Barcelona: Sagrada Familia powstaje bez pozwolenia od 136 lat. Zapłaci 41 milionów dolarów

Kościół, a właściwie bazylika mniejsza, która od 136 lat powstaje w Barcelonie, jak się okazało, nie ma pozwolenia na budowę. Z miastem zawarto ugodę, według której bazylika zapłaci 41 milionów dolarów.

Barcelona: Sagrada Familia powstaje bez pozwolenia od 136 lat. Zapłaci 41 milionów dolarów
Barcelona: Sagrada Familia powstaje bez pozwolenia od 136 lat. Zapłaci 41 milionów dolarów (fot. Rafal Wojczal / FORUM)

Secesyjny kościół, który uważa się za największe osiągnięcie katalońskiego architekta Antoniego Gaudiego, choć nie został jeszcze ukończony, jest już wpisany na listę dziedzictwa UNESCO w Europie. Budowa trwa od 1882 roku, a zakończenie prac planuje się na 2026 rok, w setną rocznicę śmierci Gaudiego.

Jak się jednak okazało, jedna z największych atrakcji turystycznych w Barcelonie to dziki plac budowy – od 136 lat kościół powstaje bez pozwolenia na budowę.

Bazylika wypłaci równowartość 41 milionów dolarów przez okres 10 lat, a fundusze zostaną przekazane na poprawę publicznego transportu i wsparcie dla okolicy. W zamian do przyszłego roku powinna zostać uregulowana kwestia pozwolenia.

Wejście do bazyliki dla osoby kosztuje 15 euro (normalny bilet) w przypadku, gdy bilet kupuje się z wyprzedzeniem online, a 18 euro, jeżeli na kupno biletu zdecydujemy się w kasie biletowej. Wejście z audioprzewodnikiem to koszt 22 euro online i 26 euro w kasie, a wejście z przewodnikiem to 24 euro lub 29 euro.

Rocznie około 4,5 miliona ludzi odwiedza Sagradę Familię, a kolejne 20 milionów przyciągają okolicę kościoła.

Jakub Krześnicki

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
18 9 karbinadel

Naprawdę duża frekwencja pod artykułem dotyczącym spraw dość nam odległych - a głosy mocno jednostronne. Czyżby mobilizacja sekty toruńskiej przed wyborami?

! Odpowiedz
63 28 kaczka-po-smolensku

bardzo dobrze ale kara za niska powinni zapłacić mld euro co najmniej jak ja w Polsce postawię ściankę budowlaną bez pozwolenia urzędnika to muszę zapłacić 100tysi opłaty legalizacyjnej ale jak kościół stawia maszkaron na 800m bez pozwolenia to jest nietykalny bo rzekomo są to nadzludzie w sukienkach.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
23 15 palestrina

też uważam ze kara powinna być policzona od m2 i od kubatury zajmującej przestrzeń miasta, pewnie z mld by wyszedł, ja osobiście bym klechom 2mld walnął , tym zboczkom w sukienkach

! Odpowiedz
76 50 msciwy_ogorek

4,5 mln odwiedzających.
Rok temu płaciłem 20 E za bilet jeśli dobrze pamiętam
4,5 mln * 20 E = 90 000 000
Niby połowa rocznego zarobku ale jak już skończą się koszty budowy, poza opłaceniem utrzymania gmachu zostaje im czysty zysk za najbrzydszy betonowy kościół co w środku wygląda jak hala produkcyjna :)

! Odpowiedz
10 14 palestrina

wiekszosc nowych kosciołów to hale, idealnie nadajace sie do wydawania kasy, po to sa , aby ciemny lud płacił

! Odpowiedz
48 210 doradca-praktyk

Lewicowy premier walczy z chrześcijanami nakładając absurdalna karę na obiekt z listy UNESCO. Za to przyjmuje kolejne statki z muzułmańskimi imigrantami, którzy przyjeżdżają po europejski socjal i stanowią środowisko podatne na fundamentalistyczny i terroryzm. Swoista troska o obywateli Hiszpanii.

! Odpowiedz
35 21 kaczka-po-smolensku

tak powinno być i w Polsce kara za samowole kościoła który od 2000 lat pasożytuje na tym udręczonym przez klechów narodzie ,nasłać izby skarbowe na klechów opodatkować jak Kowalskiego w kościele żyją sami milionerzy którzy wciskają bajeczki o szatanie i okradają ludzi opodatkować!!!!!!!!!!!!!!!

! Odpowiedz
43 170 siunek

Tak to jest, jak włodarzem miasta jest lewaczka lub lewak...
Ciekawe ile kasy zostawiają w mieście turyści, którzy chcą tę samowolę budowlaną pooglądać.

! Odpowiedz
10 133 skaurus

136 lat temu prawo budowlane było w powijakach ale urzędas pozostanie urzędasem bez względu na okoliczności, bez trudu mogli przymknąć oko (tutaj nie chodzi o przynależność ideologiczną tylko o kasę), po prostu miasto nałożyło pośredni podatek na atrakcję turystyczną.

Inna kwestia, że jeśli założymy te 4.5 mln turystów rocznie przy cenie najtańszych biletów 15 euro to daje lekko licząc 60 mln euro rocznie (luźna matematyka). Koszty obsługi są pewnie niemałe ale suma jaką zarabia bazylika robi wrażenie.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne