REKLAMA

Dodatkowe pieniądze dla części emerytów. Seniorzy otrzymają 255 zł

2023-09-20 09:00
publikacja
2023-09-20 09:00

Miesięczna emerytura może być wyższa. Jest grupa seniorów, dla której przewidziane są dodatkowe pieniądze na pokrycie opłat za energię, gaz lub ogrzewanie. ZUS wypłaca ryczałt energetyczny każdego miesiąca dla określonej grupy świadczeniobiorców.

Dodatkowe pieniądze dla części emerytów. Seniorzy otrzymają 255 zł
Dodatkowe pieniądze dla części emerytów. Seniorzy otrzymają 255 zł
fot. tarczas / / Shutterstock

Ryczałt energetyczny wypłacany jest co miesiąc przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych w wysokości 255,17 zł. Jak podaje ZUS, wysokość ryczałtu energetycznego ogłasza w formie komunikatu Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Robi to w terminie do 7 dnia roboczego lutego każdego roku. Komunikat ogłaszany jest w dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej „Monitor Polski”. Nowa kwota ryczałtu energetycznego obowiązuje od 1 marca danego roku.

Ryczałt energetyczny wypłacany z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych może otrzymać określona grupa seniorów. Należą do niej:

  • kombatanci i inne osoby uprawnione,
  • żołnierze zastępczej służby wojskowej przymusowo zatrudnieni w kopalniach węgla, kamieniołomach oraz zakładach pozyskiwania rud uranowych i batalionach budowlanych,
  • wdowy lub wdowcy – emeryci i renciści, pozostali po kombatantach i innych osobach uprawnionych,
  • wdowy po żołnierzach przymusowo zatrudnianych, pobierającą emeryturę lub rentę.

Wniosek o przyznanie ryczałtu energetycznego  (ZUS-ERK) można złożyć w dowolnym momencie przez stronę zus.pl lub osobiście w placówce ZUS-u. Nabór dokumentów trwa w trybie ciągłym. Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że osobom pobierającym więcej niż jedno świadczenie z ZUS, przysługuje jeden ryczałt energetyczny.

Do wniosku o świadczenie należy dołączyć: decyzję szefa Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych stwierdzającą okresy działalności kombatanckiej lub represji w przypadku kombatantów i osób represjonowanych, lub  potwierdzającą uprawnienia jako członka rodziny po kombatancie w przypadku wdów lub wdowców, zaświadczenie Wojskowej Komendy Uzupełnień, potwierdzające okres i rodzaj przymusowego zatrudnienia w ramach zastępczej służby wojskowej – w przypadku żołnierzy przymusowo zatrudnionych lub zaświadczenie właściwego organu wojskowego – w przypadku wdów po żołnierzach przymusowo zatrudnionych. 

DF

Źródło:
Tematy
Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Komentarze (4)

dodaj komentarz
grab
Wstyd, takie groszowe dodatki dla rodzin i osób, które służyły i niejednokrotnie oddały życie Ojczyźnie.
polonu
no to wszyscy PIS-owcy mają dodatki ZWYCIĘŻYMY
zenonn
Nie ma nowych kombatantów ani represjonowanych.
Nie ma nowych świadczeniobiorców.
W raju z tektury nic nie może być normalnie.
Funkcjonariuszkom pot po waginach spływa.
Więc po co mają składać nowe zaświadczenia?
Fuj
maxykaz
a mogli by 2x wiecej dostać ale kasa poszła na nienachapanych "braci" ze wschodu

Powiązane: Podwyżki cen prądu

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki