REKLAMA

Czy polscy konsumenci uwierzyli w wyborcze obietnice?

2019-05-22 11:25
publikacja
2019-05-22 11:25

Wskaźniki nastrojów konsumenckich w Polsce nigdy wcześniej nie były tak dobre – wynika z danych opublikowanych przez Główny Urząd Statystyczny. Trudno nie powiązać tych danych z trwającym festiwalem przedwyborczych obietnic płynących ze strony polityków.

/ FORUM

„Nikt ci tyle nie da, ile ja ci obiecam” – to hasło przewodnie kończącej się kampanii przed wyborami do Parlamentu Europejskiego. Podobnie jak u Hitchcocka zaczęło się od mocnego uderzenia – tzw. piątki Kaczyńskiego, w ramach której partia rządząca znów spróbowała przekupić wyborców ich własnymi pieniędzmi. A później ze wszystkich stron sceny politycznej padało coraz więcej obietnic: że będziemy żyć jak na zachodzie Europy, że zwrócone zostaną nam oszczędności zgromadzone w OFE (ale po potrąceniu 15%), że podniesiona zostanie płaca minimalna i że osoby niepełnosprawne dostaną 500 zł miesięcznego zasiłku.

Być może część wyborców uwierzyła w deklaracje polityków. Tak przynajmniej sugerowałyby najnowsze odczyty wskaźników nastrojów konsumenckich. W maju bieżący wskaźnik ufności konsumenckiej (BWUK) osiągnął najwyższą wartość w historii, wspinając się do 8,3 pkt. i minimalnie przebijając rekord z marca.  Drugi najwyższy wynik w historii odnotował WWUK – czyli wyprzedzający wskaźnik ufności konsumenckiej.

/ GUS.

Tak dobrych nastrojów konsumenckich nie odnotowano nawet w szczycie kredytowego boomu w 2007 roku. Co więcej, nigdy wcześniej BWUK nie utrzymywał się powyżej zera przez taki długi okreswskaźnik ten przyjmuje wartości dodatnie od maja 2017 roku. Odczyty wyższe od zera oznaczają przewagę optymistów nad pesymistami. W przeszło 20-letniej historii BWUK-a taka sytuacja przed rokiem 2017 zdarzała się niezmiernie rzadko.

Rzecz jasna obietnice polityków to z pewnością niejedyny czynnik wspierający nastroje konsumentów. Za dobre humory gospodarstw domowych odpowiada przede wszystkim świetna z punktu widzenia pracowników sytuacja na rynku pracy. Według danych GUS w kwietniu płace w dużych firmach znów rosły w tempie ponad 7% rocznie przy liczbie zatrudnionych o 2,9% wyższej niż rok temu. Bezrobocie praktycznie przestało istnieć – w maju stopa bezrobocia rejestrowanego obniżyła się do 5,6%. A licząc według standardów BAEL stopa bezrobocia w Polsce zmalała do rekordowo niskiego poziomu 3,5%.

Nie można się więc dziwić, że polski konsument jest zadowolony jak nigdy wcześniej. Nie powinien mieć problemów ze znalezieniem pracy i raczej nie musi martwić się o utratę dochodów z tego tytułu. Co więcej, ze względu na raportowany przez pracodawców niedobór pracowników ma szansę na podwyżkę pensji, a dobra kondycja gospodarki pozwala firmom wypłacać solidne premie. Ponadto na horyzoncie majaczą kolejne transfery socjalne, zwrot kasy z OFE i niewielka obniżka podatku od pracy (PIT). Rekordowo niskie są też stopy procentowe, pozwalające na utrzymanie niskich rat kredytów mieszkaniowych i zachęcające do beztroskiej konsumpcji na kredyt.

/ Bankier.pl

Z drugiej strony znamienne jest, że w danych o nastrojach konsumenckich wciąż nie widać wpływu rosnących kosztów życia. Nawet według oficjalnych danych GUS inflacja CPI w kwietniu przyspieszyła do 2,2%. Wrażenie to potęguje silny wzrost cen dóbr podstawowych - żywności i paliw – oraz podwyżki cen usług. W rezultacie realny wzrost wynagrodzeń od niedawna jest wyraźnie niższy, niż był przez poprzednie dwa lata.

Krzysztof Kolany

Źródło:
Tematy

Otwórz konto sobie i dziecku i zyskaj 200 zł w promocji na zakupy u naszych partnerów.

Komentarze (10)

dodaj komentarz
niedziela16
Piątka Kaczyńskiego to realnie realizowane obietnice. Reszta to fantasmagorie i majaczenia.
ernst
Bylem dziś na targu owocowo-warzywnym. Ceny wręcz niesamowite, wprost horror !
mb-1
To nie ważnie czy uwierzyli czy nie. Żryjmy szybko, bo się ściemnia.
ajwaj
"Nie wierze w zadne statystyki,
których sam nie sfalszowalem" > Winston Churchill
A w te PISo-GUSa to juz wcale
jacyna2017
Zwłaszcza obiecanki PO, która rządziła całe OSIEM lat i nie kiwnęła palcem (a często ściemniała) w sprawach już wtedy znanych od kwestii pedofilskich do podatków i służby zdrowia są śmieszne!
https://youtu.be/gzzvYm7XZdQ Jeśli ktoś zna fakty przeciwne chętnie się zapoznam!
marxs
mówisz i masz Krystyna
"Widmo księdza z Tylawy unosi się nad Piotrowiczem. PiS ma problem z byłym prokuratorem.Został skazany za molestowanie dzieci w jednej z najgłośniejszych spraw dotyczących pedofilii w Kościele. Może być gwoździem do politycznej trumny posła PiS Stanisława Piotrowicza.Prokuratura w Krośnie,
mówisz i masz Krystyna
"Widmo księdza z Tylawy unosi się nad Piotrowiczem. PiS ma problem z byłym prokuratorem.Został skazany za molestowanie dzieci w jednej z najgłośniejszych spraw dotyczących pedofilii w Kościele. Może być gwoździem do politycznej trumny posła PiS Stanisława Piotrowicza.Prokuratura w Krośnie, którą kierował kilkanaście lat temu Piotrowicz, umorzyła w 2001 roku postępowanie ws. ks. Michała M. Ostatecznie ksiądz został skazany w 2004 roku za molestowanie dzieci.Trzy lata po tych słowach ówczesnego prokuratora, a dziś polityka PiS, ksiądz został skazany na dwa lata więzienia z zawieszeniem na pięć. Jego wina jest bezsprzeczna."
ajwaj odpowiada marxs
Tylko PIS-Piotrowicz ???
A reszta PISy cos zrobila. Przypadków jak ten setki.
PISy to sekta, loza wybrana im póki co wszystko wolno
marxs odpowiada ajwaj
nie setki a tysiące wymieniłem tylko jeden z ostatnich godzin
ajwaj odpowiada marxs
To by sie zgadzalo, satanisci deep state atakuja dzieci
"pizzagate" itd.

""Dzień przed premierą filmu "Tylko nie mów nikomu" braci Sekielskich Ryszard Terlecki z PiS wysłał do swoich partyjnych kolegów SMS-a. Zabronił w nim komentowania dokumentu i przyjmowania zaproszeń do programów,
To by sie zgadzalo, satanisci deep state atakuja dzieci
"pizzagate" itd.

""Dzień przed premierą filmu "Tylko nie mów nikomu" braci Sekielskich Ryszard Terlecki z PiS wysłał do swoich partyjnych kolegów SMS-a. Zabronił w nim komentowania dokumentu i przyjmowania zaproszeń do programów, w których będzie rozmowa o nim. ""

https://wiadomosci.wp.pl/sms-od-wicemarszalka-terleckiego-zakazal-komentowania-filmu-tomasza-sekielskiego-6383692519671937a

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki