4 proc. na lokacie kwartalnej cieszy oko, ale są i spadki [Ranking]

redaktor Bankier.pl

Posiadacze 10 000 zł mogą zarobić na lokacie 3-miesięcznej do 4,00 proc. w skali roku, ale tylko pod warunkiem spełnienia dodatkowych warunków. W przypadku ofert bez takich ograniczeń klient nie otrzyma więcej niż 2,30 proc. w skali roku, co daje wynik gorszy niż przed miesiącem o 0,70 pp.

W drugi wtorek miesiąca nie mogło zabraknąć na łamach Bankier.pl rankingu lokat kwartalnych. Depozyty, na które można wpłacić 10 000 zł, podzieliliśmy na dwa zestawienia, gdzie w pierwszym znalazły się oferty obarczone dodatkowymi warunkami, a drugim – propozycje, które nie stawiają przed klientem żadnych wymogów, poza wpłaceniem środków na odpowiedni rachunek. W trzeciej tabeli zgromadziliśmy najwyżej oprocentowane depozyty na 100 000 zł. Jeśli instytucja posiada w ofercie kilka lokat o podobnych parametrach, do danego zestawienia włączyliśmy lokatę z najwyższą stawką.

Najlepsze lokaty kwartalne na 10 000 zł z dodatkowymi warunkami

Najlepsze lokaty 3M na 10 000 zł z dodatkowymi warunkami

1.

Bank Millennium

Lokata "Lubię to Polecam"

4,00%

81,66 zł

tylko dla posiadaczy konta, którzy:

a) skutecznie polecą wskazany ROR znajomemu, który wypełni dodatkowe warunki lub

b) są nowymi klientami, a ROR otworzą z polecenia oraz spełnią dodatkowe warunki.

Warunki, o których mowa to wyrażenie zgód marketingowych, zrealizowanie płatności bezgotówkowych kartą lub Blikiem na kwotę 360 zł w ciągu 30 dni od otwarcia konta.

Getin Bank

Lokata Mobilna

4,00%

81,66 zł

tylko dla osób, które mają dostęp do bankowości internetowej (np. posiadacze konta osobistego)

Idea Bank

Lokata HAPPY

4,00%

81,66 zł

tylko dla nowych klientów

Nest Bank

Nest Lokata Witaj

4,00%

81,66 zł

tylko dla nowych klientów zakładających konto

PlusBank

Lokata na Start

4,00%

81,66 zł

tylko dla posiadaczy konta, którzy do tej pory nie korzystali z oferty depozytowej

2.

mBank

Dla nowych klientów

3,50%

71,45 zł

tylko dla nowych klientów zakładających konto

3.

Alior Bank

Lokata dla nowego klienta*

3,00%

61,25 zł

tylko dla nowych klientów zakładających konto.

eurobank

Lokata na start mobilna

3,00%

61,25 zł

tylko dla posiadaczy konta, dostępna przez 30 dni od aktywacji aplikacji mobilnej

4.

BOŚ Bank

e-Lokata na Plusie

2,50%

51,03 zł

tylko dla nowych klientów

neoBank

energoLOKATA 3M GWARANTOWANA

2,50%

51,03 zł

tylko dla nowych klientów zakładających konto lub portfel depozytowy w banku

5.

PKO Bank Polski

Lokata na nowe środki

1,80%

36,74 zł

tylko dla posiadaczy konta, którzy wpłacą nowe środki, zakładana przez aplikację mobilną lub serwis internetowy

*Lokata na 100 dni.

Sprawdź pozostałe lokaty w zestawieniu »

Źródło: Bankier.pl, stan na 10.06.2019 r.

Śledzący cykliczne zestawienia lokat nie będą zaskoczeni, widząc na czele tabeli najlepszych depozytów 3-miesięcznych na 10 000 zł z dodatkowymi warunkami aż pięć instytucji skłonnych zapłacić 4,00 proc. w skali roku. Już od lat można zauważyć, że to właśnie lokaty kwartalne są najczęściej wybierane przez banki na promocyjne oferty z wyższą stawką. Ma to na celu zachęcenie klienta do nawiązania dłuższej relacji z instytucją – zwykle poprzez wymóg posiadania konta osobistego. Nie dziwi też skład czołówki, który pozostał taki sam jak przed miesiącem.

4 proc. na lokacie kwartalnej cieszy oko, ale są i spadki [Ranking]
4 proc. na lokacie kwartalnej cieszy oko, ale są i spadki [Ranking] (fot. Henryk PrzondzionoFoto Gosc / FORUM)

Jednym z liderów zestawienia jest Bank Millennium i Lokata „Lubię to Polecam”. Depozyt nie jest dostępny w normalnej ofercie, ale jako nagroda w programie polecającym banku. Aby otrzymać możliwość ulokowania swoich oszczędności na tej lokacie, konieczna będzie skuteczna rekomendacja konta osobistego nowemu klientowi lub otwarcie ROR-u z polecenia oraz spełnienie dodatkowych warunków. Bank przyzna nagrodę obu klientom, jeśli zaproszony do programu wyrazi zgody marketingowe oraz zrealizuje płatności kartą lub Blikiem na wskazaną kwotę w określonym czasie.

W jednym szeregu z Bankiem Millennium stoi również Lokata Mobilna od Getin Banku. 4,00 proc. w skali roku to wynagrodzenie dla klientów, którzy posiadają dostęp do systemu transakcyjnego banku – oferta jest dostępna wyłącznie w aplikacji na smartfony. Do liderów można również zaliczyć Lokatę HAPPY od Idea Banku dla osób, które nie korzystały z oferty banku. Kolejna lokata z pierwszego miejsca – Nest Lokata Witaj od Nest Banku – również jest kierowana wyłącznie do nowych klientów, jednak wymaga dodatkowo założenia konta osobistego. 4,00 proc. w skali roku proponuje również PlusBank posiadaczom konta osobistego, którzy do tej pory nie korzystali z produktów depozytowych z jego oferty.

Na miejscu drugim melduje się Lokata dla nowych klientów od mBanku oprocentowana na 3,50 proc. rocznie. Zainteresowani tym produktem będą mieli obowiązek założyć konto osobiste. Drugi warunek lokaty został ujęty w jej nazwie – oferta jest zarezerwowana dla nowych klientów banku.

3,00 proc. w skali roku to stawka, która pozwoliła Alior Bankowi oraz eurobankowi na znalezienie się na trzecim miejscu tabeli. Pierwszy z nich proponuje Lokatę dla nowego klienta, który do depozytu dobierze konto osobiste. eurobank oferuje Lokatę na start mobilną dla tych, którzy zainstalowali aplikację mobilną nie wcześniej niż 30 dni przed planowanym ulokowaniem środków. Także i ten produkt wymaga posiadania konta osobistego.

Najlepsze lokaty kwartalne na 10 000 zł bez dodatkowych warunków

Najlepsze lokaty 3M na 10 000 zł bez dodatkowych warunków

Lp.

Bank

Lokata

Oproc.

Zysk

1.

Idea Bank

Lokata NR 1

2,30%

46,95 zł

2.

Inbank

Lokata standardowa

1,80%

36,74 zł

3.

Getin Bank

e-Lokata Tradycyjna

1,55%

31,64 zł

4.

Toyota Bank

Lokata Standard

1,50%

30,62 zł

5.

Lion’s Bank

Lokata Miracle

1,45%

29,60 zł

Sprawdź pozostałe lokaty w zestawieniu »

Źródło: Bankier.pl, stan na 10.06.2019 r.

Mimo znaczącego spadku stawki z 3,00 do 2,30 proc. w skali roku, Lokata NR 1 od Idea Banku utrzymała pozycję lidera tabeli najlepszych lokat kwartalnych na 10 000 zł bez dodatkowych warunków. Nieco gorsze warunki oferuje Lokata standardowa od Inbanku – 1,80 proc. w skali roku. Oszczędności wpłacone na rachunki Inbanku są chronione przez estoński system gwarantowania depozytów. Na trzecim miejscu widnieje e-Lokata Tradycyjna od Getin Banku na 1,55 proc. w skali roku.

Najlepsze lokaty kwartalne na 100 000 zł

Najlepsze lokaty 3-miesięczne dla 100 000 zł

Lp.

Bank

Lokata

Oproc.

Zysk

Warunki

1.

Idea Bank

Lokata HAPPY PRO

3,50%

714,57 zł

tylko dla nowych klientów

2.

Getin Bank

e-Lokata na nowe środki

2,60%

530,82 zł

tylko dla nowych środków

3.

BOŚ Bank

e-Lokata na Plusie

2,50%

510,41 zł

tylko dla nowych klientów, zakładana on-line

neoBANK

energoLOKATA 3M GWARANTOWANA

2,50%

510,41 zł

tylko dla nowych klientów zakładających konto lub portfel depozytowy w banku, zakładana przez bankowość elektroniczną

4.

Alior Bank

Lokata na nowe środki*

1,80%

367,49 zł

tylko dla nowych środków

PKO Bank Polski

Lokata na nowe środki

1,80%

367,49 zł

tylko dla posiadaczy konta, dla nowych środków, zakładana online

5.

Toyota Bank

Lokata Plus

1,60%

326,66 zł

tylko dla posiadaczy konta

*Lokata na 92 dni.

Sprawdź pozostałe miejsca w zestawieniu»

Źródło: Bankier.pl, stan na 10.06.2019 r.

Najlepsze warunki na lokacie kwartalnej można otrzymać, wpłacając mniejszą kwotę. Klienci, którzy mają oszczędności na poziomie 100 000 zł, mogą zarobić do 3,50 proc. w skali roku. Taki procent figuruje przy Lokacie HAPPY PRO od Idea Banku z której mogą skorzystać nowi klienci banku.

e-Lokata na nowe środki na 2,60 proc. rocznie od Getin Banku melduje się na drugiej pozycji w tabeli. Oferta może przypaść do gustu klientom, którzy nie chcą podpisywać umowy o produkt powiązany. Oferta posiada jednak inny wymóg – konieczność wpłaty nowych środków.

Zaledwie 0,10 pp. mniej oferują dwie propozycje z trzeciego miejsca – e-Lokata na Plusie od BOŚ Banku, którą założyć mogą nowi klienci przez internet oraz energoLOKATA 3M Gwarantowana od neoBanku także dla nowych klientów, którzy założą również ROR lub portfel depozytowy.

Najlepsze lokaty kwartalne – sytuacja na rynku

Lokaty terminowe nie mają teraz dobrej passy. Dotyczy to także depozytów kwartalnych zwykle cieszących oko najwyższymi stawkami. Na maksymalne 4,00 proc. w skali roku wciąż można liczyć w pięciu bankach, ale wśród pozostałych ofert pojawiały się cięcia.

Wybierając najwyżej oprocentowaną lokatę bez dodatkowych wymogów, deponent otrzyma w czerwcu do 2,30 proc. w skali roku. Dla porównania w maju stawka była o 0,70 pp. wyższa. Różnica w oprocentowaniu to efekt obniżki na Lokacie NR 1 wprowadzonej przez Idea Bank.

Kolejne zmiany w tabeli to zmiana oprocentowania na Lokacie „Nowa Kasa = Większy Zysk” od PlusBanku z 2,00 na 1,50 proc. w skali roku oraz zakończenie promocji eurobanku – Lokata na dobry początek. Obie oferty zajmowały do tej pory czołowe pozycje w zestawieniu na wyższą kwotę.

Monika Dekrewicz

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
5 7 wizytator

A najgorsze jest to, że tylko Idea daje dobry % na lokacie dla każdego. Absolutnie żaden bank nie da tyle staremu klientowi. Szkoda by było gdyby poszła na dno.

! Odpowiedz
3 23 chytrus

Nędzne te lokaty, poza tymi z mnóstwem ciężkich do spełnienia warunków i gwiazdek rzadko zdarza się lokata przebijająca 1.5%, które można mieć z obligacji.

! Odpowiedz
0 40 czytacz

co chwilę czytam te same informacje.Ale szok 4 procent na kwartalnej do 10 tysięcy po spełnieniu dodatkowych warunków.Zarobię tyle,że nie będę do końca życia musiał pracować:)

! Odpowiedz
21 44 forfun

daj se juz siana z tym opłaconym optymizmem a te lokaty to wsadź głęboko .... do szuflady i już o nich nie pisz

! Odpowiedz