REKLAMA

Inflacja w strefie euro gwałtownie przyspieszyła i jest najwyższa w historii

Maciej Kalwasiński2022-04-01 11:20analityk Bankier.pl
publikacja
2022-04-01 11:20

W marcu inflacja w strefie euro przyspieszyła jeszcze mocniej, niż oczekiwali ekonomiści. Ceny rosły najszybciej w historii eurozony. W dwóch krajach tempo sięgało ok. 15 proc.

Inflacja w strefie euro gwałtownie przyspieszyła i jest najwyższa w historii
Inflacja w strefie euro gwałtownie przyspieszyła i jest najwyższa w historii
fot. Vytautas Kielaitis / / Shutterstock

Inflacja HICP w strefie euro wzrosła w marcu aż do 7,5 proc. wobec 5,9 proc. w lutym i 5,1 proc. w styczniu - wynika z wstępnych szacunków Eurostatu. Rynkowy konsensus przewidywał wyraźne przyspieszenie wzrostu cen, ale nie aż w tak dużej skali - mediana oczekiwań analityków wynosiła "tylko" 6,6 proc. Tak wysokiej inflacji jeszcze w historii eurozony nie notowano.

Bankier.pl na podstawie danych Eurostatu

Wzrost wskaźnika inflacji nadal napędzała drożejąca o prawie 45 proc. w skali roku energia. Miesiąc wcześniej dynamika roczna była niższa - sięgała 32 proc. W porównaniu do lutego ceny w tej kategorii wzrosły aż o 12,5 proc. - szacuje Eurostat. Szybciej niż przed miesiącem rosły także ceny żywności, alkoholu i papierosów (+5 proc. rdr wobec 4,2 proc. w lutym), dóbr przemysłowych (3,4 proc. wobec 3,1 proc.) i usług (2,7 proc. wobec 2,4 proc.).

We wszystkich państwach strefy euro ceny towarów i usług konsumpcyjnych rosły zdecydowanie szybciej, niż wynosi 2-proc. cel Europejskiego Banku Centralnego. Tymczasem EBC utrzymuje stopy procentowe na historycznie niskim poziomie i kontynuuje program skupu aktywów.

Najmniejsze podwyżki zanotowano na Malcie (4,6 proc.), a najwyższe na Litwie (15,6 proc.). Z dwucyfrową inflacją zmagali się również mieszkańcy Estonii, Holandii i Łotwy, a bardzo blisko tej psychologicznej granicy byli Hiszpanie, Słowacy i Belgowie.

Bankier.pl na podstawie danych Eurostatu

W porównaniu z lutym wzrost cen nabrał tempa we wszystkich 19 państwach - najmocniej, bo aż o 4,6 p. proc., przyspieszyła inflacja w Hiszpanii. Natomiast wobec poziomów z lutego najbardziej gwałtownie skoczył ceny w Holandii: o 4,7 proc. Słowacja była jedynym krajem, gdzie miesięczna dynamika była ujemna. W całej eurozonie wyniosła 2,5 proc.

Inflacja HICP jest odmienną miarą wzrostu cen od najpopularniejszego i stosowanego przez GUS wskaźnika CPI. O różnicach między wskaźnikami pisaliśmy w artykule „Jak GUS mierzy inflację? Statystycy wyjaśniają”. W skrócie: obie miary stosują nieco odmienny system wag i uwzględniają nieco inny zakres wydatków. Dziś Główny Urząd Statystyczny przedstawił wstępne szacunki marcowej inflacji CPI w Polsce - wyniosła ona niemal 11 proc. i była najwyższa od ponad dwóch dekad. Można się spodziewać, że gdy za kilka tygodni Eurostat opublikuje wskaźniki HICP dla całej UE, Polska znajdzie się w gronie państw z dwucyfrową inflacją.

Źródło:
Maciej Kalwasiński
Maciej Kalwasiński
analityk Bankier.pl

Analityk i redaktor prowadzący działu Rynki Bankier.pl. Zajmuje się międzynarodowymi stosunkami gospodarczymi, ze szczególną uwagą analizuje sytuację gospodarczą Chin. Dba, by Bankier.pl pozostawał źródłem najważniejszych i najbardziej interesujących informacji ze świata i Polski, przedstawionych w przystępny i zrozumiały sposób. Tel.: +48 71 748 95 07

Tematy
MINI pełne przygód.

MINI pełne przygód.

Komentarze (12)

dodaj komentarz
marok
Trolliki Putina piszą ,że to wina Glapińskiego i PIS-u.
smallsaver
TVPiS i trolliki PiSu PiSzą, że to wina Tuska i Ruska.
pod89
trolliki putina piszą, że to wina wojny. PiS to dno, rozwalił ten kraj dodrukiem. Jestem mocno przekonany, że Polska pod rzadami tych baranów nie wytrzyma dłużej niz 15 lat.
socjalistyczneg
Nie mają Jaszczębia na posterunku ?!
moimskromnymzdaniem
7,5%? Amatorzy. W Polsce już ponad 10% dzięki naszym "ekspertom" w rządzie.
dzejms
od lat odpowiedzialni ludzie tłumaczyli że pieniądz fiducjarny niekruszcowy dąży do zera
to nic nowego - ostatni złoty suweren brytyjski czyli - UWAGA 1 funt to ponad 7 gram złota sprawdźcie po ile gram złota
35 $ uncja złota w momencie "TYMCZASOWEGO" zawieszenia wypłacalności w 1971 roku
eny kłeszczyn?
dzejms
Kryty kujcie ale piszcie co się nie zgadza? Ok?
6+6=12 kopiejek
to nara!
xiven
od lat odpowiedzialni ludzie tłumaczyli że pieniądz fiducjarny niekruszcowy dąży do zera

a jutro ci naukowcy w telewizji wytłumaczą że inflacja jest zdrowa

witamy w świecie klaunów
dzejms odpowiada xiven
coś mi się zdaje że to jednak inni ludzie
humanres
"żywności, alkoholu i papierosów (+5 proc. rdr wobec 4,2 proc. w lutym), dóbr przemysłowych (3,4 proc. wobec 3,1 proc.) i usług (2,7 proc. wobec 2,4 proc.)" - SZCZERZE IM ZAZDROSZCZĘ! chciałbym żeby u mnie w sklepie ceny tak wzrosły w przeciągu roku, a tak mam tak samo jak oni tylko x 3.

Powiązane: Co się dzieje ze strefą euro?

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki