REKLAMA
WEBINAR

Eurostat: polskie bezrobocie najniższe w historii

2019-04-01 11:32
publikacja
2019-04-01 11:32

Stopa bezrobocia w Polsce wyniosła w lutym 3,5 proc. To jeden z najniższych wyników w UE.

Eurostat: polskie bezrobocie najniższe w historii
Eurostat: polskie bezrobocie najniższe w historii
/ Parlament Europejski

Stopa bezrobocia w strefie euro w lutym wyniosła 7,8 proc., powtarzając tym samym rezultat ze stycznia. Dzisiejszy odczyt nie zaskoczył analityków. W długim horyzoncie wynik na poziomie 7,8 proc. jest najniższy od października 2008 r. czyli od ponad 10 lat. Dla porównania, dwanaście miesięcy wcześniej stopa bezrobocia w strefie euro wynosiła 8,5 proc.

W całej UE stopa bezrobocia wyniosła w lutym 6,5 proc. wobec takiego samego wyniku w styczniu i 7,1 proc. w lutym 2018 r. To najlepszy wynik w całej historii comiesięcznych badań, których historia sięga początku 2000 r.

W liczbach bezwzględnych dane o bezrobociu kształtowały się następująco: w UE Eurostat naliczył 16,012 mln bezrobotnych, z czego 12,730 mln zamieszkiwało państwa strefy euro. W porównaniu ze styczniem, liczba bezrobotnych w UE spadła o 102 tys. Z kolei w porównaniu z lutym ubiegłego roku, w Unii ubyło 1,469 mln bezrobotnych (1,169 mln w strefie euro).

Miano kraju o najniższej stopie bezrobocia w UE utrzymały Czechy (1,9 proc.). Drugą pozycję niezmiennie zajmują Niemcy (3,1 proc.), natomiast na trzecią lokatę wskoczyła Holandia (3,4 proc.).

Przypisana Polsce stopa bezrobocia na poziomie 3,5 proc. jest najniższa w najnowszej historii naszego kraju. Warto jednak pamiętać, że dane Eurostatu dotyczące stopy bezrobocia bywają poddawane rewizjom – tak jest i tym razem, zmianie uległy wartości dla poprzednich miesięcy (dane dla stycznia 2019 r. zmieniono z 3,7 proc. do 3,6 proc.).

Liczba bezrobotnych w naszym kraju określana przy pomocy metody BAEL została oszacowana w lutym na 590 tysięcy, co również jest historycznym minimum. W przypadku stycznia  Eurostat podał 611 tys. bezrobotnych, podczas gdy miesiąc temu raportowano liczbę 626 tys.

W porównaniu z lutym 2018 r., stopa bezrobocia spadła we wszystkich państwach UE, z wyjątkiem Austrii i Danii (bez zmian). Najwyższy spadek odsetka bezrobotnych odnotowano na Cyprze (z 9,4 proc. do 7,1 proc.) i Hiszpanii ( z 16,2 proc. do 13,9 proc.).

Statystyki bezrobocia publikowane przez Eurostat pochodzą z badań ankietowych zgodnych z metodyką Międzynarodowej Organizacji Pracy. W badaniach aktywności zawodowej (BAEL) za bezrobotnego uznaje się osobę niemającą pracy, gotową ją podjąć w ciągu dwóch tygodni i aktywnie jej poszukującą w ciągu ostatnich czterech tygodni. 

Dlatego też statystyki bezrobotnych według BAEL są wyraźnie niższe od wyników podawanych przez GUS i Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (w lutym 6,1 proc.), które publikują liczbę zarejestrowanych bezrobotnych. Czyli także tych, którzy nie są zainteresowani podjęciem pracy lub pracują „na czarno”.

MZ

Źródło:
Tematy
Zależy Ci na bezpieczeństwie systemów IT? Sprawdź ofertę Plus Data Center!

Zależy Ci na bezpieczeństwie systemów IT? Sprawdź ofertę Plus Data Center!

Komentarze (15)

dodaj komentarz
bha
Co za bzdury...ile osób wyjechało z tego kraju w ciągu ostatniej tylko dekady 3 Miliony i to tylko oficjalnie,,a może i więcej,ile czasowo-sezonowo pracuje zagranicą ,ile pracuje na niepełnych etatach 0.5,0.75 etc.Ogrom bo wiele tzw.firm nie ma zamiaru ich zatrudniać w pełnym wymiarze dla swoich oszczędności ,ile pracuje osób na Co za bzdury...ile osób wyjechało z tego kraju w ciągu ostatniej tylko dekady 3 Miliony i to tylko oficjalnie,,a może i więcej,ile czasowo-sezonowo pracuje zagranicą ,ile pracuje na niepełnych etatach 0.5,0.75 etc.Ogrom bo wiele tzw.firm nie ma zamiaru ich zatrudniać w pełnym wymiarze dla swoich oszczędności ,ile pracuje osób na szaro-czarno następny Ogrom bo jest coraz więcej na rynku zwodzących ich od samego początku na maxa ,cwanych ,żerujących pseudo dawców pracy....Ile osób pracuje na śmieciowo-zleceniowych niepełnych umowach Full .....Więc suma sumarum ,gdyby można to wszystko zliczyć łącznie to bezrobocie jest,byłoby w tym kraju dużo ,dużo większe niż medialna propaganda pseudo sukcesu podaje od dawna..
pawel007
Litości! nie ma czegoś takiego jak bezrobocie Eurostatu. Jest pozbawione wahań sezonowych bezrobocie z Badań Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL). Żeby mieć dane miesięczne Eurostat ekstrapoluje je trendami z danych miesięcznych z urzędów pracy (stąd od czasu do czasu korekty, jak miesięczne dane rozjadą się z BAEL). W lutym jest Litości! nie ma czegoś takiego jak bezrobocie Eurostatu. Jest pozbawione wahań sezonowych bezrobocie z Badań Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL). Żeby mieć dane miesięczne Eurostat ekstrapoluje je trendami z danych miesięcznych z urzędów pracy (stąd od czasu do czasu korekty, jak miesięczne dane rozjadą się z BAEL). W lutym jest tak nisko, bo algorytm odszumowujący jeszcze nie "zdecydował" czy wzrost bezrobocia był bardziej sezonowy, czy to początek trendu wzrostowego. Dane o liczbie pracujących BAEL za 4q2019 nie są jednak wesołe i prawdopodobnie to ostatnie miesiące, kiedy mówimy o rekordowo niskim bezrobociu.
do_niczego
W Polsce jest tania siła robocza więc nic dziwnego że opłaca się zachodowi inwestować na potęgę. A Politycy na to przyzwalają za przywileje dla nich w PE.
ajwaj
Maja szczecie. ze 4 mln Polaków wyjechalo
bo jak wrócili by > taczki z PISom sie grzeja
marxs
hehe następni po GUS ściemniacze i propagandziści którzy liczą do pracujących nawet osoby co 1 godzinę w miesiącu przepracowały 3,5% bezrobocia a spośród 24 mln osób w wieku produkcyjnym prawie 10 mln nie pracuje
rynkitomojapasja
A masz inny sposób na liczenie? Widziałeś w ogóle kiedyś inny? Może na Gibraltarze to liczą pukając od drzwi do drzwi:D
bha odpowiada rynkitomojapasja
Mam Panie ,,mądralo" ... Więc zaczynamy ... ile osób wyjechało z tego kraju w ciągu ostatniej tylko dekady 3 Miliony i to tylko oficjalnie ,a może i więcej,ile pracuje na niepełnych etatach 0.5,0.75 etc.Ogrom bo wiele tzw.firm nie ma zamiaru ich zatrudniać w pełnym wymiarze dla swoich oszczędności ,ile pracuje osób na szaro-Mam Panie ,,mądralo" ... Więc zaczynamy ... ile osób wyjechało z tego kraju w ciągu ostatniej tylko dekady 3 Miliony i to tylko oficjalnie ,a może i więcej,ile pracuje na niepełnych etatach 0.5,0.75 etc.Ogrom bo wiele tzw.firm nie ma zamiaru ich zatrudniać w pełnym wymiarze dla swoich oszczędności ,ile pracuje osób na szaro-czarno Ogrom bo jest coraz więcej na rynku zwodzących ich od samego początku na maxa ,cwanych ,żerujących pseudo dawców pracy....Ile osób pracuje na śmieciowych niepełnych umowach Full .....Więc suma sumarum ,gdyby to wszystko zliczyć łącznie to bezrobocie jest w tym kraju dużo ,dużo większe niż medialna propaganda podaje od dawna..
antypropaganda
Francja, Włochy, Hiszpania, Grecja - największe bezrobocie w UE.
Średnie bezrobocie strefy Euro wyższe niż reszty UE
Większość krajów bez euro w czołówce najniższego bezrobocia
Wnioski są jednoznaczne.
search
Musimy glosowac na PIS i POLEXIT, tylko nie rozumie po co te bufetowe rude, kempy i zalewskie pchaja sie do parlamentu jak juz dawno wyprowadzily flagi z ministerstw. jak bedziemy poza unia tyo bedzie dobrobyt taki wniosek, poza tym u nas juz jest 500+ i worek ++++ i komu by sie chcialo robic

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki