REKLAMA
WEBINAR

Benzyna „najtańsza” od kwietnia. Ceny ON mocno w dół

Krzysztof Kolany2022-09-09 11:05główny analityk Bankier.pl
publikacja
2022-09-09 11:05

Pierwszy pełny tydzień września przyniósł istotne korekty cen na pylonach. Benzynę Pb95 tankowaliśmy średnio najtaniej od kwietnia. Po horrendalnych wzrostach z poprzednich tygodni wyraźnie potaniał olej napędowy.

Benzyna „najtańsza” od kwietnia. Ceny ON mocno w dół
Benzyna „najtańsza” od kwietnia. Ceny ON mocno w dół
fot. Daniel Dmitriew / / FORUM

Średnia cena benzyny bezołowiowej 95 ukształtowała się na poziomie 6,53 zł/l i była o 11 gr/l niższa niż tydzień wcześniej – wynika z danych BM Reflex. To najniższa wartość od kwietnia, choć wciąż pozostaje bardzo wysoka jak na historyczne standardy. Przed marcem ’22 detaliczne ceny Pb95 w Polsce z reguły nie przekraczały 6 zł/l. Autogaz kosztował średnio 3,15 zł/l, czyli o 3 gr/l taniej niż przed tygodniem i najmniej od pół roku.

Bankier.pl na podstawie danych BM Reflex.

W dalszym ciągu utrzymywała się niemal rekordowa różnica między średnimi cenami oleju napędowego a benzyny Pb95, która w minionym tygodniu zawęziła się do 1,03 zł/l wobec bezprecedensowych 1,10 zł/l zaobserwowanych w poprzednim tygodniu. Przeciętnie litr oleju napędowego kosztował 7,56 zł/l, a więc o 18 grl/l. Nadal jest to najdroższe paliwo w cenniku (droższe nawet od benzyny Pb98) po tym, jak na przełomie sierpnia i września detaliczne ceny ON podskoczyły o ponad 60 gr/l.

Wciąż jest znacznie drożej niż rok temu, kiedy to ceny były już dość wysokie. Benzyna jest średnio o 81 gr/l droższa, niż była na początku września 2021 r. To wzrost o 14,2% rdr. ON w rok podrożał o 2,09 zł/l (czyli o 41,8%), a LPG o 35 gr/l.

Ceny w hurcie też spadły

W ciągu ostatnich kilku dni doszło do zdecydowanego spadku hurtowych cen paliw. 9 września PKN Orlen oferował olej napędowy Ekodiesel po 6 785 zł/m3, a więc po 7,33 zł/l po dodaniu VAT-u. Utrzymanie tej tendencji w najbliższych dniach pozwoliłoby na spadek detalicznych ON. Z kolei benzyna Eurosuper 95 w płockiej rafinerii w piątek kosztowała 5 725 zł/m3, co przekłada się na ok. 6,18 zł/l po uwzględnieniu 8% VAT. Utrzymanie takich stawek w hurcie powinno przełożyć się na znaczące, sięgające przynajmniej kilkunastu groszy na litrze, obniżki cen na rynku detalicznym.

Spadek hurtowych cen benzyny był spowodowany sytuacją na rynkach światowych. Galon benzyny na nowojorskiej giełdzie towarowej kosztuje ok. 2,35 USD i jest to poziom cen po raz ostatni obserwowany w połowie stycznia. Od czerwcowego rekordu wszech czasów benzyna potaniała już o 46%, choć w dalszym ciągu nie jest tania jak na historyczne standardy. Pamiętajmy też, że na to nakłada się efekt umocnienia dolara, który w styczniu kosztował ok. 4 zł, a teraz ponad 4,65 zł.

Nie zapominajmy też, że przynajmniej do końca roku obowiązują tymczasowo obniżone (z 23% do 8%) stawki VAT na paliwa. Przy 23-procentowym Vacie detaliczne ceny oleju napędowego wyraźnie przekraczałyby 8 zł/l, a benzyna kosztowałaby ponad 7 zł/l. Ponadto do połowy września w kilku dużych dystrybutorów obowiązują zniżki pozwalające obniżyć efektywną cenę tankowanego paliwa o kilkadziesiąt groszy na litrze.

Źródło:
Krzysztof Kolany
Krzysztof Kolany
główny analityk Bankier.pl

Absolwent Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu. Analityk rynków finansowych i gospodarki. Analizuje trendy makroekonomiczne i bada ich przełożenie na rynki finansowe. Specjalizuje się w rynkach metali szlachetnych oraz monitoruje politykę najważniejszych banków centralnych. Inwestor giełdowy z 20-letnim stażem. Jest trzykrotnym laureatem prestiżowego konkursu Narodowego Banku Polskiego dla dziennikarzy ekonomicznych. W 2016 roku otrzymał także tytuł Herosa Rynku Kapitałowego przyznawany przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych.

Tematy
Teraz BMW serii 5 już za 2000 PLN netto/mies. w ofercie BMW Comfort Lease.

Teraz BMW serii 5 już za 2000 PLN netto/mies. w ofercie BMW Comfort Lease.

Komentarze (17)

dodaj komentarz
polonu
Ameryka ma plan , dość prosty od szczepionek się zaczęło . teraz policzyli ile pieniędzy idzie na wschód za gaz i ropę i tu idą na całego . Budowa stacji skraplania i gazoportów i to jest już w toku import gazu z Kanady u siebie doprowadzić do stanu skroplonego doliczyć 300% marży i do Europy z tym . a co z ropą sprzedaż przez firmy Ameryka ma plan , dość prosty od szczepionek się zaczęło . teraz policzyli ile pieniędzy idzie na wschód za gaz i ropę i tu idą na całego . Budowa stacji skraplania i gazoportów i to jest już w toku import gazu z Kanady u siebie doprowadzić do stanu skroplonego doliczyć 300% marży i do Europy z tym . a co z ropą sprzedaż przez firmy amerykańskie jako pośrednik , tam gdzie mają wpływy , TEN PLAN MA SIĘ POWIEŚĆ JAK NIE AMERYKA UPADA SYMBOL KAPITALIZMU. A co z Europą bo ktoś musi za to płacić , a te koszta nie będą małe Niemcy mają się przesiąść z mercedesa do opla a Polacy zmienić jadłospis z kiełbasy na ryż . przy okazji ile jeszcze zarobili i dalej zarabiają na tej wojnie . Niemcy z Francja zrobili by porządek z jankesami tylko że sami się boją jak Ameryka padnie a to filar ,symbol imperium kapitalizmu mylnie nazywany demokracją ,to i u nich zaczną się zadymy i zmiana systemu .bo ciągle powiększa się przepaść miedzy biedotą a możnymi tego świata . Rosja nie stanowi żadnego zagrożenia dla nikogo , Ameryka nie może upaść bronic za wszelką cenę koszta się nie liczą , bo może dojść do rewolucji systemowej .
posangelhalias
ufff dobrze, ze taki wizjoner jak ty wszystko wie co kto chce zrobić i jaki ma plan dzięki temu zapewne obstawiasz same właściwe pozycje
polonu
to nie gaz ,czy węgiel a ropa naftowa zatrzęsie rynkami , tu się będzie działo , będzie ciekawie jak Rosja całkowicie wstrzyma eksport surowców do Europy po nowym roku . wszystko zacznie się po nowym roku jak kontrakty wygasną , będą jajca jak berety , kto podpisze wtedy umowy i po jakiej cenie , to nie ruskie a jankesi wywindowali to nie gaz ,czy węgiel a ropa naftowa zatrzęsie rynkami , tu się będzie działo , będzie ciekawie jak Rosja całkowicie wstrzyma eksport surowców do Europy po nowym roku . wszystko zacznie się po nowym roku jak kontrakty wygasną , będą jajca jak berety , kto podpisze wtedy umowy i po jakiej cenie , to nie ruskie a jankesi wywindowali ceny gazu pod niebiosa , sprzedają ten skroplony i budują stacje skraplania a surowiec z Kanady ale jaka to będzie cena tego cuda , a co z ropą .umowy się kończą Polska przechodzi w 100% na ropę Arabską , tylko jaka cena tej ropy będzie i czy polskie rafinerie przerobią ropę tzw słodką arabską , instalacja w rafineriach zmieniona ,oby nie było tak jak z węglem , można jeszcze stworzyć taki miks mieszać ropę arabską z ciężką o parametrach zbliżonych do tej rosyjskiej , tylko trzeba ją mieć , kupno po cenach rynkowych od pośrednika , kto tym pośrednikiem wtedy ma być zapowiada się ciekawy scenariusz , Węgry i Orban wiedział co robi , bo to wszystko dopiero przed nami .
jarekzbyszek
Dziękujemy PIS za monopol Obajtka. Tak się doi rodaków.
gruking
Dzbanie w twoim faterlandzie nie kupisz diesla taniej niz 2.10 € litr.
jas2
Musisz mieszkać na strasznych "zadu***", że nie znajdziesz w pobliżu stacji Shell, BP, Circle, czy choćby Gazprom albo Łukoil. O mniej znanych, czy niezależnych nie wspomnę.
marok
Dzięki Obajtkowi i PIS Polacy mają najtańsze paliwo w Unii. Zatem jest komu i za co dziękować.
jan888 odpowiada gruking
Tyle tylko, że Dojczlandzie zarobki są 4 razy wyższe niż w Polsce, a Euro stale się umacnia do złotego-cebuliona.
podatnik-
Mam nadzieje, że Dyzma Glapiński Nikodem, członkowie RPP, Zarząd NBP będą odpowiadać karnie za złamanie ustawy o NBP i korupcje. Dzięki PiS mamy najwyższą inflację w Europie, okradają nas z oszczędności bo Sołtys NBP Glapiński wprowadził zerowe stopy procentowe, ceny mieszkań wzrosły z 7 do 17 tys. za metr ku radości zagranicznych Mam nadzieje, że Dyzma Glapiński Nikodem, członkowie RPP, Zarząd NBP będą odpowiadać karnie za złamanie ustawy o NBP i korupcje. Dzięki PiS mamy najwyższą inflację w Europie, okradają nas z oszczędności bo Sołtys NBP Glapiński wprowadził zerowe stopy procentowe, ceny mieszkań wzrosły z 7 do 17 tys. za metr ku radości zagranicznych deweloperów i banków, w 2020 Glapiński dal sobie 19% podwyżkę dzięki czemu doi już 1 milion i uważa ze inflacja nie jest problemem. Dzięki PiS mamy samochody elektryczne, pływamy polskimi promami przez mierzeję do Elbląga oraz latamy po całym świecie z centralnego portu. Dzięki PiS zanotowano w Polsce ponad 500 tys. zgonów z powodu COVID-19 i kilkadziesiąt tysięcy z powodu paraliżu służby zdrowia do jakiego doprowadziły działania ministerstwa zdrowia. Mamy tez najlepszą opiekę medyczna i możemy umówić się do kardiologa za 3 lata. Dzięki PiS mamy jedną z największych korupcji w Europie i prawdopodobnie największą liczbę afer zamienionych pod dywan poczynając od SKOK, NBP, KNF, NIK, CBA, Podkarpacka, Kaczyńskiego a na respiratorach, maseczkach i Obajtku von Orlen’on kończąc. Dzięki PiS mamy pełną równość osób LGTB. Czy to właśnie chciał red. Kolany przekazać swoim wiernym czytelnikom?

Powiązane: Paliwa

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki