REKLAMA

Eurostat: polskie bezrobocie najniższe w historii

2019-04-01 11:32
publikacja
2019-04-01 11:32
Eurostat: polskie bezrobocie najniższe w historii
Eurostat: polskie bezrobocie najniższe w historii
/ Parlament Europejski

Stopa bezrobocia w Polsce wyniosła w lutym 3,5 proc. To jeden z najniższych wyników w UE.

Stopa bezrobocia w strefie euro w lutym wyniosła 7,8 proc., powtarzając tym samym rezultat ze stycznia. Dzisiejszy odczyt nie zaskoczył analityków. W długim horyzoncie wynik na poziomie 7,8 proc. jest najniższy od października 2008 r. czyli od ponad 10 lat. Dla porównania, dwanaście miesięcy wcześniej stopa bezrobocia w strefie euro wynosiła 8,5 proc.

W całej UE stopa bezrobocia wyniosła w lutym 6,5 proc. wobec takiego samego wyniku w styczniu i 7,1 proc. w lutym 2018 r. To najlepszy wynik w całej historii comiesięcznych badań, których historia sięga początku 2000 r.

W liczbach bezwzględnych dane o bezrobociu kształtowały się następująco: w UE Eurostat naliczył 16,012 mln bezrobotnych, z czego 12,730 mln zamieszkiwało państwa strefy euro. W porównaniu ze styczniem, liczba bezrobotnych w UE spadła o 102 tys. Z kolei w porównaniu z lutym ubiegłego roku, w Unii ubyło 1,469 mln bezrobotnych (1,169 mln w strefie euro).

Miano kraju o najniższej stopie bezrobocia w UE utrzymały Czechy (1,9 proc.). Drugą pozycję niezmiennie zajmują Niemcy (3,1 proc.), natomiast na trzecią lokatę wskoczyła Holandia (3,4 proc.).

Przypisana Polsce stopa bezrobocia na poziomie 3,5 proc. jest najniższa w najnowszej historii naszego kraju. Warto jednak pamiętać, że dane Eurostatu dotyczące stopy bezrobocia bywają poddawane rewizjom – tak jest i tym razem, zmianie uległy wartości dla poprzednich miesięcy (dane dla stycznia 2019 r. zmieniono z 3,7 proc. do 3,6 proc.).

Liczba bezrobotnych w naszym kraju określana przy pomocy metody BAEL została oszacowana w lutym na 590 tysięcy, co również jest historycznym minimum. W przypadku stycznia  Eurostat podał 611 tys. bezrobotnych, podczas gdy miesiąc temu raportowano liczbę 626 tys.

W porównaniu z lutym 2018 r., stopa bezrobocia spadła we wszystkich państwach UE, z wyjątkiem Austrii i Danii (bez zmian). Najwyższy spadek odsetka bezrobotnych odnotowano na Cyprze (z 9,4 proc. do 7,1 proc.) i Hiszpanii ( z 16,2 proc. do 13,9 proc.).

Statystyki bezrobocia publikowane przez Eurostat pochodzą z badań ankietowych zgodnych z metodyką Międzynarodowej Organizacji Pracy. W badaniach aktywności zawodowej (BAEL) za bezrobotnego uznaje się osobę niemającą pracy, gotową ją podjąć w ciągu dwóch tygodni i aktywnie jej poszukującą w ciągu ostatnich czterech tygodni. 

Dlatego też statystyki bezrobotnych według BAEL są wyraźnie niższe od wyników podawanych przez GUS i Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (w lutym 6,1 proc.), które publikują liczbę zarejestrowanych bezrobotnych. Czyli także tych, którzy nie są zainteresowani podjęciem pracy lub pracują „na czarno”.

MZ

Źródło:
Tematy
Otwórz konto, które samo oszczędza na 6,5% i zgarnij nawet 450 zł

Otwórz konto, które samo oszczędza na 6,5% i zgarnij nawet 450 zł

Komentarze (15)

dodaj komentarz
bha
Co za bzdury...ile osób wyjechało z tego kraju w ciągu ostatniej tylko dekady 3 Miliony i to tylko oficjalnie,,a może i więcej,ile czasowo-sezonowo pracuje zagranicą ,ile pracuje na niepełnych etatach 0.5,0.75 etc.Ogrom bo wiele tzw.firm nie ma zamiaru ich zatrudniać w pełnym wymiarze dla swoich oszczędności ,ile pracuje osób na Co za bzdury...ile osób wyjechało z tego kraju w ciągu ostatniej tylko dekady 3 Miliony i to tylko oficjalnie,,a może i więcej,ile czasowo-sezonowo pracuje zagranicą ,ile pracuje na niepełnych etatach 0.5,0.75 etc.Ogrom bo wiele tzw.firm nie ma zamiaru ich zatrudniać w pełnym wymiarze dla swoich oszczędności ,ile pracuje osób na szaro-czarno następny Ogrom bo jest coraz więcej na rynku zwodzących ich od samego początku na maxa ,cwanych ,żerujących pseudo dawców pracy....Ile osób pracuje na śmieciowo-zleceniowych niepełnych umowach Full .....Więc suma sumarum ,gdyby można to wszystko zliczyć łącznie to bezrobocie jest,byłoby w tym kraju dużo ,dużo większe niż medialna propaganda pseudo sukcesu podaje od dawna..
pawel007
Litości! nie ma czegoś takiego jak bezrobocie Eurostatu. Jest pozbawione wahań sezonowych bezrobocie z Badań Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL). Żeby mieć dane miesięczne Eurostat ekstrapoluje je trendami z danych miesięcznych z urzędów pracy (stąd od czasu do czasu korekty, jak miesięczne dane rozjadą się z BAEL). W lutym jest Litości! nie ma czegoś takiego jak bezrobocie Eurostatu. Jest pozbawione wahań sezonowych bezrobocie z Badań Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL). Żeby mieć dane miesięczne Eurostat ekstrapoluje je trendami z danych miesięcznych z urzędów pracy (stąd od czasu do czasu korekty, jak miesięczne dane rozjadą się z BAEL). W lutym jest tak nisko, bo algorytm odszumowujący jeszcze nie "zdecydował" czy wzrost bezrobocia był bardziej sezonowy, czy to początek trendu wzrostowego. Dane o liczbie pracujących BAEL za 4q2019 nie są jednak wesołe i prawdopodobnie to ostatnie miesiące, kiedy mówimy o rekordowo niskim bezrobociu.
do_niczego
W Polsce jest tania siła robocza więc nic dziwnego że opłaca się zachodowi inwestować na potęgę. A Politycy na to przyzwalają za przywileje dla nich w PE.
ajwaj
Maja szczecie. ze 4 mln Polaków wyjechalo
bo jak wrócili by > taczki z PISom sie grzeja
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
marxs
hehe następni po GUS ściemniacze i propagandziści którzy liczą do pracujących nawet osoby co 1 godzinę w miesiącu przepracowały 3,5% bezrobocia a spośród 24 mln osób w wieku produkcyjnym prawie 10 mln nie pracuje
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
rynkitomojapasja
A masz inny sposób na liczenie? Widziałeś w ogóle kiedyś inny? Może na Gibraltarze to liczą pukając od drzwi do drzwi:D

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki