REKLAMA

"Prywatyzacja" OFE z 15-procentową prowizją

Krzysztof Kolany2019-04-15 17:25główny analityk Bankier.pl
publikacja
2019-04-15 17:25
"Prywatyzacja" OFE z 15-procentową prowizją
"Prywatyzacja" OFE z 15-procentową prowizją
fot. Adam Chełstowski / / FORUM

Zapowiedź prywatyzacji drugiej połówki OFE wzbudza we mnie mieszane uczucia. Z jednej strony rząd chce oddać nam pieniądze, które nam kiedyś obiecano, a które tak naprawdę nigdy nasze nie były. Lecz w propozycji premiera Morawieckiego tkwi wiele haczyków.

Prawie trzy lata musieliśmy czekać na skonkretyzowanie obietnicy, którą ówczesny wicepremier Morawiecki publicznie położył na stół. W lipcu 2016 roku Mateusz Morawiecki obiecał „zwrócić Polakom” 75% aktywów zgromadzonych w OFE. Pozostałe 25% rząd chciał zabrać i zasilić nimi Fundusz Rezerwy Demograficznej.

Dopiero dziś rząd oficjalnie ogłosił nową propozycję: zamierza przekazać 100% aktywów OFE na Indywidualne Konta Emerytalne (IKE). Premier Morawiecki nazywa to „prywatyzacją” składek emerytalnych, które w warstwie deklaratywnej miały być „naszymi” pieniędzmi, ale Sąd Najwyższy i Trybunał Konstytucyjny zgodnie (i w zasadzie poprawnie) uznały, że są to pieniądze publiczne. Dzięki tym wyrokom rząd Donalda Tuska w 2014 roku znacjonalizował 51,5% aktywów OFE, co przekładało się na utratę przez uczestnika OFE średnio niemal 10 tys. zł.

Na pierwszy rzut oka propozycji premiera Morawieckiego można tylko przyklasnąć. Poszkodowani przez los (czyli przez władzę i branżę finansową) klienci OFE wreszcie mają szansę odzyskać przynajmniej część pieniędzy, które wpłacili tam pod administracyjnym przymusem w ramach tzw. składek na ubezpieczenia społeczne. Jednakże przysłowiowy diabeł jak zwykle tkwi w szczegółach.

Po pierwsze, rząd mówi, że zwróci nam 100% aktywów, a nie 75%, jak mówiono wcześniej. Ale to nie do końca prawda. Bowiem przy okazji władza pobierze 15% „prowizji” od transferowanych aktywów. Jak dla mnie to skandalicznie dużo. Oficjalnie ma być to swoista zaliczka za przyszły podatek dochodowy, którego fiskus już nie pobierze przy wypłacie tych pieniędzy (tak przynajmniej deklaruje obecna ekipa). Dzięki temu państwo jednorazowo pozyska ok. 24 mld zł w latach 2020-21, co pozwoli sfinansować część zapowiedzianych niedawno wydatków fiskalnych znanych jako "piątka Kaczyńskiego".

Po drugie, nadal nie będziemy mogli swobodnie dysponować środkami z OFE. Ich wypłata będzie możliwa dopiero po osiągnięciu wieku emerytalnego. A ten - jak już zdążyliśmy się przekonać - jest zmienny w czasie. Nie wiemy, ile będzie wynosić wiek emerytalny za 10 czy 20 lat. Warto dodać, że obecnie w ramach IKE wiek uprawniający do „bezkarnej” wypłaty jest jasno określony i równy dla obu płci. Tymczasem w przypadku pozostałości z OFE kobiety uzyskają przywilej wypłacenia pieniędzy o 5 lat wcześniej niż mężczyźni.

Po trzecie, nie wiemy, w jakim stopniu będziemy mogli zarządzać kapitałem przekazanym na IKE. Obecnie IKE daje wiele możliwości inwestycyjnych i nikt nie zmusza nas do trzymania portfela skrajnie przeważonego akcjami polskich spółek. Nie wiemy też, ile będą wynosić prowizje za zarządzanie naszymi sprywatyzowanymi post-OFE.

Nie wiem też, co rząd przewidział w przypadku osób, które już teraz mają założone IKE w innej postaci niż w formie rachunku funduszy inwestycyjnych. Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami każdy może mieć tylko jeden rachunek IKE. Co więcej, pieniądze z IKE możemy wypłacić w każdej chwili i jako karę zapłacimy tylko podatek od zysków kapitałowych.

Dobra wiadomość dla giełdy

Z punktu widzenia polskiego rynku kapitałowego i operujących nań inwestorów indywidualnych propozycja premiera Morawieckiego ma kilka istotnych plusów. Po pierwsze, likwiduje znienawidzony suwak, przez którego OFE co roku muszą „sypać” akcjami za kilka miliardów złotych. Po drugie, nie będziemy mogli wypłacić pieniędzy z nowych IKE, co zdejmuje z rynku ryzyko zmasowanej podaży akcji przy okazji demontażu OFE. Po trzecie, nie będzie nacjonalizacji drugiej połówki OFE, co unieważnia koszmarny scenariusz przejęcia przez rząd pakietu kontrolnego w wielu giełdowych spółkach. 

Taka likwidacja OFE w połączeniu z uruchomieniem PPK powinna w perspektywie najbliższych lat doprowadzić do odwrócenia przepływów gotówkowych – kapitał, który dziś wycieka z GPW, będzie nań napływał umiarkowanie szerokim strumieniem. Pierwsza reakcja rynku była dość sceptyczna – po konferencji prasowej premiera Morawieckiego WIG20 stracił 0,4%, mWIG40 zyskał 0,1%, a sWIG80 zniżkował o 0,3%.

Tekst ten jest komentarzem do artykułu "Premier: Środki z OFE zostaną przekazane na prywatne Indywidualne Konta Emerytalne lub do ZUS".

Źródło:
Krzysztof Kolany
Krzysztof Kolany
główny analityk Bankier.pl

Analityk rynków finansowych i gospodarki. W zakresie jego zainteresowań leżą zarówno Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie, jak i rynki zagraniczne: Nowy Jork, Londyn i Frankfurt. Specjalizuje się w rynkach metali szlachetnych oraz monitoruje politykę najważniejszych banków centralnych. Analizuje wpływ sytuacji gospodarczej na notowania akcji, kursy par walutowych i ceny surowców. Jest trzykrotnym laureatem organizowanego przez NBP prestiżowego konkursu im. W. Grabskiego dla dziennikarzy ekonomicznych w kategoriach dziennikarstwo internetowe (2010) oraz polityka pieniężna i stabilność finansowa (2018 i 2019). Otrzymał także tytuł Herosa Rynku Kapitałowego 2016 przyznawany przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Tel.: 697 660 684

Tematy
Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Komentarze (40)

dodaj komentarz
tiptop-52
Czy jak np. górnik nabywa prawa do emerytury w wieku 45 to będzie mógł wypłacić całość z tego IKE?
histeryk
I to jest prawdziwa kradzież środków z OFE. Ordynardna, z uśmiechem na skrzywionej twarzy, dokonana w celu sfinansowania kiełbasy wyborczej i utrzymania się na dobrze płatnych stołkach.
search
Ale czy nie jest ci przyjemnie, gdzie czytasz jak wybrancy suwerena, patrioci o wysokich standardach moralnych zarabiaja godnie i zyje im sie lepiej. Malo tego wiesz ze to nie moty i glaby. 43% wedlug ostatniego badania, ludzi jest zadowolona zpolityki.
bmwm6jp
Za kazdym razem gdy grzebia w naszych emeryturach, chodzi o to samo - jak zabrac nasze pieniadze i wmawiac, ze to dla naszego dobra...
palestrina
naobiecywało się, a teraz trza zasilić budżet - Obajtek już podniósł ceny paliw, a to pewnie nie koniec podwyżek, ale budżet potrzebuje wiecej bo to jest budżet+, więc co??? a no trza obywatela skroić aby mu póxniej dać, a na koniec się pochwalic ile my to daliśmy polakom, jacy my wielkoduszni jestesmy. Niestety 80% naobiecywało się, a teraz trza zasilić budżet - Obajtek już podniósł ceny paliw, a to pewnie nie koniec podwyżek, ale budżet potrzebuje wiecej bo to jest budżet+, więc co??? a no trza obywatela skroić aby mu póxniej dać, a na koniec się pochwalic ile my to daliśmy polakom, jacy my wielkoduszni jestesmy. Niestety 80% polaków nie ma zielonego pojęcia o ekonomii i będą szczęsliwi jaki to bogaty nasz kraj jest, ehh... a nasze dzieci za to zapłacą.
tokio102
szkoda że pieniążki muszą zostać w IKE. Zanim ludzie dożyją do 60/65 roku życia te pieniądze bardzo stracą wartość _ mając na uwadze że zarobki rosną 2x co 10 lat i tyle mniej więcej wynosi rzeczywista inflacja to np. za 30 te 10 tys na IKE będą warte 10 razy mniej (no chyba że wartość pieniadzy w IKE co 10 lat szkoda że pieniążki muszą zostać w IKE. Zanim ludzie dożyją do 60/65 roku życia te pieniądze bardzo stracą wartość _ mając na uwadze że zarobki rosną 2x co 10 lat i tyle mniej więcej wynosi rzeczywista inflacja to np. za 30 te 10 tys na IKE będą warte 10 razy mniej (no chyba że wartość pieniadzy w IKE co 10 lat będzie się podwajać aby uchronić przez spadkiem wartości pieniądza).... wolałbym wydać te pieniądze teraz (lub zainwestowac) niż czekać żeby za całość w wieku 65 lat zrobić duże jednorazowe zakupy w dyskoncie...
caesar_m
Dla ścisłości : Tusk zajumał do ZUS nie dając alternatywy, Morawiecki proponuje wybór : zajumam Ci do ZUS albo rąbniemy ci 15% i będzie na niby twoje.... Na niby bo nie ma żadnego wyroku jakboby pieniądze w IKE należały do osoby przypisanej do konta. Używanie słowa "właściciel' w kraju opartym na złodziejstwie Dla ścisłości : Tusk zajumał do ZUS nie dając alternatywy, Morawiecki proponuje wybór : zajumam Ci do ZUS albo rąbniemy ci 15% i będzie na niby twoje.... Na niby bo nie ma żadnego wyroku jakboby pieniądze w IKE należały do osoby przypisanej do konta. Używanie słowa "właściciel' w kraju opartym na złodziejstwie ma bardzo wąskie i ograniczone znaczenie. Rozróżnianie złodziei wg. barw jest naiwnością. Może ci z PO bardziej skupili się na uwłaszczaniu sami siebie, a ci z PIS robią w zasadzie to samo , tylko jeszcze rozdają kasę "potrzebującym". Nie zmienia to faktu że klasy pasożytniczo -złodziejskiej przybywa. I nie mam tu na myśli meneli tylko "elity"...A każdy urzędnik marnuje pracę 10 ludzi....podczas gdy menel przepija i przejada może 20% pracy jednego człowiek. Takie są proporcje i twarde wyliczenia ...
kapitaneo
Przyjąłeś błędną tezę i niepotrzebnie się rozpisałeś. IKE jest przypisane do konkretnej osoby, która jest właścicielem tego konta, tak samo jak konta w banku.
dudapomoc
Prywatne pieniądze można opodatkować dowolną stawką i właściwie w jeden dzień zgodnie z dzisiejszymi standardami.

Wybór polega na tym:
- zaufać ZUS, podwyższyć zdolność kredytową Polski
- dać PiSowi 20 miliardów już teraz, zaufać politykom z przyszłości

Sam nie wiem co lesze, chyba zostałbym w OFE :)
parzystokopytny
Tak mi się skojarzyło z anegdotą:

Dlaczego Lenin na obrazie na którym przemawia do tłumów tak mocno trzyma czapkę?

- żeby mu nie ukradli

Powiązane: Rząd Mateusza Morawieckiego

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki