REKLAMA

Co o „Bezpiecznym kredycie 2 proc.” myślą Polacy? Realne wsparcie dla młodych kontra negatywny wpływ na rynek

2023-11-19 08:00
publikacja
2023-11-19 08:00

Prawie połowa respondentów uznaje program „Bezpieczny kredyt 2 proc.” za realne wsparcie dla młodych ludzi, z czym nie zgadza się co czwarty badany. Jednocześnie 57 proc. widzi negatywny wpływ programu na rynek mieszkaniowy – wynika z raportu Domondo.

Co o „Bezpiecznym kredycie 2 proc.” myślą Polacy? Realne wsparcie dla młodych kontra negatywny wpływ na rynek
Co o „Bezpiecznym kredycie 2 proc.” myślą Polacy? Realne wsparcie dla młodych kontra negatywny wpływ na rynek
fot. Wierzchu / / Shutterstock

Jak wynika z badania zawartego w raporcie Domondo, ponad połowa osób, które kupiły lub planują zakup mieszkania w roku 2023 lub w najbliższej przyszłości, chce kupić lokal na kredyt. Z tej grupy zaś dwóch na trzech ankietowanych zamierza wziąć kredyt w ramach programu „Bezpieczny kredyt 2 proc." Prawie połowa respondentów ocenia, że program ten to realne wsparcie dla młodych ludzi, z czym nie zgadza się co czwarty badany. Jednocześnie 57 proc. widzi negatywny wpływ programu na rynek mieszkaniowy.

„Dlaczego nie wszyscy decydują się na rządowy program dopłat? Okazuje się, że co trzeciemu +zwykłemu+ kredytobiorcy (czyli spoza programu) nie odpowiadają jego warunki i zasady. Warto przypomnieć, że uniemożliwia on np. wynajem mieszkania przez pierwsze 10 lat. Oprócz tego takie osoby często nie spełniają któregoś z kryteriów programu, które mówią, że: kredyt udzielany jest tylko na pierwsze mieszkanie (32 proc. badanych), beneficjent nie może mieć więcej niż 45 lat (24 proc.), kwota kredytu nie może przekroczyć 500 lub 600 tys. zł w zależności od wielkości gospodarstwa domowego (16 proc.)” – stwierdzono w raporcie.

Z grona osób, które wzięły udział w badaniu, 27 proc. poszukuje nieruchomości w metropoliach powyżej 500 tys. mieszkańców. Prawie taki sam odsetek zainteresowany jest miastami od 150 tys. do 500 tys. mieszkańców. Nieco mniej rozważa miasta o ludności 50-150 tys. (21 proc.) i poniżej 50 tys. (18 proc.). Wieś wskazało 9 proc. osób.

„Sprawdziliśmy także, ile w 2023 r. trwa cały proces zakupu mieszkania od momentu rozpoczęcia poszukiwań. Co trzeci ankietowany nie mógł odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ w jego przypadku proces ten jeszcze się nie zakończył. Natomiast w grupie respondentów, którym udało się zamknąć transakcję w tym roku, najczęściej wskazywany był okres 3-6 miesięcy (36 proc.). Dość często proces ten wydłużał się do 6-12 miesięcy (24 proc.) lub skracał do 1-3 miesięcy (22 proc.). Z kolei 12 proc. badanych deklaruje, że zajęło im to ponad rok. Rzadkością był za to zakup w czasie krótszym niż miesiąc (7 proc.)” – wskazano w raporcie.

Zdaniem kupujących najbardziej obciążającymi częściami procesu zakupu były formalności związane z ubieganiem się o kredyt oraz finalny etap, czyli wykończenie lub remont zakupionego mieszkania. Każdy z nich za bardzo wymagający uznało 29 proc. badanych, a za dość wymagający 41 proc.

„W dzisiejszych realiach znalezienie oferty spełniającej oczekiwania jest bardzo trudne dla 24 proc. osób, a dość trudne dla aż 47 proc. W podobny sposób oceniamy etap negocjacji z deweloperem lub właścicielem mieszkania. Wymagające bywa też uzyskanie informacji o mieszkaniu, w tym o jego statusie prawnym. Z kolei najmniej problematyczny zdaniem respondentów jest sam odbiór mieszkania” – stwierdzono w raporcie.

Raport powstał na podstawie badania, które zostało przeprowadzone w dniach od 22 września do 10 października 2023 r. w formie ankiety elektronicznej (metoda CAWI). Anonimowy kwestionariusz wypełniło 500 respondentów. Wśród nich znaleźli się zarówno mieszkańcy dużych, średnich i małych miast, jak i wsi. (PAP)

ms/ mmu/

Źródło:PAP
Tematy
Szybki kredyt dla firm online. Wniosek złożysz bez wizyty w placówce

Szybki kredyt dla firm online. Wniosek złożysz bez wizyty w placówce

Komentarze (10)

dodaj komentarz
trolley
Nie podobają mi się kłamstwa w tym artykule. Beka została wprowadzona dla deweloperów. I nie dla młodych tylko kosztem młodych. W ogóle temat beki to jest temat dla komisji śledczej.
tomek323
W momencie spadku inflacji poniżej 5%, "bezpieczny kredyt" powinien zostać zawieszony...
piotr2019
Każdy taki program zwiększający popyt (zwłaszcza dotowanym kredytem) wpiera głównie banki i deweloperów. BK2% jest jednak najgorszy. Nie ma limitów cen m2, więc BK2% pompuje ceny przy bardzo ograniczonej podaży. Do tego jego celem było wsparcie PIS podczas wyborów. Do programu łapały się prawie wszystkie nieruchomości na tzw. prowincji Każdy taki program zwiększający popyt (zwłaszcza dotowanym kredytem) wpiera głównie banki i deweloperów. BK2% jest jednak najgorszy. Nie ma limitów cen m2, więc BK2% pompuje ceny przy bardzo ograniczonej podaży. Do tego jego celem było wsparcie PIS podczas wyborów. Do programu łapały się prawie wszystkie nieruchomości na tzw. prowincji i tylko najmniejsze mieszkania w największych miastach. Skandalem jest też wykluczenie z programu większości rodzin - mało która nie miała dotąd chociaż najmniejszego mieszkania. O negatywnym wpływie programu na walkę z inflacją nawet nie ma co pisać (po co kredytobiorcy płacą wysokie raty kredytów skoro nadal zwiększa się kreację pieniądza poprzez dotowanie kredytów?).
zoomek
A jeszcze ich zamkną w tych 15sto minutowych gułagach przepłaconych.
Poyechane czasy!
ozz198
Mi się najbardziej podoba dysproporcja między wakacjami kredytowymi, a BK2%. Jak ktoś wziął kredyt niedługo przed wzrostem stóp procentowych (gdy zapewniano że pozostaną jeszcze długo na niskim poziomie) to dostał najbardziej w dupę. Na pocieszenie dostał odroczenie spłaty kilku rat o parę miesięcy, w zamian może teraz płacić 9% Mi się najbardziej podoba dysproporcja między wakacjami kredytowymi, a BK2%. Jak ktoś wziął kredyt niedługo przed wzrostem stóp procentowych (gdy zapewniano że pozostaną jeszcze długo na niskim poziomie) to dostał najbardziej w dupę. Na pocieszenie dostał odroczenie spłaty kilku rat o parę miesięcy, w zamian może teraz płacić 9% rocznie i przez lata w podatkach fundować BK2% szczęśliwcom, którzy się wstrzymali (lub jeszcze odkładali na wkład własny).
bha
Raczej Niby bezpieczny jak go latami, dekadami systematycznie w określonych terminach i w niemałych co m- c ratach spłacasz!.
bt5
Młodzi o BK2 myslą tyle ze poszli głosować co w ogóle rzadko im się zdarzało. A zagłosowali przeciw PiS bo BK2 spoeodwoał tylko wysoko cen mieszkań w kosmos zamiast być istotną pomoca mieszkaniową dla młodych. Pomysłodawce BK2 PiS powinieni wywalić z parti.

Powiązane: Bezpieczny kredyt 2 proc.

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki