Schetyna: Chcemy, by Polacy mogli żyć jak na zachodzie Europy

Nie ma przyszłości Polski bez Europy, jesteśmy po to, aby ludzie w całej Polsce nie stracili swojej przyszłości i mogli żyć jak na zachodzie Europy, to jest już na wyciągnięcie ręki - powiedział lider PO Grzegorz Schetyna na konwencji regionalnej Koalicji Europejskiej w Poznaniu.

(fot. Mateusz Włodarczyk / FORUM)

Schetyna mówił, że niedługo Poznań może być jednym z najlepszych miast do życia w Europie, a Wielkopolska - jednym z najbogatszych regionów.

"To jest wasze przeznaczenie, to jest nasze przeznaczenie, tylko że nawet najlepszy samorząd - czy wojewódzki, czy miejski nie zrobi wszystkiego sam. Praca najlepszych ludzi tu na miejscu może pójść na marne, jeżeli nie będzie dobrego gospodarza w całym kraju" - wskazywał lider PO.

Dodał, że lepsza przyszłość nie nastąpi, jeśli rząd dalej będzie w UE pośmiewiskiem. "Po to jesteśmy, żeby ludzie tu, i w Poznaniu i w całej Polsce nie stracili swojej przyszłości, przyszłości, która im się należy, żeby mogli żyć jak na zachodzie Europy, bo to jest już na wyciągnięcie ręki, po to jesteśmy i dlatego zwyciężymy" - podkreślił Schetyna.

w

Przekonywał, że Koalicja Europejska ma bardzo silną reprezentację w Wielkopolsce w wyborach do Parlamentu Europejskiego - m.in. b. premier Ewę Kopacz, b. premiera Leszka Millera, który - jak podkreślił Schetyna - wprowadził Polskę do UE.

"Nie ma przyszłości Polski bez Europy, ale Europa to nie tylko PE, najważniejsza jest Europa tu w Polsce, przede wszystkim polski rząd musi być na europejskim poziomie, na zachodnioeuropejskim poziomie" - powiedział Schetyna. "Tylko, że chodzi o to na jakim poziomie władza rządzi, a nie na jakim żyje" - dodał.

Mówił, że PiS już dawno przegonił Europę, jeśli chodzi o ich własny "poziom życia i luksusy".

Dziś Polska nie zostałaby przyjęta do Unii

Gdyby dziś Polska ubiegała się o członkostwo w UE to nie zostałaby przyjęta; jako Koalicja Europejska nie damy wyprowadzić Polski z Europy - mówił w sobotę na konwencji regionalnej KE w Poznaniu lider Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna.

"Dla państwa jednej partii, dla państwa upartyjnionych sądów po prostu w UE nie ma miejsca. Gdyby dziś Polska ubiegała się o członkostwo w UE, to nie zostałaby do niej przyjęta, więc niech nikt nie mówi, że polexit to przesada" - powiedział Schetyna.

"My - PO, PSL, SLD, Nowoczesna i Zieloni powołaliśmy wspólnie Koalicję Europejską, bo wiemy, że obecne wybory do PE, jesienne wybory do polskiego Sejmu i Senatu to będzie wielki wybór i nie damy wyprowadzić Polski z Europy ani formalnie ani mentalnie" - dodał.

Lider PO przekonywał, że KE będzie uczestniczyć w wielkich europejskich projektach. "Dzięki wsparciu Unii zwalczymy smog i zlikwidujemy węgiel jako paliwo do domów i mieszkań w ciągu najbliższej dekady" - zapewniał Schetyna.

18 maja w Warszawie odbędzie się w wielki marsz organizowany przez Koalicję Europejską; zapraszam na niego wszystkich, którzy chcą wolnej, europejskiej Polski - powiedział w sobotę w Poznaniu na konwencji regionalnej Koalicji Europejskiej lider PO Grzegorz Schetyna.

"Zapraszam na wielki marsz, który zorganizujemy 18 maja w Warszawie. Zapraszam, jako Koalicja Europejska. Zapraszam was z Wielkopolski, z Pomorza i z Podlasia. Was, nauczycieli i was niepełnosprawnych. Was z mniejszości i z większości" - mówił Schetyna.

Jak dodał, zaprasza młodych i starszych, wszystkich, którzy "chcą wolnej, europejskiej Polski".

"Ale kolejny nasz wielki wybór, kolejny krok ku wymarzonej Polsce przyszłości, ten krok będzie w głosowaniu 26 maja i wtedy zwyciężymy" - przekonywał.

Schetyna do nauczycieli: wasz protest miał sens, wasza determinacja zrobiła na nas wrażenie

Wasz protest miał sens, wasza determinacja zrobiła na nas wielkie wrażenie; chcemy, aby polska edukacja była najlepsza na świecie - mówił w sobotę lider PO Grzegorz Schetyna zwracając się do nauczycieli, podczas konwencji regionalnej Koalicji Europejskiej w Poznaniu.

"My chcemy innej Polski. Chcemy Polski dla Kowalskiego, a nie dla Kaczyńskiego. Będziemy z Polakami, a nie nad Polakami, wystarczy szanować ludzi, wtedy skończy się złodziejstwo, ale skończy się też kłamstwo, skończy się nienawiść. Zacznie się rozsądek i praca, i wtedy wróci zaufanie" - mówił Schetyna podczas konwencji.

Nawiązał też do zawieszonego protestu nauczycieli. "Chcę dziś powiedzieć nauczycielom, wasz protest miał sens, wasza determinacja zrobiła na nas wszystkich wielkie wrażenie. Uważnie słuchaliśmy tego, co mówiliście. Mamy największy szacunek dla was i waszej pracy. Zaraz po wyborach usiądziemy do poważnej, uczciwej rozmowy, ale już dziś bez warunków wstępnych mamy dla was propozycje, które spełnią wasze postulaty" - mówił.

Zaznaczył jednocześnie, że to nie jest wszystko. "Chcemy, aby polska edukacja była najlepsza na świecie. Jeśli osiągnęły to takie kraje, jak Finlandia czy Estonia, to my Polacy też możemy to osiągnąć, tylko warto pamiętać o prostym fakcie, że nie da się zorganizować szkoły bez nauczycieli" - zaznaczył.

"Będziemy mieli najlepszą edukacje dla naszych dzieci, ale musimy zrobić to razem. Razem z nauczycielami, z rodzicami i z samorządami i zrobimy to w warunkach wspólnej pracy, szacunku i dobrej woli, a nie wojny i podstępów" - podkreślił szef PO.

Jak wskazał przyszłość to równy i nieograniczony dostęp do najlepszej edukacji dla wszystkich dzieci. "To jest klucz do ich indywidualnego powodzenia, ale też do dobrobytu i siły całej Polski" - mówił.

"Niedawno premier Morawiecki porównał polskich sędziów do hitlerowskich kolaborantów. Minister (Patryk) Jaki mówił o nauczycielach, że przypominają mu Wehrmacht czy okupanta. W kraju, który stracił miliony córek i synów, kraju, który widział niemieckie obozy koncentracyjne, to jest obelga najwyższa. A jednocześnie te same władze chcą patrzeć, jak ulicami Warszawy 1 maja maszerują ONR-owcy" - mówił Schetyna.

"Szukacie hitlerowców wśród nauczycieli, a nie widzicie neofaszystów pod własnym nosem. To niegodne i to się skończy" - dodał. 

Kosiniak-Kamysz: PiS jest silny w gębie, zwarty przy żłobie i gotowy do ucieczki

Politycy PiS często mówią, że są silni, zwarci i gotowi; są silni w gębie, zwarci przy żłobie i gotowi do ucieczki, do ucieczki przed problemami Polaków - mówił podczas sobotniej konwencji Koalicji Europejskiej w Poznaniu lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

Kosiniak-Kamysz mówił, że wybory do PE de facto będą pierwszą turą wyborów parlamentarnych. "Jeżeli będzie sygnał, jeżeli damy wiarę i nadzieję w to, że potrafimy wygrywać, że potrafimy się zjednoczyć, że potrafi przekonać do nas naszych rodaków, że dajemy im otuchę i nadzieję, to wygramy wybory parlamentarne i zmienimy Polskę" - powiedział lider PSL.

Podkreślił, że Koalicja Europejska ma w Wielkopolsce silną listę i na trzecim miejscu jest europoseł PSL z Wielkopolski Andrzej Grzyb. "Będzie bronił wartości, tych wartości chrześcijańskich, wartości cywilizacji europejskiej, wartości szacunku dla każdego człowieka, to jest ta nasza kotwica konserwatywna, kotwica chadecka tu w Wielkopolsce, a PSL jest tą kotwicą - konserwatywną, chadecką, centrową w Koalicji Europejskiej" - podkreślił Kosiniak-Kamysz.

Przekonywał, że ostatnie lata pokazują w Polsce zawłaszczanie państwa oraz butę i arogancję władzy, a ostatnie dni wskazują na upadek dialogu społecznego i wykluczenie partnerów społecznych z dyskusji.

Lider PSL mówił, że obecny obóz rządzący jest głuchy na problemy Polaków; wskazywał, że PiS często mówi o swojej sile, o tym, że są silni, zwarci i gotowi. "Są silni w gębie, zwarci przy żłobie i gotowi do ucieczki, do ucieczki przed problemami Polaków" - powiedział Kosiniak-Kamysz.

"Jak był problem z niepełnosprawnymi to pani premier (Beata) Szydło spływała Dunajcem, dziś chce spłynąć do Brukseli" - dodał.

Podkreślił jednocześnie, że krytyka nie wystarczy i trzeba pokazać alternatywę, że Polska może być inaczej zarządzana. "To jest też cel Koalicji Europejskiej - pokazać, jak należy rządzi, jak należy zmieniać państwo na lepsze" - powiedział lider PSL.

Mówił, że trzeba przywrócić dialog społeczny, wzmocnić pozycję Rady Dialogu Społecznego, a każda ustawa powinna podlegać prawdziwym konsultacjom. Wskazywał tez, jak istotne jest dbanie o zdrowie Polaków, dlatego - jak zapowiedział - zostanie wprowadzony europejski program walki z chorobami nowotworowymi.

Kosiniak-Kamysz żądał także od rządu zabezpieczenia środków na straty spowodowane przez suszę, jakiej jeszcze nigdy w kwietniu w Polsce nie widziano.

autor: Rafał Białkowski, Mateusz Roszak, Anna Jowsa, Rafał Pogrzebny, Karol Kostrzewa, Katarzyna Krzykowska

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 22 and00

Ciekawe czemu usunięto mi posta?
Napisałem prawdę, o panu Millerze
Że poznaniacy powinni czuć się dumni że ten związany z Łodzią wieloletni etatowy pracownik aparatu PZPR, absolwent szkoły przy KC PZPR, oraz później członek Biura Politycznego oraz sekretarz tegoż KC PZPR będzie ich reprezentował w europie
Fakt nie napisałem że był posłem z ramienia Samoobrony
Ale co w tym poście jest niezgodne z prawdą albo regulaminem forum?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 17 and00

Był tez drugi post o pani Kopacz, że ta związana z regionem Radomskim, urodzona na pod radomskiej wsi kobieta, jest lekarzem, doświadczenie w zarządzaniu ludźmi zdobywała jako kierowniczka przychodni oraz premier RP, politycznie w ZSL oraz UW
# na liście, pierwszy Wielkopolanin, pan Grzyb zaczynał jako poseł z ZSL w latach '80, jest z zawodu inżynierem ogrodnikiem, a niedawno obronił doktorat na UE

Wszystko jest zgodne z prawdą, nikogo nie obraża, DLACZEGO USUWACIE?
To że może to nie jest chlubna przeszłość nie znaczy że to nie wolno o tym pisać

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
36 1 dyktator_kaczka

Wreszcie uczciwe słowa polskiego polityka. Polityka, który chce by Polska była wolna, demokratyczna i zasobna zasobnością portfeli Polaków a nie pławienien się w luksusach Kaczyńskiego i jego partyjnych kumpli na koszt narodu. PIS-owcy wyciągnijcie ryje w koryta, niech naród wreszcie coś dostanie.

! Odpowiedz
1 11 loool

Europa sie juz zwija, lepiej juz bylo. Po co rownac do czegos co juz upada. Czy przecietny niemiec , hiszpan czy francuz zyje na lepszym poziomie niz polak? Wiecej zarabia , wiecej wydaje. 70% niemcow nie ma nawet swojego domu/mieszkania. Obecnie w Polsce jak ktos ma prace i zarabia srednią pensje to zyje mu sie dobrze. Niech sobie Schetyna sam jedzie do ciapatych na zachod.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 6 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
0 7 teofil

To pewnie będzie oskarżony o plagiat. Czytałem i chyba są szanse. :)

! Odpowiedz
6 28 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
2 8 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
14 12 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
5 13 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% XI 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,0% X 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil