REKLAMA

Budowa domu do 70 mkw. bez formalności coraz bliżej. Sejm zagłosował

2021-09-17 19:53, akt.2021-09-17 20:23
publikacja
2021-09-17 19:53
aktualizacja
2021-09-17 20:23
Budowa domu do 70 mkw. bez formalności coraz bliżej. Sejm zagłosował
Budowa domu do 70 mkw. bez formalności coraz bliżej. Sejm zagłosował
fot. studiovin / / Shutterstock

Sejm w piątek przyjął ustawę o budowie domów do 70 mkw. bez formalności bez poprawek. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Za ustawą głosowało 248 posłów, przeciw było 178, 20 posłów wstrzymało się od głosu.

Sejm w piątkowym głosowaniu odrzucił również wniosek o odrzucenie projektu ustawy o budowie domów do 70 mkw. bez formalności.

Dom bez formalności to rozwiązanie zawarte w pakiecie zmian legislacyjnych wchodzących w skład „Polskiego Ładu”. Dzięki zmianie przepisów każdy będzie mógł rozpocząć budowę małego domu mieszkalnego jednorodzinnego jedynie na zgłoszenie, czyli bez uzyskania pozwolenia na budowę, a także bez obowiązku ustanawiania kierownika budowy oraz prowadzenia dziennika budowy.

Budynki takie mają być wolnostojące i nie więcej niż dwukondygnacyjne, ich obszar oddziaływania musi mieścić się w całości na działce, na której zostały zaprojektowane, a budowa ma być prowadzona w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych inwestora.

Obiekty te z założenia mają być niewielkie i o prostej konstrukcji, co ma ułatwiać zachowanie wymagań bezpieczeństwa. Określona została dopuszczalna powierzchnia zabudowy tych domów do 70 m kw. Liczba projektowanych budynków nie może być większa niż jeden na każde 500 mkw. powierzchni działki. Warunek ten będzie gwarantował, że projektowana konstrukcja będzie służyła wyłącznie celom indywidualnym, a nie budowie wieloobiektowych osiedli.

Wprowadzone mają być ponadto uproszczenia w procedurze zgłoszenia budowy domów do 70 mkw., polegające na wyłączeniu możliwości zgłoszenia przez organ administracji architektoniczno-budowlanej sprzeciwu do dokonanego przez inwestora zgłoszenia takiej budowy. Do budowy będzie można przystąpić od razu po doręczeniu organowi administracji architektoniczno-budowlanej takiego zgłoszenia.

Inwestor będzie obowiązany dołączyć do zgłoszenia oświadczenia o tym, że planowana budowa jest prowadzona w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych, przyjmuje odpowiedzialność za kierowanie budową w przypadku nieustanowienia kierownika budowy, a dołączona dokumentacja jest kompletna.

Budowa domu będzie wymagała zawiadomienia organów nadzoru budowlanego o zamierzonym terminie rozpoczęcia robót budowlanych.

Rozszerzona ma być także możliwość budowania domków rekreacyjnych w procedurze zgłoszenia z dotychczasowego maksymalnego parametru powierzchni 35 m kw. do 70 m kw., przy czym wprowadza się ograniczenia w parametrach: rozpiętość elementów konstrukcyjnych tych budynków nie może przekraczać 6 m, a wysięg wsporników nie może przekraczać 2 m.

W przypadku braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego decyzja o warunkach zabudowy dla domów do 70 m kw. wydawana ma być w ciągu 21 dni.

Teraz ustawa trafi do Senatu.(PAP)

autorzy: Longina Grzegórska-Szpyt, Marek Siudaj

lgs/ ms/ mk/ skr/

Źródło:PAP
Tematy
Sprawdź ile możesz zyskać z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź ile możesz zyskać z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Komentarze (3)

dodaj komentarz
xiven
znoszenie absurdalnych pozwoleń na budowę, znosi się dzisiaj nieśmiało i to w takiej atmosferze jakby to był jakiś nowatorski wynalazek, zamiast powrotu do normalności
jarunia
to korupcji w sektorze budowlanym nie zlikwiduje
hfjdj
Śmiechu warte naprawdę. Żeby człowiek na własnej działce nie mógł sobie wybudować domu jakiego chce.

Powiązane: Budowa domu

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki