REKLAMA

Ameryka na krawędzi recesyjnego sygnału

Krzysztof Kolany2022-03-30 10:44główny analityk Bankier.pl
publikacja
2022-03-30 10:44

Rynek długu wysłał krótki, ale jednoznaczny, sygnał ostrzegający przed nadchodzącą recesją w największej gospodarce świata. W Stanach Zjednoczonych doszło do tzw. inwersji krzywej terminowej, która poprzedzała każdą recesję w USA w ciągu ostatnich 50 lat.

Ameryka na krawędzi recesyjnego sygnału
Ameryka na krawędzi recesyjnego sygnału
fot. Elnur / / Shutterstock

We wtorek przez krótki moment rentowność 2-letnich obligacji rządu Stanów Zjednoczonych przewyższyła rentowność obligacji 10-letnich. Oznacza to, że różnica między rentownościami tych papierów po raz pierwszy od sierpnia 2019 roku spadła poniżej zera. To tzw. inwersja krzywej terminowej, czyli sytuacja, gdy papiery o krótszym terminie zapadalności, płacą więcej od papierów zapadających w odległej przyszłości. W środę rano sytuacja się odwróciła i 2-letnie Treasuries znów były notowane przy nieco niższej rentowności niż papiery 10-letnie. Różnica wynosiła jednak tylko 6 pb.

Wtorkowe wypłaszczenie krzywej dochodowości w USA było kulminacją procesu trwającego od października 2021 roku. Wtedy to rynek wreszcie zrozumiał, że wysoka inflacja cenowa, trapiąca amerykańską (i nie tylko amerykańską) gospodarkę, nie jest zjawiskiem „przejściowym” i że nie wynika jedynie z postcovidowych zakłóceń. Oznacza to, że inflacja nie spadnie "sama z siebie" i że konieczna będzie zdecydowana interwencja Rezerwy Federalnej w postaci szybszej normalizacji polityki pieniężnej i wyższych nominalnych stóp procentowych w USA.

Szybko rosnące rentowności obligacji 2-letnich (z raptem 0,2% jeszcze we wrześniu do 2,45% we wtorek) przy znacznie wolniejszym wzroście stóp procentowych na długim krańcu krzywej (z ok. 1,3% do 2,5%) sprawiły, że cała krzywa uległa „wypłaszczeniu”.  Po raz ostatni z taką sytuacją mieliśmy do czynienia w sierpniu 2019 roku. Wówczas inwersja krzywej trwała bardzo krótko i była bardzo płytka jak na historyczne standardy.

Mimo to sygnał potwierdził swą wysoką skuteczność. Recesja w USA wybuchła w marcu 2020 roku, choć w połowie 2019 roku nikt nie mógł przypuszczać, jakie szaleństwo ogranie świat wiosną 2020. Poprzednie epizody inwersji krzywej terminowej w USA pojawiły się w czerwcu 2006, kwietniu 2000, grudniu 1988, październiku 1980 i sierpniu 1978. Za każdym razem amerykańska gospodarka wpadała później w recesję. Zaczynała się ona odpowiednio w roku 1980, 1981, 1991, 2001 oraz 2008. Od czasu zerwania przez USA z wymienialnością dolara na złoto (w sierpniu 1971) każdą amerykańską recesję poprzedziła inwersja krzywej terminowej.

Oczywiście nikt nie może dać jakiejkolwiek wiarygodnej gwarancji, że i tym razem historia się powtórzy. Bazujący właśnie na różnicy w rentownościach obligacji skarbowych model prognostyczny nowojorskiego Fedu jeszcze w lutym wyceniał szanse wystąpienia recesji w USA na zaledwie 6,14% w perspektywie kolejnych 12 miesięcy. Warto jednak zwrócić uwagę, że model Fedu z Atlanty zakłada bardzo silne spowolnienie wzrostu gospodarczego w kończącym się właśnie kwartale. Obecne wyliczenia mówią o annualizowanym wzroście PKB o zaledwie 0,9% w I kwartale 2022 roku wobec 7% odnotowanych w ostatnim kwartale ubiegłego roku.

Źródło:
Krzysztof Kolany
Krzysztof Kolany
główny analityk Bankier.pl

Absolwent Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu. Analityk rynków finansowych i gospodarki. Analizuje trendy makroekonomiczne i bada ich przełożenie na rynki finansowe. Specjalizuje się w rynkach metali szlachetnych oraz monitoruje politykę najważniejszych banków centralnych. Inwestor giełdowy z 20-letnim stażem. Jest trzykrotnym laureatem prestiżowego konkursu Narodowego Banku Polskiego dla dziennikarzy ekonomicznych. W 2016 roku otrzymał także tytuł Herosa Rynku Kapitałowego przyznawany przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Telefon: 697 660 684

Tematy
Najtańsze konta firmowe dla oszczędzających z premią

Najtańsze konta firmowe dla oszczędzających z premią

Komentarze (59)

dodaj komentarz
gcisoallse
mi się wydaje że to nie tak. To chyba nie tes stopy są w tym wypadku ważne.
Inwersja krzywej będzie jak stopa overnight będzie wyższa od rentowności dla obligacji 10 letnich.
Jak na razie to do tego daleko.
Z tym, że pandemii i wojny od dawna nie było - nie wiem czy się nie mylę w tej sytuacji.
putin_srutin
ale ruskie trole pieprza głupoty...
Fakt amerykanie trochę sobie są winni że wybrali trampka sponsorowanego przez putlera
jego polityka finansowa i zagraniczna odbija się im teraz im czkawką.
Ale akurat stany mają pokrycie swojej waluty, czego nie można powiedzieć o ruskich, którzy maja tylko pokrycie w niewydobytych złożach.
ale ruskie trole pieprza głupoty...
Fakt amerykanie trochę sobie są winni że wybrali trampka sponsorowanego przez putlera
jego polityka finansowa i zagraniczna odbija się im teraz im czkawką.
Ale akurat stany mają pokrycie swojej waluty, czego nie można powiedzieć o ruskich, którzy maja tylko pokrycie w niewydobytych złożach. Jeżeli nikt od nich tej ropy, gazu i węgla nie będzie kupował albo kupią to chiny po zaniżonych cenach to rosja będzie w czarnej d.
To że pokazali zdjęcie jednego magazynu ze złotem to pikuś pewnie i tak to skarbiec putlera a teraz sztucznie bawią się giełdą i drukują rubla.
A dlaczego szefowa ruskiego banku sprzeciwiała się dodrukowywaniu rubla? a jak putler ją do tego zmusił to chciała nawiać?
Już wtedy wiedziała czym to śmierdzi jak tyko dowiedziała się o sankcjach i ogłoszenia putlera nie zmienią rzeczywistości finansowej mogą jedynie zmieniać opinię społeczną i to przy użyciu pałek...
laleszek
A niby co mogą dać za swoją walutę? jak już jest obligacji na 50 i 100 lat sprzedanych cała masa 30 bln $ oficjalnego długu , a deficyt handlowy co roku rośnie?
laleszek
Kryzys na Ukrainie pokazuje kto jest w ten czy inny sposób całkowicie uzależniony od woli USA , a kto nie..i duże kraje jak Indie , Pakistan,( cały świat arabski) ,Chiny z dużą produkcją, ale i wielkimi rynkami zbytu pozostają niezależne..i niechętnie wykonują polecenia.
laleszek
Do tego większa część Afryki i Azji..
putin_srutin
akurat wymieniłeś odbiorców ruskiej broni LOL
talmud
niech zrobią kolejny dodruk.......zbieraczom makulatury to się spodoba....ROFL.....w gospodarce której nie ma z zafauszowanymi danymi sterowanej ręcznie uzależnionej od drukowania & skupywania swojego długu........są "sygnały recesyjne"......LMAO

gdzie jest plunge team gdzie są hollywood tricks.....LOL
pstrzezek
Ależ womit tu wylewasz. Naprawdę uważasz że ktoś czyta te wklejane za każdym razem bzdety?
next3 odpowiada pstrzezek
Ja czytam ! LMAO, TAO, MIAU-MIAU, JEBBB i po tanku.
putin_srutin
biegnij do sklepu po cukier rzucili ... :D tylko uważaj bo babcie są w bojowych nastrojach.

W sumie to jest sposób na milicję moskiewską zrzucić cukier na placu czerwonym i babcie skopią tych pałujących milicjantów :)

Powiązane: Światowa recesja

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki