Płace rosną szybko, ale inflacja je przytemperuje

założyciel SpotData.pl

Wzrost płac w Polsce utrzymuje się na wysokim poziomie i nie wykazuje oznak spowolnienia. Ale ze względu na rosnącą inflację, wynagrodzenia realne rosną wolniej niż w zeszłym roku. Dla konsumentów to gorzej, ale dla firm – lepiej.

Z ostatnich danych GUS wynika, że w kwietniu przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw wzrosło o 7,1 proc. rok do roku. Jest to zgodne z trendem trwającym od połowy 2017 r. Trend jest bardzo stabilny i tylko czasami zdarzają się od niego odchylenia (jak w marcu – w dół). Jednak inflacja będzie w tym roku wyższa niż w zeszłym, a to sprawia, że realny wzrost wynagrodzeń będzie wolniejszy – prawdopodobnie o ok. 1 pkt proc., czyli ok. 4,5 proc. vs 5,5 proc. w zeszłym roku.

Niższy realny wzrost wynagrodzeń oznacza, że baza do konsumpcji będzie miała mniejszą dynamikę. Choć pamiętajmy, że wielu konsumentom zostanie to zrekompensowane przez silny impuls fiskalny, czyli nowe transfery społeczne (rozszerzenie 500+ na pierwsze dziecko i tzw. 13 emerytura). Dlatego dynamika konsumpcji powinna pozostać solidna. Jednocześnie dla firm obniżenie realnej dynamiki wynagrodzeń może stanowić ulgę. Relacja między przychodami a kosztami powinna się poprawić, co niektórym firmom pozwoli uzyskać wyższą rentowność. A z rentownością firmy miały ostatnimi czasy problem. Mimo bardzo wysokiego wzrostu gospodarczego, rentowność obrotu netto w zeszłym roku się obniżała.

(SpotData)

Choć warto zauważyć, że realne wynagrodzenie rośnie wciąż szybciej niż produktywność pracy. A to oznacza, że udział płac w PKB generalnie się zwiększa, co dla mniej efektywnych firm jest egzystencjalnym zagrożeniem.

Chcesz codziennie takie informacje na swoją skrzynkę? Zapisz się na newsletter SpotData.

Chcesz samodzielnie analizować dane ekonomiczne? Platforma SpotData to darmowy dostęp do ponad 40 tysięcy danych z polskiej i światowej gospodarki, które można analizować, przetwarzać i pobierać w formie wykresów i tabel do Excela. Sprawdź na: https://spotdata.pl/ogolna.

Ignacy Morawski

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.