Wybory przez internet - tak czy nie? [Sonda]

2019-10-08 07:41
publikacja
2019-10-08 07:41

Internet zmienił nasze życie, ale wciąż nie zmienił tego, jak głosujemy w wyborach. Czy u progu trzeciej dekady XXI wieku czas poważnie pomyśleć o głosowaniu przez internet?

/ YAY Foto

O pomyśle głosowania przez internet debatowano już w czasach, w których dostęp do sieci wymagał komputera, będącego dla wielu był luksusem. Dziś, kiedy niemal każdy ma w kieszeni smartfona, nie jesteśmy ani o krok bliżej wcielenia tej idei w życie.

Zwolennicy głosowania przez internet przypominają, że przecież przez sieć załatwiamy szereg innych spraw, w tym tak ważnych jak bankowość czy kontakt z administracją publiczną. Wprowadzenie głosowania przez internet działałoby profrekwencyjnie, otwierając jednocześnie łatwą możliwość oddania głosu wszystkim tym, dla których stawienie się w lokalu wyborczym jest skomplikowanym przedsięwzięciem. Dodatkowo, dzięki internetowemu głosowaniu wyniki wyborów byłyby znane niemal natychmiast po ich zakończeniu.

Krytycy takiego rozwiązania podniosą z kolei zarzut, że system elektroniczny jest podatny na ataki hakerów, co rodzi groźbę zafałszowania wyników. Kwestionowana mogłaby być także tajność głosowania. Co więcej, w razie ewentualnych protestów i nieprawidłowości, głosów internetowych praktycznie nie da się przeliczyć ponownie - w przeciwieństwie do tradycyjnych kartek papieru. 

Obie strony znajdą też argumenty z innych krajów. Zwolennicy przypomną, że głosowanie internetowe z powodzeniem działa w Estonii, na co przeciwnicy dodadzą, że kraje takie jak Wielka Brytania czy Norwegia wycofały się z takiego pomysłu. Obszerne omówienie kwestii głosowania przez internet w wybranych państwach można znaleźć w artykule dr Jarosława Zbieranka, opublikowanym w Zeszytach Prawniczych Biura Analiz Sejmowych Kancelarii Sejmu.

Zwolennikom włączenia internetu w proces wyborczy na pocieszenie pozostaje możliwość dopisania się do spisu wyborców za pośrednictwem profilu zaufanego, do którego zalogować można się przez bankowość internetową. Więcej na ten temat w tym artykule.

Jeżeli nie widzisz ankiety poniżej, kliknij w ten link

MZ

Źródło:
Tematy
Rozwiń firmę z terminalem płatniczym

Rozwiń firmę z terminalem płatniczym

Advertisement

Komentarze (17)

dodaj komentarz
jarekzbyszek
Jak dwa mln Polaków za granicą będzie mogło wreszcie oddać głos to niedzielny mszalny elektorat już nie wystarczy do rządzenia.
pirx
Te kilkaset metrów spaceru (w dużych miastach) to nie jest jakiś nadludzki wysiłek by zagłosować. Jak ktoś z tego powodu nie głosuje, to może i lepiej.

Nie ma w 100% bezpiecznych i wiarygodnych systemów informatycznych. Trochę znam to ze strony zawodowej i z dużą rezerwą podchodzę do głosowania przez sieć.
Te kilkaset metrów spaceru (w dużych miastach) to nie jest jakiś nadludzki wysiłek by zagłosować. Jak ktoś z tego powodu nie głosuje, to może i lepiej.

Nie ma w 100% bezpiecznych i wiarygodnych systemów informatycznych. Trochę znam to ze strony zawodowej i z dużą rezerwą podchodzę do głosowania przez sieć. W Szwajcarii była nie dawno duża afera z tym związana. Zrobiono audyt softu obsługującego e-wybory. Audyt wypadł pozytywnie. Na szczęście kod softu wypłynął do sieci. Analizą zajęli się pasjonaci i znaleźli sporo potencjalnych luk.
gbkrk
Czyli prosty wniosek jest taki, że kod musi być opensource (dostępny dla wszystkich).
A jeśli chodzi o kryptografię to istnieją systemy, które nie wymagają zaufania do żadnego człowieka, a mimo to gwarantują tajność i 100% dokładne wyniki. Wszystko oparte na niepodważalnej matematyce.
gbkrk odpowiada gbkrk
Ściślej, każdy będzie mógł sprawdzić, że czyjś głos był policzony, ale nie będzie mógł sprawdzić na kogo był to głos - to będzie mógł tylko ktoś kto głosował (w każdym momencie po zakończeniu wyborów) i to sprawdzenie będzie ze 100% pewnością (no chyba, że ktoś uznaje szansę jak 1 do jakaś liczba Ściślej, każdy będzie mógł sprawdzić, że czyjś głos był policzony, ale nie będzie mógł sprawdzić na kogo był to głos - to będzie mógł tylko ktoś kto głosował (w każdym momencie po zakończeniu wyborów) i to sprawdzenie będzie ze 100% pewnością (no chyba, że ktoś uznaje szansę jak 1 do jakaś liczba dużo większa niż liczba atomów we wszechświecie za istotną).
zenonn
Każdy ma dostęp do komputera. Wielu ma komputer zawsze przy sobie (smartfon). Pilotaże wykazały niechęć ludzi do nowości czyli wysoki koszt.
Ja osobiście jestem za głosowaniem internetowym. Metody pilotażowe opisano. Kto chce pójdzie do urny.
"Hakerów" czyli wojsk cybernetycznych państw zainteresowanych
Każdy ma dostęp do komputera. Wielu ma komputer zawsze przy sobie (smartfon). Pilotaże wykazały niechęć ludzi do nowości czyli wysoki koszt.
Ja osobiście jestem za głosowaniem internetowym. Metody pilotażowe opisano. Kto chce pójdzie do urny.
"Hakerów" czyli wojsk cybernetycznych państw zainteresowanych bym się` nie obawiał.
Zachęty do głosowania na konkretnych ludzi są kampanią wyborczą
clucky
Tak, ale jako alternatywa (głosowanie papierowe powinno zostać) i wszystkie głosy internetowe powinny być ogólnie dostępne, z tym że każdy wyborca miałby przyporządkowany losowy unikalny numer identyfikacyjny na każde wybory, który byłby znany tylko jemu i tylko ten numer wyświetlałby się obok głosu na publicznej Tak, ale jako alternatywa (głosowanie papierowe powinno zostać) i wszystkie głosy internetowe powinny być ogólnie dostępne, z tym że każdy wyborca miałby przyporządkowany losowy unikalny numer identyfikacyjny na każde wybory, który byłby znany tylko jemu i tylko ten numer wyświetlałby się obok głosu na publicznej liście głosów. Dodatkowo w celu szybkiego wyszukania swojego numeru powinna być możliwość filtrowania głosów po obwodowej komisji wyborczej, do której jest wyborca przypisany na podstawie swojego adresu.
Dodatkowo kod systemu do głosowania powinien być ogólnie dostępny (aby każdy programista mógł sprawdzić czy nie ma ukrytych funkcjonalności, np. dodatkowego wysyłania informacji do jakiejś osoby/miejsca) przynajmniej na kilka miesięcy przed głosowaniem oraz powinien być sprawdzony przez kilka niezależnych firm, czy nie ma luk bezpieczeństwa.
Dzięki temu:
1) każdy mógłby zagłosować przez Internet (najlepiej jakby głosowanie internetowe było w terminie wcześniejszym, żeby przy nazwiskach wyborców wydrukowanych na listach w obwodowych komisjach wyborczych była już informacja, że głosował internetowo - dzięki temu można by było zrobić opcję anulowania głosu internetowego i oddania głosu papierowego, np. jak wnuczek bez zgody babci/dziadka zagłosował za nich przez Internet)
2) każdy mógłby sprawdzić, czy jego głos nie został skasowany lub zmieniony (po zagłosowaniu widziałby go na swoim koncie, a po zakończeniu głosowania papierowego byłby widoczny na publicznej liście)
3) każdy (po zakończeniu głosowania papierowego) mógłby zrobić statystyki i porównać ich poprawność z tymi obliczonymi przez system (w ramach obwodowej komisji wyborczej, miejscowości, powiatu, województwa lub całości)
Następnie po jakimś czasie od ogłoszenia wyników wyborów (czasie na protesty) numery identyfikacyjne przypisane do głosów zostałyby usunięte z kont wyborców (tylko wyborcy jeszcze mogliby je znać jak sobie zapisali lub zapamiętali) a głosy dodatkowo zostałyby przypisane do obwodowych komisji wyborczych.
clucky
Oczywiście - logowanie za pomocą profilu zaufanego
dropsik70
Wybory przez internet to słaby pomysł, w kraju gdzie w przetargu przeważnie najważniejszym czynnikiem jest cena. Ruscy hakerzy już zacierają ręce.
rythonie
Dopóki w naszym kraju rządzi partia utrzymująca się głównie z głosów ludzi, dla których obsługa komputera to wyższa szkoła jazdy, możemy zapomnieć o e-votingu.
loosac
Nie, bo pracuję w IT i znam rozne panstwowe tematy od srodka.

Powiązane: Polityka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki