REKLAMA
SPRAWDŹ

Domy bez pozwolenia według „Polskiego ładu” – „niebezpieczne i bez przyszłości”

Marcin Kaźmierczak2021-09-20 05:59redaktor Bankier.pl
publikacja
2021-09-20 05:59

Rozszerzenie możliwości budowy domów bez pozwoleń, przynajmniej w zamyśle „Polskiego ładu”, miało ułatwić budowę własnego dachu nad głową przeciętnemu Kowalskiemu. Jak jednak alarmują eksperci, w rzeczywistości projekt ma sporo wad, które mniej lub bardziej bezpośrednio mogą dotknąć budujących na własną rękę.

Domy bez pozwolenia według „Polskiego ładu” – „niebezpieczne i bez przyszłości”
Domy bez pozwolenia według „Polskiego ładu” – „niebezpieczne i bez przyszłości”
fot. Daniel Dmitriew /
Darmowy program do rozliczania
PIT 2022/2023
Pobierz e-pity 2022 Uruchom on-line

200 mkw. zamiast 70 mkw.?

Zgodnie z retoryką ministerstwa rozwoju i technologii, przepisy zawarte w „Polskim ładzie” mają dać Polakom możliwość budowy „małych domów jednorodzinnych”, czyli domów o powierzchni zabudowy do 70 mkw. Usunięcie ograniczenia w postaci 90 mkw. maksymalnej powierzchni użytkowej sprawi jednak, że w rzeczywistości dwukondygnacyjny dom budowany bez jakiejkolwiek kontroli wyłącznie w oparciu o zgłoszenie będzie mógł mierzyć nawet 140 mkw. a dodatkowo być powiększony o antresolę.

– To rozwiązanie należy ocenić skrajnie negatywnie. Domy o powierzchni sięgającej nawet 200 mkw. budowane bez żadnej kontroli pogłębią chaos przestrzenny w gminach i mogą zagrażać środowisku – ocenia Sebastian Juszczak, prawnik Polskiego Związku Firm Deweloperskich.

Reklama

Odpowiedzialność bez pokrycia

Wpływ na taki stan może mieć pozbawienie organów administracji architektoniczno-budowlanej jakiejkolwiek kontroli zarówno na etapie projektu jak i podczas budowy.

– To niekorzystna zmiana. Dzisiaj przecież też można budować domy jednorodzinne w oparciu o zgłoszenie, ale takie zgłoszenie podlegała kontroli zgodności z obowiązującymi przepisami. Po zmianie organ administracji architektoniczno-budowlanej nie będzie mógł sprawdzić takiego zgłoszenia i nie będzie mógł wnieść sprzeciwu, nawet jeśli okaże się, że już sam projekt będzie np. niezgodny z przepisami urbanistycznymi bądź sporządzony przez osobę , która nie posiada, bądź posiada nieodpowiednich uprawnień – twierdzi Marioli Berdysz, dyrektor Fundacji Wszechnicy Budowlanej.

Reklama

Zgłoszenie budowy ma opierać się wyłącznie na oświadczeniu inwestora, że budowa będzie przeprowadzona zgodnie ze sztuką.

– Kierowanie pełnej odpowiedzialności na osoby najczęściej nieposiadające wykształcenia budowlanego i stosownych uprawnień to duże ryzyko. Czy te osoby będą wiedziały w ogóle, co oświadczają i jakie są tego konsekwencje? – zastanawia się Mariola Berdysz.

Niebezpieczne ułatwienia

Zdaniem dyrektor Fundacji Wszechnicy Budowlanej, o ile budowanie w oparciu o zgłoszenie bez prowadzonego dziennika budowy byłoby akceptowalne, ponieważ już w dzisiejszym stanie prawnym inwestor w przypadku domu jednorodzinnego nie musi okazywać dziennika budowy w nadzorze budowlanym przy zgłoszeniu budynku jednorodzinnego, o tyle brak wymogu kierownika jest nie do zaakceptowania.

– Należałoby z całą pewnością wprowadzić obowiązek jeśli nie ustanowienia kierownika budowy to nadzoru autorskiego, który spoczywałby na projektancie. Wtedy projektant będzie odpowiadał nie tylko za projekt, ale także za nadzór nad jego realizacją. – mówi dyrektor Fundacji Wszechnicy Budowlanej. – Pamiętajmy, że w 70-metrowym domu mogą być projektowane większe rozpiętości i większe wsporniki, w związku z czym jego wykonanie jest bardziej skomplikowane. Pamiętajmy również, że usunięte zostało ograniczenie powierzchni użytkowej do 90 mkw., czyli taki dom będzie mógł mieć nawet 120 mkw. a dodatkowo każda z dwóch kondygnacji będzie mogła mieć antresolę – dodaje.

Względem dotychczasowych przepisów ograniczeniu ulegnie także liczba stron biorących udział w postępowaniu. Pominięci zostaną m.in. sąsiedzi, którzy o budowie dowiedzą się dopiero w chwili jej rozpoczęcia. Jeśli pojawi się zastrzeżenie, że inwestycja może oddziaływać niekorzystnie na ich nieruchomość, nie będą mieli możliwości wniesienia zastrzeżeń. Te będą mogły pojawić się dopiero w momencie, gdy dom zbudowany bez pozwolenia będzie już stał.

– Co w sytuacji, gdy budynek już stanie i okaże się zbudowany niezgodnie ze sztuką i zwyczajnie niebezpieczny dla użytkowników? Kto wówczas będzie ponosił koszty zmian czy w skrajnym przypadku rozbiórki? Takie błędy należy eliminować jeszcze przed rozpoczęciem inwestycji, kiedy ich korekta nie jest tak kosztowna. Niestety organy administracji architektoniczno-budowlanej zostały pozbawione prewencyjnej kontroli – ocenia Mariola Berdysz.

Dom na miarę naszych możliwości

Zdaniem dyrektor Fundacji Wszechnicy Budowlanej, po stronie zalet projektu ustawy jest możliwość budowy domu na zgłoszenie w oparciu o decyzję o warunkach zabudowy przy braku planu zagospodarowania.

– Jednak i ten przepis ma znaczące braki. Analiza urbanistyczna będzie musiała być bowiem przeprowadzona w ciągu 21 dni. To w mojej opinii termin niewykonalny. Organy wydające takie decyzje będą miały stanowczo zbyt mało czasu na przemyślenia i głębszą analizę projektu – podkreśla Mariola Berdysz.

Jak dodaje, budynki stawiane według nowych przepisów wyłącznie na zgłoszenie będą domami bez przyszłości.

– Zważywszy na możliwość budowy na niewielkiej działce, trudno będzie je w przyszłości rozbudowywać. Ograniczona będzie także możliwość wybudowania urządzeń budowlanych niezbędnych do funkcjonowania budynku – studni, przydomowej oczyszczalni, bezodpływowego zbiornika na nieczystości czy choćby miejsca postojowego – wylicza dyrektor Fundacji Wszechnicy Budowlanej.

Nie na sprzedaż

Jak wynika z zapisów zawartych w „Polskim ładzie”, możliwość budowy bez pozwolenia domu o maksymalnej powierzchni zabudowy 70 mkw. ma służyć jedynie inwestorom indywidualnym budującym dla zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych. Jeśli inwestor wbrew oświadczeniu nie zamieszka w domu wybudowanym w oparciu o zgłoszenie, będzie mu grozić nawet osiem lat więzienia.

Ustawa nie konkretyzuje jednak, jak długo taki zamiar powinien istnieć i tym samym, jak długo inwestor będzie musiał mieszkać w wybudowanym bez pozwolenia domu.

Choć w zamyśle przepis miał zamknąć furtkę do budowy domów bez pozwoleń deweloperom, może wydatnie utrudnić życie inwestorom prywatnym. Jak w rozmowie z „Rzeczpospolitą” przyznał adwokat Zbigniew Krüger, z przepisy nie wynika bowiem m.in., co w sytuacji, gdy inwestor ze względu na problemy finansowe i trudności w spłacie kredytu, będzie musiał sprzedać dom zbudowany bez pozwolenia, ani co w sytuacji, gdy budowa w ogóle nie zostanie dokończona, ponieważ inwestor w jej trakcie umrze.

Co więcej, przepis mówiący o konieczności budowania w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych może rodzić wiele interpretacji i problemów z definiowaniem, czy te potrzeby są. Być może sądy będą stosować taką samą wykładnię jak w przypadku ulgi mieszkaniowej w podatku PIT. W tym przypadku, na co uwagę zwraca mecenas Maciej Górski, potrzebą mieszkaniową jest zapewnienie sobie „dachu nad głową”, bądź „dążenie do zamieszkania w nowym lokalu”.

Zainteresowanie rośnie, ale wciąż jest znikome

Zgodnie z najnowszym raportem Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego, w pierwszej połowie 2021 r. Polacy oddali do użytku 1469 domów jednorodzinnych zbudowanych wyłącznie w oparciu o zgłoszenie. W tym samym czasie łącznie w Polsce oddano do użytku 61 770 domów jednorodzinnych. Na zgłoszeniu opierało się więc jedynie 2,3 proc. zakończonych inwestycji.

Względem analogicznego okresu 2020 r. zanotowano jednak w tym względzie wzrost. W pierwszej połowie 2020 r. oddano do użytku 779 w ten sposób zbudowanych domów jednorodzinnych, które stanowiły 1,6 proc. wszystkich domów jednorodzinnych przekazanych do użytkowania.

W porównaniu jednak z rekordowym pod tym względem 2016 r. to jednak wciąż mizerny wynik. Wówczas Polacy oddali bowiem do użytku 5302 domy zbudowane w oparciu o pozwolenie.

Źródło:
Marcin Kaźmierczak
Marcin Kaźmierczak
redaktor Bankier.pl

Redaktor prowadzący działu Twoje Finanse - Biznes w Bankier.pl. Zajmuje się tematyką nieruchomości. Przygotowuje raporty dotyczące cen mieszkań, pisze o trendach na tym rynku, monitoruje najciekawsze inwestycje w Polsce i za granicą. Na co dzień śledzi także rynek motoryzacyjny, a swoimi spostrzeżeniami dzieli się w sekcji Moto portalu Bankier.pl. Absolwent politologii na Uniwersytecie Wrocławskim. Tel. 71 748 95 14.

Tematy
Otwórz konto firmowe mBiznes Standard w mBanku wraz z kartą firmową np. Mastercard i zyskaj 350 zł premii

Otwórz konto firmowe mBiznes Standard w mBanku wraz z kartą firmową np. Mastercard i zyskaj 350 zł premii

Komentarze (23)

dodaj komentarz
samsza
Komu przeszkadzają domki budowane przez dewelopera ?

Kto ma budować, nauczyciel czy strażak ?
trolley
Ale w czym masz problem? Deweloper niech sobie buduje i sprzedaje. A kto będzie chciał to sobie wybuduje bez pozwolenia sam.
samsza odpowiada trolley
Przeczytałeś artykuł, np. zdanie "Choć w zamyśle przepis miał zamknąć furtkę do budowy domów bez pozwoleń deweloperom, może wydatnie utrudnić życie inwestorom prywatnym".

Wiesz co komentujesz ?
antek10
Ubezpieczyciel takie domy ubezpieczy po stawce 100% większej. No chyba że PIs nakaże aby reszta Polaków składała sie na ubezpieczenia tych co tak budują.
po_co
Niech nie ubezpiecza wcale cholera co Cię to obchodzi kto jaką umowę podpisuje z ubezpieczycielem. Państwo powinno dbać wyłącznie aby umowa była uczciwa w świetle prawa ale o jej treść niech każdy martwi się samemu.

W zasadzie każdy blok wybudowany w Polsce to samowola budowlana. W bloku gdzie mieszkam instalacja elektryczna
Niech nie ubezpiecza wcale cholera co Cię to obchodzi kto jaką umowę podpisuje z ubezpieczycielem. Państwo powinno dbać wyłącznie aby umowa była uczciwa w świetle prawa ale o jej treść niech każdy martwi się samemu.

W zasadzie każdy blok wybudowany w Polsce to samowola budowlana. W bloku gdzie mieszkam instalacja elektryczna biegnie zupełnie w innym miejscu niż przewidują to przygotowane pod nią wyżłobienia. W dodatku część instalacji znajduje się u sąsiada na dole, a część u sąsiada ponad moim mieszkaniem. To żaden wyjątek, w zdecydowanej większości danych bloków tak właśnie to wygląda i to wszystko powstawało w zgodzie z prawem.

Co zabawniejsze w moim mieszkaniu instalacja to TN-C i już, mimo że od wieków powinna być inna. Wciąż jest to zgodne z prawem.

Cały zabieg polega na wyeliminowaniu rączek które pozwalały na wszystkie te zabiegi ale oczekiwały dodatkowej gratyfikacji.
ertom
Jeżeli ktoś chce wybudować dom, który zawali mu się na głowę to NIE jest jego wyłączna sprawa, bo jak się taki dom zawali to jest tragedia narodowa, na miejsce jedzie premier Pinokio i z moich podatków wypłaca odszkodowanie, dla dzieci przyznaje renty dożywotnie i co tam jeszcze się da, żeby podbić sobie słupki notowań.
pietrek3121
Czy ktoś byłby zainteresowany zakupem działki, na której deweloper w imieniu nowego właściciela wybudowałby dom bez pozwolenia (czyt. jeszcze bardziej lichy niż te, które budowane są aktualnie)?

Myślę, że tak. Deweloper już zaciera rączki, on tylko wykona usługę budowy więc na zlecenie Klienta, więc odpada gwarancja, czy
Czy ktoś byłby zainteresowany zakupem działki, na której deweloper w imieniu nowego właściciela wybudowałby dom bez pozwolenia (czyt. jeszcze bardziej lichy niż te, które budowane są aktualnie)?

Myślę, że tak. Deweloper już zaciera rączki, on tylko wykona usługę budowy więc na zlecenie Klienta, więc odpada gwarancja, czy korzystanie z certyfikowanych materiałów :)
lorelie
wyborcza, expozytura Izraela na Polskę :) " niebezpieczne" - Polaku, my się tobą zaopiekujemy i wszystko uregulujemy. Nawet wodę będziesz kupował id " wody polskie" - spółka z israela..i czytał gazety " polska press" kapitał niemiecki. Wygra PO to będziesz latał lufthansa :) i jeździł zamiast intercity wyborcza, expozytura Izraela na Polskę :) " niebezpieczne" - Polaku, my się tobą zaopiekujemy i wszystko uregulujemy. Nawet wodę będziesz kupował id " wody polskie" - spółka z israela..i czytał gazety " polska press" kapitał niemiecki. Wygra PO to będziesz latał lufthansa :) i jeździł zamiast intercity - deutsche bahn
anty12
Jak dach komus spadnie na glowe to przynajmije rodowicz bedzie miala okazje zarobic jak jest tragedia. Jak w (chyba) Katowicach spadl na glowe dach to pierwsza przyszla ze swoimi balladami. Ze trzeba pomagac, robic zrzutne itakie tam.a przytulila skomiczne siano. To samo w 97 jak byla powod, tez pierwzsza przyeciala :D

Powiązane: Polski ład - Niskie podatki

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki