Zyski z polisolokat będą chudsze o podatek – ale IKZE błyszczy

Od początku przyszłego roku polisolokaty przestaną chronić przed 19-proc. podatkiem. Ale nie warto ich całkowicie przekreślać, bo wciąż zachowają swoje pozostałe zalety.

W wyniku zainicjowanych przez Ministerstwo Finansów zmian w ustawie o podatku dochodowym od 1 stycznia ubezpieczenia na życie i dożycie, potocznie zwane polisolokatami, będą opodatkowane na tych samych zasadach, co bankowe depozyty czy na przykład zyski z tradycyjnych funduszy inwestycyjnych. Zmiany te dotyczą nie tylko lokat w formie ubezpieczenia na życie i dożycie, ale także tzw. produktów strukturyzowanych, z których zysk – w zależności od notowań giełdowych – może być zauważalnie wyższy niż w przypadku lokat.

(Thinkstock)Dlaczego resort finansów zdecydował się na taki krok? Oficjalnie chodzi o ujednolicenie i uszczelnienie systemu podatkowego, tak jak to miało miejsce chociażby w przypadku wyeliminowania popularnych w latach 2010-2011 lokat jednodniowych. Niemniej ważnym, a być może i głównym, powodem tych zmian było oczywiście zwiększenie wpływów budżetowych. 

Czy jest się czego bać, gdy już mamy oszczędności na polisolokacie lub w strukturze mającej formę ubezpieczenia na życie i dożycie? Jeśli umowa została zawarta przed 18 października, to opodatkowanie nam nie grozi. Zyski (różnica pomiędzy wypłaconą kwotą świadczenia a składką wpłaconą do zakładu ubezpieczeń) od umów zawartych między 18 października a 31 grudnia opodatkowane będą w sposób proporcjonalny. Oznacza to, że za okres do końca roku danina dla fiskusa nie będzie naliczona, zaś za tę część umowy, która przypada już po 1 stycznia 19-proc. podatek od zysków kapitałowych zostanie pobrany. Natomiast umowy zawarte od 1 stycznia objęte będą nowymi zasadami już w pełni, co znaczy, że polisolokaty w całości stracą antypodatkowy charakter.

Naturalnie każda zmiana, która może spowodować uszczuplenie zysków, jest z punktu widzenia klientów krokiem w złą stronę. Nie inaczej jest i w tym przypadku. Lecz należy pamiętać, że dotychczasowy brak podatku, to tylko jedna z kilku zalet polis lokacyjnych. Co warte podkreślenia, pozostałe korzyści wynikające z lokowania pieniędzy w formie ubezpieczenia nie stracą na aktualności. I tak na przykład ochrona ubezpieczeniowa wciąż będzie niebagatelną przewagą polisolokat nad tradycyjnymi depozytami bankowymi. Nie bez znaczenia pozostaje także możliwość wskazania osoby uposażonej, która w razie śmierci właściciela polisolokaty otrzyma zgromadzone na niej środki. I tutaj ważna uwaga, pieniądze te zostaną przekazane bez długotrwałego postępowania spadkowego oraz nie będzie potrzeby płacenia podatku od spadków i darowizn.

Wprowadzone zmiany bynajmniej nie wykluczają wszystkich możliwości oszczędzania bez podatku. Wręcz przeciwnie, w tym kontekście jeszcze wyraźniej widać atuty IKZE oraz IKE. Z założenia są to jednak konta przeznaczone do oszczędzania na emeryturę (tzw. III filar), a żeby nie płacić podatku od zysków kapitałowych należy spełnić kilka dodatkowych warunków. Ogromnym atutem IKZE jest możliwość corocznego odpisania od dochodu przy rozliczaniu PIT niebagatelnej sumy – w rozliczeniu za rok 2014 może to być nawet 1438 zł. Warunkiem skorzystania z ulgi jest zawarcie umowy IKZE i dokonanie wpłaty przed końcem roku.

Tomasz Kopiński, ekspert Centrum Finansów Aviva

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
2 0 ~Sylwik

Zastanawiam się nad zainwestowaniem pieniędzy w IKZE. Czy ktoś ma w tym jakieś doświadczenie ? Warto w to wchodzić ? Mogę wypłacić zgromadzone środki w dowolnym momencie, czy muszę doczekać do konkretnego roku życia ?

! Odpowiedz
1 1 ~meypaw1

Oj chyba nie... odlicza się pełną kwotę od wpłaty, czyli ok 4500 x stawka podatku to kwota zwrotu.... porównanie ikze i ike tutaj: http://konto-ikze.pl/ikeaikze

! Odpowiedz
1 0 ~dspilnyk

Witam SerdecznieZapraszam do kontaktu osoby, które nie są usatysfakcjonowane ze swojej polisy inwestycyjnej (polisolokaty). Pomogę w rozwiązaniu umowy ubezpieczenia na życie z UFK oraz w dochodzeniu roszczeń o zwrot pobranych opłat likwidacyjnych. d.spilnyk@kancelaria-lex.org lub tel. (71) 30 777 30

! Odpowiedz
2 0 ~janina

polisolokaty to czyste złodziejstwo w majestacie prawa polskiego.

! Odpowiedz
0 3 ~obserwator

Jeśli chodzi o IKZE to nie jest to tak atrakcyjne jak o tym piszą...Płaci się na koniec 10 procentowy podatek od zgromadzonych środków ( a nie od zysków - co już jest skandaliczne) i może się on okazać nawet większy od standartowego podatku Belki płaconego od zysków...Jessze raz kolesiostwo z POPisu próbuje nabrać obywateli..

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
2 1 ~qt

Polisolokaty straciły sens. Akwizytorzy na sile jeszcze próbuja je jeszcze teraz wciskac. IKZE to paranoja. "możliwość corocznego odpisania od dochodu przy rozliczaniu PIT niebagatelnej sumy" Roczna stopa zysku z IKZE jest mizerna, bliska inflacji, zysk zerowy. Składkę na IKZE możemy odpisać od podstawy opodatkowania w zeznaniu rocznym i otrzymać zwrot podatku. Ale w przyszłości wypłaty z IKZE będą powiększać nasz dochod i podatek dochodowy. Kara czyli podatek za IKZE nie jest znana. Rządzący państwem, nie zawahaja sie ukraść żadnej kwoty. 10% jest niemożliwe.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 0 ~Ryszard

Pewnie. Niektórzy to wszystko wiedzą najlepiej.Najlepiej nic nie robić tylko liczyć na Państwowy ZUS, który niedługo umrze śmiercią naturalną. Najłatwiej jest krytykować wszystko TAK DLA ZASADY.Skoro tak wszystko wiesz mój wieszczu to może zostaniesz nowym prorokiem.A ja sobie założyłem IKZE i będzę miał 6 zatankowań samochodu za darmo.Na lato jak znalazł.Powodzenia

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 0 ~lol3 odpowiada ~Ryszard

1.438 zł to jest do odliczenia od dochodu. Czyli realnie dostaniesz zwrot ok. 250-400 zł podatku (najwięcej jeśli to odliczenie pozwoli co zostać w progu 18%). 6 tankowań z tego raczej nie będzie :) Poza tym pamiętaj, że wpłacasz tam prawie 4.500 zł, a wyciągnąć to możesz dopiero po skończeniu 65. roku życia. I wtedy jeszcze zabiorą ci 10% podatku. Nie twierdzę, że to złe rozwiązanie, ale jeśli chodzi o omijanie podatku Belki to lepsze moim zdaniem jest IKE (większy limit, zupełny brak podatku)

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne