REKLAMA

Kopcińska: Koszt 500+ dla niepełnosprawnych to 3 mld zł

2019-05-20 14:52
publikacja
2019-05-20 14:52

Wsparcie w wysokości 500 zł trafi do około pół miliona dorosłych osób niepełnosprawnych, całkowicie niezdolnych do pracy, które oprócz renty socjalnej nie mają innych stałych źródeł utrzymania - poinformowała w poniedziałek rzecznik rządu Joanna Kopcińska. Koszt dla budżetu to 3 mld zł - dodała.

fot. Piotr Mecik / / FORUM

"Dodatkowe 500 złotych, które w niedzielę zapowiedział premier Mateusz Morawiecki, trafi do najbardziej potrzebujących osób niepełnosprawnych" - zapowiedziała rzecznik rządu w rozmowie z TVP Info. Jak mówiła, rząd chce wesprzeć osoby niepełnosprawne wymagające stałej opieki i całkowicie niezdolne do pracy.

Kopcińska wyjaśniła, że "po licznych analizach" rząd zdecydował, że wsparcie w postaci 500 zł trafi do około pół miliona osób niepełnosprawnych z orzeczeniem o znacznej niepełnosprawności, które jednocześnie nie pobierają innych świadczeń, takich jak na przykład świadczenie emerytalne czy renta z tytułu nieudolności do pracy. "Są to osoby, które oprócz renty socjalnej nie mają żadnych innych stałych źródeł utrzymania" - podkreśliła Kopcińska.

Wsparcie będzie kierowane do osób dorosłych i nie będzie miał znaczenia wiek orzeczenia niepełnosprawności - podkreśliła rzecznik rządu.

10 sprawdzonych sposobów, jak polepszyć zdolność kredytową

Poradnik

10 sprawdzonych sposobów, jak polepszyć zdolność kredytową

Pobierz poradnik bezpłatnie lub kup za 10 zł.
Masz pytanie? Napisz na [email protected]

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

Poinformowała, że roczny koszt dla finansów publicznych takiego świadczenia wyniesie 3 mld zł. Rząd planuje sfinansować je z Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych - tu roczne przychody rząd szacuje na 1,7 mld zł - oraz z podatku od sprzedaży detalicznej, z którego wpływy - według prognoz - mają wynieść od 1,5 do 1,7 mld zł.

"Projekt trafił do Sejmu jeszcze przed wakacjami. Chcemy, aby ustawa weszła w życie przed wyborami parlamentarnymi" - zaznaczyła Kopcińska.

Wprowadzenie nowego, comiesięcznego dodatku 500 zł dla dorosłych niepełnosprawnych politycy PiS zapowiedzieli podczas niedzielnej konwencji wyborczej w Krakowie. Premier Mateusz Morawiecki jako źródło jego finansowania wskazał podatek handlowy i Fundusz Solidarnościowy (Solidarnościowy Fundusz Wsparcia Osób Niepełnosprawnych).

Polska wygrała w Sądzie UE sprawę przeciwko Komisji Europejskiej w sprawie podatku od sprzedaży detalicznej. Dzięki temu Polska będzie mogła pobierać podatek handlowy, który dotychczas był zawieszony. Ustawa o podatku od sprzedaży detalicznej zakładała wprowadzenie dwóch stawek podatku od handlu: 0,8 proc. od przychodu między 17 mln zł a 170 mln zł miesięcznie i 1,4 proc. od przychodu powyżej 170 mln zł miesięcznie.

Solidarnościowy Fundusz Wsparcia Osób Niepełnosprawnych funkcjonuje od stycznia b.r.; jest zasilany z części składki na Fundusz Pracy (0,15 proc. podstawy wymiaru składki) i z daniny solidarnościowej od osób zarabiających ponad milion złotych rocznie, w wysokości 4 proc. od nadwyżki dochodów powyżej miliona złotych za rok podatkowy.

autor: Marzena Kozłowska

Źródło:PAP
Tematy
Do zdobycia aż 360 zł z Kontem 360° Banku Millennium!

Do zdobycia aż 360 zł z Kontem 360° Banku Millennium!

Komentarze (8)

dodaj komentarz
samsonn
a po majowych wyborach, ktore Jarus przegra z krestesem- zadluzy kraj na drugi bilion przed wrzesniem- wreszcie forse bedzie zrzucal z helikoptera albo puszczal rzeka
admiral1
PIS z tym rozdawnictwem przypomina mi moją żonę na zakupach swiatecznych , wydaje kase bez pokrycia , przecież płaci kartą . A potem sciskanie posladków cały styczeń bo długi trzeba spłacać. ... Ciekaw e jak tam deficyt bedzie sie kształotowął , ciekawe . Żeby się Wenezuelą nie skończyło...
histeryk
Strach jest tak wielki, że są gotowi utopić Polskę, aby tylko utrzymać się przy władzy.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
psokal
Pozwolę sobie zauważyć że gdy pół miliona nauczycieli domagało się tysiąca złotych podwyżki, patriotyczne media w kółko powtarzały że będzie to koszt 17 mld zł. Nie podawali przy tym absolutnie żadnych szczegółów, jedynie w kółko powtarzali o tych 17 mld. Teraz słyszę że 500 złotych miesięcznie dla pół miliona niepełnosprawnych pochłonie Pozwolę sobie zauważyć że gdy pół miliona nauczycieli domagało się tysiąca złotych podwyżki, patriotyczne media w kółko powtarzały że będzie to koszt 17 mld zł. Nie podawali przy tym absolutnie żadnych szczegółów, jedynie w kółko powtarzali o tych 17 mld. Teraz słyszę że 500 złotych miesięcznie dla pół miliona niepełnosprawnych pochłonie 3 mld rocznie. Ciekawe.
szlachta-nie-pracuje
tych z rentą socjalną nie ma pół miliona ,zresztą nie po to Kłamczysław wprowadza nowy system orzecznictwa zeby było zbyt duzo chorych pobierających rentę wszystko po wyborach of kuz
szlachta-nie-pracuje
renta socjalna 1100 bruto
dodatek od urzędu miasta pielęgnacyjny czy jakośc tak 150
teraz 500zł

razem 1650 zł a co ma powiedzieć emeryt który żyje za 1000zł ? jest gorszy bo nie jeździ na wózku ?? nie ma dwóch głów czy porażenia to zakrawa o rasizm wszyscy biedni i niepełnosprawni powinni mieć tyle samo !!
pull_up_terrain_ahead
Emisja pieniędzy na chore dzieci. Czy to jest sprawiedliwe?

Silvio, wypowiedz się jak zawsze apolitycznie i bezstronnie.

Powiązane: 500 zł dla osób z niepełnosprawnością

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki