Dobre wieści z europejskiego przemysłu

Koniunktura w sektorze wytwórczym strefy euro poprawia się w coraz szybszym tempie – wynika z najnowszych publikacji wskaźników PMI. To pozytywna niespodzianka, ponieważ już w poprzednich miesiącach indeksy PMI prezentowały się nad wyraz okazale.

Pierwsza pozytywna niespodzianka dotarła z Francji, gdzie „przemysłowy” PMI osiągnął w sierpniu 76-miesięczne maksimum, rosnąc do 55,8 pkt. z 54,9 pkt. w lipcu. Był to wynik lepszy od oczekiwanych przez ekonomistów 54,5 pkt. Kilkadziesiąt minut później jeszcze mocniej zaskoczył jego niemiecki odpowiednik, który wzrósł z 58,1 pkt. do 59,4 pkt. Rynek spodziewał się nieznacznego spadku tego wskaźnika, do 57,7 punktów.

Po znakomitych danych z Francji i Niemiec zaskoczeniem nie był już wyższy od prognoz odczyt dla całej strefy euro. Wskaźnik PMI dla sektora wytwórczego podniósł się tam z 56,6 pkt. do 57,4 pkt., Za to nieco rozczarował sektor usług, gdzie odnotowano wyhamowanie wzrostu. „Usługowy” PMI dla strefy euro w sierpniu obniżył się z 55,4 pkt. do 54,9 pkt., osiągając najniższą wartość od 7 miesięcy. Tymczasem spodziewano się utrzymania poziomu z poprzedniego miesiąca.

Łączony PMI dla przemysłu i sektora usług strefy euro (w pkt., lewa oś) zapowiada utrzymanie wzrostu PKB (w % kdk, prawa oś) powyżej 0,5%.
Łączony PMI dla przemysłu i sektora usług strefy euro (w pkt., lewa oś) zapowiada utrzymanie wzrostu PKB (w % kdk, prawa oś) powyżej 0,5%. (IHS Markit)

„Indeks ponownie zasygnalizował silny wzrost w sektorze prywatnym strefy euro, a tempo ekspansji pozostało w pobliżu najlepszych wyników w ciągu ostatnich 6 lat (...) Niemcy odnotowały szybsze tempo wzrostu niż w lipcu, podczas gdy wzrost we Francji pozostał niezmieniony względem poprzedniego miesiąca” – czytamy w sierpniowym raporcie firmy badawczej IHS Markit.

„Ta stabilizacja wzrostu jest przyjemna  (...) Dane z badania są tożsame jedynie z minimalnym spowolnieniem tempa wzrostu PKB z poziomu 0,6% odnotowanych w drugim kwartale” – skomentował wyniki sierpniowej ankiety Andrew Harker, dyrektor w IHS Markit.

Równo w szeregu - po raz pierwszy od 2007 roku koniunktura poprawia się dość równomiernie we wszystkich dużych gospodarkach eurolandu.
Równo w szeregu - po raz pierwszy od 2007 roku koniunktura poprawia się dość równomiernie we wszystkich dużych gospodarkach eurolandu. (IHS Markit)

Na szczególną uwagę zasługuje sektor przemysłowy, który wedle deklaracji ankietowanych menedżerów nie wyrabia się  z realizacją zamówień eksportowych, rosnących w najszybszym tempie od 6,5 lat. W rezultacie opóźnienia w produkcji osiągnęły największą skalę od połowy 2006 roku, gdy na całym świecie trwała kredytowa fiesta.

Indeks PMI (Purchasing Managers Index, pol. Indeks Menadżerów Logistyki) powstaje na podstawie anonimowych ankiet przeprowadzanych wśród menedżerów firm. Odpowiadają w nich na pytania dotyczące takich zagadnień jak zamówienia, zatrudnienie, płatności, ceny czy zapasy. Wskaźnik ten uważany jest za wskaźnik wyprzedzający. Przyjmuje wartości od 0 do 100 pkt., przy czym wyższy niż 50 pkt. oznacza, że dany sektor się rozwija, natomiast niższy świadczy o pogorszeniu sytuacji. Rosnący PMI powyżej 50 punktów sygnalizuje przyspieszenie tempa wzrostu aktywności ekonomicznej w badanym sektorze.

Krzysztof Kolany

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
2 12 ajwaj

Cuda, cuda w roku wyborczym :)

Jest jeszcze ZEW Index i ten SPADL PONOWNIE nie do 15 jak sie spodziewalo, a az do 10 dla Niemiec i to nie pierwszy miesiac - zdziwko.
A jak w Niemczech kichna, to w PL juz grypa:

http://www.finanznachrichten.de/nachrichten-2017-07/41227595-zew-index-faellt-im-juli-erneut-015.htm

! Odpowiedz
3 12 _jasko

Wygląda na to, ze pozytywne skutki "dobrej zmiany" rozlały się na całą Europę...

! Odpowiedz
0 13 open_mind

Winston Churchill: Wierze tylko w dane statystyczne które sam napiszę.

! Odpowiedz
5 6 niepelnosprawny_org

zabie ktora sie podgrzewa jest coraz lepiej, unia ktora przyjela dziwne zwyczaje i dziwnych ludzibedzie szla w ta strone mimo wynikow kosmicznych nie bede wierzył w cuda i wielka pomyslnosc...

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,7% II 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% II 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 330,48 zł II 2020
Produkcja przemysłowa rdr 4,9% II 2020

Znajdź profil