PMI: koniunktura w Europie najlepsza od 6 lat

Indeks PMI dla sektora wytwórczego strefy euro osiągnął najwyższą wartość od 73 miesięcy, sygnalizując przyspieszenie tempa wzrostu gospodarczego w eurolandzie. Motorem wzrostu były Niemcy, ale w ostatnich miesiącach nawet Francja zaczęła wykazywać oznaki ekonomicznego życia.

Według wstępnych danych firmy IHS Markit PMI dla przemysłu strefy euro wzrósł w maju do 58,4 punktów wobec 57,9 pkt. w kwietniu. To najwyższa wartość tego wskaźnika od kwietnia 2011 roku. Rosnące odczyty PMI powyżej 50 punktów sygnalizują przyspieszenie wzrostu w badanym sektorze.

Nieco słabiej niż przemysł zaprezentował się sektor usług. Wskaźnik „usługowego” PMI dla strefy euro wyniósł 56,2 pkt., czyli nieco mniej niż w kwietniu (56,4 pkt.). W rezultacie łączony PMI dla sektora wytwórczego i usługowego osiągnął wartość 56,8 pkt., pozostając na niezmienionym poziomie względem kwietnia, gdy odnotowano najwyższą wartość tego wskaźnika od 6 lat.

Łączony PMI dla przemysłu i sektora usług strefy euro (w pkt., lewa oś) na tle kwartalnej dynamiki PKB eurolandu (w %, kdk, prawa oś).
Łączony PMI dla przemysłu i sektora usług strefy euro (w pkt., lewa oś) na tle kwartalnej dynamiki PKB eurolandu (w %, kdk, prawa oś). (IHS Markit)

Wskaźniki PMI sygnalizują, że wzrost w strefie euro w maju pozostał imponująco silny. Póki co w drugim kwartale aktywność gospodarcza rośnie w najszybszym tempie od sześciu lat, co odpowiada wzrostowi PKB o 0,6-0,7% kdk” – skomentował wyniki majowego badania Chris Williamson, główny ekonomista IHS Markit.

W pierwszym kwartale 2017 roku dynamika PKB strefy euro wyniosła 0,5% kdk i 1,7% rdr. Europejska gospodarka rośnie w podobnym tempie od początku 2015 roku, korzystając na względnie taniej ropie naftowej, słabym euro wspierającym eksport oraz ultraekspansywnej polityce pieniężnej EBC.

Subindeks PMI bieżącej produkcji dla Niemiec, Francji i reszty strefy euro.
Subindeks PMI bieżącej produkcji dla Niemiec, Francji i reszty strefy euro. (IHS Markit)

Ale teraz europejska gospodarka zdradza wręcz objawy „przegrzania” – nawet przy tak niskiej „prędkości”. „Moce wytwórcze są nadwyrężone przez siłę popytu, opóźnienia w produkcji osiągają jedne z najwyższych wzrostów w ciągu ostatnich 6 lat. Tempo kreacji miejsc pracy wystrzeliło do drugiego najwyższego poziomu od niemal dekady, ponieważ przedsiębiorstwa chcą zwiększyć moce produkcyjne, aby sprostać rosnącemu popytowi” – dodaje Williamson. Najwyższy od pięciu lat jest także optymizm ankietowanych menedżerów.

W normalnym cyklu ekonomicznym taka sytuacja skutkowałaby presją na Europejski Bank Centralny, aby ten podniósł stopy procentowe. Tymczasem EBC nie zamierza wycofywać się z polityki ujemnej stopy depozytowej i przynajmniej do końca roku zamierza skupować aktywa w tempie 60 mld euro miesięcznie, płacąc za nie nowo wykreowanymi pieniędzmi (QE).

Krzysztof Kolany

Źródło:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 1 ~maniek

po wyborach wróci do normy :)

! Odpowiedz
0 0 ~Edward_G

Bardzo dziwne GDP nie rośnie a PMI idzie w górę czyżby manipulacja wskaźnikiem.

! Odpowiedz
0 1 ~maciej

PMI wygląda dobrze, ale w innym artykule stwierdzono, że w Niemczech cykl jest już u szczytu. Jedno z drugim koresponduje, ale warto połączyć te dwa fakty. Jeśli się nie mylą analitycy xtb, to pewnie euro niedługo będzie miało gorszych kilkanaście miesięcy. Ale pożyjemy - zobaczymy.

! Odpowiedz
0 2 ~qwqw

trzeba przyznać, że znów mają szczęście; pocieszające jedynie to, że co drugi gupi je ma.

! Odpowiedz
0 2 ~Alec

W EU labor participation rate jest o ok 5 pkt. procentowych nizsza nize niz w US (58% vs 63%). W UK ponad 78%, wiec bez UK jest to ok 57%, czyli niewiele ponad polowa ludnosci w wieku produkcyjnym pracuje. I to jest podstawowy problem Unii Europejskiej. Ludzie nie pracuja. Trabienie o szybkim rozwoju zaraz sie skonczy i z balonika ujdzie powietrze. Tak naprawde za pozytywnymi statystykami staja Niemcy, a reszta UE ledwie dyszy.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
9 25 ~cytat

Posłanka Nowoczesnej Gasiuk-Pihowicz nie widzi związku miedzy dużą ilością muzułmanów w Europie, a zamachami terrorystycznymi
"Posłanka Nowoczesnej dopytywana była w Radiu Plus o to, czy widzi związek między zamachami terrorystycznymi a dużą ilością muzułmanów, uchodźców w kraju, w którym zamachy są dokonywane.


Stawianie tak daleko idących tez powoduje, że aż cierpnie moja skóra. Nie zgadzam się z takimi tezami. Ataki terrorystyczne, które zdarzają się w różnych krajach, to były ataki dokonywane już przez obywateli danego państwa. Te osoby nie były migrantami w pierwszym pokoleniu. Warto zwrócić uwagę na proces integrowania się z krajem do którego przybywają migranci.

Do Kamili Gasiuk-Pihowicz jakoś nie dociera, że muzułmanie najczęściej w ogóle nie chcą się integrować i tworzą swoje zamknięte społeczności, które się radykalizują"

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 10 ~teżcytat

Pytana o stanowisko PO w sprawie relokacji uchodźców Kidawa-Błońska powiedziała, że "Platforma jest za tym, żeby zrealizować te zobowiązania i to do czego zobowiązał się rząd polski, kiedy premierem była pani Ewa Kopacz, która wprowadziła mechanizmy zabezpieczające interesy naszego kraju" - dzisiaj pani poseł to powiedziała

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 3 ~RICO

Na papierze wszystko wygląda różowo !

! Odpowiedz
1 2 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
1 8 ~gawron

Do wyborow we wrzesniu bedzie takie pudrowanie, pozniej jak juz wszystko ladnie sfinguja jak we francji rozpocznie sie ostatnia faza czylo rozpad waluty euro i zastapienie jej kolejnym potworkiem. Bankructwo zadluzonego poludnia i jeden wielki chaos. Pod to walsnie finansjera widuje teraz euro zeby sie z tego szitu dobrze wyprzedac. A naiwniakom wmawia sie jak jest miodowo i ubiera w akcje i walute euro. Powodzenia.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% IV 2020
PKB rdr 1,9% I kw. 2020
Stopa bezrobocia 5,8% IV 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 285,01 zł IV 2020
Produkcja przemysłowa rdr -24,6% IV 2020

Znajdź profil