Czy Polonia powinna głosować w wyborach? [Sonda]

Udział w wyborach Polaków, którzy na co dzień żyją w innych krajach, to temat budzący kontrowersje nie od dziś. Okazuje się, że nie wszędzie przepisy są tak liberalne jak u nas.

(FORUM)

Polacy mieszkający poza granicami kraju mogą swobodnie korzystać z przysługującego im prawa wyborczego. Nie ma znaczenia, jak długo przebywa się poza Polską – te same regulacje dotyczą osoby wyjeżdzające służbowo na kilka dni, jak i stałych emigrantów. Wystarczy mieć obywatelstwo polskie, ukończone 18 lat, posiadać ważny dokument tożsamości i zostać wpisanym do spisu wyborców.

Kwestia głosowania przez Polonię budzi kontrowersje przed każdymi wyborami. Ostrze krytyki nie jest rzecz jasna wymierzone w krótkoterminowych emigrantów ekonomicznych czy osoby studiujące za granicą oraz tych Polaków, którzy planują wrócić do kraju. Zarzuty formułowane są pod adresem głosowania przez Polaków, którzy od wielu lat mieszkają daleko poza Polską i nie planują do niej wracać.

Chociaż w większości państw europejskich głosowanie za granicą jest powszechną praktyką, to istnieją też takie, które przywilej ten ograniczają. Przykładowo, prawo do udziału w wyborach Niemcy tracą po 25 latach mieszkania poza krajem, a Brytyjczycy już po 15 latach.

Zgodnie z ordynacją wyborczą, głosy oddawane poza granicami kraju doliczane są do listy warszawskiej. Rodzi to problem w postaci zmniejszania reprezentatywności wyników wyborów (mieszkańcy Warszawy mogą czuć się niejako poszkodowani). W debacie publicznej pojawiają się więc pomysły utworzenia „okręgów polonijnych”, dzięki czemu Polonia miałaby w Parlamencie konkretnych reprezentantów. Jako argument za tym rozwiązaniem przytaczany jest m.in. fakt obecności (i to faktycznie niezależnej od wyniku wyborów) posła mniejszości niemieckiej.

Na koniec warto dodać, że zjawisko głosowania przez Polonie nie jest powszechne. W poprzednich wyborach prezydenckich z zagranicy napłynęło 165 567 głosów, w parlamentarnych zaś 174 805 głosów.

Jeżeli nie widzisz ankiety poniżej, kliknij tutaj

W ramach przedwyborczych sond pytaliśmy już o:

MZ

Źródło:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
30 11 borma

Twierdze , ze lepiej mozna ocenic sytuacje w Polsce , przygladajac jej sie z zewnatrz. Siedzac wsrod pszczolek w ulu miej sie widzi , niz obserwujac ul z zewnatrz . Poza tym jest kwestia konstytucji . Ja wiem , ze dzisiaj dla wielu jest to kawalek bezwartosciowego papieru . Ale nie dla wszystkich. Tolerancyjni tez nie jestesmy , jak wynika z wielu wypowiedzi. Nie wspomne o solidarnosci , bo to pojecie jest wyswiechtane juz tak w blocie , ze lepiej nie mowic.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
21 6 rtomaszewski

jesli mieszkam jako obywatel to czemu nie przeciez pis tez chce wiedziec ile zarabiam chociaz w Polsce nie przebywam

! Odpowiedz
40 20 tristans

emigranci, emeryci, kobiety i trwale bezrobotni nie powinni mieć prawa do głosowania

! Odpowiedz
4 4 wyrwin666

Emigranci - zgoda
Emeryci - absurd, żeby nie mogli głosować
Kobiety - debil z Ciebie ...
Trwale bezrobotni - tutaj zgoda. Ja to rozwinę nawet o wszystkich bezrobotnych bez względu na "trwałość" ich bezrobocia
Dodam jeszcze jedną grupę mianowicie "tristans" - takich pozbawiłbym nie tylko praw wyborczych ,ale i praw publicznych.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
9 23 skaurus

Ciekawe, skoro założymy, ze w Warszawie uprawnionych do głosowania jest ok 1.3 mln (nie wszyscy zagłosują, powiedzmy 50%) i teraz jak dopiszemy do tego 170 tys. ODDANYCH głosów to konserwatywnie można założyć, że Polonia liczy się w granicach 20-25% oddanych głosów w Warszawie, całkiem pokaźna liczba która faktycznie ma spory wpływ na wyniki wyborów a z krajem mają niewiele wspólnego (poza narodowością)

Proszę dopisać mnie do listy osób które żadają uregulowania statusu Polonii w kwestii oddawania głosów.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 1 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
48 81 cowabunga

Polonia absolutnie nie powinna głosować , z kilku powodów
1) Nie płaci tu podatków
2) Nie mieszka tutaj i nie ma pojęcia co się w dzień poprzedni dzieje
3) Nie pracuje tutaj

Równie dobrze można wprowadzić prawo głosu marsjanom albo tym z Syriusza. Jakim prawem ktoś kogo tu nie ma wybiera za mnie osoby które decydują o moim codziennym życiu ?

To skandal i ku....o jakieś!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
25 33 7000

Biorąc pod uwagę Twoje wnioski to powinni głosować tylko Ci którzy tu mieszkają. Więc dopuśćmy do głosowania Ukraińców i wszystkich którzy przyjeżdżają do Polski. Tylko czy to się nie skończy jak plebiscyty na początku lat dwudziestych ubiegłego stulecia.

! Odpowiedz
8 12 newconnect

W zasadzie się zgadzam ale przede wszystkim trzeba oddzielić osoby mieszkające na stałe w UE i mieszkające poza UE. Odnośnie osób mieszkających poza UE i mających inne obywatelstwo (oprócz polskiego oczywiście) należy bezwzględnie wprowadzić zakaz głosowania. Ci ludzie już wybrali. Natomiast w ramach UE to sytuacja jest trudniejsza skoro istnieje prawo do przemieszczania się i osiedlania ale jest generalne założenie że nie dajemy sobie obywatelstw w ramach UE...

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
5 7 bumbumbum odpowiada 7000

7000 - ja rozwiążę ten problem natychmiast.

ZAKAZAĆ WJAZDU UKRAIŃCOM DO POLSKI JAKO MIGRANCI ZAROBKOWI ZAPRASZAM JAKO TURYSTÓW!

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne