Czy parytety na listach wyborczych to dobry pomysł? [Sonda]

2019-10-07 08:14
publikacja
2019-10-07 08:14

Niczym bumerang przed każdymi wyborami powraca kwestia reprezentacji płci na listach wyborczych. Sprawdzamy, ile kobiet w tym roku startuje do parlamentu i pytamy Państwa o zdanie w tej sprawie.

/ fot. Francois Lenoir / FORUM

Zgodnie z przyjętą w 2011 r. ustawą, każda z płci musi być reprezentowana na listach wyborczych danej partii w wymiarze przynajmniej 35 proc. kandydatów. Siłą rzeczy parametr ten znajduje zastosowanie do kobiet („niedoboru” mężczyzn w polityce jeszcze nie obserwowaliśmy).

Jak wynika z analiz Instytutu Spraw Publicznych, w nadchodzących wyborach do Sejmu kobiety stanowią 42 proc. kandydatów. To wynik zbliżony do odnotowanego cztery lata temu. Najwięcej kobiet znajdziemy na listach SLD (46,6 proc.) i Koalicji Obywatelskiej (43 proc.). Kolejne na liście są PSL (41,4 proc., Konfederacja (39,7 proc.) oraz Prawo i Sprawiedliwość (39 proc.). Warto dodać, że kandydatki zajmują 30 proc. pierwszych pięciu miejsc na listach i blisko 20 proc. „jedynek”, które teoretycznie dają największą szansę na mandat.

Znacznie mniej kobiet znajdziemy na listach do Senatu, w przypadku których mamy do czynienia z systemem jednomandatowych okręgów wyborczych. W obecnych wyborach panie stanowią 16,2 proc. kandydatów, to o 2,5 proc. więcej niż przed czterema laty. Udział kobiet na poszczególnych listach prezentuje się następująco: SLD (28,6 proc.), KO (24,7 proc.), PSL (6,2 proc.), PiS (14,1 proc.).

Zwolennicy kwot minimalnych / parytetów na listach wyborczych argumentują, że jest to rozwiązanie wzmacniające reprezentatywność parlamentu – koniec końców kobiety stanowią ponad połowę mieszkańców Polski (ok. 51 proc.). Przeciwnicy przypominają, że o tym, kto jest na listach suwerennie powinny decydować partie, a w obecnym systemie może dojść do sytuacji, w której nawet posiadający dobre kwalifikacje mężczyzna nie załapie się na listę ze względu na swoją płeć.

Jeżeli nie widzisz ankiety poniżej, kliknij w ten link

MZ

Źródło:
Tematy
Tanie konto osobiste z kontem oszczędnościowym.

Tanie konto osobiste z kontem oszczędnościowym.

Advertisement

Komentarze (4)

dodaj komentarz
wonsz
Parytety w obecnej formie (tj. wymóg 35% dla każdej płci) prowadzą do rażącej dyskryminacji i wręcz wykluczania osób nie-binarnych (tj. takich, które nie czują przynależności do płci kobiecej albo męskiej - ale np. do obu po trochu albo do żadnej). Prosty przykład - mam dwoje kandydatów, kobietę i mężczyznę. Parytety w obecnej formie (tj. wymóg 35% dla każdej płci) prowadzą do rażącej dyskryminacji i wręcz wykluczania osób nie-binarnych (tj. takich, które nie czują przynależności do płci kobiecej albo męskiej - ale np. do obu po trochu albo do żadnej). Prosty przykład - mam dwoje kandydatów, kobietę i mężczyznę. Tworzę z nich listę, wszystko jest ok, 50% kobiet, 50% mężczyzn, parytety zachowane i demokracja kwitnie. Jeśli dodam do tej listy osobę agenderową, tj. nieidentyfikującą się z żadną płcią, komisja wyborcza odmówi mi zarejestrowania listy - bo mam po ok. 33% kobiet, 33% mężczyzn i 33% genderqueer. Nie mogę też wystawić listy składającej się z samych osób agenderowych, bo żadna płeć nie jest na niej reprezentowana (0%)

Alternatywnie można też uznać, że oprócz płci kobiecej i męskiej mamy także inne płcie lub ich kombinacje - za artykułem "tożsamość płciowa" na wiki - agender (na potrzeby tworzenia listy wyborczej też uznajemy to za płeć), bigender, demigender czy różne dziwne nazwy rodem z dzikich plemion. Powodzenia ze stworzeniem listy, na której każda płeć ma 35% kandydatów, jeśli płci jest więcej niż 2 ;)

Ech, fajny ten świat :) Pod żadnym pozorem nie można go tylko brać na poważnie ;)
marianpazdzioch
Wręcz przeciwnie - powinna być całkowita dowolność. Nie zbierasz żadnych list podpisów, płacisz jak w cywilizowanych krajach 1000 zł startowego i heja. Powinien być JOW, a nie 25% z pis, 25% z PO, 25% z LSD itd.
zzibi2
tak:
min 30% kobiet
min 30% czarnych
min 30% żółtych
min 30% białych
min 30% gejów
min 30% lesbijek
...

loosac
Parytety to ciche ogloszenie, ze dana grupa spoleczna jest uposledzona i trzeba ja pchac na sile na jakies stanowiska.

Powiązane: Polityka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki