Ceny aut w Rosji szybują. Pójdą w górę także u nas [Podcast]

Marcin Bołtryk2022-03-12 08:00redaktor
publikacja
2022-03-12 08:00
Ceny aut w Rosji szybują. Pójdą w górę także u nas [Podcast]
Ceny aut w Rosji szybują. Pójdą w górę także u nas [Podcast]
fot. Shutterstock.com /

Kolejne koncerny motoryzacyjne wycofują się z rosyjskiego rynku. Fabryki zawieszają produkcję, a ceny samochodów w Rosji szybują. Pójdą w górę także u nas.

Ford, Honda, Volvo, Łada, Renault, a także BMW, Toyota i koncern Stelantis – to pokaźna, choć niekompletna i stale się wydłużająca lista firm motoryzacyjnych, które zawiesiły produkcję w swoich rosyjskich fabrykach lub wstrzymały sprzedaż modeli.

Część marek zawiesza sprzedaż w geście sprzeciwu wobec rosyjskiej agresji na Ukrainę, część z obaw o rozliczenia. Fabryki nie są w stanie produkować na miejscu. Wciąż trwa kryzys półprzewodnikowy, a wojna na Ukrainie znacznie skomplikowała procesy logistyczne. Morskie połączenia transportowe zostały praktycznie zawieszone. Rosja jest izolowana na arenie międzynarodowej.

Jak to wpłynie na nadwyrężoną już pandemią kondycję przemysłu motoryzacyjnego? Między innymi o tym opowiada Paweł Gos, prezes firmy Exact Systems. Nad przyszłością europejskiego przemysłu motoryzacyjnego zastanawia się też Jakub Faryś, prezes Polskiego Związku Przemysłu motoryzacyjnego. Zwraca uwagę na rolę Ukrainy.

O kontynuacji tendencji, którą znacznie przyspieszyła pandemia, opowiada z kolei Michał Knitter, wiceprezes platformy Carsmile. Chodzi o cyfryzację procesu sprzedaży i ewolucję na rynku finansowania zakupu aut. Wspólnie zastanawiamy się, czy rosyjska agresja zmieni tempo tych zjawisk. O tym, co na pewno przyspieszy, czyli o wzroście cen, rozmawiam w Wojciechem Drzewieckim, prezesem Instytutu Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar. Obecnie średnia cena auta nowego samochodu w Polsce już przekracza 130 tys. zł, a będzie rosła. Wojciech Drzewiecki tłumaczy dlaczego. Wyjaśnia też, jaki wpływ na ceny - również w Polsce - może mieć wojna tuż za naszą wschodnią granicą.

1'21" Paweł Gos o rynku motoryzacyjnym w trakcie wojny

7'35" Jakub Faryś o roli Ukrainy w przemyśle motoryzacyjnym

15'53" Michał Knitter o przyszłości sprzedaży aut

22'22" Wojciech Drzewiecki o wojennych podwyżkach cen

Serdecznie zapraszam!

Wszystkie odcinki „Pulsu Biznesu do słuchania” są dostępne na stronie pb.pl/dosluchania oraz w aplikacjach podcastowych, m.in. na Spotify i Apple Podcasts.

Źródło:

Rocznik 1975. Absolwent dziennikarstwa na UW. W "Pulsie Biznesu" pracuję od 1998 r. Od początku związany jestem z tematami motoryzacyjnymi i transportowymi. Od 1999 r. prowadzę czwartkową sekcję Transport i logistyka. Zaczynałem od artykułów poświęconych firmom z branży logistycznej i transportowej, by szybko zdać sobie sprawę, że w tematykę tę łatwo da się wpisać moje prywatne zainteresowania - motoryzację. Od 1999 r. regularnie publikuję więc teksty o samochodach. Z zainteresowaniem przyglądam się kierunkom, w których rozwija się rynek. Z nostalgią wspominam minione czasy. Powoli dopada mnie kryzys wieku średniego.

Tematy
Przekonaj się, dlaczego warto wziąć kredyt gotówkowy w mBanku (RRSO 20,53%)

Przekonaj się, dlaczego warto wziąć kredyt gotówkowy w mBanku (RRSO 20,53%)

Komentarze (29)

dodaj komentarz
prywaciasz
No Polaczki lata 90te wracają a znimi 15 letnie fiaty uno z malolitrazowymi silnikami i tak z rodzinka na wakacje w Polskę! (bo nie bedzie was już nawet na egipt stać) Heeej! Trzymacie się dalej swoich 500+ jak tonący brzytwy tylko nie dziwcie że wszystko drozeje. Rzad wydrukuje wam i swoim nowym poddanym z ukrainy bogactwo, a wine No Polaczki lata 90te wracają a znimi 15 letnie fiaty uno z malolitrazowymi silnikami i tak z rodzinka na wakacje w Polskę! (bo nie bedzie was już nawet na egipt stać) Heeej! Trzymacie się dalej swoich 500+ jak tonący brzytwy tylko nie dziwcie że wszystko drozeje. Rzad wydrukuje wam i swoim nowym poddanym z ukrainy bogactwo, a wine na inflacje zwali na Putina! A ze samochodów ani paliwka wydrukowac sie nie da to swoim 20 letnim tico pryk pryk pryk na stacje benzynową za 500+ zalać do pełna hehehe
--__hubert__---__--__--__--__-
Teraz kacapy będą zmuszone kupować chińskie skutery :) STOP dla handlu z kacapami !
andybrandy
Łada się wycofała z Rosji ? Whaaat ?
efg
To co ruscy ukradli w Niemczech po 2 wojnie to i mają. Żadnej własnej myśli technicznej, wszystko zajumane......
zops
CORAZ DROŻEJ. Będzie opublikowane w sieci internetowej zaproszenie do w formie klipu filmowego dla Jet Li, Chuck Norris, Arnold Schwarzenegger, Jackie Chan oraz innych mistrzów. ... ... ... Na razie zablokowali nam klipy MOVIE. Uprasza się polski rząd o interwencję w nazwa.pl w zakresie odblokowania nielegalnego przekierowania serwisu:CORAZ DROŻEJ. Będzie opublikowane w sieci internetowej zaproszenie do w formie klipu filmowego dla Jet Li, Chuck Norris, Arnold Schwarzenegger, Jackie Chan oraz innych mistrzów. ... ... ... Na razie zablokowali nam klipy MOVIE. Uprasza się polski rząd o interwencję w nazwa.pl w zakresie odblokowania nielegalnego przekierowania serwisu: Wells24. OD KILKU MIESIĘCY rejestrator domen: nazwa.pl ZŁOŚLIWIE PRZEKIEROWUJE wasze otwarcia serwisu. To hakerstwo! (w3) wells24 . c o m
zops
ERRATA... zaproszenie do Polski.
next3
Dwa ruskie trolle dyskutujące ze sobą - żałosny widok.....
ruryk_czarny
A tam, od razu ruski troll. Mamy rozdawanie pieniędzy, od wielu lat, wygląda na to, ze zbliża się rachunek. A wszyscy przekonani, że dodrukiem można uzyskać dobrobyt-no dobrze, pożyjemy-zobaczymy;) Ad ruskich, gdyby to nie byli ruscy-byłoby mi ich żal. Ekonokicznie, to przedsmak tego, co czeka nas wszystkich…
zops odpowiada ruryk_czarny
...wcale nie wszyscy. Ambasador Ukrainy kilka minut temu powiedział w telewizji przy pani minister: "Aby obywatele ukrainy otrzymali polski PEESEL." Dzieci do szkół a starsi na sześciomiesięczny kurs językowy (English?). Kakij yazyk???

Powiązane: Podcast

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki