Wiosna Biedronia obiecuje podwyższenie minimalnej płacy do 2,7 tys. zł i najniższej emerytury do 1,6 tys. zł

Podwyższenie płacy minimalnej do co najmniej 2,7 tys. zł, najniższej emerytury do 1,6 tys. zł i 3,5 tys. zł na start dla początkującego nauczyciela, a także zniesienie kontroli skarbowych w małych przedsiębiorstwach – to niektóre propozycje Wiosny w ramach pakietu dla pracowników i pracodawców przedstawione w środę przez lidera ugrupowania Roberta Biedronia.

(fot. Łukasz Dejnarowicz / FORUM)

Biedroń na konwencji Wiosny w Warszawie przedstawił pakiet rozwiązań mających poprawić sytuację pracowników i pracodawców. Z myślą o pracownikach ugrupowanie obiecuje podwyższenie płacy minimalnej do 2,7 tys. zł i 10-letni program kształtowania tejże płacy, podwyżki w budżetówce, prawo do urlopu dla wszystkich pracowników, w tym na tzw. umowach śmieciowych i wsparcie na rynku pracy dla kobiet oraz minimalną emeryturę w wysokości 1,6 tys. zł.

Z kolei pakiet Wiosny dla przedsiębiorców zakłada: uproszczenie i stabilizację prawa, minimum 6, a w niektórych przypadkach 12 miesięcy na przystosowanie się do zmieniających się przepisów, jednolite interpretacje podatkowe dla całego kraju, zniesienie kontroli skarbowych w małych przedsiębiorstwach oraz likwidację numeru REGON i pieczątek.

Biedroń mówił na konwencji, że przez ostatnie 15 lat od wstąpienia do UE Polska inwestowała w stadiony i autostrady "i całkiem nieźle nam to wyszło". "Ale dzisiaj nadszedł najwyższy czas, żeby zainwestować w człowieka. Żebyśmy byli równi i prawdziwie wolni, musimy wszyscy zacząć godnie zarabiać, w każdym zawodzie bez wyjątku" – zaznaczył.

"Nie ma mowy o demokracji, jeśli zbyt wiele grup nadal pozostawionych jest z tyłu. Nie ma mowy o społeczeństwie równych szans, jeśli będziemy nadal stawiali na infrastrukturę stadionów i autostrad, a nie postawimy na życie zwykłego człowieka i jego pracę" – mówił lider Wiosny.

Podkreślał, że praca musi być wszędzie w Polsce doceniona, dlatego Wiosna proponuje podwyżkę płacy tak, żeby płaca minimalna od przyszłego roku wynosiła co najmniej 2700 zł. Zapowiedział, że Wiosna proponuje przejrzystą, 10-letnią strategię podnoszenia płacy minimalnej.

"Jeśli Polska chce dołączyć do czołówki krajów rozwijających się, musimy także zacząć doceniać, inwestować w pracowników budżetówki. Można dziś oszczędzać (…) na limuzynach, na bezsensownych pomnikach władzy, jak Centralny Port Lotniczy w Baranowie, jak budowa elektrowni Ostrołęka C (...), ale nigdy nie można (...) oszczędzać na edukacji, służbie zdrowia i wymiarze sprawiedliwości. Dlatego koniec z dziadowskimi pensjami nauczycieli, pielęgniarek i pracowników sądu" – mówił.

Wiosna proponuje, aby początkujący nauczyciele otrzymali na starcie 3,5 tys. zł "tak, żeby zawód nauczyciela nie był wiecznym wolontariatem, a elitą wśród zawodów".

Biedroń mówił też, że każdy pracownik musi mieć też prawo do odpoczynku. "Osoby zatrudnione na umowach śmieciowych nie mogą być w tym zakresie gorzej traktowane – to ponad 1,5 mln ludzi. I dlatego wszyscy pracujący, niezależnie od umowy, będą mieli prawo do minimum dwóch dni urlopu w miesiącu i do urlopu rodzicielskiego, równego urlopu rodzicielskiego dla taty i dla mamy" – powiedział Biedroń.

Polityk chce też podwyższenia najniższej emerytury. "Sprawimy, że najniższa emerytura w Polsce w końcu będzie wynosić godnie – 1,6 tys. zł miesięcznie. I ten poziom wprowadzimy" – zadeklarował.

Z kolei podstawą pakietu Wiosny dla pracodawców ma być "rozplątanie gąszczu niezrozumiałych i ciągle zmieniających się przepisów". Biedroń mówił, że Polska ma najczęściej zmieniające się prawo w UE. Wiosna nareszcie je ustabilizuje i wyznaczy stały czas, jaki będą mieli przedsiębiorcy, aby dostosować się do nowych przepisów, będzie to m.in. 6, a nawet 12 miesięcy dla "kluczowych przepisów", jeśli chodzi o funkcjonowanie przedsiębiorstw.

Lider Wiosny obiecał również ustalenie jednolitych interpretacji podatkowych dla całego kraju. "Nie może być tak, że izba skarbowa w Białymstoku wydaje inną interpretację na podstawie tych samych przepisów niż izba skarbowa np. w Łodzi, to jest absurd" – mówił Biedroń.

Zapowiedział też "ukrócenie niepotrzebnej biurokracji", kontroli skarbowych w małych przedsiębiorstwach mają być zastąpione internetową weryfikacją rozliczeń. "Symbolem tego uproszczenia przepisów i biurokracji stanie się likwidacja numeru REGON (...), a pieczątka – symbol biurokracji – trafi do lamusa" – powiedział Biedroń.

Na konwencji głos zabrała także była wicemarszałek Sejmu Wanda Nowicka, która jest liderką listy Wiosny w wyborach do PE w woj. kujawsko-pomorskim. Mówiła, że aż 44 proc. kobiet ma wyższe wykształcenie, a wśród mężczyzn tylko 27 proc. Mimo to, jak mówiła Nowicka, tylko 45 proc. Polek jest zatrudnionych, a mężczyzn – 62 proc., a ponadto kobiety, jak już pracują, zarabiają o ok. 20 proc. mniej niż mężczyźni, czyli średnio o 700 zł brutto. "Dość już marnowania potencjału kobiet" – apelowała.

Nowicka podkreśliła, że konieczne jest realne wsparcie dla kobiet na rynku pracy i pomoc w pogodzeniu pracy zawodowej z rodzicielstwem. "Od tego zacznie Wiosna, do tego potrzebne są żłobki, plan Wiosny zakłada budowę 250 tys. miejsc w żłobkach przez 5 lat. Pieniądze weźmiemy z wydatków, które dziś idą na Kościół, to ponad 3 mld zł rocznie" – powiedziała Nowicka.

Legendarny działacz Solidarności i kandydat Wiosny w wyborach do PE Zbigniew Bujak podkreślał, że praca i prawo do pracy to inne oblicze naszego prawa do życia. Ocenił, że "przed polską pracą, przed nadaniem jej godności jeszcze chyba długa droga", ponieważ – jak wynika z badań nad zarządzaniem w firmach i administracji – ponad 90 proc. miejsc pracy jest zarządzanych w sposób autorytarny.

Bujak powiedział, że trzeba działać, aby pracy i jej godności nadać odpowiednie znaczenie, "godne naszego życia i naszych życiowych celów". (PAP)

Autor: Karol Kostrzewa, Rafał Białkowski, Aneta Oksiuta

kos/ rbk/ aop/ joz/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 8 kaczka-po-smolensku

jakoś mu nie wierzę :)))

! Odpowiedz
25 6 dyktator_kaczka

Wspaniale, że w Polsce znajdują się tacy politycy dla których dobro Polaków jest ważniejsze od budowy pomników Lecha Kaczyńskiego. Podniesienie pensji minimalnej do 2700,00 złotych to dobry krok, powtarzam krok by co roku podnosić pensję minimalną o rozsądne wartości i w końcu zbliżyć Polskę do zamożnych krajów Europy zachodniej. Podniesienie emerytur do 1600 złotych to konieczność, dziadowskie emerytury i renty muszą odejść w przeszłość. Godziwe zarobki dla wszystkich Polaków to klucz do godności obywatelskiej całego narodu. Pod wszystkimi postulatami poruszonymi na tej konwencji podpisuję się ja i każdy uczciwy Polak.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 30 petrolnuts

Dlaczego tylko 2700?
Lepsze byłoby podniesienie płacy minimalnej do 10k netto.

! Odpowiedz
0 13 karbinadel

Już kiedyś wszyscy byli nawet milionerami. I co, dobrze wtedy było?

! Odpowiedz
2 24 antek10

To w Słupsku tak zarabiają u Biedronia w urzędzie? Nie wydaje mi sie.

! Odpowiedz
4 7 trooper

Tylko dlaczego jako nieliczni na świecie mamy ciągle płacę minimalną miesięczną a nie godzinową? Jeden pracuje 40 godzin w tygodniu, nowszy model pełnego etatu to 37-39 godzin, część pracuje 24 godziny lub w systemie 6hx5dni = 30h w tygodniu.

! Odpowiedz
2 36 niewygodne_pytania

Składam uroczyste przyrzeczenie, że zagłosuję na Biedronia, jeśli zacznie te emerytury i minimalne pensje wypłacać z własnego konta.

! Odpowiedz
4 29 skasowane_konto

2700 ? pheee, za tuska to chociaż się żyło na zielonej wyspie Irlandii i zarabiało w Euro, a nie tam jakieś złotówki.

! Odpowiedz
2 2 trooper

W Irlandii emerytury 200 eur tygodniowo dla każdego, niezależnie od składek, bogaty czy biedny. Chcesz więcej to oszczędzasz inwestując poza 'zusem'.

! Odpowiedz
3 16 bha

Większość tzw. dawców pracy musiałaby ponownie się narodzić by to chcieć wypłacić ,a i to jeden wielki znak ????? ,czy by mogło zmienić niestety od dawna już obecnego na rynku coraz bardziej popularnego w wielu branżach i w wielu zawodach minimalnie minimalnego wynagrodzenia.Żałosny ten niby ,,rozwój" na NIBY tylko w teorii propagandy ...rynku pracownika

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% IV 2020
PKB rdr 1,9% I kw. 2020
Stopa bezrobocia 5,8% IV 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 285,01 zł IV 2020
Produkcja przemysłowa rdr -24,6% IV 2020

Znajdź profil