Kopcińska: Koszt 500+ dla niepełnosprawnych to 3 mld zł

Wsparcie w wysokości 500 zł trafi do około pół miliona dorosłych osób niepełnosprawnych, całkowicie niezdolnych do pracy, które oprócz renty socjalnej nie mają innych stałych źródeł utrzymania - poinformowała w poniedziałek rzecznik rządu Joanna Kopcińska. Koszt dla budżetu to 3 mld zł - dodała.

(fot. Piotr Mecik / FORUM)

"Dodatkowe 500 złotych, które w niedzielę zapowiedział premier Mateusz Morawiecki, trafi do najbardziej potrzebujących osób niepełnosprawnych" - zapowiedziała rzecznik rządu w rozmowie z TVP Info. Jak mówiła, rząd chce wesprzeć osoby niepełnosprawne wymagające stałej opieki i całkowicie niezdolne do pracy.

Kopcińska wyjaśniła, że "po licznych analizach" rząd zdecydował, że wsparcie w postaci 500 zł trafi do około pół miliona osób niepełnosprawnych z orzeczeniem o znacznej niepełnosprawności, które jednocześnie nie pobierają innych świadczeń, takich jak na przykład świadczenie emerytalne czy renta z tytułu nieudolności do pracy. "Są to osoby, które oprócz renty socjalnej nie mają żadnych innych stałych źródeł utrzymania" - podkreśliła Kopcińska.

Wsparcie będzie kierowane do osób dorosłych i nie będzie miał znaczenia wiek orzeczenia niepełnosprawności - podkreśliła rzecznik rządu.

Poinformowała, że roczny koszt dla finansów publicznych takiego świadczenia wyniesie 3 mld zł. Rząd planuje sfinansować je z Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych - tu roczne przychody rząd szacuje na 1,7 mld zł - oraz z podatku od sprzedaży detalicznej, z którego wpływy - według prognoz - mają wynieść od 1,5 do 1,7 mld zł.

"Projekt trafił do Sejmu jeszcze przed wakacjami. Chcemy, aby ustawa weszła w życie przed wyborami parlamentarnymi" - zaznaczyła Kopcińska.

Wprowadzenie nowego, comiesięcznego dodatku 500 zł dla dorosłych niepełnosprawnych politycy PiS zapowiedzieli podczas niedzielnej konwencji wyborczej w Krakowie. Premier Mateusz Morawiecki jako źródło jego finansowania wskazał podatek handlowy i Fundusz Solidarnościowy (Solidarnościowy Fundusz Wsparcia Osób Niepełnosprawnych).

Polska wygrała w Sądzie UE sprawę przeciwko Komisji Europejskiej w sprawie podatku od sprzedaży detalicznej. Dzięki temu Polska będzie mogła pobierać podatek handlowy, który dotychczas był zawieszony. Ustawa o podatku od sprzedaży detalicznej zakładała wprowadzenie dwóch stawek podatku od handlu: 0,8 proc. od przychodu między 17 mln zł a 170 mln zł miesięcznie i 1,4 proc. od przychodu powyżej 170 mln zł miesięcznie.

Solidarnościowy Fundusz Wsparcia Osób Niepełnosprawnych funkcjonuje od stycznia b.r.; jest zasilany z części składki na Fundusz Pracy (0,15 proc. podstawy wymiaru składki) i z daniny solidarnościowej od osób zarabiających ponad milion złotych rocznie, w wysokości 4 proc. od nadwyżki dochodów powyżej miliona złotych za rok podatkowy.

autor: Marzena Kozłowska

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
5 7 samsonn

a po majowych wyborach, ktore Jarus przegra z krestesem- zadluzy kraj na drugi bilion przed wrzesniem- wreszcie forse bedzie zrzucal z helikoptera albo puszczal rzeka

! Odpowiedz
6 20 admiral1

PIS z tym rozdawnictwem przypomina mi moją żonę na zakupach swiatecznych , wydaje kase bez pokrycia , przecież płaci kartą . A potem sciskanie posladków cały styczeń bo długi trzeba spłacać. ... Ciekaw e jak tam deficyt bedzie sie kształotowął , ciekawe . Żeby się Wenezuelą nie skończyło...

! Odpowiedz
3 5 histeryk

Strach jest tak wielki, że są gotowi utopić Polskę, aby tylko utrzymać się przy władzy.

! Odpowiedz
0 2 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
19 13 psokal

Pozwolę sobie zauważyć że gdy pół miliona nauczycieli domagało się tysiąca złotych podwyżki, patriotyczne media w kółko powtarzały że będzie to koszt 17 mld zł. Nie podawali przy tym absolutnie żadnych szczegółów, jedynie w kółko powtarzali o tych 17 mld. Teraz słyszę że 500 złotych miesięcznie dla pół miliona niepełnosprawnych pochłonie 3 mld rocznie. Ciekawe.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
9 9 szlachta-nie-pracuje

tych z rentą socjalną nie ma pół miliona ,zresztą nie po to Kłamczysław wprowadza nowy system orzecznictwa zeby było zbyt duzo chorych pobierających rentę wszystko po wyborach of kuz

! Odpowiedz
33 10 szlachta-nie-pracuje

renta socjalna 1100 bruto
dodatek od urzędu miasta pielęgnacyjny czy jakośc tak 150
teraz 500zł

razem 1650 zł a co ma powiedzieć emeryt który żyje za 1000zł ? jest gorszy bo nie jeździ na wózku ?? nie ma dwóch głów czy porażenia to zakrawa o rasizm wszyscy biedni i niepełnosprawni powinni mieć tyle samo !!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
10 12 pull_up_terrain_ahead

Emisja pieniędzy na chore dzieci. Czy to jest sprawiedliwe?

Silvio, wypowiedz się jak zawsze apolitycznie i bezstronnie.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne