REKLAMA

Premier: Środki z OFE zostaną przekazane na prywatne Indywidualne Konta Emerytalne lub do ZUS

2019-04-15 15:13, akt.2019-04-15 19:38
publikacja
2019-04-15 15:13
aktualizacja
2019-04-15 19:38

System emerytalny, który proponujemy w sposób ewolucyjny przebudować ma być oparty na trzech filarach; ZUS, PPK i IKE - poinformował w poniedziałek na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki. Uczestnicy OFE będą mogli przekazać środki z OFE na IKE lub do ZUS. Transfer do IKE będzie opcją domyślną, ale zostanie pobrana opłata przekształceniowa.

fot. / / Kancelaria Prezesa Rady Ministrów

"Chcemy uporządkować system emerytalny, który jest kluczową częścią w obszarze bezpieczeństwa finansowego (...) Polaków na lata emerytury" - zapewnił premier podczas konferencji. Premier zwrócił uwagę, że podstawową bolączką w Polsce jest "brak zdolności do tworzenia oszczędności, oszczędności na późne lata życia, oszczędności na przedsięwzięcia infrastrukturalne, oszczędności Polaków, które służą całej gospodarce". 

Według szefa rządu propozycja zmian w systemie emerytalnym ma odpowiadać na taką "bolączkę". Morawiecki poinformował, że system emerytalny ma być "ewolucyjnie przebudowany" i być oparty na trzech filarach - na Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych (ZUS); na Pracowniczych Planach Kapitałowych (PPK) oraz na Indywidualnych Kontach Emerytalnych (IKE).

Przed reformą Po reformie
Otwarty Fundusz Emerytalny (OFE) Otwarty Fundusz Inwestycyjny (FIO)
Powszechne Towarzystwo Emerytalne (PTE) Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych (TFI)
Rachunek Uczestnika OFE Indywidualne Konto Emerytalne
Minimalne progi inwestycji w akcje Zmniejszające się w długim okresie minimalne progi inwestycji w akcje celem ochrony wartości środków
Wpłaty 2,92% składki emerytalnej do OFE oraz tzw. suwak Brak wpłat do OFE ze składki i brak tzw. suwaka, wpłaty dobrowolnie na IKE
Opodatkowanie z OFE przy wypłacie emerytury Opłata przekształceniowa w postaci ryczałtu 15% (przekazanego do ZUS), rozpłożona na 2 lata
Brak możliwości wypłaty przez ZUS w postaci emerytury po osiągnięciu wieku emerytalnego Wpłata jednorazowa lub w ratach po osiągnięciu wieku emerytalnego bez podatku

Premier wyjaśnił, że środki z Otwartych Funduszach Emerytalnych (OFE) (jest ich ok. 162 mld zł) byłyby przypisane do emerytalnego konta blisko 16 mln Polaków. Polacy będą mieli wolny wybór, gdzie ulokować pieniądze z OFE - czy przenieść je na Indywidualne Konta Emerytalne, czy do ZUS - oświadczył premier.

Transferowi do IKE będzie towarzyszyć pobranie opłaty przekształceniowej. "W momencie przekazania do IKE będzie zastosowana opłata przekształceniowa, by była zachowana sprawiedliwość. Jeżeli są wypłacane środki przez ZUS - dzisiejsze emerytury - one są obciążone 18-proc. podatkiem, a dla niektórych 32 proc. (...) Bez opłaty przekształceniowej środki z IKE byłyby uprzywilejowane" - powiedział premier.

Jak podkreślił Morawiecki, rząd w swoim modelu, domyślnie, zakłada, że obywatele będą chcieli pozostawić te pieniądze w IKE. Model zakłada - jak podkreślił - że od pieniędzy pozostawianych w IKE pobrana zostanie "opłata przekształceniowa", jako element "zachowania sprawiedliwości". Emerytury z ZUS są opodatkowane, pieniądze z IKE nie, więc bez tej opłaty środki z IKE byłyby uprzywilejowane - tłumaczył szef rządu. Dodał, że opłata przekształceniowa ma wynieść 15 proc. zgromadzonych oszczędności w OFE. 

Po osiągnięciu wieku emerytalnego z pieniędzy z IKE będzie można skorzystać w sposób dowolny, tak jak ze swoich własnych pieniędzy, tak jak formułowano to 20 lat temu. Pamiętajmy, że są to środki na dodatkowe zabezpieczenie emerytalne, czyli na podniesienie tego jaka jest emerytura względem ostatniej płacy przed przejściem na emeryturę. Zależy nam na tym, żeby przez dywersyfikację źródeł pochodzenia pieniędzy, emerytury były wyższe - mówił Morawiecki. IKE i PPK mają je podwyższać - mówił szef rządu.

Środki z OFE (przeniesione na IKE - PAP) będzie można wypłacić jednorazowo lub w ratach, bez podatku, po osiągnięciu wieku emerytalnego - poinformowała na Twitterze Kancelaria Premiera. Jak dodała KPRM, jest to zgodne "z pierwotnymi celami reformy z 1999 r."

"Propozycja reformy OFE to propozycja dla tych, którzy zdecydują się przesunąć środki do ZUS-u, ale także dla tych którzy się nie zdecydują przesunąć środków do ZUS, tylko będą chcieli je mieć na indywidualnych kontach emerytalnych, bądź na PPK. Będą to środki przypisane do tych 15,8 mln obywateli (...). Polacy mieli będą wolny wybór, czy przenieść środki na IKE, czy do ZUS-u" - powiedział premier. "100 proc. środków z OFE przekazujemy na prywatne indywidualne konta emerytalne uczestników OFE. Środki te w 100 proc. będą prywatne i dziedziczone" - dodał. Zdaniem Mateusza Morawieckiego jest to "najlepsza i najbardziej korzystna ze wszystkich prywatyzacji, jakie się zdarzyły po 1989 r.".

Premier dodał: "dzisiaj dokonujemy prywatyzacji, gdzie zakumulowane środki przekazujemy obywatelom". Zaznaczył, że prywatyzacja "oddająca Polakom ich wypracowany kapitał (...) jest prywatyzacją sprawiedliwą". Premier zaznaczył, że jego rząd naprawił finanse publiczne". "Dlatego robimy dziś tę zmianę, bo jest możliwa ona dzięki uszczelnieniu systemu finansowego" - wskazał. 

Premier zapowiedział przekształcenie OFE „w taki sposób, żeby nikt już nigdy w przyszłości nie mógł sięgnąć po te środki”. "Jest to de facto sprywatyzowanie tych środków i odcięcie tych wątpliwości” – dodał premier. Zaznaczył przy tym, że będzie to zrobione w taki sposób, żeby „nie zachwiać stabilnością rynków, giełdy i szerzej rynku finansowego”.

"OFE to dzisiaj inwestycja, która w ogromnym stopniu została uplasowana na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Ze 163 mld zł około 127 mld zł ulokowane zostało w spółkach notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych. To oznacza, że wszelkie zmiany, które mogą się zadziać w obszarze OFE, muszą być robione bardzo ostrożnie, bardzo delikatnie. (...) Nie możemy zachwiać stabilnością rynków, stabilnością giełdy, czy szerzej rynku finansowego" - powiedział Morawiecki.

Dietl: Idealny moment na prywatyzację środków z OFE

Wraz z nastaniem Pracowniczych Planów Kapitałowych (PPK) sytuację dotyczącą OFE trzeba rozwiązać - powiedział w wywiadzie prezes Giełdy Papierów Wartościowych Marek Dietl. Dodał, że najgorsza dla rynku jest niepewność.

"Dziś chcemy odbudować zaufanie Polaków do systemu emerytalnego. Państwo musi charakteryzować się ciągłością działania. My naprawiamy błędy naszych poprzedników i sięgamy do obietnic naszych zamierzchłych poprzedników z lat 1999-2000, czyli z czasu tworzenia OFE. Chcemy deklaracje składane 20 lat temu w największym możliwym stopniu, nienaruszającym stabilności rynku finansowego, chcemy je wypełnić" - stwierdził Morawiecki. 

„Trzeba przypomnieć jaka jest historia tych środków. Premier Tusk w 2013 roku powiedział do obywateli: to nie są wasze pieniądze. Dwa lata później Trybunał Konstytucyjny, pod przewodnictwem Andrzeja Rzeplińskiego potwierdził, że są to środki publiczne. Ja mówię o ich przekazaniu społeczeństwu, czyli mówię o przekazaniu na indywidualne konta emerytalne. Chodzi więc de facto o sprywatyzowanie tych środków, a więc i odcięcie tych wątpliwości” – stwierdził premier.

„Dziś chcemy naprawić błędy poprzedników i odbudować zaufanie Polaków do systemu emerytalnego. Więc my naprawiamy błędy naszych poprzedników. W tym także błędy z czasów tworzenia OFE. Chcemy wypełnić te deklaracje sprzed 20 lat” – dodał premier.

Zakładamy, że w maju projekt ustawy ws. zmian w OFE skierujemy do konsultacji społecznych – zapowiedział minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński. Formalne przekształcenie OFE w IKE nastąpiłoby w styczniu 2020 roku – dodał.

Najważniejsze jest bezpieczeństwo środków przenoszonych z OFE do ZUS lub na Indywidualne Kontra Emerytalne - powiedział PAP prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys.

Prezes podkreślił, że zarówno w pierwszym jak i drugim wariancie warunek bezpieczeństwa jest spełniony. Wyraził też nadzieję, że większość Polaków skorzysta z opcji przeniesienia pieniędzy na IKE. Zaznaczył przy tym, że w tym wariancie "nie ma ryzyka wyprzedaży akcji na giełdzie", ponieważ zapobiegać temu ma wprowadzenie tzw. minimalnych progów zaangażowania, które co roku będą zmniejszane o ok. 2,5 proc. Ma to - jak podkreślił - zapobiec spadkowi cen akcji notowanych spółek i zmniejszeniu oszczędności.

Dodał również, że w wariancie ZUS również istnieje mechanizm równoważący rynek kapitałowy, ponieważ "aktywa w formie akcji, które są teraz w OFE trafią do Funduszu Rezerwy Emerytalnej. A to - jak mówił - "oznacza, że nie będą musiały być od razu spieniężane". Przypomniał, że 78 proc. aktywów zgromadzonych w OFE to akcje, depozyty bankowe to ok. 6 proc.

Urząd Komisji Nadzoru Finansowego pozytywnie ocenia przedstawioną przez rząd inicjatywę przeniesienia aktywów zgromadzonych w otwartych funduszach emerytalnych (OFE) na prywatne, indywidualne konta emerytalne - poinformowała komisja w komunikacie.

W opinii UKNF projektowana operacja przełoży się na zwiększenie zaufania wśród uczestników rynku finansowego, zarówno instytucjonalnych, jak i prywatnych. Przeniesienie aktywów z rachunków w OFE na prywatne, indywidualne konta emerytalne - zdaniem komisji - będzie miało stymulujący wpływ na polski rynek kapitałowy.

"Jest to korzystne rozwiązanie dla budowania długoterminowych oszczędności społeczeństwa i tym samym zabezpieczenia przyszłych potrzeb emerytalnych obywateli. Realizacja tego projektu będzie w bezpieczny sposób prowadzić do mobilizacji oszczędności prywatnych i wzmocnienia finansowania przedsiębiorstw" – ocenił w komunikacie Rafał Mikusiński, zastępca przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego.

Źródło:Bankier24
Tematy

Komentarze (78)

dodaj komentarz
ziom80
Mi zostały jakieś 23 500 zł w OFE i chce , żeby ta kasa wróciła do ZUS . Nie dam hienom zarobić 15% .
pis_po_jedno_zlo
Czyli reforma OFE wygląda póki co tak: Tusk: mnożnik 0,5. Morawiecki: 0,5 - (0,5X0,25) [na Fundusz Rezerwy Demograficznej] i dalej 0,375*0,85 [15% podatek], zostaje niecałe 32%. Te 32% przejdzie do jakiejś pseudo zarządzającej państwowej korporacji zwanej Towarzystwem Funduszy Inwestycyjnych i trzeba będzie to jakoś legalnie okraść.Czyli reforma OFE wygląda póki co tak: Tusk: mnożnik 0,5. Morawiecki: 0,5 - (0,5X0,25) [na Fundusz Rezerwy Demograficznej] i dalej 0,375*0,85 [15% podatek], zostaje niecałe 32%. Te 32% przejdzie do jakiejś pseudo zarządzającej państwowej korporacji zwanej Towarzystwem Funduszy Inwestycyjnych i trzeba będzie to jakoś legalnie okraść. Moje propozycje to stała roczna opłata 5% za zarządzanie niezależnie od wyników i wypłata dywidendy do Skarbu Państwa. Osoby poniżej 60 lat nie zobaczą żadnych środków;) Osobom, które przechodzą niedługo na emeryturę na pewno opłaca się przejść do IKE, bo uda się im coś odzyskać. Dla osób młodych OFE, IKE, PPK, ZUS i co tam jeszcze wymyślą nie ma żadnego znaczenia, ponieważ wszystko zostanie dokładnie wyczyszczone, a każdemu niezależnie od wielkości wpłaconych składek będzie przysługiwała jakaś głodowa solidarna emerytura, pewnie odpowiednik 1000zł przed opodatkowaniem.
anna_domagalczyk
Czy ta operacja i IKE nie przypominają polisolokat? Na początku potrącana opłata wstępna (jak w polisolokatach GBN), potem nie można pobrać tych pieniędzy do wieku emerytalnego, niezależnie od tego czy i jak będą zarabiać zarządzający, a na koniec wypłata kwoty, która została po trafionych i nietrafionych inwestycjach. Ciekawe, czy Czy ta operacja i IKE nie przypominają polisolokat? Na początku potrącana opłata wstępna (jak w polisolokatach GBN), potem nie można pobrać tych pieniędzy do wieku emerytalnego, niezależnie od tego czy i jak będą zarabiać zarządzający, a na koniec wypłata kwoty, która została po trafionych i nietrafionych inwestycjach. Ciekawe, czy z tego jeszcze potrącą podatek od zysów kapitałowych i jaka będzie opłata likwidacyjna od jednorazowej wypłaty (kto wie, jakie będą przepisy do czasu ewentualnej wypłaty). Z polsolokatami przynajmniej można było pojść do sądu.
trybuch
Tak zastanawiałem się dlaczego w ostatnim okresie na forum Bankiera jest aż tyle PiStroli no i mam odpowiedz. PiStrole teraz będą udowadniać jaki to PiS jest dobry dla ludzi okradając ich, a PO złe. Według mnie raz okradło PO a po raz drugi PiS i społeczeństwo jednych i drugich powinno pognać i skierować na śmietnik historii.
zzibi2
Każda wypłata jest opodatkowana, potem cześć z tego co zostanie jest przekazywane do OFE - więc gdzie ta sprawiedliwości? To ze ZUS obecnie ma opodatkowane emerytury nie oznacza że będzie je miał opodatkowane za 10 lat, tak samo jak nie oznacza że IKE nie zostanie opodatkowane przy wypłacie kolejną "daniną" powiedzmy 20%
pull_up_terrain_ahead
Gdzie jesteście wyznawcy dobrej zmiany? Dalej kochacie swoich panów?
jaksa
Witam.

Czegoś tu nie rozumiem. Jeżeli te miliardy są w akcjach spółek z GPW. A chcą dać każdemu średnio po 10 tys. To muszą te akcje sprzedać ? Czy np. mi dopiszą do konta IKE 250 akcji np PKO BP ( 10 000 / 40 zł = 250 akcji) . Jak nie spowodują spadków na GPW sprzedając duże pakiety spółek z giełdy ?
modulometer
będą wyprzedawać zagraniczne akcje i umarzać obligacje skarbowe - taki myk. Problem pojawi się jak kilka milionów Polaków zapragnie pozbyć się dobrodziejstwa OFE przenosąc się w całości do ZUS. Wtedy bedzie katastrofa. Bardzo prawdopodobna zresztą bo przeciętny Polak jak słyszy ze zostanie ostrzyżony na 15% to pobiegnie do ZUS.
niewygodne_pytania
Moim zdaniem może to wyglądać tak:
1) Trzeba będzie założyć "nowe" IKE, bo zasady funkcjonowania dotychczasowych IKE nijak się mają do założeń nowego IKE (przede wszystkim niemożność wypłaty z IKE przed osiągnięciem wieku emerytalnego - teraz ze "starego" IKE możesz wypłacić w każdej chwili)
2) Na rachunku
Moim zdaniem może to wyglądać tak:
1) Trzeba będzie założyć "nowe" IKE, bo zasady funkcjonowania dotychczasowych IKE nijak się mają do założeń nowego IKE (przede wszystkim niemożność wypłaty z IKE przed osiągnięciem wieku emerytalnego - teraz ze "starego" IKE możesz wypłacić w każdej chwili)
2) Na rachunku "nowego" IKE zapiszą Ci gotówkę, a nie cząstkę Twojego OFE odzwierciedlającą strukturę aktywów (to byłby absurd), a Twoje aktywa z OFE wniosą do państwowego funduszu np. Funduszu Rezerwy Demograficznej lub Polskiego Funduszu Rozwoju lub innego, aby z niego czerpać środki na różne socjale plus (czyli sypać akcjami na GPW) LUB TEŻ na rachunku "nowego" IKE zapiszą Ci jednostki uczestnictwa w jakimś państwowym funduszu lub funduszu będącym własnością Skarbu Państwa (np. PZU), do którego przeniesione zostaną aktywa OFE. Taki fundusz będzie działał pod dyktando magika Pinokia i dewelopera z Nowogrodzkiej i zasilał ich wiekopomne "inwestycje", a Ty nie będziesz mógł nic zrobić z tymi jednostkami uczestnictwa, bo przecież nie będzie można wypłacić środków ani np. sprzedać j.u. i zamienić ich na coś innego.
search
Ludzie sa tak glupi ze w to wierza Chucka Morisa a poza tym miska ryzu i mamy wzrost.

Powiązane: Reforma OFE

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki