REKLAMA

Zmiany w dopłatach do kredytów. Oto projekt „Mieszkania dla młodych” 2.0

2014-08-19 15:42
publikacja
2014-08-19 15:42
Zmiany w dopłatach do kredytów. Oto projekt „Mieszkania dla młodych” 2.0
Zmiany w dopłatach do kredytów. Oto projekt „Mieszkania dla młodych” 2.0
/ Thinkstock

Szykuje się nowelizacja programu dopłat do kredytów mieszkaniowych. Obecna ustawa ma luki, a z prorodzinnych dopłat „Mieszkanie dla młodych” korzystają głównie bezdzietni single. W Bankier.pl pokazujemy rządowy projekt zmian w programie. Ma być jeszcze więcej udzielonych kredytów, jeszcze więcej kupionych od deweloperów mieszkań i jeszcze bardziej prorodzinnie niż dotychczas.

Nowy MdM opłaci się najbardziej rodzinom z trojgiem dzieci
<h6>Nowy MdM opłaci się najbardziej rodzinom z trojgiem dzieci</h6>
Źródło: Thinkstock

Planowana nowelizacja ustawy regulującej program „Mieszkanie dla młodych” to efekt wymiany doświadczeń na linii Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju – Bank Gospodarstwa Krajowego. W ciągu pierwszych 7 miesięcy obowiązywania programu wnioski o dofinansowanie wkładu własnego przy zakupie nieruchomości złożyły 9282 osoby, ubiegając się o łączną kwotę 211,3 mln zł. W sumie od stycznia br. udzielono 7586 kredytów na kwotę 171,5 mln zł. Bardziej niż ilość, niepokoi jednak jakość.

Nowy MdM – jakie zmiany szykują posłowie?

W internecie pojawiła się treść datowanego na 11 sierpnia 2014 roku projektu ustawy o zmianie ustawy o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi. Jak czytamy w uzasadnieniu, planowane przez polityków zmiany mają za zadanie m.in.:

  • zwiększyć liczbę mieszkań z tzw. segmentu popularnego kwalifikujących się do programu, poprzez rozszerzenie go o dodatkowe lokale ze spółdzielni mieszkaniowych;

  • umożliwić dofinansowanie nabywcom lokali powstałych również w ramach przebudowy istniejącego obiektu, a nie tylko jego budowy od podstaw;

  • wzmocnić prorodzinne oddziaływanie programu;

  • zwiększyć dostępność programu dla osób nie posiadających zdolności kredytowej;

  • uchylić warunek udzielenia kredytu w walucie polskiej.Niektóre z tych zapisów znowelizowanej ustawy na pierwszy rzut oka brzmią dosyć kontrowersyjnie. Jak w szczególności mają wyglądać proponowane zmiany?

Mniej dyskryminacji w spółdzielniach

Za jedną z podstawowych i najmocniej podkreślanych zmian resort infrastruktury uznaje wprowadzenie nowej możliwości ubiegania się o finansowe wsparcie w ramach programu MdM, dotyczącej mieszkań spółdzielczych. Szansę na dofinansowanie mieliby również nabywcy podpisujący ze spółdzielnią mieszkaniową umowę o budowę lokalu i na tej podstawie wnoszący wkład budowlany celem uzyskania prawa własności mieszkania. Do tej pory w przypadku mieszkań spółdzielczych na dofinansowanie w ramach MdM można było liczyć jedynie, gdy lokale były już gotowe, a ich cena znana. Uzupełnienie zapisów dotyczących spółdzielni rozszerzyłoby grono potencjalnych beneficjentów do takiego, jakie mogło skorzystać z „Rodziny na swoim”. Jak napisano w uzasadnieniu, obecne nierówne warunki to luka i przejaw dyskryminacji.

Im więcej dzieci, tym (jeszcze) więcej dofinansowania

Rząd chce zmienić profil beneficjenta programu – pierwsze miesiące pokazały, że z MdM-u korzystają przede wszystkim osoby bezdzietne (76,6 proc.) lub posiadające jedno dziecko (19,5 proc.). Proponujący zmiany w ustawie chcą, by wysokość dofinansowania promowała rodziny wielodzietne. Najwięcej mają zyskać pary posiadające co najmniej troje dzieci. W ich przypadku dopłata będzie naliczana nie dla 50, a dla 65 mkw. powierzchni planowanej do zakupu nieruchomości. Posiadanie większej rodziny otworzy więc furtkę do większego dofinansowania.

Podwyższona miałaby być również wysokość poszczególnych progów dofinansowania:

  • z 15 do 20% wartości odtworzeniowej mieszkania dla rodzin z dwójką dzieci,

  • z 15 do 25% wartości odtworzeniowej mieszkania dla rodzin z co najmniej trójką dzieci (przy jednoczesnym zwiększeniu podstawy wymiaru wsparcia o 15 mkw.).

Kredyt z dopłatą bez zdolności kredytowej i nie tylko z rodziną

Zaproponowano także, by rozszerzyć katalog osób, które mogą przystąpić do umowy kredytu na zakup mieszkania o osoby nieposiadające zdolności kredytowej. Obecnie mogą być to zstępni, wstępni, rodzeństwo, małżonkowie rodzeństwa, ojczym, macocha lub teściowie nabywcy. Krąg tych osób ma być otwarty tak, by każda inna osoba mogła przystąpić do zobowiązania w roli tzw. dodatkowego kredytobiorcy. Będzie to jednak nadal możliwe wyłącznie w przypadkach, gdy mimo dofinansowania wkładu własnego, nabywca mieszkania nie legitymuje się dostateczną zdolnością kredytową.

MdM w kamienicach po rewitalizacji

Na dopłaty do kredytów w programie „Mieszkanie dla młodych” mogliby liczyć również nabywcy mieszkań w rewitalizowanych kamienicach czy powstających wskutek adaptacji obiektów niemieszkalnych na mieszkalne.

MdM dla emigrantów

Zgodnie z obowiązującymi od 1 lipca br. zapisami rekomendacji Komisji Nadzoru Finansowego, kredytów hipotecznych udzielać należy wyłącznie w walucie, w której kredytobiorca zarabia. Zamyka to w obecnym kształcie ustawy o MdM drogę do dopłat osobom pracującym za granicą i zarabiającym w obcej walucie. Proponowana zmiana, to jest zniesienie zapisu o udzielaniu dopłat wyłącznie do kredytów zaciągniętych w walucie polskiej, ma być ukłonem w stronę osób tymczasowo przebywających zarobkowo za granicą, ale planujących zakup pierwszego mieszkania w Polsce.

Zaproponowany przez ministerstwo projekt zostanie przedłożony do konsultacji kilkudziesięciu organizacjom reprezentującym sektor budowlany i bankowy oraz organizacjom społecznym związanym z mieszkalnictwem.

Malwina Wrotniak-Chałada

[email protected], 71 7145620

Źródło:
Tematy
Pożyczka gotówkowa w PKO Banku Polskim RRSO 7,45%

Pożyczka gotówkowa w PKO Banku Polskim RRSO 7,45%

Komentarze (18)

dodaj komentarz
~Iwonaa
Cóż... te warunki zdecydowanie nas odrzuciły o tych dofinansowań. Tyle wymogów ile stawiają, to się w głowie nie mieści! Zamiast ułatwiać, to utrudniają życie! Już wolliśmy podjąć się sporego kredytu i mieć mieszkanie rynku pierwotnego w nowym, zadbanym bloku inwestycji Panoramika z dobrym dojazdem do centrum miasta...
~Aleksandra
Skandal! Dyskryminują osoby pracujące za granicą i zarabiające w obcej walucie!! Zamiast wyjść młodym na przeciw to podcina im się skrzydła. Do bani z takim rządem, który nie daje równych szans!!
~Jaaaa
A dlaczego nie chcą sfinansować mieszkań z rynku wtórnego, które powiedzmy nie mogą być "starsze" niż 5 lat przed złożenia wniosku w programie MdM?
~Rudy_lis
Spadam stąd, nie zamierzam dłużej finansować Rudego ani jego bandy wyborców. Sami się tutaj rządźcie. Papapa!
~Wkupiesiła
nie zapomnij zamknąć za sobą drzwi
~3fdsddddd
Czyli Rudy wuj i reszta PO finansują z moich podatków mieszkanka dla samodzielnych homosiów? Dlaczego jest limit wieku, który dzieli ludzi na tych, którzy są lepsi i gorsi ?! To niezgodne z konstytują, zamierzam wytoczyć im proces!!!
~ga
Polityka zalepiania luk to brak polityki.
~mitri
Ci, którzy decydują się na dzieci zazwyczaj mają mieszkanie. Ci, którzy chcieliby mieć dzieci zazwyczaj kupują mieszkania. Dlatego jest tak wysoki procent osób bezdzietnych. Zasada jest prosta, najpierw mieszkanie później dzieci.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~enriko18
Wszystko pięknie opisane tylko czy udzielą mi kredyt na zakup takiej ziemi ?

Powiązane: Mieszkanie dla młodych

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki