REKLAMA

Brak anestezjologa? Już są chętni z Białorusi i Ukrainy

2020-12-28 06:56
publikacja
2020-12-28 06:56
Brak anestezjologa? Już są chętni z Białorusi i Ukrainy
Brak anestezjologa? Już są chętni z Białorusi i Ukrainy
fot. Piotr Guzik / / FORUM

Do Polski mogą przyjechać nawet tysiące lekarzy zza wschodniej granicy - pisze w poniedziałek "Dziennik Gazeta Prawna".

"Jestem dogadany z dziewięcioma lekarzami. Z Białorusi, Ukrainy, głównie anestezjologami, ale i lekarzami chorób wewnętrznych" – wylicza, cytowany w "DGP", dyrektor jednego ze szpitali na południu Polski. Nie on jeden - zauważa dziennik.

Z informacji gazety wynika, że dziesiątki szpitali zaczęły rekrutacje personelu medycznego ze Wschodu.

"Szacuje się, że do Polski przyjadą setki albo tysiące pracowników ochrony zdrowia. To efekt nowych regulacji przyjętych pod koniec listopada, które ułatwiają podjęcie pracy w sektorze ochrony zdrowia przez obcokrajowców spoza Unii. Przed nowelizacją przepisów rocznie zatrudnienie znajdowało ok. 40 pracowników medycznych spoza Wspólnoty" - czytamy.

Między 30 listopada a 22 grudnia do resortu zdrowia, jak wynika z informacji "DGP", wpłynęło 30 wniosków – głównie lekarzy posiadających obywatelstwo białoruskie oraz ukraińskie - o wyrażenie zgody na pracę w Polsce.

"Dla dyrekcji szybkie znalezienie kadry to kluczowa kwestia; bez personelu placówka nie działa w 100 proc. Przykład? We wspomnianym szpitalu stanął program profilaktyki raka jelita, bo nie było anestezjologów do znieczulania przy zabiegach kolonoskopii" - pisze dziennik.

Firmy pośredniczące w zatrudnieniu potwierdzają, że jest boom na lekarzy. Warszawska firma Optimus Work zaczęła działalność w tym obszarze trzy miesiące temu i już ma w swoim portfolio ponad 200 lekarzy, głównie z Ukrainy, Białorusini to 20 proc., ale są i pojedyncze osoby, np. z Tadżykistanu. Głównie profesorowie, co najmniej pięć lat po specjalizacji.

"Są chętni przyjeżdżać, choćby zaraz. Główny argument to zarobki: pensje na rękę w ich kraju wynoszą w przeliczeniu od 1 do 2,5 tys. zł, a koszty życia nie są wcale znacząco niższe" - informuje dziennik.

Jak mówi Kacper Gąsienica-Byrcyn z Optimusa, w Polsce mogą liczyć na co najmniej trzy-, czterokrotnie wyższe zarobki. Ale dla niektórych oferty opiewają na 15?20 tys. zł. Część placówek oferuje też mieszkania albo kursy językowe lub zwrot kosztów relokacji. (PAP)

mmu/ itm/

Źródło:PAP
Tematy
Czy to dobry moment na inwestowanie?

Czy to dobry moment na inwestowanie?

Komentarze (25)

dodaj komentarz
dariuszpiasecki
Bardzo dobrze, bo polskim lekarzom zaczęła odbijać szajba. Znajomy, 30-letni (!!) lekarz pracujący w Szpitalu covidowym zarobił w poprzednim miesiącu 50 tys. Znajdzcie mi kraj w którym zwykły lekarz (nie żaden ordynator z 40 letnim stażem) zarabia kilkukrotność pensji prezydenta albo posła....
marynapilecka
Wole Lekarza z Ukrainy niż śmierć w karetce!
marxs
spoko będziesz mieć 2w1 i lekarza z Ukrainy i śmierć w karetce
marxs
już sam tytuł artykułu jest propagandowo- kłamliwy czyli ma na celu ogłupić ludzi niechętnych Ukraińcom
"Brak anestezjologa? Już są chętni z Białorusi i Ukrainy" prawidłowy powinien być "Brak anestezjologa? Już są chętni z Ukrainy"
darius19
proponuje solidna dozę pragmatyzmu - Polskich lekarzy/pielegniarki zatrudniaja za granica. My zatrudniajmy z zagranicy tez. Sa duze braki, cos trzeba robic.
anty12
No trolu jedziesz z przekazem dnia. Spytaj sie swojego pana, co ta pisa ktora powiedziala "niech jada" zrobi, zeby sprowadzic poslkich lekarzy z Niemiec ? Prawie kazdy mam juz dosyc Ukraincow, bo poznali sie na ich pracy. I ich przywilejow tez juz ma kazdy dosyc. I jescze jedno. Polsy lekarze i pielegniarki zostali zmuszeni No trolu jedziesz z przekazem dnia. Spytaj sie swojego pana, co ta pisa ktora powiedziala "niech jada" zrobi, zeby sprowadzic poslkich lekarzy z Niemiec ? Prawie kazdy mam juz dosyc Ukraincow, bo poznali sie na ich pracy. I ich przywilejow tez juz ma kazdy dosyc. I jescze jedno. Polsy lekarze i pielegniarki zostali zmuszeni wyjechac za granice.
marynapilecka odpowiada anty12
Ta 2 gi trolu - lepiej zdychać w kolejce na operacje, niż dać się pokroić Ukraińcowi?
ravauw odpowiada anty12
co ty za głupoty piszesz?
Kto ma dosyć Ukrainców, Ty?, zmień otoczenie, poprawi ci się.
Kto poznał się na ich pracy? Ty?, ukraincy bez języka polskiego zabrali ci prace?, To nie z nimi jest problem a z Tobą!
Kto zmuszał lekarzy i pielęgniarki do wyjazdu? Mnóstwo ich tutaj zostało, podziwiam pielęgniarki, że chcą pracować
co ty za głupoty piszesz?
Kto ma dosyć Ukrainców, Ty?, zmień otoczenie, poprawi ci się.
Kto poznał się na ich pracy? Ty?, ukraincy bez języka polskiego zabrali ci prace?, To nie z nimi jest problem a z Tobą!
Kto zmuszał lekarzy i pielęgniarki do wyjazdu? Mnóstwo ich tutaj zostało, podziwiam pielęgniarki, że chcą pracować często poniżej średniej krajowej, no coż lekarze zarabiają kilka średnich, ale nikt nie widzi, że pracuje po 350-400h w miesiącu, a pocieszenie się nowym AMG pod domem, nie zawsze poprawia humor........
anty12 odpowiada marynapilecka
O widze ze juz mentalnosc niewolnika wjechala na glowe. Lepiej sciagnal z powrotem Polakow z DE, ktory dopiero co wyjechali, a nie sciagac cala Ukraine do Polski.
anty12 odpowiada ravauw
Hehe dobre. Pranie mozgu od rana. Jak w 1984 Orwella. Proponuje 10 lat wiezienia za wlasne zdanie i opinie. No wyobraz sobie ze CI Ukraincy ju zu nas nie pracuja bo kazdy mial juz ich dosyc.Kazdy Ukrainiec, ktorgo znamlem to niemilosiernie bezczelan i plujaca na Polske osoba. TAk im zle w Polsce a jednak tu przyjezdzaja. To jest Hehe dobre. Pranie mozgu od rana. Jak w 1984 Orwella. Proponuje 10 lat wiezienia za wlasne zdanie i opinie. No wyobraz sobie ze CI Ukraincy ju zu nas nie pracuja bo kazdy mial juz ich dosyc.Kazdy Ukrainiec, ktorgo znamlem to niemilosiernie bezczelan i plujaca na Polske osoba. TAk im zle w Polsce a jednak tu przyjezdzaja. To jest choroba umyslowa wyzszy level.

Powiązane: Zarobki personelu medycznego

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki