REKLAMA
CHCESZ ZACZĄĆ INWESTOWAĆ?

BGK: zawieranie umów z bankami, które będą oferować gwarancję wkładu własnego, ruszy 27 maja

2022-05-16 06:01
publikacja
2022-05-16 06:01
BGK: zawieranie umów z bankami, które będą oferować gwarancję wkładu własnego, ruszy 27 maja
BGK: zawieranie umów z bankami, które będą oferować gwarancję wkładu własnego, ruszy 27 maja
/ Shutterstock

Proces zawierania z bankami umów, umożliwiających udzielanie gwarancji wkładu własnego i dokonywania spłat rodzinnych, rozpocznie się z dniem 27 maja br. – poinformował PAP Bank Gospodarstwa Krajowego.

27 maja w życie wchodzi ustawa o gwarantowanym kredycie mieszkaniowym. Zgodnie z zapisami ustawy państwo za pośrednictwem BGK będzie gwarantować do 20 proc. kwoty kredytu, jednak nie więcej niż 100 tys. zł. BGK będzie także jednorazowo spłacał część gwarantowanego kredytu mieszkaniowego w związku z urodzeniem się dziecka. Będzie to tzw. spłata rodzinna, która wyniesie 20 tys. zł w przypadku powiększenia gospodarstwa domowego o drugie dziecko i 60 tys. zł w przypadku powiększenia gospodarstwa domowego o trzecie albo kolejne dziecko.

„Prace nad wdrożeniem do oferty BGK gwarancji wkładu własnego i spłat rodzinnych trwają. BGK ze swojej strony zapewnia wszelkie potrzebne środki i rozwiązania, żeby Program rządowy »Mieszkanie bez wkładu własnego« w zakresie gwarancji i spłat rodzinnych mógł rozpocząć się w wyznaczonym terminie” – poinformował Bank Gospodarstwa Krajowego w odpowiedzi na pytanie PAP. – „BGK obecnie pracuje nad szczegółami współpracy z bankami kredytującymi. Proces zawierania przez BGK umów z bankami umożliwiających udzielanie gwarancji wkładu własnego i dokonywania spłat rodzinnych rozpocznie się z dniem 27 maja br.” – dodał BGK.

Z informacji nadesłanych przez BGK wynika, że o terminach udostępnienia gwarancji klientom będą decydować banki udzielające kredytów. One także zdecydują o tym, jakie będą procedury udzielenia kredytu i zabezpieczenia wkładu własnego gwarancją BGK, bo klient wszystkie formalności związane z kredytem mieszkaniowym i gwarancją zrealizuje bezpośrednio w banku kredytującym.

Celem uchwalenia ustawy o gwarantowanym kredycie mieszkaniowym było wsparcie Polaków przy zadłużaniu się na zakup własnego lokalu, jako że zebranie środków na wkład własny stanowiło duże wyzwanie dla kredytobiorców. Jednak wzrost stóp procentowych sprawił, że wejście w życie ustawy może nie przełożyć się na wzrost akcji kredytowej.

„W obecnej sytuacji rynkowej, brak wkładu własnego nie jest głównym czynnikiem ograniczającym dostęp do kredytu mieszkaniowego. Sytuacja się odwróciła, dziś bowiem nie wkład własny, ale zdolność kredytowa stanowi problem w dostępie do długoterminowego kredytu mieszkaniowego. Wkład własny był bardzo istotny w okresie niskich stóp procentowych, wówczas znaczna część społeczeństwa posiadała zdolność kredytową, lecz nie miała środków ma wkład własny, zwłaszcza osoby młode” – powiedział PAP główny analityk Biura Informacji Kredytowej prof. Waldemar Rogowski. –„Obecnie, kluczowym czynnikiem determinującym dostępność do kredyt mieszkaniowego, to posiadanie zdolności kredytowej, która w wyniku serii podwyżek stóp procentowych istotnie spadła, albo wręcz została utracona” – dodał.

Z informacji przekazanych PAP przez BGK wynika, że „obecnie trwa proces szacowania potencjału dla akcji kredytowej przez banki kredytujące”.

„Jednak w pierwszej kolejności razem z bankami kredytującymi koncentrujemy się na podpisaniu umów pozwalających na udzielanie gwarancji wkładu własnego i dokonywanie spłat rodzinnych. Po wprowadzeniu gwarantowanych kredytów mieszkaniowych do oferty przez banki kredytujące będziemy znać więcej szczegółów” – napisano w odpowiedziach BGK. (PAP)

autor: Marek Siudaj

ms/ drag/

Źródło:PAP
Tematy
Wyprodukuj wodę pod własną marką

Wyprodukuj wodę pod własną marką

Advertisement

Komentarze (25)

dodaj komentarz
fre0n
niektórzy maluczcy to mogą dziękować Bogu że Pisiory nie wyrobiły się z tym programem rok temu.

Ubrano by znowu najbiedniejszych, który po prostu nie stać w:
- drogie mieszkania na górce
- na tani kredyt przed wzrostem stóp

naprawdę mieli farta że pisiory nie zdążyły
wilanow
To jest program obniżania inflacji, i ten program jest programem na miarę naszych czasów!
wilanow
ANKIETA: To ile rata po jaszczembich wybrykach będzie wynosić (za te 400 000 na kawalerkę w Warszawie)? Powyżej 3 000 miesięcznie (ZIELONA ŁAPKA) czy poniżej (CZERWONA)???
artur_wu
program jest kierowany dla ludzi ktorzy wlasnie nie maja zdolnosci kredytowej hahahha, PR sie kreci na calego :)
jpelerj
Teraz? Kogoś, kto ma mieć zdolność kredytową, nie będzie stać na wkład własny? Zabawne zybertoły. Zrobili program, który będzie martwy, ale będą się nim chwalić w kampanii wyborczej.
wilanow
seba i dżesika co z socjału, którego komornik nie może tknąć, mają po 12000 miesięcznie.
andriej_duda
Znam takich "krulów" życia... On barber - jezdzi BMW ona Barmanka na diecie pudełkowej (bo nie chce jej sie gotowac) albo na miescie, silka, wakacje w Hiszpanii na kredyt... TO SKAD TACY LUDZIE MAJA MIEĆ NA WKŁAD WŁASNY SIE PYTAM? Nie zarabiają, ale wydają, liczyć do 100 potrafią tylko, zadnych oszczedności bo wszystko Znam takich "krulów" życia... On barber - jezdzi BMW ona Barmanka na diecie pudełkowej (bo nie chce jej sie gotowac) albo na miescie, silka, wakacje w Hiszpanii na kredyt... TO SKAD TACY LUDZIE MAJA MIEĆ NA WKŁAD WŁASNY SIE PYTAM? Nie zarabiają, ale wydają, liczyć do 100 potrafią tylko, zadnych oszczedności bo wszystko idzie na pazury dla barmanki ale chcieli by żyć na własnym? Całe mieszkanie mam im może kupić od razu?
qwertas
Po co taki program?! Jeśli nie masz na wkład własny to wynajmij mieszkanie. Nie można zjeść ciastko i mieć ciastko. By mieć na wkład trzeba odpowiednio zarabiać i jednocześnie oszczędzać.
wilanow
Seba z Dżesiką mogą - przecież każdy podatnik łoży na te 12 000 miesięcznie dla nich.
jarunia
a może by najpierw eksmitować z tanich mieszkań kwaterunkowych Iluminatów i Reptilian, są ich miliony, czerwone gady i płazy pisowskie mnożą się tysiącami.

Powiązane: Mieszkanie na kredyt

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki