REKLAMA

Drewno będzie surowcem strategicznym. Wszystko przez wzrost cen

2022-05-11 07:09
publikacja
2022-05-11 07:09

Chcemy doprowadzić do sytuacji, gdy większość polskiego surowca drzewnego będzie przerabiana przez lokalnych przedsiębiorców – deklaruje w środowym "Dzienniku Gazecie Prawnej" minister rozwoju Waldemar Buda.

Drewno będzie surowcem strategicznym. Wszystko przez wzrost cen
Drewno będzie surowcem strategicznym. Wszystko przez wzrost cen
fot. OlegRi / / Shutterstock

Gazeta zwraca uwagę, że "wojna w Ukrainie spotęgowała problemy z dostępem do drewna polskich przetwórców tego surowca i branży meblarskiej".

"Import z Rosji i Białorusi drewna oraz jego półfabrykatów kompletnie stanął. Ukraina, głównie zachodnia, dostarcza nam może 25 proc. tego co przed wojną" – mówi "DGP" dyrektor Polskiej Izby Gospodarczej Przemysłu Drzewnego Rafał Szefler.

Według niego "branża od wielu lat apeluje do rządu o podjęcie prac mających na celu promowanie przerobu drewna w kraju".

"Ostrzegaliśmy, że przekazanie większej puli drewna na aukcje otwarte oraz brak kontroli nad jego eksportem doprowadzi do poważnych zaburzeń w zaopatrzeniu i wzrostu cen" – akcentuje, dodając, że "nikt w Europie nie ma tak liberalnych zasad sprzedaży drewna jak Lasy Państwowe".

Waldemar Buda – czytamy dalej – mówi "DGP", że "w dialogu z Lasami Państwowymi resort podejmuje działania na rzecz stworzenia jak najbardziej korzystnych rozwiązań dla przetwórców drewna w Polsce".

"Tego oczekuje m.in. polska branża meblarska, a przypomnę, że pod tym względem jesteśmy europejską potęgą. Więc zagwarantowanie surowca jest dla nas kluczowe. Teraz np. podwykonawcy dużych sieci meblowych nie mają surowca do produkcji mebli. A to powoduje, że szukają innych rynków i innych dostawców" – argumentuje szef MRiT.

Dopytywany, kiedy możemy spodziewać się konkretów w tej sprawie, minister rozwoju zapewnia, że dla resortu to priorytet.

"Natomiast dla Lasów Państwowych ważna jest również dochodowość działalności. Staramy się ten problem przezwyciężyć. Bo większy, nawet kilkumiliardowy dochód LP w perspektywie roku, dla gospodarki jest niczym w porównaniu z utratą miejsc pracy w sytuacji braku surowca" – odpowiada. (PAP)

dap/ joz/

Źródło:PAP
Tematy
Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Komentarze (8)

dodaj komentarz
po_co
Drewno jest najbardziej ekologicznym materiałem dostępnym na rynku. Budowa drewnianego domu powinna być tania i dostępna dla każdego.
Zamiast wykorzystywać naturalne, ekologiczne, zdrowe dla nas i bezpieczne dla środowiska surowce, które pozwalają na budowę energooszczędnego i bezpiecznego domu, wciska się ludziom "styropianowe"
Drewno jest najbardziej ekologicznym materiałem dostępnym na rynku. Budowa drewnianego domu powinna być tania i dostępna dla każdego.
Zamiast wykorzystywać naturalne, ekologiczne, zdrowe dla nas i bezpieczne dla środowiska surowce, które pozwalają na budowę energooszczędnego i bezpiecznego domu, wciska się ludziom "styropianowe" cegły, tworzywa sztuczne, ocieplacze i toksyczne w produkcji panele fotowoltaiczne.

Genialna jest ta myśl ekologiczna w Europie.
- wytnij las
- postaw wiatrak, żeby dobić resztki ptactwa
- zasłoń pole uprawne panelami fotowoltaicznymi, żeby nic tam już nie urosło
- wybuduj dom z tworzywa sztucznego i ociepl go piankami, generując przy tym setki kilogramów śmieci z opakowań
- postaw pod domem elektryczny samochód, który wygeneruje w czasie eksploatacji więcej CO2 niż samochód napędzany dieslem, a bateria którą poddasz "recyclingowi" polegającemu na składowaniu będzie się rozkładać na wysypisku kolejne 200 lat.

EKO!
bulu
Ceny drewna wzrosły już ponad rok temu i to w niektórych przypadkach nawet o 200%. Monopol jakim są Lasy Państwowe od kilku lat coraz skuteczniej zwalcza branże ZUL'i (Zakład Usług Leśnych), ale w tych przetargach na 2022 rok przeszli samych siebie. Zaniżanie wycen robót średnio o 15-20% bo jakiś tajemniczy "algorytm" Ceny drewna wzrosły już ponad rok temu i to w niektórych przypadkach nawet o 200%. Monopol jakim są Lasy Państwowe od kilku lat coraz skuteczniej zwalcza branże ZUL'i (Zakład Usług Leśnych), ale w tych przetargach na 2022 rok przeszli samych siebie. Zaniżanie wycen robót średnio o 15-20% bo jakiś tajemniczy "algorytm" w programie tak wyliczył (oczywiście nikt nie ma dostępu do owego algorytmu by zweryfikować co, jak i na podstawie czego liczy). Dziecinada i piaskownica w wykonaniu dyrektorów z LP. Za 2-3 lata nie będzie nikt chciał w tej branży pracować, bo już teraz się to nie opłaca, a ci co pracują jeszcze to z przywiązania albo braku alternatywy. Wtedy zobaczycie czym jest wzrost cen drewna.
Pozdrawiam
zoomek
Zwyczajnie taka jest inflacja więc podnieśli. Sprawdź ile procent pidnieśli tym z CBA. Mniej wiecej tyle właśnie. Czego chcesz? Pretensje do banksterki która klika bo nawet nie musi drukować.
qart
Dlaczego nie zwiększa się wyrębu przy takich cenach? Dalej mamy co roku przyrost powierzchni i masy drewna w lasach więc jest przestrzeń do zwieszenia wyrębu. Wody Polskie mają na przetargach czasem w okazyjnych cenach drewno, warto tam sprawdzać.
go_ral
ceny drewna ida w gore tak jak wycinka lasow. wydaje sie ze obecnie im wiecej drzewa wycinaja tym jest drozsze
najmadrzejszy
Cen sie nie boimy bo ministerstwo tarcz włączy odpowiednie tarcze
dermanka odpowiada mkx
Bardziej kartonowe

Powiązane: Gospodarcze skutki inwazji Rosji na Ukrainę

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki