-03-31 11:04

Stopa bezrobocia w strefie euro, a także w całej Unii Europejskiej spadła do rekordowo niskiego poziomu w przeszło 20-letniej historii tych statystyk. Polska odnotowała drugi najlepszy wynik w całej Wspólnocie.

Bezrobocie w strefie euro najniższe w historii. Polska wiceliderem w UE
Bezrobocie w strefie euro najniższe w historii. Polska wiceliderem w UE
fot. Oleg Elkov / / Shutterstock

W lutym 2022 roku w krajach Unii Europejskiej aktywnie poszukiwało pracy blisko 13,3 mln ludzi, z czego ponad 11,55 mln mieszkało w państwach strefy euro – wynika z szacunków Eurostatu. Stopa bezrobocia w eurolandzie wyniosła 6,8% i był to najniższy wynik w przeszło 20-letniej historii Europejskiej Unii Walutowej. Stopa bezrobocia dla całej UE obniżyła się do 6,2% i również ustanowiła nowe minimum.

Bankier.pl na podstawie Eurostatu

W porównaniu do lutego 2021 roku liczba bezrobotnych w Unii Europejskiej zmalała o 221 tysięcy, w tym 181 tys. w krajach strefy euro. Rok wcześniej stopa bezrobocia wynosiła odpowiednio 8,2% w eurolandzie oraz 7,5% w całej Unii.

Kraj/obszar Stopa bezrobocia w lutym 2022 (w proc.)
Czechy 2,4
Polska 3,0
Malta 3,1
Niemcy 3,1
Holandia 3,4
Węgry 3,7
Słowenia 4,1
Bułgaria 4,4
Dania 4,6
Luksemburg 4,6
Austria 4,8
Irlandia 5,2
Belgia 5,6
Rumunia 5,7
Portugalia 5,8
Estonia 5,9
UE 6,2
Cypr 6,4
Słowacja 6,5
Chorwacja 6,6
Strefa euro 6,8
Finlandia 6,9
Litwa 7,0
Łotwa 7,2
Francja 7,4
Szwecja 7,7
Włochy 8,5
Grecja 11,9
Hiszpania 12,6
Źródło: Eurostat

Najniższe bezrobocie Eurostat oszacował w Czechach (2,4%), Polsce (3,0%) oraz w Niemczech i na Malcie (po 3,1%). Największe problemy ze znalezieniem legalnej pracy tradycyjnie mieli mieszkańcy europejskiego Południa. W Hiszpanii w lutym 2022 roku stopa bezrobocia BAEL wyniosła 12,6%, w Grecji 11,9%, a we Włoszech 8,5%.

Problemem wielu europejskich krajów niezmiennie pozostaje też fatalna sytuacja ludzi młodych. Wśród osób do 25. roku życia stopa bezrobocia w Grecji wyniosła 31,1%, w Hiszpanii 29,8%, we Włoszech 24,2%, a w Szwecji 22,4%. W Polsce stopa bezrobocia wśród młodych ukształtowała się na poziomie 9,1% (wobec 9,0% w styczniu), co było wynikiem wyraźnie niższym od unijnej średniej (14%) oraz podobnym jak w Austrii (9,0%), czy nienależącej do UE Islandii (9,1%) .

Eurostat liczy stopę bezrobocia na podstawie badania ankietowego aktywności ekonomicznej ludności (BAEL). Stąd też rezultaty na poziomie unijnym są inne od ty, jakie podaje GUS lub resort pracy. Według danych krajowych stopa bezrobocia w lutym 2022 r. wyniosła 5,5%  i była o 1,1 punktu procentowego niższa niż w lutym 2021 r.

Więcej o różnicach między oboma podejściami przeczytasz w artykule „Ilu właściwie jest w Polsce bezrobotnych i kim są? [Tłumaczymy]”. Kolejne dane o bezrobociu w Polsce poznamy w pierwszym tygodniu września, kiedy raport za sierpień przedstawi Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii.

Źródło:
Krzysztof Kolany
Krzysztof Kolany
główny analityk Bankier.pl

Absolwent Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu. Analityk rynków finansowych i gospodarki. Analizuje trendy makroekonomiczne i bada ich przełożenie na rynki finansowe. Specjalizuje się w rynkach metali szlachetnych oraz monitoruje politykę najważniejszych banków centralnych. Inwestor giełdowy z 20-letnim stażem. Jest trzykrotnym laureatem prestiżowego konkursu Narodowego Banku Polskiego dla dziennikarzy ekonomicznych. W 2016 roku otrzymał także tytuł Herosa Rynku Kapitałowego przyznawany przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych.

Tematy
Potrzebujesz niezawodnego połączenia            z siecią? Sprawdź ofertę Plusa dla firm!

Potrzebujesz niezawodnego połączenia z siecią? Sprawdź ofertę Plusa dla firm!

Komentarze (55)

dodaj komentarz
koperytko
Które miejsce w UE Polska miała za rzadów parti przy.głupów w latach 2009-2014 ? 15 miejsce czy 20 ???
koperytko
W latach 2010-2014 stopa bezrobocia liczona według BAEL wynosiła 10%, a teraz 3%. Czyli według te.pych lemingów to źle i PIS niszczy Polske...
brazylianwisnia
PIS nie miał na to wpływu. Trafili na taką koniunkturę. PiS jest tak samo odpowiedzialny za spadek bezrobocia i wzrost pkb jak za inflacje czyli niemal żaden.
jer65
Na razie jest panika na rynku -kupuj bo zdrożeje - to nakręca popyt ale jak naprawdę zdrożeje i ludzie ograniczą się do niezbędnego minimum zniknie popyt i wzrośnie bezrobocie .
wibor3m
Nikt nie pyta o definicje "bezrobocia". Ta byla zmieniana tyle razy ze trudno porownacz liczby sprzed 20-30 lat do dzis. Ile osob sie poddalo albo poszlo na jakas "emeryture". Ile osob pracuje na umowach z ktorych sie nie da zyc? W Hiszpanji mlodzi kurierzy na rowerach "zyja" z 300-500 Euro.....

Ta
Nikt nie pyta o definicje "bezrobocia". Ta byla zmieniana tyle razy ze trudno porownacz liczby sprzed 20-30 lat do dzis. Ile osob sie poddalo albo poszlo na jakas "emeryture". Ile osob pracuje na umowach z ktorych sie nie da zyc? W Hiszpanji mlodzi kurierzy na rowerach "zyja" z 300-500 Euro.....

Ta statystyka moze tez jest wazna?

https://ec.europa.eu/eurostat/databrowser/view/tepsr_wc160/default/table?lang=en
grzegorzkubik
Szacun dla Polski i pozdro dla kumatych.
laleszek
Kumaci wiedzą ,że połowa w wieku produkcyjnym nie pracuje i nie płaci podatków , bo się opłaca ,a zasiłku nie dostaną to nie warto się rejestrować jako bezrobotny i to cała tajemnica. Powinni policzyć ilu pracuje i jaki to jest procent ,a nie ilu składa podania o zasiłki.... zresztą to samo na całym zachodzie w USA najniższe bezrobocie Kumaci wiedzą ,że połowa w wieku produkcyjnym nie pracuje i nie płaci podatków , bo się opłaca ,a zasiłku nie dostaną to nie warto się rejestrować jako bezrobotny i to cała tajemnica. Powinni policzyć ilu pracuje i jaki to jest procent ,a nie ilu składa podania o zasiłki.... zresztą to samo na całym zachodzie w USA najniższe bezrobocie w historii?!! a 100 mln bierze bony na jedzenie bo nie ma pracy.
brazylianwisnia odpowiada laleszek
Ale glupoty.. Przecież pracy jest wiecej jak chętnych do pracy. Wolne wakaty wiszą miesiącami. Z 20 mln ludzi w wieku produkcyjnym pracuje niecałe 17mln a z tych 3mln duża część to właściciele firm, inwestorzy, pracujacy na czarno. Bezrobocia nie ma wcale. Komu zależy ten pracę znajdzie.
next3
...ruskie trolle poniżej bardzo martwią sie o nasze sprawy ekonomiczne....to komiczne...:-)
prywaciasz
Wytłumaczcie mi jedną rzecz, jak to jest, ze bezrobocie najnizsze w historii, inflacja najwyzsza, prąd najdroższy, a na nowy samochód rok czasu jak za komuny czekać trzeba. Co ci wszyscy zapracowani ludzie własciwie robią w takim razie, ze kazdy ma zajęcie tylko że wytwarza się coraz mniej? :)

Powiązane: Strefa euro

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki