REKLAMA

Ruszyły wyborcze obietnice PiS. 500+, brak PIT czy "13" dla emerytów

2019-02-23 11:40, akt.2019-02-23 21:08
publikacja
2019-02-23 11:40
aktualizacja
2019-02-23 21:08

Od 1. lipca 2019 r. świadczenie 500+ obejmie pierwsze dziecko w rodzinie - powiedział w trakcie sobotniej konwencji Prawa i Sprawiedliwości prezes partii Jarosław Kaczyński. Przedstawiciele partii zapowiedzieli także wypłatę "trzynastej" emerytury, obniżkę stawek PIT dla wszystkich pracujących i zniesienie 18-proc. PIT dla pracowników do 26. r. życia.

1. 500+ dla pierwszego dziecka

/ Twitter

Podczas sobotniej konwencji PiS, która odbywa się pod hasłem "Nowa arena programowa".

"Mamy nowy program, program trudny. Pierwszy jego punkt to 500+ od pierwszego dziecka" - ogłosił na początku konwencji prezes PiS.

2. Brak podatku PIT dla młodych

PiS pomoże młodym ludziom wchodzącym w życie; nie będzie podatku PIT dla pracowników do 26. roku życia - zapowiedział w sobotę prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Kaczyński podkreślił w wystąpieniu podczas sobotniej konwencji PiS, pod hasłem Nowa arena programowa, że jego ugrupowanie pomoże "młodym ludziom wchodzącym w życie".

Zapowiedział, że dla młodych, do 26. roku życia nie będzie podatku PIT dla pracowników.

Program niepłacenia podatku przez osoby do 26. roku życia będzie dotyczył wszystkich młodych ludzi, którzy mają umowy o pracę, ale również umowy-zlecenia - powiedział w sobotę premier Mateusz Morawiecki. Jak dodał, "łączny koszt programu to około 3 mld złotych rocznie".

Pytany o stabilność finansowania takich programów socjalnych, Morawiecki przypomniał, że "koniunkturę trzeba było wypracować; w taki sposób prowadzić sprawy gospodarcze, że spośród największych państw UE mamy najwyższy wzrost gospodarczy".

"Przez ponad pięć kwartałów był to wzrost przekraczający 5 proc. Wzrost na piątkę, można powiedzieć" - ocenił.

Premier Mateusz Morawiecki poinformował ponadto w trakcie konwencji, że do końca 2019 r. zostanie obniżona stawka PIT dla wszystkich osób pracujących, a koszt uzyskania przychodów zostanie co najmniej dwukrotnie podwyższony.

"Podniesienie kosztów uzyskania przychodów - co najmniej dwukrotne, (...)obniżenie PIT-u dla wszystkich osób pracujących nastąpi jeszcze w tym roku" - powiedział.

3. Wrócą połączenia autobusowe

PiS zamierza przywrócić skasowane wcześniej połączenia autobusowe, aby podwoić liczbę przejechanych kilometrów do jednego miliarda z pół miliarda obecnie - zapowiedział w sobotę prezes PiS Jarosław Kaczyński.

"w Polsce w ciągu ostatnich kilkunastu lat połączenia autobusowe, głównie PKS, zostały zredukowane o połowę z prawie miliarda przejechanych kilometrów do niespełna pół miliarda. Przywrócimy to, przywrócimy ten miliard, przywrócimy połącznia" - zapowiedział Kaczyński.

"Te połączenia, o których mówiłem, połączenia autobusowe, dotyczą oczywiście wszystkich, całej Polski, także wielkich miast, ale przede wszystkim mniejszych miast i wsi" - podkreślił lider PiS.

4. Trzynastka dla emerytów

Czwarty punkt programu PiS to pomoc dla emerytów: "taka trzynastka w postaci najniższej emerytury 1100 zł dla każdego emeryta" - zapowiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński w wystąpieniu podczas sobotniej konwencji PiS.

"Zrobimy to w tym roku, i zrobimy wszystko, żeby uczynić to także w przyszłym i w następnym" - zadeklarował Kaczyński. Jak dodał, pomoc ta ma być wypłacana od maja.

Podkreślił, że pomoc emerytom ma być elementem zmniejszania różnic majątkowych w polskim społeczeństwie.

Od 1 marca 2019 r. najniższa emerytura, renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, renta rodzinna i renta socjalna wyniosą 1100 zł (obecnie jest to 1029,80 zł). Natomiast najniższa renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy wzrośnie z 772,35 zł do 825 zł.

Koszt przedstawionych w sobotę propozycji wyborczych PiS to 30-40 mld zł w skali roku - powiedział w trakcie konwencji premier Mateusz Morawiecki.

"Ten nasz wielki program - te 30-40 miliardów w skali roku - jest programem, który wiemy doskonale (...) jak to sfinansować - poprzez dalszą walkę o jak najlepszy system podatkowy, też o rozwój gospodarczy, (...) poprzez zmniejszenie kosztów administracji" - powiedział Morawiecki.

Tegoroczny budżet przewiduje, że dochody budżetu państwa w 2019 r. wyniosą 387,6 mld zł, wydatki zaplanowano w kwocie 416,1 mld zł. Oznacza to, że deficyt budżetu państwa będzie nie większy niż 28,5 mld zł. Ministerstwo Finansów, przygotowując ustawę przyjęło, że deficyt sektora finansów publicznych (liczony według metodologii UE) ma wynieść 1,7 proc. PKB. Założono ponadto, że PKB w ujęciu realnym wzrośnie o 3,8 proc.

Zapowiedziane ustawy będą gotowe wiosną, latem zostaną wdrożone

"W pierwszej kolejności mamy już przygotowaną ustawę dotyczącą (...) odbudowy komunikacji pomiędzy gminami, powiatami, gdzie ten transport został zwinięty" - powiedział premier w programie "Gość Wiadomości" TVP. Wyjaśnił, że chodzi o "tradycyjne PKS-y" oraz transport prywatny. "Będzie to polegało na przekazaniu pewnych sum pieniędzy - dobrze wyliczonych - dla powiatów, po to, żeby mogły poprzez dopłatę do tzw. wozokilometra odbudować ten transport" - poinformował w sobotę w TVP premier Mateusz Morawiecki.

"Startujemy z takim programem od kwietnia" - poinformował.

Morawiecki dodał, że w maju "będzie dodatkowy zastrzyk dla emerytów - +Emerytura Plus+." "Będzie to wypłacone w maju, dla wszystkich emerytów" - zapowiedział premier.

Poinformował, że następnie - 1 lipca - PiS ma zamiar wdrożyć 500 plus na pierwsze dziecko. "Można powiedzieć, że na wakacje, jak dzieci i młodzież wyjeżdżają, czy rodzice z dziećmi" - mówił. Wyraził nadzieję, że "będzie ich jeszcze więcej nad polskim morzem, na polskich szlakach, w polskich górach".

"Już w sierpniu, jak powiedział prezes Jarosław Kaczyński, będzie to wszystko tego lata, a więc wiosną wszystkie ustawy a latem wdrożenie" - powiedział.

Moment jest ważny, bo zaczynamy kampanię wyborczą 2019 r.; ona będzie w dwóch turach - każda z nich jest ważna, oczywiście ta na jesieni najważniejsza - mówił w sobotę prezes PiS Jarosław Kaczyński. Stawką kampanii jest Polska - przyszłość Polski i przyszłość Polaków - oświadczył.

Kaczyński podkreślił, że nowe propozycje programowe jego ugrupowania to "potężne wsparcie społeczeństwa w miastach i na wsi". "To jest podniesienie jakości życia, to jest zwiększenie naszej wolności i naszej równości. To jest naprawdę bardzo ważna rzecz" - dodał lider PiS.

"Może paść takie pytanie - na pewno nasi przeciwnicy będą je stawiać - +czy dacie radę?+. Oni będą mówili tak, jak mówili przeszło trzy lata temu, że: +nie dacie rady+. Damy radę!" - oświadczył Kaczyński. Zebrani na konwencji zaczęli skandować: "Damy radę!".

"Dlaczego damy radę? Bo potrafimy, bo udowodniliśmy - począwszy od czasów rządów Jana Olszewskiego - dzisiaj niestety już świętej pamięci, premiera, mecenasa, poprzez nasze rządu 2005-2007, po te rządy - że potrafimy dobrze rządzić, w przeciwieństwie do naszych przeciwników" - mówił prezes PiS.

Jak zaznaczył, jest jeden warunek, żeby "to wszystko się utrzymało, żeby to była przyszłość naszego kraju": zwycięstwo w kolejnych wyborach. "Zwyciężymy!" - podkreślił Kaczyński, a zebrani odpowiedzieli: "Zwyciężymy!".

"Te miesiące, które są przed nami, to muszą być miesiące ogromnego wysiłku, każdego z nas, każdego członka PiS, każdego kto chce nas poprzeć, bo tylko wtedy będziemy potrafili zwyciężyć tę wielką koalicję, która chce żeby było gorzej niż było" - podkreślił prezes PiS. Sala zareagowała okrzykami: "Jarosław!".

autorzy: Aleksandra Rebelińska, Rafał Białkowski, Maciej Zubel

amt/ rbk/ zub/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (197)

dodaj komentarz
krzysztof19891102
Zniesienie PITu dla młodzieży to idealna zmiana, w młodych leży przyszłość i szansa na rozwój przedsiębiorczości.
lelo1949
Zobacz ilu ci minusuje,to pewnie oni donoszą do UE na polaków
andrzejkowal
Dobrze ze rodziny jednodzietne doczekaly sie 500+. Bo przeciez czesto jest tak ze wlasnie z powodow finansowych nie stac ich na drugie.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
areoplan89
lub koalicja pro polska.
W telewizji na żadnej stacji o nich nie mówią w tvp na pasku są osobno narodowcy, osobno korwin itd. To oznacza że bardzo się ich boją.Mam nadzieje że naród zmądrzeje i nie wybierze znowu agentury usa,niemiec czy rosji
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
ajwaj
czyli nie starczylo ci 100.- stówki w Biedronce ? (36mln x 100.- zl = 3,6 mld. zl)
u braci PISy w Kijowie przy ul. UPA na placu Banadery Stjepana jest dluznik, mozna odebrac :):):)
ajwaj
Na biednego nie trafilo > PISa ma gest (za nieswoje):)

""Przemysł Żurawsk vl Grajewsk, członek Gabinetu Politycznego ministra spraw zagranicznych z ramienia PiS, uważa, iż nie należy zwracać uwagi na to, czy Ukraina odda 4 miliardy złotych""

KRESY.PL > zawsze jakies przez Magdalenke
Na biednego nie trafilo > PISa ma gest (za nieswoje):)

""Przemysł Żurawsk vl Grajewsk, członek Gabinetu Politycznego ministra spraw zagranicznych z ramienia PiS, uważa, iż nie należy zwracać uwagi na to, czy Ukraina odda 4 miliardy złotych""

KRESY.PL > zawsze jakies przez Magdalenke i OStól ZAKAZANE PIOSENKI

https://kresy.pl/wydarzenia/niewazne-czy-ukraina-odda-nam-4-mld-zlotych-wysoki-urzednik-pis-owskiego-msz/
marxs
po gigantycznej korupcji politycznej i łapówkach pochodzących z kradzieży jawnie oferowanych na ostatnim Plenum KC PIS przez PISy potencjalnym wyborcom myślę że należałoby też jawnie wprowadzić GW(Giełda Wyborcza) gdzie kandydat na np. wójta,burmistrza,prezydenta kraju czy też posła i senatora oferował by wyborcy po gigantycznej korupcji politycznej i łapówkach pochodzących z kradzieży jawnie oferowanych na ostatnim Plenum KC PIS przez PISy potencjalnym wyborcom myślę że należałoby też jawnie wprowadzić GW(Giełda Wyborcza) gdzie kandydat na np. wójta,burmistrza,prezydenta kraju czy też posła i senatora oferował by wyborcy na GW konkretną sumę pieniędzy na oddany na niego głos na GW dochodziło by do kojarzenia wyborców z kandydatami czyli po prostu zwykła gra rynkowa po zaakceptowaniu przez obie strony stawki zawierana byłaby umowa cywilna odprowadzane wymagane podatki i ZUS każdy byłby zadowolony kandydat,wyborca i budżet państwa

Powiązane: 500 zł na dziecko

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki