REKLAMA

Zbudujesz dom bez pozwolenia i w nim nie zamieszkasz. Będziesz mógł trafić do więzienia

2021-09-15 13:19
publikacja
2021-09-15 13:19
Zbudujesz dom bez pozwolenia i w nim nie zamieszkasz. Będziesz mógł trafić do więzienia
Zbudujesz dom bez pozwolenia i w nim nie zamieszkasz. Będziesz mógł trafić do więzienia
fot. Shutterstock.com /

Nawet osiem lat więzienia będzie grozić inwestorowi, który zgodnie z zapisami „Polskiego ładu” zbuduje bez pozwolenia 70-metrowy dom, ale nie wykaże, że zrobił to, by zaspokoić własne potrzeby mieszkaniowe – informuje „Rzeczpospolita”.

Jak wynika z zapisów zawartych w „Polskim ładzie”, możliwość budowy bez pozwolenia domu o maksymalnej powierzchni zabudowy 70 mkw. ma służyć jedynie inwestorom indywidualnym budującym dla zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych. Ustawa nie konkretyzuje jednak, jak długo taki zamiar powinien istnieć i tym samym, jak długo inwestor będzie musiał mieszkać w wybudowanym bez pozwolenia domu.

Jak w rozmowie z „Rzeczpospolitą” przyznał adwokat Zbigniew Krüger, przepis jest kuriozalny. Nie wynika z niego bowiem m.in., co w sytuacji, gdy inwestor ze względu na problemy finansowe i trudności w spłacie kredytu, będzie musiał sprzedać dom zbudowany bez pozwolenia, ani co w sytuacji, gdy budowa w ogóle nie zostanie dokończona, ponieważ inwestor w jej trakcie umrze.

– Z tymi pytaniami wiąże się też pytanie o zgodność tych rozwiązań z konstytucją, i to zarówno z punktu widzenia ochrony prawa własności, jak i prawidłowej legislacji i określoności ustawy karnej – mówi mecenas Zbigniew Krüger cytowany przez „Rzeczpospolitą”.

Zdaniem prawników, przepis mówiący o konieczności budowania w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych może rodzić wiele interpretacji i problemów z definiowaniem, czy te potrzeby są. Być może sądy będą stosować taką samą wykładnię jak w przypadku ulgi mieszkaniowej w podatku PIT. W tym przypadku, na co uwagę zwraca mecenas Maciej Górski, potrzebą mieszkaniową jest zapewnienie sobie „dachu nad głową”, bądź „dążenie do zamieszkania w nowym lokalu”.

MKZ

Źródło:
Tematy
​Otwórz Konto z Kartą Otwartą na Dzisiaj i ciesz się nią bezpłatnie!

​Otwórz Konto z Kartą Otwartą na Dzisiaj i ciesz się nią bezpłatnie!

Advertisement

Komentarze (11)

dodaj komentarz
dareku87
A wszystko w imię kilkunastu tysięcy oszczędności, przy inwestycji pół miliona… Bez sensu. Osobiście wolę postawić jednak na doświadczonego dewelopera (os. Miasto Ogród wybrałem) i mieć bezpieczeństwo, że zamieszkam w domu, a nie będę żył procesem budowy przez najbliższe 10 lat z rozgrzebanym placem budowy…
najmadrzejszy
Za chwile zapomnicie o tych 70mkw jak przeczytacie nowy taryfikator pkt karnych na drodze, od 1.12.21 wazny
bt5
Przecież deweloperzy nie budują na działkach 1000m2 bo by nie zarobili. Deweloperzy budują szeregówki, bliżniaki, nawet jak wolnostojace to z całego kawała są nadzielone malutkie działki. Po za tym deweloperzy budują w 90% dla klientów kredytowych czyli te domki muszą być na pełnych nowych parametrach i z protokołami Przecież deweloperzy nie budują na działkach 1000m2 bo by nie zarobili. Deweloperzy budują szeregówki, bliżniaki, nawet jak wolnostojace to z całego kawała są nadzielone malutkie działki. Po za tym deweloperzy budują w 90% dla klientów kredytowych czyli te domki muszą być na pełnych nowych parametrach i z protokołami odbiorów. A nowe warunki techniczne 2021 to w praktyce pompa ciwpła, , rekuperacja, fotowoltaika - pakowanie tego w taki mini domek jest absurdem ekonomicznym. Zreszta i tak czy siak dla domków nie rekreacyjnych powyżej 6m rozpietosci musi byc pełen projekt tehcniczy warunki zabudowy i tylko odchodzi kierownik budowy co przy obecnych kosztach to jakies promille całości kosztów. Natomiast na pałe mozna stawiac domki rekracyjne do 6 metrów rozpiętosci i wysokości do 5 metrów - to nie jest zadne towar handlowy bo żaden bank nie da na to kredytu a i tak koszt budowy to najmniej 250.000 zł , gdzie z amatorów na to niemal nikt nie ma takiej gotówki. Ten cały przepis o tych domkach 70 m2 na dzień dzisiejszy nic wielkiego nie wniesie. To było by dobre ostatni raz 20 lat temu kiedy działki i materiały były tanie a budowali sie ludzie samemu bo mieli jakies szkoły praktyczne. Dziś wszystko drogie, same tumany po liceach bez grosza ale na wszystko nająć ludzi- nic nawet na srednia skale sie tego nie urodzi.
arzab
A dlaczego tylko 8 lat więzienia ? Może od razu dożywocie, wtedy delikwent będzie miał zaspokojone potrzeby mieszkaniowe na zawsze. Propagandowo też się obroni ponieważ to państwo zadbało o zaspokojenie potrzeb obywatela ! A tak właściwie to już kolejny "pomysł" nieudaczników na ustawę, który polega na A dlaczego tylko 8 lat więzienia ? Może od razu dożywocie, wtedy delikwent będzie miał zaspokojone potrzeby mieszkaniowe na zawsze. Propagandowo też się obroni ponieważ to państwo zadbało o zaspokojenie potrzeb obywatela ! A tak właściwie to już kolejny "pomysł" nieudaczników na ustawę, który polega na chlapnięciu ozorem. Następnie obserwują i czekają aż mądrzejsi odwalą za nich robotę wytykając wszystkie błędy. Na koniec otworzą te swoje zakłamane otwory gębowe głosząc wszystkim wokół " to my ", " to nasz pomysł " itd.
jaho31
wiadomo, że chodzi o zastopowanie biznesmenów, którzy w paśmie nadmorskim oraz innych atrakcyjnych miejscowościach turystycznych rzuciliby się na budowę domków 70mkw
na wynajem

po co jednak wstawiać ludzi do więzienia, trzeba to po prostu opodatkować
czyli jeśli sprzedasz przed upływem 10 lat od wybudowania
wiadomo, że chodzi o zastopowanie biznesmenów, którzy w paśmie nadmorskim oraz innych atrakcyjnych miejscowościach turystycznych rzuciliby się na budowę domków 70mkw
na wynajem

po co jednak wstawiać ludzi do więzienia, trzeba to po prostu opodatkować
czyli jeśli sprzedasz przed upływem 10 lat od wybudowania to płacisz podatek np 30%
jak wynajmujesz to też płacisz podatek, powiedzmy 30% od wartości domu

no nie wstawiajmy ludzi od razu do paczki bo kto ich będzie utrzymywał
no i skończą się dyskusje czy budował dla siebie czy na sprzedaż lub wynajem
zosia3005
No ale to się przecież kompletnie kupy nie trzyma . " Ustawa nie konkretyzuje jednak, jak długo taki zamiar powinien istnieć i tym samym, jak długo inwestor będzie musiał mieszkać w wybudowanym bez pozwolenia domu." ... a co jeśli wskutek jakichś zdarzeń losowych człowiek będzie musiał się chociażby przeprowadzić No ale to się przecież kompletnie kupy nie trzyma . " Ustawa nie konkretyzuje jednak, jak długo taki zamiar powinien istnieć i tym samym, jak długo inwestor będzie musiał mieszkać w wybudowanym bez pozwolenia domu." ... a co jeśli wskutek jakichś zdarzeń losowych człowiek będzie musiał się chociażby przeprowadzić .. ??!
Poza tym , jak zauważyli prawnicy : " przepis mówiący o konieczności budowania w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych może rodzić wiele interpretacji i problemów z definiowaniem, czy te potrzeby są. "
znawca_inwestor
Jaki rząd, takie ustawy
carlito1
To będzie mega bubel. Jak w zasadzie wszytsko co pisuary próbują "ułatwić"/"uprościć"
zosia3005
Ta ustawa się do niczego nie nadaje i to było jasne od początku.
carlito1
Czemu nie 25 lat? Toż to zbrodnia na równi ze zbrodnia vatowską!!!

A to że ktoś kogoś zabił??? Eee tam.. podatek z tego nie wynika więc sprawy nie ma.

Powiązane: Budowa domu

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki